LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezec který nepadá, leze pod své možnosti.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12850
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11000
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5809 lezců
1183824 cest
Nové přelezy:
Quo Vadis 7C+
Comp Style 8A
Attention, 7C+
Patroclos 7b
Extáze 9
Hradní Spá 10-
Valkýry 10-
Zenaida 7b
Závodní Pr 7C
Tragikomix 8A

Stěny
Lezecká stěna Polička - Polička
HO Náchod lezecká stěna ZŠ TGM - Náchod
Sportovní Cetrum Palmovka - Praha 8

Prodejny
Ksport - Třinec
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

V Krkonoších budou k vidění laviny

výstava

Laviny jsou součástí krkonošské přírody přes dva miliony let – od doby, kdy se začalo ochlazovat klima a blížila se první doba ledová. Na české a polské straně hor je přes 80 pravidelných lavinových drah a odborníci za posledních 50 let zaregistrovali na 2 000 lavin, které v Krkonoších spadly.

Proto tomuto fenoménu krkonošské přírody věnovali pracovníci Krkonošského muzea Správy KRNAP monotematickou výstavu, který veřejnosti právě dnes otevřeli.

Posledních několik set let do království horských živlů Krkonoš proniká člověk. Platí za to ale krutou daň. Kroniky a záznamy uvádějí přes 400 obětí, které zmrzly či zahynuly v lavinách. Dodnes laviny podstatnou měrou určují, na kterých místech na horských svazích poroste les a na kterých naopak bude opakovaně smeten. Tam pak dostanou  šanci k rozvoji světlomilné byliny, traviny a porosty křivolakých křovin odolných vůči tlaku sněhu.

Není možné přesně určit, kdy, kde a v jakém rozsahu se laviny uvolní. A to ani přes všechny nabyté zkušenosti a moderní technické vybavení. Z uložení sněhových vrstev, druhů sněhu a vývoje počasí se dá míra nebezpečí uvolnění lavin pouze odhadnout. Krkonošské lavinové katastry se nacházejí v nejcennějších oblastech I. a II. zóny, kde je cílem ponechat krajinu přirozenému vývoji. Proto na těchto lokalitách nejsou budovány žádné protilavinové zábrany ani zaváděna jiná protilavinová opatření. Naopak laviny a jejich problematika jsou v Krkonoších předmětem mnohaoborového výzkumu a monitoringu.
 
O bezpečnost a informovanost o lavinové situaci stálých obyvatel, turistů, návštěvníků 
a vyznavačů zimních sportů se stará česká Horská služba a polské Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR).  Neustále jsou připraveni pomoci  člověku v tísni.

Na realizaci výstavy se společně podíleli pracovníci Správy KRNAP, Horské služby, GOPR a Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Sponzorsky výstavu podpořila firma Singing Rock LANEX, a. s., Norská móda – North Trappers, s. r. o., Valerian Spusta jun. (http://www.valin.cz), Viktor Kořízek (www.alpy4000.cz).
Výstava v klášteře Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí je k vidění až do 27. března 2011 denně mimo pondělí od 8 do 17 hodin.

www.krnap.cz


Radek Drahný   [úpravy] 20:19 19.01.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Orion, 8-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187360)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Quo Vadis 7C+ Hradby U Kozla
Poszukiwace Zaginionej Warki 6 Wysokie Skaly
Dolina Pterodaktyli 6 Wysokie Skaly
Oranžové Blechy 4 Paličník
Na Zdrowie 7- Toczek
Nově komentované:
Haka 7A+ Fontainebleau
Východní Cesta II Prachov
Východní Cesta II Prachov
Východní Cesta II Prachov
Tragikomix 8A Sloup

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: Weberovka až nahoru | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Bezohlednost bouldristů | Re: Bezohlednost bouldristů | Paráda | Re: Hezky | Re: Pláč. | Re: Bezohlednost bouldristů | Re: nebreč | Re: nebreč | Re: Gratulace | Re: Bezohlednost bouldristů |

 Kde to vře:
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (64)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (45)
Secret Spot Bouldering 2025 (35)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (35)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (15)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Alone on the wall (11)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)

 Nově v inzerci:
Evolv Phantom PRO LV 41 | Podzimní Alpy | walter | stará lana | Péřové papuče Warmpeace | Nemo Osmo Dragonfly 2p | Nové lezečky La Sportiva Solution a Solution comp | Lezení | Triop Tiger TOP | Nový cepín CT 60cm |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 680 
 50 dní v divočině 
 512 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 598 
 Andrea 
 538 
 Ashima 
 448 
 Barkley Marathon 
 545 
 B.I.G. - světové prvenství 
 519 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 480 
 Gálfy - Horský život 
 449 
 Jak se staví ledovec 
 436 
 JAMES - Století nad oblaky 
 609 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 494 
 Lezci z Manína 
 529 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 474 
 Operace Nos 
 456 
 Plamen nikdy nezhasne 
 466 
 Pohlednice z konce světa 
 522 
 Pomíjivost ledu 
 440 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 471 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 441 
 Rhapsodia Corcontica 
 454 
 Sama 
 491 
 Šampioni zlatého údolí 
 477 
 S lyžemi v oblacích 
 549 
 Tenaya Traverse Challange 
 498 
 Tenkrát na východě 
 519 
 Velká alpská silnice - 73 
 498 
 Za oponou velehor 
 594 
 Zápasník Dee Dee 
 472 
 Životní výprava 
 477 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.