LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
13.Bulička 11106
14.Pail 11103
15.Churavý 11037
Bouldry:
13.Chytil 10325
14.Širůčková 10253
15.Pařík 10175
Hory:
3.Groš 7768
4.Zaoral 7172
5.Skopec 6511

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5810 lezců
1184827 cest
Nové přelezy:
Ippolito 10-
Černá Zmij Xb
Tušení Sou 10-
Pojď Mi Ho 7C
Odchod Z I 7C+
From Hell 8A
Des Wahnsi 9-
Jenseits V 9
Auch Ein P 8+/9-
Coup De Fo 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bafomet; M14 v Tatrách

Bafomet M14Že v polské části Tater vznikla loni cesta klasifikace M14 není žádná novinka, zajímavé jsou její další přelezy, a reakce daleko za hranicemi Tater.








Polští lezci Michał Król (horský vůdce s řadou prvovýstupů v Himálaji) a Marcin Gąsienica-Kotelnicki (profesionální záchranář polské tatranské horské služby a úspěšný sportovní lezec) přelezli tuto linii již loni touto dobou.

Bafomet je situován do stropu jeskyně nedaleko Zakopaneho, v oblasti, ve které se nachází doposud nejtěžší polské drytoolingové cesty, jako Therion M13, Omen M12, Samael M12 a Szatańskie Wersety M9+ od stejné dvojice autorů.

Bafomet není první cestou uvnitř této jeskyně, a o přelezitelnosti třicetimetrové linie zpočátku autoři měli spíše pochybnosti. Přesto ji očistili a osadili.
Jako první cestu, která je první o obtížnosti M14 v Polsku, přelezl Michał Król, který na projektu pracoval více než dva měsíce a dokonce v ní zlomil cepín. Podle jeho názoru se cesta vyznačuje především zrádnými chyty a obtížnými, přímo bouldrovými kroky.
Druhý přelez si připsal hned po něm již zmíněný Marcin Gąsienica-Kotelnicki.
Obtížnost minimálně subjektivně zvyšuje i fakt, že cestu je nutné lézt při umělém osvětlení (prvovýstupci zpočátku lezli s čelovkou, později řešili pro přelezy osvětlení akumulátorovými světly).


Bafomet M14

Lucie Hrozová v tatranském Bafonetovi (M14)

foto by archiv Lucie Hrozová



Pochopitelně, že cesta této obtížnosti nedala spát lezcům ze sousedních zemí. Hned následující týden po obou Polácích se do ní vrhl slovenský lezec Pavol „Paľo“ Rajčan, který ji přelezl na třetí pokus! A hned následující týden se k nové cestě vypravila i Lucie Hrozová, která flash přelezla vetší část cesty a po jednom odsednutí dorazila zbytek.
Kompletní přelez si tedy sice nepřipsala, ale pro příště má dobře našlápnuto.

Právě snadnost, se kterou linii překonali Paľo i Lucka, ovšem vede k úvahám o klasifikaci, Paľo rovnou navrhuje klasifikaci snížit na M13+. V každém případě se ovšem jedná o cestu, která ač má již několik opakování, stále patří k nejtěžším mixovým cestám střední Evropy, a její věhlas se šíří do dalekého zahraničí. Nedávno cestu zařadil k předním počinům ve světě ledolezení i Desnivel, který, ač se jakožto španělsky psané médium spíše věnuje iberoamerikánským novinkám, stále patří ke čtveřici nejrespektovanějších světových magazínů o lezení.


Zdroje a odkazy:

Původní zprávy o přelezu
Zpráva o přelezu na Lidehory.cz
Zpráva o přelezu na Wspinanie.pl
Zpráva o přelezu na Desnivel.com
Zpráva o přelezu na Planetmountain.com

Další informace z průběhu roku
Blog na stránce michal-krol.pl s obrázky z přelezů
Zprávička o slovenském přelezu
Komentář P. Rajčana na jeho stránce – je to M14 nebo „jen“ M13+?


Tomáš FRANK   [úpravy] 15:49 20.01.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

MS v lezení 2025 boulder
 Databáze cest:
Všechny cesty (187455)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Senza Nome 27 6b+/6c Buchi Arta
Allegro 5a Cala Gonone
Valigie Volanti 6a+ Cala Gonone
Troccada 6a+ Cala Gonone
Dolce Miele 6b Cala Gonone
Nově komentované:
Snesitelná Lehkost Lezení 5A Hlavatice
Kozy Zdržují 8+/9- Tetínské Skály
Welcome 7- Břestecká Skála
Welcome 7- Břestecká Skála
Zwei Bomben Mehr 8- Hohe Wand

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: Lezení s rodinou v zimě | Čištění péřové bundy | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: ... | Smer bouldru | Re: ... | Re: ... | Re: Slušný výkony a | Re: ... | Re: Slušný výkony a | Re: Slušný výkony a | Re: Slušný výkony a | Re: Slušný výkony a |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (113)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (61)
MČR v boulderingu (25)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Alone on the wall (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (10)
Mára Holeček a Radek Groh vyrazili do Nepálu na Cho Oyu (8188 m) (8)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (7)

 Nově v inzerci:
Ocún Sigma 11,5 UK | Scarpa Maestrale RS Zdarma | Suunto vertical solar | Tatry poslední týden v Říjnu | konec října za teplem | Batoh TrekSport Patagonia 80+15+2x7 | Adr 15.10. | SingingRock Lucifer III Tech | Testarossa 38,5 | Evolv Phantom PRO LV 41 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 794 
 50 dní v divočině 
 582 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 682 
 Andrea 
 608 
 Ashima 
 502 
 Barkley Marathon 
 614 
 B.I.G. - světové prvenství 
 580 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 536 
 Gálfy - Horský život 
 498 
 Jak se staví ledovec 
 498 
 JAMES - Století nad oblaky 
 663 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 564 
 Lezci z Manína 
 591 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 539 
 Operace Nos 
 517 
 Plamen nikdy nezhasne 
 522 
 Pohlednice z konce světa 
 597 
 Pomíjivost ledu 
 485 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 527 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 496 
 Rhapsodia Corcontica 
 503 
 Sama 
 542 
 Šampioni zlatého údolí 
 537 
 S lyžemi v oblacích 
 622 
 Tenaya Traverse Challange 
 545 
 Tenkrát na východě 
 588 
 Velká alpská silnice - 73 
 549 
 Za oponou velehor 
 653 
 Zápasník Dee Dee 
 552 
 Životní výprava 
 541 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.