LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Do volnýho (kamení) se nezakládá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
6.Stribrny 11700
7.Nespoutaný 11622
8.Mokroluský 11574
Bouldry:
6.Pochman 10675
7.Jungling 10625
8.Kopecký 10575
Hory:
17.Magič 3464
18.Tomasu 3348
19.Rojko 3282

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5809 lezců
1183831 cest
Nové přelezy:
Quo Vadis 7C+
Comp Style 8A
Attention, 7C+
Patroclos 7b
Extáze 9
Hradní Spá 10-
Valkýry 10-
Zenaida 7b
Závodní Pr 7C
Tragikomix 8A

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

První česká desetmínuska v Alpách

Václav Šatava a Dušan "Stoupa" Janák přelezli 17 let starý projekt Fram v jižní stěně Marmolady v termínu 11.-13.9.2006 ve stylu PP v obtížnosti až 10-.

Spodní část už lezli, tak nastoupili do stěny cestou Via Italia, která končí v Rybě, odkud začínají hlavní obtíže Framu. Pak bivakovali a k „sřetězení“ nejtěžích délek a přelezení stylem PP bylo potřeba ještě jednoho bivaku. Ostré pokusy se povedly. Nad Rybou si zájemci o opakování mohou vychutnat délky klasifikace 8+, 10-, 9/9+, 9+ a 5.
Je k tomu potřeba nějakých vklíněnců a nebát se runoutů. Více o výstupu viz zpráva na webu ČHS:

www.horosvaz.cz


Marmolada, Dolomity, Itálie
(Archiv Lezec.cz, photo by Hop)


Fram je projekt Slováků Igora Kollera a Petera "Becka" Ondrejoviče v jižní stěně Marmolady, mezi dalšími Kollerovými cestami Ryba a Via Italia. Slováci začali s projektem v roce 1989 a v roce 1991 dosáhli délku a půl nad jeskyni ve tvaru ryby. Otevřeli projekt pro další lezce, kteří by to rádi zkusili ve stejném stylu. I Igor Koller to ještě pak párkrát zkoušel. Tak se Fram stal variantou dosažení jeskyně Ryba stejně jako Via Italia a mnozí lezci ho tímto způsobem přelezli.
Václav Šatava a Dušan "Stoupa" Janák a ještě Pavel Jonák dokončili celou cestu již loni, a tehdy ji přelezli ve stylu AF.

Lezec.cz   [úpravy] 10:41 24.09.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Narez11:12:10 24.09.2006
Husty kucii! Konecne nekdo, velká gratulace!!!
Martinodpovědět 

 Blahopřání15:02:08 24.09.2006
Těšíme se na pořádný fotky! A samozřejmě gratulace.
ondrášodpovědět 

 fotky20:29:24 24.09.2006
Jak mi napsal Šatavis, letos nefotili, protože byli jen sami dva. Fotky z loňska jsou jednak zde: http://tinyurl.com/pnv26, pak taky zde: http://tinyurl.com/h3ewl a tady: http://tinyurl.com/m8y8u .
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: fotky16:17:20 26.09.2006
Super!!! Az na malu chybicku ze styl PP do hor vobec nepatri!!!
jaodpovědět 
  Re: fotky13:26:35 27.09.2006
Podívej se napřed na fotky, než o takovéto cestě něco řekneš. Jde o to, že tam rozhodně nejsou nýty po skalkařských pár metrech a hned první fotka Stoupy v článku na Horyinfu jasně ukazuje, že v takovýchto obtížnostech kromě lezení ještě montovat vklíněnce v současnosti prostě nejde.

Styl, kdy se délka dojistí vklíněnci a pak leze PP, používají i jiní borci, třeba Robert Jasper. Myslím, že je takhle je to lepší styl, než nabouchat nýty po třech metrech a pak se prsit přelezem RP. Ostatně na skalkách je běžné označovat za OS přelezy, kdy jsou expresky v borhácích napevno a cesta značená bílou. Označení OS tak spíše mluví o poctivosti Šatavise se Stoupou, kteří svůj styl hodnotí velmi přísně.

Pro zájemce o historii Framu doporučuji na Horyinfu nový článek průkopníka této cesty Petera Ondrejoviče - Becka.
Petr Jandíkodpovědět 
   Re: fotky14:07:51 27.09.2006
Sorry, překlep. Mělo být:

.... Označení PP tak spíše mluví o poctivosti Šatavise ...
Petr Jandíkodpovědět 

 Gratulacia08:40:45 27.09.2006
Velka Gratulacia!!! Parada!!!
A typka ktory si mysli ze PP do hor nepatri si netreba vsimat je asi kapanek zakomplexovany...
vilisodpovědět 

 Gratulacia08:48:52 27.09.2006
Velka Gratulacia!!! Parada!!!
A typka ktory si mysli ze PP do hor nepatri si netreba vsimat je asi kapanek zakomplexovany...
vilisodpovědět 
 komplex10:06:43 27.09.2006
Urazky od cloveka co lezie 6c AF a ked to nejde tak aj hakuje "v červenom komíne kde hákujem flek" mozem osrat... Uvedom si ze bud lezies volne a potom co neprelezies RP si nevyliezol, alebo lezies technicky a potom sa nevyjadruj k veciam ktorym nerozumies.
P.S. Preco takyto styl PP do hor nepatri? Lebo aby si to mohol vyliezt bud to musis najprv vyhakovat a pozakladat si coky, do nich nacvakat dlhe expresy, alebo to najprv zlanit a urobit to iste, co v pripade Marmolady je absurdne. Bud to mali vyliezt len s fixnym istenim alebo si mali zakladat z lezeckych poloh.
jaodpovědět 
  Re: komplex11:20:43 27.09.2006
Podla mna je PP volny prelez a s tvojim tvrdenim ze jedine RP je volne nesuhlasim... ja mam 6cAF a hakol som napicu flek v cervenom komine v Jorassoch ale podpisujem sa svojim menom a nehambim sa za svoje nazory a anonymne nazory su mi ukradnute... V horach to niekdy neklape na sto percent a AF a A0 k nim jednoducho patria.... Chlapci vyliezli dlhorocny tazky projekt dali ho PP a zasluzia si podla mna pochvalu... A nie silne reci typu: do hor PP nepatri...
vilisodpovědět 
  Re: komplex12:34:28 27.09.2006
PP je plnohodnotný a hlavně čistý styl. Mimochodem, je naprostá hloupost, radit klukům,"čo mali".
 Lukyodpovědět 
  Re: komplex12:38:49 27.09.2006
Mohli to vyliezt pekne odspodu AF, zakladat z lezeckych pozicii a potom tam dat ostry pokus a tak vznikol PP a to je ciste :-)
odpovědět 
  Re: komplex16:07:53 27.09.2006
ty asi nemas predstavu co to znamena volne prelezt 10- treti den odpoledne 600m nad zemi..
honzaodpovědět 
  komplex!!!10:36:22 29.09.2006
Posledni dobou se tu vyskytuje finitni pocet slovenskych dopisovatelu, kteri postradaji soudnost a placaji sem da se rict nenavistne komentare, ktere maji nulovou hodnotu. Myslim, ze by mohli ceske stranky opustit a tento bordel presunout zpet na Slovensko, protoze tam patri, pac tam vznika. Sorry za interpunkci.
Karbyodpovědět 
   Re: komplex!!!11:42:22 29.09.2006
Uklidni se...
fandamodpovědět 

 A teď k věci20:44:16 30.09.2006
Když tedy lezu cestu po "vlastním" mám v případě pádu nebo odsednutí slanit a vydrápat abalaky, čoky, případně i vytlouct skoby (, které jsem třeba v předchozím lepším pokusu osadil z pozice)? Když to chci mít na RP? Nebo stačí vycvakat expresky a karabiny? A na PP? Poradí mi někdo? Třeba i ze Slovenska? Právě v Tatrách jsem s tímto míval největší dilema při přelezech starejch hákovaček nebo cest po bří. Coubalech. Díky.
Vojtěchodpovědět 
 Re: A teď k věci20:42:58 04.10.2006
Jo, jo nejednu debatu jsme nd timto stravili a radu klicovych skobek pro dalsi nechali :-)
Radek
zobanodpovědět 

 Foto dne:

Orion, 8-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187360)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Quo Vadis 7C+ Hradby U Kozla
Poszukiwace Zaginionej Warki 6 Wysokie Skaly
Dolina Pterodaktyli 6 Wysokie Skaly
Oranžové Blechy 4 Paličník
Na Zdrowie 7- Toczek
Nově komentované:
Východní Cesta II Prachov
Quo Vadis 7C+ Hradby U Kozla
Východní Cesta II Prachov
Haka 7A+ Fontainebleau
Východní Cesta II Prachov

 Nově v diskusi:
Re: Býčí Skála guide | Re: Býčí Skála guide | Býčí Skála guide | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: Weberovka až nahoru | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Stížnost? | Re: průvodce | Re: Bezohlednost bouldristů | Re: Bezohlednost bouldristů | Re: Bezohlednost bouldristů | Re: vesta do pekel | Re: Bezohlednost bouldristů | Re: Bezohlednost bouldristů | vesta do pekel | Re: Bezohlednost bouldristů |

 Kde to vře:
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (64)
Secret Spot Bouldering 2025 (46)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (45)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (35)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (15)
Alone on the wall (11)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (5)

 Nově v inzerci:
Testarossa 38,5 | Evolv Phantom PRO LV 41 | Podzimní Alpy | walter | stará lana | Péřové papuče Warmpeace | Nemo Osmo Dragonfly 2p | Nové lezečky La Sportiva Solution a Solution comp | Lezení | Triop Tiger TOP |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 691 
 50 dní v divočině 
 518 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 605 
 Andrea 
 541 
 Ashima 
 449 
 Barkley Marathon 
 549 
 B.I.G. - světové prvenství 
 519 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 481 
 Gálfy - Horský život 
 452 
 Jak se staví ledovec 
 437 
 JAMES - Století nad oblaky 
 611 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 496 
 Lezci z Manína 
 532 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 477 
 Operace Nos 
 458 
 Plamen nikdy nezhasne 
 467 
 Pohlednice z konce světa 
 524 
 Pomíjivost ledu 
 440 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 472 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 441 
 Rhapsodia Corcontica 
 456 
 Sama 
 491 
 Šampioni zlatého údolí 
 481 
 S lyžemi v oblacích 
 553 
 Tenaya Traverse Challange 
 499 
 Tenkrát na východě 
 522 
 Velká alpská silnice - 73 
 500 
 Za oponou velehor 
 600 
 Zápasník Dee Dee 
 479 
 Životní výprava 
 479 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.