LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Žula nevaruje.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12850
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11000
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5809 lezců
1183868 cest
Nové přelezy:
Inti Raymi 7b+
Corrida 8c
Knoflíková 9
Themelio 7c+
Úsměv 7C
Quo Vadis 7C+
Comp Style 8A
Attention, 7C+
Patroclos 7b
Extáze 9

Stěny
Horolezecká stěna Vrchlabí - MANGO - Vrchlabí
Pankrác, SPŠ stavební Josefa Gočára - Praha 4
Flash Wall - Olomouc

Prodejny
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV
Rock Point Outlet Store - Praha 5 - Radotín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Adam dává 9a OS

La Cabane au Canada

Adamovi Ondrovi se právě podařilo přelézt cestu 9a stylem OS!

Cest za devět A není zase taková paleta a když už nějakou Adam na os překonal, tak ji s přísností sobě vlastní shodil na 8c+.
(což se stalo například minulý rok, když přelezl dvě potvrzené 9a v Red River Gorge, Pure Imagination a Golden Ticket)
A tak jeho úsilí trvalo téměř tři roky.

Nyní je to tu.

La Cabane au Canada, 9a, v oblasti Rawyl ve Švýcarsku!
Copak jeto za cestu? Prý je dlouhá (30 m?) 30 stupňů převislá a po malých chytech s boulderem na začátku a pak úplně na konci.


Cesta byla nejdříve udělána Didierem Berthodem, jako 8c+, ale to neměla ještě napřímení, které přidal Lionel Clerc v roce 2006, který tím vytvořil, podle slov Adama, parádní 9a.

Všimněte si, že Adam už přelezl 15 kousků za 8c+ na onsight! Neuvěřitelné a tak už si to sakra zasloužil, co?
Gratulace!!

Zdroj:
První info o přelezu přinesl francouzský Kairn

Zde je kraťounký rozhovor s Adamem o cestě samotné: Planetmountain.com

JirkaS   [úpravy] 08:42 10.07.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Gratulace08:53:39 10.07.2013
Hustokrutopřísný... převeliká gratulace.
Martinodpovědět 

 .09:20:44 10.07.2013
Adam ničí moral všem ostatním... jsem rád, že jsem vyškrábal nějakou 5 nebo co to bylo a on toto. Ale jo, bomba! Gratulace :)
.odpovědět 

 JirkaS diktuje09:43:00 10.07.2013
Tak to je po nějaký době zase pořádně napsanej příspěvek! Adam super výkon.
 pajamrazekodpovědět 

 Gratulace:-)11:34:37 10.07.2013
Obdivuhodné, gratulace!!!
Lepraodpovědět 

 Adam22:35:57 10.07.2013
Adam je prostě Adam. Krásný. Gratulace největší. Někdy by jsi mohl udělat přednášku: Nejlepší lezec vesmíru s jeho EGO (bo spíš neEGO). V dnešní době nepochopitelné a zároveň i inspirující. Dík. T.
tomáš zodpovědět 
 Re: Adam12:21:12 11.07.2013
Yes, fantazie! Potěšilo mě to! Neskutečný styl! A ukazuje nám i celému světu, že lze být na vrcholu, dokonce nejlepší a s neuvěřitelnou pokorou.
Zicoodpovědět 

 No. 112:57:55 11.07.2013
Adam je jednička. Jsem rád, že mu to tak jde. Je zajímavý ty výkony sledovat. Gratuluji.
Steveodpovědět 

 paráda13:00:41 11.07.2013
Zasloužil si to a my co mu fandíme taky! :-)
bejbsodpovědět 

 Gratuluji19:25:05 11.07.2013
Gratuluji a přidávám názor, že je to první poctivé 9a na OS. Ze španělského 8c+ se po vylomení chytu náhle stalo 9a a navíc, při vší úctě ke skvělému Megosovi, jeho výčet OS přelezů nebyl před oním 9a nikterak závratný. Já prostě na náhody moc nevěřím. Je to samozřejmě jen názor, čas ukáže.
Petr Reschodpovědět 
 Re: Gratuluji20:15:56 11.07.2013
je otazkou casu kdy adam preleze 9a ve vysokych stenach.uvidi se kam bude smerovat adamovo dalsi pusobeni v lezeckych cestach.casu ma jeste dost.
gorbiodpovědět 
  Re: Gratuluji21:41:48 11.07.2013
Je fakt Gorbi, že si se do psaní komentů poslední dobou nějak pustil. Všude a ke všemu. Se nediv, že tě pak někdo spraží. Si založ, tedy jestli ho nemáš (já nevím), facebook.
To už Na kopci(parukářka)nemaj pivo? :-)
Fáb.odpovědět 
 Re: Gratuluji21:45:22 11.07.2013
Petře, myslím že spekulovaní, bez znalosti dané cesty, o tom jak moc se změnila po vylomení chytu, je naprosto nesmyslné. Někdy nemá vylomení žádný zásadní vliv, jindy muže jít o stupňů několik.

Myssak odpovědět 
 Re: Gratuluji09:50:15 12.07.2013
Je otazka, co znamena termin poctive 9a. Jen pro zajimavost sem vkladam komentare jedinych dvou prelezcu, co si na 8a.nu cestu Cabane au Canada zadali do denicku. Na zaklade komentaru by si clovek klidne udelal dojem, ze je to velmi mekke 9a:
Pirmin Bertle: Soft One of the best hard lines in Switzerland. Pure endurance on 80 hard moves in one big overhanging slab. With 19 tries (at least for me :) a quite fast ascent.
Piotrek Czarnecki: Soft Great line! Long, endurance, natural and beautiful. Not sure about the grade, my hardest ever but 9a? Maybe very soft 9a or 8c+ don't know. Very Happy 4try!
Mihalodpovědět 
  Re: Gratuluji10:10:19 12.07.2013
u lehcich cest dane obtiznosti se na presne klasifikaci nikdy vsichni neshodnou... viz superklasicka otazka: je to 8 nebo 8-/8 :-)
jjodpovědět 
 Re: Gratuluji07:33:35 13.07.2013
No,nemyslím, stejně jako většina lezecké veřejnosti. Dal na druhý pokus La Ramblu, ted v Juře prváče 9a na 4. pokus, Adam sám přiznal, že Estado critico je nyní 9a.
nesmrtelný blázenodpovědět 

 objektivna clasa?00:17:10 13.07.2013
Ako moze byt klasa objektivna ved sa ani zmerat neda. Klasa je podla mna vzdy iba priblizna, ako popisat pocit cislom?
ondroodpovědět 

 Foto dne:

5A
 Databáze cest:
Všechny cesty (187362)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Périphérique 7A Fontainebleau
Crackodile 7A Fontainebleau
Quo Vadis 7C+ Hradby U Kozla
Poszukiwace Zaginionej Warki 6 Wysokie Skaly
Dolina Pterodaktyli 6 Wysokie Skaly
Nově komentované:
Východní Cesta II Prachov
Berušky 8- Kotek
Východní Cesta II Prachov
Quo Vadis 7C+ Hradby U Kozla
Východní Cesta II Prachov

 Nově v diskusi:
Re: Weberovka až nahoru | Re: Weberovka až nahoru | Re: Býčí Skála guide | Re: Býčí Skála guide | Re: Býčí Skála guide | Re: Býčí Skála guide | Re: Býčí Skála guide | Býčí Skála guide | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: ale to zní jako zajímavý nápad | Re: ale to zní jako zajímavý nápad | Re: ale to zní jako zajímavý nápad | Re: Stížnost? | Re: Pravidla lezení | ale to zní jako zajímavý nápad | Re: průvodce | Re: Saskarna | Re: Bezohlednost bouldristů | Re: Pravidla lezení |

 Kde to vře:
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (67)
Secret Spot Bouldering 2025 (66)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (45)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (18)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Alone on the wall (11)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (5)

 Nově v inzerci:
Testarossa 38,5 | Evolv Phantom PRO LV 41 | Podzimní Alpy | walter | stará lana | Péřové papuče Warmpeace | Nemo Osmo Dragonfly 2p | Nové lezečky La Sportiva Solution a Solution comp | Lezení | Triop Tiger TOP |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 717 
 50 dní v divočině 
 531 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 621 
 Andrea 
 558 
 Ashima 
 461 
 Barkley Marathon 
 555 
 B.I.G. - světové prvenství 
 533 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 494 
 Gálfy - Horský život 
 462 
 Jak se staví ledovec 
 453 
 JAMES - Století nad oblaky 
 618 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 513 
 Lezci z Manína 
 542 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 494 
 Operace Nos 
 470 
 Plamen nikdy nezhasne 
 479 
 Pohlednice z konce světa 
 541 
 Pomíjivost ledu 
 452 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 488 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 452 
 Rhapsodia Corcontica 
 469 
 Sama 
 502 
 Šampioni zlatého údolí 
 494 
 S lyžemi v oblacích 
 573 
 Tenaya Traverse Challange 
 509 
 Tenkrát na východě 
 532 
 Velká alpská silnice - 73 
 510 
 Za oponou velehor 
 609 
 Zápasník Dee Dee 
 497 
 Životní výprava 
 492 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.