LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lepší blbý než žádný jištění.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
27.Chejn 10324
28.Lebloch 10312
29.Suchan 10307
Bouldry:
27.Majdloch 9750
28.Horáček 9675
29.Šťastný 9575
Hory:
8.Černý 5904
9.Hlahulek 4639
10.Zvonková 4395

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5809 lezců
1183836 cest
Nové přelezy:
Quo Vadis 7C+
Comp Style 8A
Attention, 7C+
Patroclos 7b
Extáze 9
Hradní Spá 10-
Valkýry 10-
Zenaida 7b
Závodní Pr 7C
Tragikomix 8A

Stěny
ZŠ Dukelská - Příbor
Šutr - Liberec 17
Venkovní lezecká stěna -Strahov - Praha 6

Prodejny
Rock Point Liberec - Liberec 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Drytooling Cup Bratislava 2005

Třetí ročník drytoolingu. Opět se bylo na co dívat!

[Kyborg (Kybernetický organizmus): tvor, který je zčásti člověk a zčásti stroj.] Fyzické či mentální schopnosti živého organizmu jsou strojem výrazně posíleny -- za hranici "normality".
-- Kevin Warwick


Už potřetí se do Bratislavského Auparku sjeli nejlepší mixoví lezci Slovenska a přilehlých krajů, aby změřili své síly v činnosti zvané drytooling. To znamená že postup vzhůru se děje pouze za pomoci cepínů a maček. Letos organizátoři vložili do pravidel nový prvek a v souladu s nejnovějšími trendy světové špičky (Will Gadd) zakázali používání patních háků. Co se týče postavení cest, této aktivity se letos ujal vítěz dvou předešlých ročníků Dodo Kopold -- bylo se tedy na co těšit. Cest bylo suma sumárum šest: dvě kvalifikace a jedno finále; zvlášť pro chlapy a zvlášť pro holky.


Petr Kocvara v kvalifikaci 1


Cesty pro něžné pohlaví byly spíše technické, ale vyžadovaly samozřejmě i trochu té síly. Dívek bylo málo, takže do večerního finále postoupily všechny.

Co se týče mužů, je vidět, že (někteří) se na tyto závody cíleně připravují a jiní neváhají vážit cestu z dalekých krajin, jen aby se mohli zúčastnit.


Kvak drti kvalifikaci 2


Nutno podotknout že chlapské cesty byly jaksepatří vypečené, letošní kvalifikace by bez problémů snesly srovnání s finálovou cestou prvního ročníku! Už v lehčí kvalifikaci bylo potřeba založit zbraň na spoďák, sekat do volně visícího trámu, dělat dlouhé natahováky v traverzu a tak dále. Těžší kvalifikace, která byla převážně silová, dala mnohým závodníkům zabrat  někteří cestu doslova rozdrtili, takže v průběhu závodu musel pan stavitel měnit rozseknutý chyt. Ti nejlepší, kteří se dostali až do stropu, ocenili chybějící ostruhy -- nebylo čím se zaháknout, a tak bylo třeba použít buď ukrutnou sílu, nebo nějakou technickou fintu. Do finále postoupili prakticky všichni, od kterých se to očekávalo.


Tom Lenc ve vrcholove pertii kvalifikace 2


Jako ostatně vždy panovala naprosto výjimečná atmosféra, a tak na večerní finále byli všichni pořádně nažhavení. Finále se lezlo na OS, čili závodníci a závodnice byli po obhlídce cest uzavřeni do izolace (ve stanu s občerstvením a svařákem).


Divacky kotel finale


Jako první změřily síly děvčata. Výsledky kvalifikace daly jasně najevo, že se bude rozhodovat mezi domácí Katkou Čintalovou a Denisou Šulcovou a Němkou Franziskou Donhüber. Dlouhé technické tahy v úvodním traverzu se ukázaly jako klíčové a velmi vysilující. Nejlépe si s předlouhými kroky poradila Katka Čintalová, zatímco vítězka loňského závodu Franziska se letos musela spokojit s druhým místem.


Kvak v prostrednim bouldru finalovky


Hned poté nastoupil první z finalistů -- Gerd Donhüber. V první části bylo vidět, kdože je pravidelným účastníkem závodů v ledu: místní "ľadík", tedy bukový kmen, snadno přeběhl a už stoupal jako dým směrem k "záverečnej ľadovej záclone", zde simulované zavěšenou fošnou. Opět došlo na patní háky -- nebylo za co se vyvěsit a sklepnout, a tak po ukrutném boji zvítězila gravitace -- kousek od topu! Jako druhý nastoupil český representant Vašek Šatava a po něm domácí borec Juraj Švingál, kterého v rychlém běhu celou cestou zastavila až ona volně visící deska. Jako další se o její přelez pokoušel Radek Zoban Lienerth, ale nepomohla mu ani šuka (po slovensky paragán) -- přece jen tak silový prvek na samém konci vyžaduje velkou rezervu. Další český závodník -- Stanislav Kvak Hovanec -- zase hojně využíval brutální fixy, ale právě ty mu ubraly silovou převahu nutnou pro závěrečnou pasáž. Pepa Straka, který v rukou třímal vlastnoručně vyrobené závodní Raveltiky, bohužel vypadl ještě před nejtěžším místem, Andy Kolárik také na top nedosáhl, a tak se čekalo na dva nejlepší. Zůstane vítězství na Slovensku, nebo poputuje do nedaleké ciziny (do Brna)? Dušan Janák zvaný Stoupa neváhal pobavit diváky pádem hned v úvodu, ale naštěstí všechno ustál a tak mohl pokračovat. Ve výlezu z koutu do vrchní části cesty si vymyslel no-hand rest a tak celkem zdařile sklepl a zvažoval jakou technikou dosáhnout topu. Vymyslel to asi dobře, protože přeběhl zrádnou fošnu a už už se natahoval do volně se houpajícího špalku, když jej najednou strhla neúprosná gravitace a Stoupa se pořádně proletěl -- nezvládl totiž zapnout expresku. Top tedy stále odolával. Bude se opakovat závod z minulého roku, kdy celou finálovou cestu přelezl jen jeden závodník? Poslední finalista Gabo Čmárik se cestou prošel bez zaváhání. Poslední překážku zdolal ve velkém stylu a když odpočíval ve visu za jednu ruku, stěna se otřásala výkřiky diváků. Pár posledních záseků, namotat se na top, zapnout poslední expresku, a máme tu vítěze!


Stoupa v zacatku finale


Závěrečného vyhlašováni výsledků se ujal Igor Koller a udílení cen všemožní sponzoři. Jako každý rok, myslím, že na tuto sobotu budou všichni účastnící i diváci vzpomínat jen v dobrém a že příští rok se zase sejdeme v Bratislavě.


Stupne vitezu, zleva Gabo Cmari, Gerd Donhuber, Duro Svingal, Radek Lienerth, Dusan Janak


Kompletní výsledky a nějaké fotky k nahlédnutí na stránkách Jamesu. A taky u Zobana.

Orlík   [úpravy] 09:39 12.12.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Blahopřeju20:27:21 15.12.2005
Zdar Zobane, blahopřeju pěknej výkon...
Radošekodpovědět 

 šuka09:54:57 19.12.2005
Co je to šuka alias paragán?
Dotazodpovědět 
 Re: šuka10:42:32 19.12.2005
zvysok sveta to vola "figure four"
soloodpovědět 
  Re: šuka16:43:16 19.12.2005
Kdyz nemas stupy, davas nohu pres ruku, ktera drzi zbran (leva pres pravou a naopak). Pak zafixujes a druhou zbrani valis dal... Je to lehci, nez fixovat s vypustenyma nohama, takze setris silu!
Petrodpovědět 

 pro Kvaka08:21:53 28.12.2005
Kvaku:) odloz ty Motyky a zavri se na bouldruvku...mas desne slabe prsty a kuzi jako miminko:)
Kacaodpovědět 
 Re: pro Kvaka08:41:11 28.12.2005
a ty fixy....to je bláto!!!
Penodpovědět 
  Re: pro Kvaka09:17:52 28.12.2005
Teda Vy dva jste mi pěkní "adoptivní rodičové", místo, aby jste synka povzbudili, tak mu jen srážíte sebevědomí :-).
vlkodpovědět 

 Foto dne:

Orion, 8-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187360)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Quo Vadis 7C+ Hradby U Kozla
Poszukiwace Zaginionej Warki 6 Wysokie Skaly
Dolina Pterodaktyli 6 Wysokie Skaly
Oranžové Blechy 4 Paličník
Na Zdrowie 7- Toczek
Nově komentované:
Berušky 8- Kotek
Východní Cesta II Prachov
Quo Vadis 7C+ Hradby U Kozla
Východní Cesta II Prachov
Haka 7A+ Fontainebleau

 Nově v diskusi:
Re: Býčí Skála guide | Re: Býčí Skála guide | Re: Býčí Skála guide | Býčí Skála guide | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: Weberovka až nahoru | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Bezohlednost bouldristů | Re: Bezohlednost bouldristů | Re: Stížnost? | Re: Bezohlednost bouldristů | Re: Stížnost? | Re: Stížnost? | Re: Stížnost? | Re: Stížnost? | Re: průvodce | Stížnost? |

 Kde to vře:
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (64)
Secret Spot Bouldering 2025 (55)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (45)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (33)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (15)
Alone on the wall (11)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (5)

 Nově v inzerci:
Testarossa 38,5 | Evolv Phantom PRO LV 41 | Podzimní Alpy | walter | stará lana | Péřové papuče Warmpeace | Nemo Osmo Dragonfly 2p | Nové lezečky La Sportiva Solution a Solution comp | Lezení | Triop Tiger TOP |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 696 
 50 dní v divočině 
 522 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 607 
 Andrea 
 542 
 Ashima 
 450 
 Barkley Marathon 
 549 
 B.I.G. - světové prvenství 
 522 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 484 
 Gálfy - Horský život 
 454 
 Jak se staví ledovec 
 440 
 JAMES - Století nad oblaky 
 611 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 497 
 Lezci z Manína 
 533 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 479 
 Operace Nos 
 463 
 Plamen nikdy nezhasne 
 467 
 Pohlednice z konce světa 
 526 
 Pomíjivost ledu 
 441 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 476 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 443 
 Rhapsodia Corcontica 
 457 
 Sama 
 492 
 Šampioni zlatého údolí 
 482 
 S lyžemi v oblacích 
 556 
 Tenaya Traverse Challange 
 500 
 Tenkrát na východě 
 523 
 Velká alpská silnice - 73 
 503 
 Za oponou velehor 
 600 
 Zápasník Dee Dee 
 481 
 Životní výprava 
 479 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.