LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Co nemáš, to nepotřebuješ.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12850
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11000
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5809 lezců
1184353 cest
Nové přelezy:
Honey Bunn 7C
Hot News 7C+
Světlá Ste 9/9+
Strelovod 8c
Big Wall 9-
Iron Maide 10-
Epic 9-
Wolkom 7C
Marjetica 8b/8b+
Lahko Noč 8b

Stěny
Lezecká aréna - Jablonec nad Nisou
LC Baldovec - Rozstání – Baldovec
Horolezecká stěna Lanškroun - Lanškroun

Prodejny
HUDYsport - Zlín
Popina = nejlevnější v ČR ! - Bruntál
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení je i pro starý

K napsání tohoto článku mě inspirovalo video s Chuckem Odettem - americký 66letý lezec, který dává 8céčka. V mém okolí se pohybují lezci, kteří sice 8c nelezou, zato jsou zhruba o deset let starší. Tady je něco o nich.

Josef

Josef mě přivedl do hor. Za ním jsem o Velikonocích v roce 2004 zašel, aby mi poradil, jak na lezení. Bylo mu šedesát, byl trochu zatrpklý a dost pil. Myslel jsem si, že má svá lezecká léta už za sebou a poradí mi spíše teoreticky. V té době mě nenapadlo, že to bude můj lezecký parťák a že spolu polezeme v Tatrách.

Po několika letech běžkování na Lysou horu, VHT v Julských Alpách a Roháčích a lezení, jak on říká na „cvičných skalách“ jako Porůbka, jsme v roce 2008 stoupali Zlomiskovou dolinou k Dračímu štítu. Josef měl hajdalácky zastrčené kladivo v batohu a já jdoucí za ním jsem pořád sledoval, kdy mu vypadne. Už jsme byli téměř u nástupu, když mu skutečně vypadlo a kleplo ho do paty. Dost jsem ho tehdá podceňoval, nevěřil jsem, že něco vylezeme. Ale povedlo se, po několika délkách lezení hřebenem Dračího štítu, slanění a sestupem zasněženým žlabem Vysoké jsme sestupovali na Popradské. Tu jsme narazili na dva strážce Národního parku.
„Pánové ukážte ČHSky. Stačí jedna.“
„Tady jsou,“ říkám a ukazuji svou i Josefovu. Josef byl toho času členem HO Deštná v Orlických horách a já byl individuální člen.
„Vy jste Josef Vričan!?“ ptá se starší strážce udiveně.
„Mohu se s vámi vyfotit? Doma mám staré výtisky Krás Slovenska (kultovní slovenský časopis, pozn. autora), do kterých jste písal. To mi nebudou věřit.“

Od té doby jsem přestal Josefa podceňovat. Ve Vysokých Tatrách jsme spolu podnikli necelých dvacet výstupů kolem pátého stupně UIAA obtížnosti (nejtěžší cesta byla VI A1). Josefa přešly chmurné myšlenky, před třemi lety přestal pít a stále trénuje na své domácí bouldrovce. ČHSku si ale letos už nevyřídil.

Martin S.

S Martinem jsem až na pár výletů na skále moc nelezl. Zato je to výborný parťák na trénink na umělé stěně. Stěna Eliass Sareza je jeho nejoblíbenější. Chodí včas a pravidelně. Téměř vždy vyleze (nebo i sleze) deset cest. A sem tam odmontuje nějaký ten chyt, aby to bylo těžší. Před čtrnácti dny vyrazil i na nový Hangár boulder Ostrava. Ale raději leze s lanem, boulder ho moc nenadchl. Nejvíce se bál nečekaných pádů a skoků z topu. Před asi pěti lety měl vážný úraz v Tatrách. Spolulezec mu na nohu shodil kámen. Ale dostal se z toho, vrátil se.

Jarka Cuberková

Jarka dělá v úterky správkyni na stěně Eliass Sareza. A užívá si lezeckého důchodu. Jezdí lozit různě po Evropě, tu do Španělska nebo Řecka. Nepoužívá už moc dynamické kroky, ale leze pomalu a s jistotou, po malých krůčkách.

Chuck Odette říká: „To nejlepší teprve přijde“.
Myslím, že moji kamarádi si to nemyslí. Stáří s lezením moc dohromady nejde. Ale když zdraví dovolí, může se lézt. 




1 ve stěně Ganku (hi res)

foto by © Lukino



2 taky na Ganku Josef u štandu (hi res)

foto by © Lukino



3 na vrcholu Gerlachu (hi res)

foto by © Lukino



4 ve stěně Volovky (hi res)

foto by © Lukino



5 na Valově skále (hi res)

foto by © Lukino



6 Jarka (hi res)

foto by © Lukino

Lukáš Kobierský   [úpravy] 08:00 23.11.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 HO Deštné v Orlických horách12:45:59 23.11.2023
Hezké zamyšlení a díky za připomínku toho, že jsme měli to štěstí, že jsme vyrůstali a sbírali zkušenosti právě v oddíle s Josefem Vričanem a Stývem (Jirkou Švejdou, na poslední fotce pod článkem, mimo jiné spoluatorem cesty Rolling Stones v severce Gr. Jorasses), abychom se mohli v budoucnu pokusit o výstupy, jako třeba ten nedávný ve vedlejším článku na Tengi Ragi Tau. Díky!
Marek Dismanodpovědět 

 7022:01:24 24.11.2023
Lukáši, pěkný článek.
Tomáš, 70 :)
Tomášodpovědět 

 Dalsi borec06:25:29 28.11.2023
https://tinyurl.com/ycrbn6fm
odpovědět 

 Hezký članek 00:15:36 30.11.2023
s duší... Potěšil mě.

Vaclavodpovědět 

 Foto dne:
Vlevo Obří kámen, vpravo Martinka a uprostřed dominuje Špunt, velký kámen zaklíněný mezi Obří kámen a Martinku.
Obří kámen
 Databáze cest:
Všechny cesty (187393)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pre Mňa, Za Mňa 8- Hrádok
Arcaba 7 Súľov
Majster Mantel 10 Súľov
Capra Alba 7- Súľov
Ibex 9- Súľov
Nově komentované:
Alles Balledi 7 Frankenjura
Svatej Muž Xa Drábské Světničky
Severní 2 Kóta 436
Svatej Muž Xa Drábské Světničky
Stojaté Vody Xa Tisá - Modřín

 Nově v diskusi:
zapomenuté preso drátník | Re: foto dne | Re: Foto dne Pálava | Foto dne Pálava | Re: foto dne | láska má mnoho podob | Re: foto dne | foto dne | Re: Weberovka až nahoru | Re: Weberovka až nahoru |

 Nové komentáře:
Inu | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci | Re: Tolerance | Re: tragédi | Re: Traged metodik | Re: Povolení k akci | Re: Traged metodik | Traged metodik |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (92)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (67)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (35)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Alone on the wall (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (8)
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (5)

 Nově v inzerci:
Adr 15.10. | SingingRock Lucifer III Tech | Testarossa 38,5 | Evolv Phantom PRO LV 41 | Podzimní Alpy | walter | stará lana | Péřové papuče Warmpeace | Nemo Osmo Dragonfly 2p | Nové lezečky La Sportiva Solution a Solution comp |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 764 
 50 dní v divočině 
 558 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 653 
 Andrea 
 582 
 Ashima 
 483 
 Barkley Marathon 
 584 
 B.I.G. - světové prvenství 
 562 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 518 
 Gálfy - Horský život 
 482 
 Jak se staví ledovec 
 474 
 JAMES - Století nad oblaky 
 640 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 536 
 Lezci z Manína 
 569 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 518 
 Operace Nos 
 494 
 Plamen nikdy nezhasne 
 502 
 Pohlednice z konce světa 
 574 
 Pomíjivost ledu 
 466 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 506 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 476 
 Rhapsodia Corcontica 
 485 
 Sama 
 519 
 Šampioni zlatého údolí 
 513 
 S lyžemi v oblacích 
 598 
 Tenaya Traverse Challange 
 524 
 Tenkrát na východě 
 561 
 Velká alpská silnice - 73 
 529 
 Za oponou velehor 
 632 
 Zápasník Dee Dee 
 521 
 Životní výprava 
 520 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.