LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lepší starej horolezec, než mrtvej hrdina.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
25.Pelíšek 10491
26.Kolomazník 10410
27.Y 10375
Bouldry:
25.Urubčík 9850
26.Obal 9753
27.Majdloch 9750
Hory:
22.Slavíček 3060
23.Novák 2688
24.Chomová 2670

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5810 lezců
1184621 cest
Nové přelezy:
Žíla 8A
Splachovát 9-
Džejvan 9+/10-
Medvědice 7C+
Kapitán Am 7C
Honey Bunn 7C
Hot News 7C+
Světlá Ste 9/9+
Strelovod 8c
Big Wall 9-

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Fesťák 2010 - jaké se chystají filmy?

hlasujte na Lezci o nejlepší film

Letošní Fesťák, tedy Mezinárodní horolezecký filmový festival 2010 (MHFF) v Teplicích nad Metují, který začíná už tento čtvrtek, je nabitý lezením. Kromě hlavní hvězdy festivalu, kterou je legendární rakouský lezec a fotograf Heinz Zak, je na programu hodně filmů o lezení.

Z českých filmů může být atraktivní Alpská trilogie: Císařovy nové šaty, v kterém Ondra Beneš s kamarádem Guidem Unterwurzacherem přelézají nejtěžší cestu Alpské trilogie v rakouském pohoří Wilder Kaiser. Více viz články na Lezci např.: Alpská trilogie.
Ondrův přelez cesty Císařovy nové šaty je rovněž námětem jedné z fotografií putovní výstavy Fotky z Lezce, která ukazuje tvorbu přispěvatelů webu Lezec.cz a je instalována na dva měsíce v Teplicích nad Metují a je zároveň prezentována v rámci programu MHFF. (Viz Výstava Fotky z Lezce).

Ondra Beneš je jedním z hrdinů dalšího českého lezeckého filmu o expedici DŽC (Dolní Žleb Company)do deštných pralesů a stolových hor ve Venezuele, kde se účastníkům expedice povedlo vytvořit novou vícedélkovou cestu „Indiánská stezka“ na Acopan Tepui. I o této expedici jsou články na Lezci např: DŽC – Venezuela 2009

Ondra Beneš na Acopan Tepui
foto by DŽC - Tomáš Sobotka

Na vysloveně české lezecké téma je film Bílý prášek. Dle festivalového katalogu zpracovává film lechtivé téma používání magnézia a odlehčenou formou poukazuje na absurdity spojené s tímto kontroverzním lezeckým tématem. Ze zahraničních snímků nelze neupozornit na rakouský Träume sterben nie (Sny nikdy neumírají) od Heinze Zaka o jeho solo přelezu legendární cesty Separate Reality v Yosemitech. Viz např.: Heinz Zak.

Heinz Zak je tvůrce dalšího filmu Die blinde Seilschaft (Slepé bratrstvo lana o dvou nevidomích lezcích v Lienzerských Dolomitech.

O lezení je také další rakouský film Salewa Rockshow the Movie.

Z dalších lezeckých snímků můžeme upozornit na americký Alone on the Wall (Sám ve stěně) s Alexem Honnoldem sólujícím na Half Dome,

a na The Asgard Project o pokusu Leo Houldinga o volný prvovýstup na Severní věž Asgardu na Baffinově ostrově hluboko v Arktidě spojený se skákáním ve wingsuitu.

O lezení jsou i dva animované snímky. Jeden brazilský Entré nós (Mezi námi) o nehodě otce dívky, s kterou lezl po horách, od tvůrců snímků Uruca, známý z Fesťáku loni. (video)7868708(/vimeo)

Druhý slovenský Sklenený vrch je o partě postaviček z plastelíny, která jde na ledolezeckou výpravu do zimních hor.

Bigwallové lezení v Patagonii je námětem italského filmu I colori delle emozioni (Barvy emocí) Viz trailer: I COLORI DELLE EMOZIONI

O lezení je především italský film Spirito d'arrampicata (Duch lezení):

O lezení 90 m spáry Supercrack v Indian Creek v Utahu je americký film Luxury Liner:

Lezení v americké oblasti Zion se věnuje americký film The Continuum Project: Zion.

Slovenský film Tsaranoro – Miss Madagaskar přibližuje působení horolezecké expedice „Tsaranoko Trek Sport 2008“ na Madagaskaru.

Z opačné strany Afriky je americko-namibijský snímek Waypoint Namibia mj. o hledání cesty na dosud nevylezenou stěnu v západní Africe. Viz trailer:

Britské pojetí extrémního lezení ukazuje film Welsh Connections - Pembroke, který si můžete na počítači prohlédnout zde:

Kompletní seznam filmů, včetně těch velehorských, lyžařských a národopisných, najdete na stránkách festivalu: www.horolezeckyfestival.cz


Lezec.cz jako mediální partner Fesťáku, má letos možnost udělit některému z filmů Cenu webu Lezec.cz. Otevírá se zde čtenářům příležitost pomoci vybrat film, který se zdejší lezecké internetové komunitě nejvíc líbí a který by mohl tuto cenu získat. Své názory můžete vyjadřovat v hlasovací anketě a v diskusi pod tímto článkem.
Odkaz na anketu je zde: Jaký film na Fesťáku 2010 je nejlepší?

Standa Holec   [úpravy] 09:20 24.08.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

MS v lezení 2025 boulder
 Databáze cest:
Všechny cesty (187415)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Sinon Rien! 7a+ Arco
Kankra´s Lauer 6+ Frankenjura
Schindertoni 8- Frankenjura
Hanna Karlson Gedenkweg 6+ Frankenjura
Pfeilerkamin 3 Frankenjura
Nově komentované:
Zwei Bomben Mehr 8- Hohe Wand
Le Pilier De La Coccinelle 6B Fontainebleau
Alles Balledi 7+ Frankenjura
Alles Balledi 7+ Frankenjura
Svatej Muž Xa Drábské Světničky

 Nově v diskusi:
Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: Lezení s rodinou v zimě | Lezení s rodinou v zimě | Lezení s rodinou v zimě | Re: zapomenuté preso drátník | zapomenuté preso drátník | Re: foto dne | Re: Foto dne Pálava | Foto dne Pálava | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: Boulder vs. lano | Re: Boulder vs. lano | Re: Úroveň | Re: Boulder vs. lano | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci | Re: Inu | Re: Boulder vs. lano | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (111)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (67)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (14)
Alone on the wall (11)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (8)
MČR v boulderingu - semifinále a finále (6)

 Nově v inzerci:
Tatry poslední týden v Říjnu | konec října za teplem | Batoh TrekSport Patagonia 80+15+2x7 | Adr 15.10. | SingingRock Lucifer III Tech | Testarossa 38,5 | Evolv Phantom PRO LV 41 | Podzimní Alpy | walter | stará lana |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 778 
 50 dní v divočině 
 566 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 663 
 Andrea 
 594 
 Ashima 
 493 
 Barkley Marathon 
 595 
 B.I.G. - světové prvenství 
 569 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 527 
 Gálfy - Horský život 
 487 
 Jak se staví ledovec 
 482 
 JAMES - Století nad oblaky 
 653 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 545 
 Lezci z Manína 
 576 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 529 
 Operace Nos 
 505 
 Plamen nikdy nezhasne 
 513 
 Pohlednice z konce světa 
 585 
 Pomíjivost ledu 
 473 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 513 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 483 
 Rhapsodia Corcontica 
 493 
 Sama 
 532 
 Šampioni zlatého údolí 
 522 
 S lyžemi v oblacích 
 608 
 Tenaya Traverse Challange 
 531 
 Tenkrát na východě 
 570 
 Velká alpská silnice - 73 
 537 
 Za oponou velehor 
 642 
 Zápasník Dee Dee 
 536 
 Životní výprava 
 529 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.