LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12850
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11000
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5809 lezců
1184608 cest
Nové přelezy:
Žíla 8A
Splachovát 9-
Džejvan 9+/10-
Medvědice 7C+
Kapitán Am 7C
Honey Bunn 7C
Hot News 7C+
Světlá Ste 9/9+
Strelovod 8c
Big Wall 9-

Stěny
DDM Domino - Hronov
Climbing a Music Club Parukářka - Praha 3
ZŠ Bolatice - Bolatice

Prodejny
HUDYsport - Liberec
HUDYsport - Praha 7
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vlado Štrba z expedice na Everest: mám permit s Ueli Steckem

Slovák Vlado Štrba, který je v Nepálu na zpochybňované expedici na Everest, aby se podruhé tentokrát nakonec sám pokusil o výstup slavnou Boningtonovou cestou tzv. Hard Way, oznámil, že získal společný permit s Ueli Steckem na jihozápadní stěnu.

"Moja a Ueliho agentúra sa spojili a máme spoločný permit na juhozápadnú stenu (aspoň viem, že tam nebudem až tak sám)," napsal na Faceobooku.

"... menší permit na Lobuche peak a ďalší Slovák (Peter Abaffy) ide skúsiť klasickú vstupovú trasu vrámci expedície Happy Feet Everest 2017 a budeme spoločne zdieľať spoločný základný tábor.
Už som v Namche Bazáre a pomaličky sa posúvam do základného tábora. Tam budem cca okolo 19.4.,"
informoval Vlado Štrba.



Zde je fotka společného permitu:



A přidal společné foto z Namche Bazár s Ueli Steckem a jeho parťákem Tenji Sherpou, kteří se chystají na extrémní traverz Everest - Lhoce (viz: Ueli Steck se připravuje na extrémní traverz Everest-Lhoce):



Původně se Vlado Štrba chystal na Everest s parťákem z loňska Zolo Pálem. Ten ale na poslední chvíli od expedice odstoupil. A tak se Vlado Štrba rozhodl výstup uskutečnit sám. Expedice Everest Hard Way: Z.Pál odstoupil, V.Štrba chce jít sám

Od jejich expedice se koncem loňského roku distancoval slovenský horosvaz James, podle něhož na cestu nemají a klamou veřejnost. Viz článek na Lezci: Slovenský James se distancuje od pokusu o Everest Hard Way

Slovenská expedice na Everest 2016 Hard WayPoprvé se Vlado Štrba a Zolo Pál pokoušeli o výstup na Everest Boningtonovou cestou loni na jaře. V květnu je z C2 po údajném zásahu menší lavinou zachraňoval vrtulník. (Viz článek na Lezci: Slováky na Everestu zasáhla menší lavina a sestupují). Následně organizovali další pokus na rok 2017 a sháněli sponzory a podporu v médiích.

Koncem roku 2016 se proti jejich počínání zvedla kritika ze strany některých slovenských horolezců. viz mj. článek: Snežný kocúr – alebo smutná pravda o slovenskej expedícii Everest Hard Way

Kriticky se vyjádřily i horolezecké osobnosti jako Zoltán Demján (Zoltán Demján: Everest Hard Way je vyhradená výlučne pre absolútnu svetovú špičku.) nebo Jarýk Stejskal (Jarýk Stejskal: Everest priťahuje exotov z celého sveta.).

Odpověď na kritiku od Zoltána Pála: Zoli Pál: Nenávisť do kopcov nenoste

Boningtonova cesta z roku 1975 vede JZ stěnou. O výstup nejstrmější stěnou Everestu se od roku 1969 pokoušelo několik výprav. Prvovýstup se nakonec podařil velké britské expedici vedené Chrisem Boningtonem. Na vrchol hory vystoupili Doug Scott a Dougal Haston, později také Peter Boardman s Šerpou Pertembou a sólo Mick Burke (ztratil se v mlze při sestupu).

Cestu „Hard Way“ opakovala v roce 1988 slovenská expedice. Členy byli Jozef Just, Peter Božík, Dušan Becík a Jaroslav Jaško. Výstup uskutečnili alpským stylem a Jozef Just jako jediný stanul na vrcholu. Na sestupu všichni zemřeli.

Vlado Štrba zatím informoval o aklimatizačních trecích, při kterých vyšel na Island Peak (6189m).

Při vlastním výstupu na Everest chce mít tábor C1 a C2 totožný s výstupovou trasou do Jižního sedla, ale od C2 už plánuje postupovat v trase stěnou s bivaky v B1 (7800m) a B2 (8300m) až k vrcholu, jak uvedl původně na stránkách expedice:
www.everest.8000.sk


sth   [úpravy] 09:35 11.04.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Na permite10:23:17 11.04.2017
Ueli Steck 40 rokov

Vlado Strba 30 rokov, Chuck Norris slovenskeho himalajizmu predbehol cas!
The Gododpovědět 
 Re: Na permite11:25:28 11.04.2017
Hmmm, podle fotky dost sešlý třicátník. Jojo, v těch velkých nadmořských výškách se stárne rychleji.
odpovědět 

 Dostan rozum chlape!11:57:51 11.04.2017
Ja stale dufam, ze dostane rozum a vykasle sa na to lebo toto co sa chysta urobit je vedoma sebevrazda.
Michalodpovědět 
 Re: Dostan rozum chlape!16:52:18 15.04.2017
Tomu neveri ani on sam,takove divadílko,
odpovědět 
  Re: Dostan rozum chlape!09:35:53 02.05.2017
Zial rozum nedostal ani jeden z nich
odpovědět 

 Foto dne:

MS v lezení 2025 boulder
 Databáze cest:
Všechny cesty (187414)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kankra´s Lauer 6+ Frankenjura
Schindertoni 8- Frankenjura
Hanna Karlson Gedenkweg 6+ Frankenjura
Pfeilerkamin 3 Frankenjura
Snesitelná Lehkost Lezení 5A Hlavatice
Nově komentované:
Zwei Bomben Mehr 8- Hohe Wand
Le Pilier De La Coccinelle 6B Fontainebleau
Alles Balledi 7+ Frankenjura
Alles Balledi 7+ Frankenjura
Svatej Muž Xa Drábské Světničky

 Nově v diskusi:
Re: Lezení s rodinou v zimě | Lezení s rodinou v zimě | Lezení s rodinou v zimě | Re: zapomenuté preso drátník | zapomenuté preso drátník | Re: foto dne | Re: Foto dne Pálava | Foto dne Pálava | Re: foto dne | láska má mnoho podob |

 Nové komentáře:
Re: Boulder vs. lano | Re: Úroveň | Re: Boulder vs. lano | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci | Re: Inu | Re: Boulder vs. lano | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (110)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (67)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (14)
Alone on the wall (11)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (8)
MČR v boulderingu - semifinále a finále (6)

 Nově v inzerci:
konec října za teplem | Batoh TrekSport Patagonia 80+15+2x7 | Adr 15.10. | SingingRock Lucifer III Tech | Testarossa 38,5 | Evolv Phantom PRO LV 41 | Podzimní Alpy | walter | stará lana | Péřové papuče Warmpeace |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 777 
 50 dní v divočině 
 565 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 662 
 Andrea 
 593 
 Ashima 
 492 
 Barkley Marathon 
 593 
 B.I.G. - světové prvenství 
 569 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 524 
 Gálfy - Horský život 
 486 
 Jak se staví ledovec 
 480 
 JAMES - Století nad oblaky 
 652 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 544 
 Lezci z Manína 
 576 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 528 
 Operace Nos 
 504 
 Plamen nikdy nezhasne 
 510 
 Pohlednice z konce světa 
 584 
 Pomíjivost ledu 
 473 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 512 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 483 
 Rhapsodia Corcontica 
 492 
 Sama 
 530 
 Šampioni zlatého údolí 
 521 
 S lyžemi v oblacích 
 608 
 Tenaya Traverse Challange 
 530 
 Tenkrát na východě 
 570 
 Velká alpská silnice - 73 
 536 
 Za oponou velehor 
 640 
 Zápasník Dee Dee 
 533 
 Životní výprava 
 528 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.