LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jasně že mám dobrej štand holka! Jistím tě za pěknej strom (pssst) -eček :)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12850
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11000
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5809 lezců
1184600 cest
Nové přelezy:
Žíla 8A
Splachovát 9-
Džejvan 9+/10-
Medvědice 7C+
Kapitán Am 7C
Honey Bunn 7C
Hot News 7C+
Světlá Ste 9/9+
Strelovod 8c
Big Wall 9-

Stěny
Zimní stadion Kopřivnice - Kopřivnice
Lezecké centrum Jihlava - Jihlava
A-ProSystem s.r.o. - Most

Prodejny
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
Rock Point Olomouc - Olomouc

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vlado Štrba z expedice na Everest: mám permit s Ueli Steckem

Slovák Vlado Štrba, který je v Nepálu na zpochybňované expedici na Everest, aby se podruhé tentokrát nakonec sám pokusil o výstup slavnou Boningtonovou cestou tzv. Hard Way, oznámil, že získal společný permit s Ueli Steckem na jihozápadní stěnu.

"Moja a Ueliho agentúra sa spojili a máme spoločný permit na juhozápadnú stenu (aspoň viem, že tam nebudem až tak sám)," napsal na Faceobooku.

"... menší permit na Lobuche peak a ďalší Slovák (Peter Abaffy) ide skúsiť klasickú vstupovú trasu vrámci expedície Happy Feet Everest 2017 a budeme spoločne zdieľať spoločný základný tábor.
Už som v Namche Bazáre a pomaličky sa posúvam do základného tábora. Tam budem cca okolo 19.4.,"
informoval Vlado Štrba.



Zde je fotka společného permitu:



A přidal společné foto z Namche Bazár s Ueli Steckem a jeho parťákem Tenji Sherpou, kteří se chystají na extrémní traverz Everest - Lhoce (viz: Ueli Steck se připravuje na extrémní traverz Everest-Lhoce):



Původně se Vlado Štrba chystal na Everest s parťákem z loňska Zolo Pálem. Ten ale na poslední chvíli od expedice odstoupil. A tak se Vlado Štrba rozhodl výstup uskutečnit sám. Expedice Everest Hard Way: Z.Pál odstoupil, V.Štrba chce jít sám

Od jejich expedice se koncem loňského roku distancoval slovenský horosvaz James, podle něhož na cestu nemají a klamou veřejnost. Viz článek na Lezci: Slovenský James se distancuje od pokusu o Everest Hard Way

Slovenská expedice na Everest 2016 Hard WayPoprvé se Vlado Štrba a Zolo Pál pokoušeli o výstup na Everest Boningtonovou cestou loni na jaře. V květnu je z C2 po údajném zásahu menší lavinou zachraňoval vrtulník. (Viz článek na Lezci: Slováky na Everestu zasáhla menší lavina a sestupují). Následně organizovali další pokus na rok 2017 a sháněli sponzory a podporu v médiích.

Koncem roku 2016 se proti jejich počínání zvedla kritika ze strany některých slovenských horolezců. viz mj. článek: Snežný kocúr – alebo smutná pravda o slovenskej expedícii Everest Hard Way

Kriticky se vyjádřily i horolezecké osobnosti jako Zoltán Demján (Zoltán Demján: Everest Hard Way je vyhradená výlučne pre absolútnu svetovú špičku.) nebo Jarýk Stejskal (Jarýk Stejskal: Everest priťahuje exotov z celého sveta.).

Odpověď na kritiku od Zoltána Pála: Zoli Pál: Nenávisť do kopcov nenoste

Boningtonova cesta z roku 1975 vede JZ stěnou. O výstup nejstrmější stěnou Everestu se od roku 1969 pokoušelo několik výprav. Prvovýstup se nakonec podařil velké britské expedici vedené Chrisem Boningtonem. Na vrchol hory vystoupili Doug Scott a Dougal Haston, později také Peter Boardman s Šerpou Pertembou a sólo Mick Burke (ztratil se v mlze při sestupu).

Cestu „Hard Way“ opakovala v roce 1988 slovenská expedice. Členy byli Jozef Just, Peter Božík, Dušan Becík a Jaroslav Jaško. Výstup uskutečnili alpským stylem a Jozef Just jako jediný stanul na vrcholu. Na sestupu všichni zemřeli.

Vlado Štrba zatím informoval o aklimatizačních trecích, při kterých vyšel na Island Peak (6189m).

Při vlastním výstupu na Everest chce mít tábor C1 a C2 totožný s výstupovou trasou do Jižního sedla, ale od C2 už plánuje postupovat v trase stěnou s bivaky v B1 (7800m) a B2 (8300m) až k vrcholu, jak uvedl původně na stránkách expedice:
www.everest.8000.sk


sth   [úpravy] 09:35 11.04.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Na permite10:23:17 11.04.2017
Ueli Steck 40 rokov

Vlado Strba 30 rokov, Chuck Norris slovenskeho himalajizmu predbehol cas!
The Gododpovědět 
 Re: Na permite11:25:28 11.04.2017
Hmmm, podle fotky dost sešlý třicátník. Jojo, v těch velkých nadmořských výškách se stárne rychleji.
odpovědět 

 Dostan rozum chlape!11:57:51 11.04.2017
Ja stale dufam, ze dostane rozum a vykasle sa na to lebo toto co sa chysta urobit je vedoma sebevrazda.
Michalodpovědět 
 Re: Dostan rozum chlape!16:52:18 15.04.2017
Tomu neveri ani on sam,takove divadílko,
odpovědět 
  Re: Dostan rozum chlape!09:35:53 02.05.2017
Zial rozum nedostal ani jeden z nich
odpovědět 

 Foto dne:

MS v lezení 2025 boulder
 Databáze cest:
Všechny cesty (187419)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Snesitelná Lehkost Lezení 5A Hlavatice
Strašidla Pod Ruským Kolem VIIc Labské Údolí - Pravý Břeh
Vím O Čem Mlčím 5B Hlavatice
Sphynx 7 Hohe Wand
Nový Svěží Vítr-doprava 5A Hlavatice
Nově komentované:
Zwei Bomben Mehr 8- Hohe Wand
Le Pilier De La Coccinelle 6B Fontainebleau
Alles Balledi 7+ Frankenjura
Alles Balledi 7+ Frankenjura
Svatej Muž Xa Drábské Světničky

 Nově v diskusi:
Lezení s rodinou v zimě | Lezení s rodinou v zimě | Re: zapomenuté preso drátník | zapomenuté preso drátník | Re: foto dne | Re: Foto dne Pálava | Foto dne Pálava | Re: foto dne | láska má mnoho podob | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci | Re: Úroveň | Re: Povolení k akci | Úroveň | Re: Povolení k akci | Re: Boulder vs. lano | Re: Povolení k akci | Re: všude stejný |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (105)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (67)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (18)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Alone on the wall (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (8)
MČR v boulderingu - semifinále a finále (5)

 Nově v inzerci:
konec října za teplem | Batoh TrekSport Patagonia 80+15+2x7 | Adr 15.10. | SingingRock Lucifer III Tech | Testarossa 38,5 | Evolv Phantom PRO LV 41 | Podzimní Alpy | walter | stará lana | Péřové papuče Warmpeace |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 775 
 50 dní v divočině 
 562 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 657 
 Andrea 
 591 
 Ashima 
 490 
 Barkley Marathon 
 592 
 B.I.G. - světové prvenství 
 564 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 524 
 Gálfy - Horský život 
 485 
 Jak se staví ledovec 
 479 
 JAMES - Století nad oblaky 
 650 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 541 
 Lezci z Manína 
 574 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 526 
 Operace Nos 
 502 
 Plamen nikdy nezhasne 
 507 
 Pohlednice z konce světa 
 583 
 Pomíjivost ledu 
 472 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 512 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 480 
 Rhapsodia Corcontica 
 490 
 Sama 
 527 
 Šampioni zlatého údolí 
 519 
 S lyžemi v oblacích 
 607 
 Tenaya Traverse Challange 
 528 
 Tenkrát na východě 
 569 
 Velká alpská silnice - 73 
 534 
 Za oponou velehor 
 637 
 Zápasník Dee Dee 
 531 
 Životní výprava 
 527 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.