LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
26.Kolomazník 10410
27.Y 10375
28.Chejn 10324
Bouldry:
26.Obal 9753
27.Majdloch 9750
28.Horáček 9675
Hory:
21.Louda 3082
22.Slavíček 3060
23.Novák 2688

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5810 lezců
1184781 cest
Nové přelezy:
Pojď Mi Ho 7C
Odchod Z I 7C+
From Hell 8A
Des Wahnsi 9-
Jenseits V 9
Auch Ein P 8+/9-
Coup De Fo 7C
Pinot 7c
Žíla 8A
Splachovát 9-

Stěny
Sportareál Klíny venkovní stěna - Klíny 210
Boulder Hluchák - Šumperk
Lezecká stěna Polička - Polička

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
HUDYsport - Strakonice
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Čtvrteční premiéra 10. ročníku – Fórum alpinismu

Festival Alpinismu Praha Smíchov - zpráva z 1. dne

Tradiční ouvertura Mezinárodního festivalu Alpinismu se nesla v duchu odborněji laděných přednášek. Kromě řady profesionálů z celého světa (od Japonska přes Nepál, Švýcarsko, Rakousko až po domácí) se čtvrtečního programu zúčastnila i široká laická veřejnost.

Peter Tembler a Toni Riepler (Bergrettung Kals am Großglockner) přesdstavili nádhernou majestátnou horu Großglockner z pohledu horského záchranáře. Jelikož k jejímu vrcholu míří celoročně davy horalů, není skoro týdne, aby v oblasti nejvyšší hory záchranáři nezasahovali. Diváci si vyslechli velmi zajímavé popisy konkrétních nehod a průběh následné záchrany.


foto Jakub Müller


Svou přednáškou plynule navázal Jochen Tiefengraber (Christophorus Flugrettung), který přednesl mnoho zajímavých informací o nasazení helikoptér při záchranných akcích v Alpách. Vypíchl také šest základních bodů, jak se chovat, když vás zachraňuje vrtulník.


foto Jakub Müller


Velmi zajímavou sondu do statistik nehod, úrazů a kriminálních případů spojených se sporty v horách prezentoval Robert Kunz (Alpenpolizei Wien). V rakouských Alpách se polovina takových případů odehraje na území dvou spolkových zemí: Tyrolska (s převahou nejvíce ze všech) a Salcburska.


foto Jakub Müller


Pro současné členy Alpenvereinu i případné zájemce o členství byla určená přednáška Ladislava Jirásko. Po krátké prezentaci následovala diskuse, kde se každý dozvěděl, co potřeboval o členství a jeho výhodách vědět.


foto Jakub Müller


Poté Ladislav Jirásko na pódium pozval Kristinu Höschlovou, aby společně s Radkem Jarošem pokřtili skvělou knihu „Průvodce horskou medicínou“. Český překlad této publikace určené nejširší veřejnosti připravila právě Kristina Höschlová.


foto Jakub Müller


Vrcholem Fóra alpinismu byla přednáška předního světového meteorologa Karla Gabla, který kromě jiných expedic pomohl svou přesnou předpovědí ke zdolání K2 Gerlindě Kaltenbrunnerové. Přesnost současných předpovědí vysvětlil mimo jiné tím, že moderní technika je díky velkému rozlišení schopná z výšky 4000 m identifikovat i mouchu. Přednáška ale byla plná velmi praktických doporučení, jak se člověk má chovat v bouřce, jak má počasí vnímat a vyhodnocovat, kde má předpovědi hledat... Zkrátka informace, které před jakoukoliv horskou túrou jako když najdete... Pokud byste snad chtěli vypíchnout jedno jediné doporučení, které zaznělo vícekrát za přednášku, pak to je: „V horách se vyplatí vždy počkat na dobré počasí (třeba někde u pivka) a do špatného nechodit!“


foto Jakub Müller


Těšme se na třídenní maratón přednášek, který v pátek odpoledne odstartuje promítání filmů z  campů s časopisem lidé&HORY a především pak oblíbený domácí matador Radek Jaroš.

Program a jeho změny na stránkách festivalu

Dan Polman   [úpravy] 11:51 22.11.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

MS v lezení 2025 boulder
 Databáze cest:
Všechny cesty (187449)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
La Déchirure 4B Fontainebleau
L'Angle Eiffel 3 Fontainebleau
La Déesse 4B Fontainebleau
La Rolls Royce 5A Fontainebleau
Bruit De Fond 4B Fontainebleau
Nově komentované:
Kozy Zdržují 8+/9- Tetínské Skály
Welcome 7- Břestecká Skála
Welcome 7- Břestecká Skála
Zwei Bomben Mehr 8- Hohe Wand
Le Pilier De La Coccinelle 6B Fontainebleau

 Nově v diskusi:
Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: Lezení s rodinou v zimě | Čištění péřové bundy | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Pěkné | Re: Slušný výkony a | Re: Pěkné | Re: Slušný výkony a | Re: Slušný výkony a | ... | Re: Slušný výkony a | Re: Slušný výkony a | Re: Slušný výkony a | Re: Slušný výkony a |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (113)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (69)
MČR v boulderingu (19)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Alone on the wall (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (10)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (10)
MČR v boulderingu - semifinále a finále (6)

 Nově v inzerci:
Ocún Sigma 11,5 UK | Scarpa Maestrale RS Zdarma | Suunto vertical solar | Tatry poslední týden v Říjnu | konec října za teplem | Batoh TrekSport Patagonia 80+15+2x7 | Adr 15.10. | SingingRock Lucifer III Tech | Testarossa 38,5 | Evolv Phantom PRO LV 41 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 791 
 50 dní v divočině 
 580 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 681 
 Andrea 
 604 
 Ashima 
 499 
 Barkley Marathon 
 608 
 B.I.G. - světové prvenství 
 579 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 532 
 Gálfy - Horský život 
 494 
 Jak se staví ledovec 
 489 
 JAMES - Století nad oblaky 
 662 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 558 
 Lezci z Manína 
 588 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 535 
 Operace Nos 
 512 
 Plamen nikdy nezhasne 
 521 
 Pohlednice z konce světa 
 591 
 Pomíjivost ledu 
 483 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 520 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 493 
 Rhapsodia Corcontica 
 501 
 Sama 
 539 
 Šampioni zlatého údolí 
 536 
 S lyžemi v oblacích 
 620 
 Tenaya Traverse Challange 
 545 
 Tenkrát na východě 
 586 
 Velká alpská silnice - 73 
 546 
 Za oponou velehor 
 650 
 Zápasník Dee Dee 
 548 
 Životní výprava 
 537 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.