LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
6.Širůčková 11728
7.Stribrny 11700
8.Nespoutaný 11622
Bouldry:
6.Pochman 10675
7.Jungling 10625
8.Kopecký 10575
Hory:
8.Černý 5904
9.Hlahulek 4639
10.Zvonková 4395

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5809 lezců
1184503 cest
Nové přelezy:
Splachovát 9-
Džejvan 9+/10-
Medvědice 7C+
Kapitán Am 7C
Honey Bunn 7C
Hot News 7C+
Světlá Ste 9/9+
Strelovod 8c
Big Wall 9-
Iron Maide 10-

Stěny
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Smrt na Dhaulagiri

Expedice Dhaulagiri 2014V tragédii se proměnila slovenská skialpinistická expedice s českou účastí. Včerejší oficiální zpráva potvrdila smrt slovenských horolezců Jána Matláka a Vladimíra Švancára. 



V době neštěstí byli všichni účastníci Expedice Dhaulagiri 2014 v základním táboře, do kterého se stáhli pro nepříznivé počasí. Na hoře hrozily laviny a další postup by nebyl možný.

Přesto právě v relativním bezpečí základního tábora postihla expedici tragédie v podobě laviny, která BC téměř bez výjimky strhla a postihla tak všechny účastníky – většina z nich se však naštěstí dokázala svépomocně dostat na povrch laviniště, a přivolat pomoc. Nezvěstní zůstali dva slovenští účastníci expedice a šerpové Ghoj Kumar Rai, Dorje Sherpa a Gopal Rai, prakticky všichni, kteří v době pádu nebyli ve velkém společenském stanu, ze kterého se zachránili všichni.



Dhaulagiri

Dhaulagiri, Bílá hora (sken z pozitivu)

foto © Tomáš Frank



Ostatní účastníci výpravy jsou živí a byli evakuováni vrtulníkem do Pokhary. Odtud organizovali záchranné práce a zejména se nejméně postižení účastníci vrátili na místo BC, kde se jim podařilo vyzvednout a identifikovat těla všech obětí. 

V celé oblasti v současnosti panují kruté podmínky, znesnadňující život i turistům na trekových trasách. Do potíží se dostali zejména trekeři na cestě okolo Annapurny – zde je i několik desítek Čechů, v některých případech uvězněných sněhem ve vyšších polohách mezi vysokohorskými sedly.

V Nepálu si sněhové bouře a laviny tento týden vyžádaly nejméně 29 obětí. V zemi se podle vyjádření českého ministerstva zahraničních věcí nachází 131 Čechů, které se čeští diplomaté pokouší postupně kontaktovat.

V případě vybavených a zkušených skupin českých turistů není zatím žádný důvod k panice, pravděpodobně kvůli podmínkám uvízli na cestě, a často v horských oblastech, kde zkrátka jen nemají spojení. V mírných problémech se nachází skupina vedená Rudou Švaříčkem, kterou počasí uvěznilo relativně vysoko. Tato skupina však disponuje satelitním spojením a bude vyzvednuta hned, jak počasí dovolí bezpečný vzlet záchranných vrtulníků.
Sněhové bouře a laviny udeřily tento týden ve střední části Nepálu, kromě oblastí Annapurna Himal a Dhaulagiri Himal zasáhly především oblast Mustangu, táhnoucí se od Annapurny k Tibetu.
Zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní úřady uvedly, že zahynulo minimálně 29 lidí. Týmy záchranářů nadále pátrají po desítkách pohřešovaných, do bezpečí se dostalo víc než 230 osob, polovina ze zachráněných jsou podle agentury Reuters cizinci, kteří obvykle stabilní říjnové počasí často využívají k oblíbeným trekům. Většina postižených se také nachází na trekingových trasách  - které naštěstí často disponují základní infrastrukturou s možností pomoci, a zejména eliminují okruhy pátrání po nezvěstných.




Zdroje a odkazy:


a/ informace o tragickém zakončení expedice:
Zpráva o tragédii na Tulenipasy.cz
Zpráva o neštěstí na Expedition.sk
Zpráva na Outdoorfilmy.sk
Zpráva na Echo24.cz
Jedna z prvních zpráv o tragédii v zahraničním tisku



b/ informace o expedici:
Zpráva o expedici na Lezci
Stránky Expedice Dhaulagiri 2014
První z článků Jiřího Švihálka o expedici na Mountainski.cz (na téže stránce jich následuje dalších sedm)
Zpráva z tisku; Týden
Zpráva z tisku; iDnes.cz
Lezec.cz: článek o Dhaulagiri a prvovýstupu na ni



c/ informace o aktuální situaci v Nepálu:

Zpráva (cz)
Zpráva (cz)
Zpráva (cz) a komentář Máry Holečka
Zpráva (en)
Zpráva (es)
Zpráva(cz)
Zpráva (cz)
Zpráva (en)
Zpráva (en)
Zpráva (es)
Zpráva (en)
Zpráva (en)
Zpráva (cz)
Zpráva (en)




Tomáš FRANK   [úpravy] 08:26 18.10.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 počet obětí stoupá11:05:55 19.10.2014
Podle včerejších zpráv si prudká změna počasí vybrala již více než čtyřicet potvrzených obětí (započítáno je i pět obětí v BC pod Dhaulagiri); počet nezvěstných je však stále ještě vysoký, je tedy pravděpodobné, že toto číslo bude ještě stoupat s tím, jak se podaří dohledat další :(
Tomáš F.odpovědět 

 Zpráva od účastníků expedice22:32:08 19.10.2014
Na Expedition.sk již visí podrobná zpráva:
http://www.expedition.sk/clanky-azia/item/468-sprava-o-lavine-pod-dhaulagiri

R.I.P.
 Tomáš F.odpovědět 

 ...07:00:42 22.10.2014
Janka Matláka jsem měl to štěstí poznat. Byl to rovný chlap, šířící pohodu a dobrou náladu. Bude mi chybět. Rodině a pozůstalým upřímnou soustrast . . .
Lukášodpovědět 

 Foto dne:
Vlevo Obří kámen, vpravo Martinka a uprostřed dominuje Špunt, velký kámen zaklíněný mezi Obří kámen a Martinku.
Obří kámen
 Databáze cest:
Všechny cesty (187404)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Le Pilier De La Coccinelle 6B Fontainebleau
Le Pilier De La Coccinelle 6B Fontainebleau
L’Ancienne 5B Fontainebleau
God Save Leonidio 6c Leonidio
Kout 4 Sokolka
Nově komentované:
Le Pilier De La Coccinelle 6B Fontainebleau
Alles Balledi 7+ Frankenjura
Alles Balledi 7+ Frankenjura
Svatej Muž Xa Drábské Světničky
Severní 2 Kóta 436

 Nově v diskusi:
Re: zapomenuté preso drátník | zapomenuté preso drátník | Re: foto dne | Re: Foto dne Pálava | Foto dne Pálava | Re: foto dne | láska má mnoho podob | Re: foto dne | foto dne | Re: Weberovka až nahoru |

 Nové komentáře:
Re: Povolení k akci | Re: Inu | Re: Bezohlednost bouldristů | Re: Pravidla lezení | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci | Inu | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (97)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (67)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (29)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Alone on the wall (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (8)
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (5)

 Nově v inzerci:
konec října za teplem | Batoh TrekSport Patagonia 80+15+2x7 | Adr 15.10. | SingingRock Lucifer III Tech | Testarossa 38,5 | Evolv Phantom PRO LV 41 | Podzimní Alpy | walter | stará lana | Péřové papuče Warmpeace |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 765 
 50 dní v divočině 
 558 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 654 
 Andrea 
 582 
 Ashima 
 483 
 Barkley Marathon 
 588 
 B.I.G. - světové prvenství 
 563 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 518 
 Gálfy - Horský život 
 482 
 Jak se staví ledovec 
 474 
 JAMES - Století nad oblaky 
 640 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 537 
 Lezci z Manína 
 570 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 518 
 Operace Nos 
 494 
 Plamen nikdy nezhasne 
 503 
 Pohlednice z konce světa 
 575 
 Pomíjivost ledu 
 466 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 507 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 476 
 Rhapsodia Corcontica 
 487 
 Sama 
 522 
 Šampioni zlatého údolí 
 513 
 S lyžemi v oblacích 
 600 
 Tenaya Traverse Challange 
 526 
 Tenkrát na východě 
 563 
 Velká alpská silnice - 73 
 529 
 Za oponou velehor 
 632 
 Zápasník Dee Dee 
 525 
 Životní výprava 
 520 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.