LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Středně velkou lavinu odpružíš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
10.Stráník 11455
11.H2 11216
12.Klapal 11126
Bouldry:
10.Popovský 10428
11.Novák 10400
12.Kučera 10328
Hory:
8.Černý 5904
9.Hlahulek 4639
10.Zvonková 4395

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5809 lezců
1184529 cest
Nové přelezy:
Splachovát 9-
Džejvan 9+/10-
Medvědice 7C+
Kapitán Am 7C
Honey Bunn 7C
Hot News 7C+
Světlá Ste 9/9+
Strelovod 8c
Big Wall 9-
Iron Maide 10-

Stěny
ZŠ Šafaříkova - Valašské Meziříčí
Climbing a Music Club Parukářka - Praha 3
Lezecká stěna TJ. Pustiměř - Pustiměř

Prodejny
HUDYsport - Liberec
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
Rock Point - OC Nisa - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Stěnou Daidalu

Právě vycházela Země nad severním úbočím, když jsme dorazili pod stěnu, ve stínu nebylo vidět absolutně nic a tak jsme museli dávat pozor, kam si odložíme batohy.

Jana hledala v průvodci, ale evidentně nikdo touto stěnou ještě nikdy neprostoupil. To bylo dobře patrné, neboť v závějích prachu by každá stopa zůstala po věčnost.
Severní stěna Daidalusu se tyčila do výšky dobrých 461,4 m museli jsme čekat ještě několik minut než se vynoří ze stínu nástupové pasáže, abychom si mohli naplánovat výstup co nejlépe.



Se Zemí v pozadí to byl úchvatný pohled. Pustil jsem si hudbu, ale jen potichu, abych slyšel až bude Jana potřebovat podat lano či něco přinést z modulu.
Teplota pomalu stoupala a tak jsem trochu ubral topeni.
Jana se připojila na lanko a již se kevalrová vlákna začala rychlostí odvíjet z cívky. Při prvním záblesku, když aplikovala explosivní nýt, ukázala jen vzhůru a oznámila mi, že za první místo, kde mě dobere, si vybrala malou polici. Podle mého laserového komunikátoru se nacházela ve122,5m, to znamenalo, že na třikrát, čtyřikrát, bychom to dnes mohli dát.


Zatím neprostoupená stěna kráteru Daidalus


Již jen jemné vibrace v navijáku naznačovaly, jak rychle postupuje stěnou. Občas odlomila kámen či blok, který v závojích prachu padal dolů. Měl jsem však vždy dost času ustoupit stranou. Doufal jsem, že Jana nespadne, zvětralá hornina mnoho jistoty nedává. Nikdy jsem neměl rád padání, o to více na Měsíci, přestože pády zde byly mnohem pomalejší a snáze se daly zachytit, vždy však hrozilo protržení obleku a to by mělo nebezpečné následky. Avšak pádům kamenů se dalo velmi lehce uhnout.
Jana dosáhla police za 9 min, dva záblesky a zadýchaným hlasem do komunikátoru prohlásila: “Navíjím, mám štand“.
Byl jsem rád, že se již mohu také pohnout k vrcholu a ještě jsem uložil do paměti několik záběrů kráteru. Postupoval jsem celkem rychle ani jsem se nesnažil ometat prach z chytů, který po stlačeni vydával zvuk jako křupající sníh.


Neohrabaná obuv na malých stupech mnoho jistoty nedává


Šlo to opravdu rychle, masiv nebyl ani zdaleka tak zvětralý a několik desítek metrů nad zemí jsem dokonce detekoval naprosto kompaktní horninu. Za 6’ 32’’ jsem byl u Jany. Rozhlédl jsem se a změřil kráter, který se již rýsoval velmi zřetelně ve vycházejícím Slunci.
Ale pokud jsme chtěli být ještě tento týden doma, nezbývalo než pokračovat. Cesta zpět trvá dva a půl dne a vzali jsme si dovolenou právě jen na týden, tak musíme pohnout kostrou.
Polykal jsem rychle metry místy zajímavých pasáží až počítadlo navijáku hlásilo 90% odvinutého lanka. Bylo třeba udělat štand.
Závěrečné dvě délky, o které jsme se podělili, nás moc potěšili lezení se trochu ztížilo a chvílemi jsem musel využít doplňkové svalstvo a titanové háčky na koncích rukavic.
Otvíral se nám stále úchvatnější pohled na celý kráter, nad kterým vycházela Země.
Ano tohle je ten hlavní důvod, proč jsem jezdíme. Tak snad nám příští dovolenou vyjde Europa. Ještě menší gravitace a samý led. Už brousím mačky.

JirkaS   [úpravy] 08:59 14.05.2002Tisk 

Reklama:

Komentáře

Nový komentář 

 fotky
a kdy tady budou fotky z lezení? když jste lezli ve dvojici, tak jste určitě vyfotili víc než východ země a vlastní botu.
Zapsal: Lukas B., 09:37:50 14.05.2002
 Parkovistě
Zdar Jiří,
no je to paráda asi poletim udělat nějakej další výstup. Jen by mě zajímalo, kde jste parkovali a jak daleko to je od modulu ke skalám.
A ještě jedna otázka: Udělals konečně shyb na jedné ruce?
Zapsal: Hop, 09:45:21 14.05.2002
 Shyby
Shyby ? Ty tam jdou jako po masle tam jich covece fiknes klidne 25 na jedne ruce.
Zapsal: JirkaS, 10:24:39 14.05.2002
 Obtiznost
Za kolik to bylo? Tenhle udaj je dost dulezitej. Jaka stupnice se u Prasilu pouziva? Pucis mi nastrelovacku nejtu?
Zapsal: Maty, 10:53:33 14.05.2002
 Průvodce
Měl jsem s kamarádem před půl rokem více méně podobnej nápad, ale nesehnali jsme průvodce. Bez něho se nám do toho moc nechtělo - neni to přece jenom Alkáč.
Takže chlapi, když někdo má průvodce, podělte se.
Zapsal: Ondra, 11:27:17 14.05.2002
 Prvovýstup
Zháním lidi pro pokus o výstup na nejvyší horu sluneční soustavy OLYMPUS MONS na Marsu. Výška 24km, základna široká 500km je lemována 6km vysokým srázem.
Zapsal: Pasta, 12:26:51 14.05.2002
 Touhy
Je strašné pro horolezce žít v zemi, kde je rovina, že je na ní vidět zakulacení Země.Ale jak je vidět, sny a touhy jsou bez hranic.Ja sám často tvořím prvovýstupy na takové ty nádherně bílé mraky na té modré holandské obloze.Jirko, Jano, je to super článek!
Zapsal: Libor Rebel Hroza, 23:05:58 14.05.2002
 
Kdo prostoupí slunce má u mě pivo!
Zapsal: Luk, 23:48:31 14.05.2002
 speleologie
a co speleologie na slunci .. nemá někdo průvodce tamního labyrintu? :o)
Zapsal: t_max, 14:43:14 15.05.2002
 Upozorneni
Mam jednu vyhradu. Nevim jaky jste pouzili pruvodce, z historickych pramenu lze odvodit, ze severni stenu krateru Daidalos prostoupila uz vedecka vyprava doktora Oxe v 90. letech 19. stoleti (podrobnosti viz Jules Verne, Cesta na Měsíc). Sice neslo o zasadni sportovni vykon (vyprava fakticky stenu pretraverzovala po tzv. lávce Selenitů), přesto je jim nelze upřít historické prvenství.
Zapsal: Pavel, 07:50:54 16.05.2002
 Zvetrala hornina?
Na Mesici?
Ale jinak bezva zlanek i fotky.
Zapsal: Kibic, 00:50:10 20.05.2002
 Východ Země ?
Východ Země (tedy pohyb Země nad horizontem) na Měsíci pozorovatelný není - Měsíc má se Zemí vázanou rotaci... Ale jinak bezva článek i fotky.
Zapsal: Kibic 2, 07:40:25 24.05.2002
 Křupající sníh
Prach, který po stlačení vydával zvuk jako křupající sníh - na Zemi, která má atmosféru možná. Na Měsíci, kde se zvuk nemůže vzduchem šířit určitě ne ... Zkrátka: Nevěřim, žes tam byl, mě neoblafneš !
Zapsal: Kibic3, 07:49:55 24.05.2002
 Dalsi vystup
Prej dalsi vystup pujdou ve skafandrech a 50kg zavazim na sedaku, zacatek cesty nekde v Marianskem prikopu.Povoleny doping - Tresci platky s koralem.
Zapsal: lordx, 13:50:37 24.05.2002
 Nic dalsiho
Kam priste jdeme uz vime, ale sem to psat uz asi nebudem, kdyz se nam neveri.
Zapsal: JirkaS, 15:00:39 27.05.2002
 jisteni
tam nepotrebujes jistenio co? vlastne jo abys neuletel
Zapsal: draug, 23:05:08 27.05.2002


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:

MS v lezení 2025 boulder
 Databáze cest:
Všechny cesty (187404)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Le Pilier De La Coccinelle 6B Fontainebleau
Le Pilier De La Coccinelle 6B Fontainebleau
L’Ancienne 5B Fontainebleau
God Save Leonidio 6c Leonidio
Kout 4 Sokolka
Nově komentované:
Le Pilier De La Coccinelle 6B Fontainebleau
Alles Balledi 7+ Frankenjura
Alles Balledi 7+ Frankenjura
Svatej Muž Xa Drábské Světničky
Severní 2 Kóta 436

 Nově v diskusi:
Re: zapomenuté preso drátník | zapomenuté preso drátník | Re: foto dne | Re: Foto dne Pálava | Foto dne Pálava | Re: foto dne | láska má mnoho podob | Re: foto dne | foto dne | Re: Weberovka až nahoru |

 Nové komentáře:
Re: všude stejný | Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Povolení k akci | Re: Inu | Re: Bezohlednost bouldristů | Re: Pravidla lezení | Re: Povolení k akci | Re: Povolení k akci |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (98)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (67)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (25)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Alone on the wall (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (8)
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (5)

 Nově v inzerci:
konec října za teplem | Batoh TrekSport Patagonia 80+15+2x7 | Adr 15.10. | SingingRock Lucifer III Tech | Testarossa 38,5 | Evolv Phantom PRO LV 41 | Podzimní Alpy | walter | stará lana | Péřové papuče Warmpeace |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 768 
 50 dní v divočině 
 561 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 656 
 Andrea 
 585 
 Ashima 
 485 
 Barkley Marathon 
 591 
 B.I.G. - světové prvenství 
 564 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 521 
 Gálfy - Horský život 
 483 
 Jak se staví ledovec 
 478 
 JAMES - Století nad oblaky 
 643 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 539 
 Lezci z Manína 
 571 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 521 
 Operace Nos 
 498 
 Plamen nikdy nezhasne 
 506 
 Pohlednice z konce světa 
 579 
 Pomíjivost ledu 
 470 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 511 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 479 
 Rhapsodia Corcontica 
 489 
 Sama 
 523 
 Šampioni zlatého údolí 
 517 
 S lyžemi v oblacích 
 606 
 Tenaya Traverse Challange 
 528 
 Tenkrát na východě 
 568 
 Velká alpská silnice - 73 
 532 
 Za oponou velehor 
 635 
 Zápasník Dee Dee 
 528 
 Životní výprava 
 524 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.