LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
10.Stráník 11152
11.H2 11094
12.Churavý 11068
Bouldry:
10.Jungling 10500
11.Novák 10450
12.Stráník 10400
Hory:
8.Zvonková 5717
9.Černý 5220
10.Hlahulek 5111

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5873 lezců
1206655 cest
Nové přelezy:
Strašák 9+/10-
French Kis 9+/10-
Wirbelwind 8A
Kalter Bra 7C/7C+
Arcistavěč 7C+
Fenix Dire 8A
Fenix 7C+
Spalony Br 8A+
Wýplesk Lo 8A+
Anczymon 8A+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Video: kamenná lavina v Glarusských Alpách ve Švýcarsku

Pád kamenné laviny zaznamenali před pár dny na video u hory Trinserhorn (Piz Dolf, 3028 m) v Glarusských Alpách ve Švýcarsku. Podle dostupných informací nikdo nebyl zraněn. Oblast, populární i mezi horolezci, byla posléze uzavřena pro nebezpečí dalších lavin, a předpokládá se, že se skála uvolnila kvůli extrémnímu horku, které v oblasti panovalo.

Viz:

facebook.com

či Twitter:



Standa Holec   [úpravy] 15:24 19.08.2022Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Skalni lavina07:59:15 26.08.2022
bylo to tam dost divoke, nikoho to ale nezabilo ani nezranilo a take chata Sardona nebyla poskozena. Ale turisticka stezka Trinser Furgga byla uzavrena, protoze se predpoklada, ze by mohlo k dalsimu posuvu materialu. Pristup k chate je momentalne mozny pouze starou cestou. Pristupy od Weisstannen a Elm jsou ale normalne v provozu.
Cim vsechno bylo vyvolano se nevi. Jedna skupina geologu tvrdi, ze kamenna lavina je nasledkem rekordnich teplot, ktere vedly ve vyssich polohach k rozmrazeni permafrostu a jiste instabilite. Druha skupina specialistu  poklada tyto masivni pohyby skal a sute za normalni rozpad horstva a neni to nikterak spojeno se zmenou klimatu. A tak o tom vznikla dost kontroverzni debata.
Michal Beránek
 Re: Skalni lavina08:27:27 26.08.2022
tohle je samozřejmě věčná diskuse obory a odbornostmi napříč. úplně stejně jako mýtus o šťastném zdravém divochovi a nešťastném člověku v civilizaci prolezlého rakovinami a kadriovaskularitami. přičemž se jaksi zapomíná, že toho prvního nejpozději v pětatřiceti (byl-li šťastlivec a nepřišlo-li to mnohem dříve) sežral nějakej ten šavlozubec, a ten druhý je prolezlý nemocemi, ale devadesátiletý.

kameny v horách padaly do jisté míry vždycky*. ovšem historicky nikdy se v horách nepohybovalo tolik lidí (nad hranicí vegetace - co by tam dělali?), nebylo k dispozici laciné a funkční záznamové zařízení v kapse každého turisty a informace se nešířily rychlostí blesku. odfiltrovat tuhle skutečnost a udělat statistiku pořádně a tak, aby se z ní dalo něco smysluplně vyvozovat bude zatracený oříšek.

*) samozřejmě tam kde odtál ledovec a odhalil plotny pokryté blátem a sutí teď kameny padají. o tom žádná.
 Lukas B.
 Re: Skalni lavina14:33:46 29.08.2022
Tak hory se normálně rozpadají, ale když jsou vedra, tak je taky normální, že se rozpadají rychleji. A taky je asi normální, že se mění klima (spíš by bylo divné, kdyby bylo klima pořád stejné). Jediné, co je divné, je antropocentrické přesvědčení, že s tím lze něco dělat, ať k lepšímu, nebo k horšímu.
 honza

 Foto dne:

Návrat do Sovího údolí, VIIc
 Databáze cest:
Všechny cesty (190095)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Trotamúsicos 6c+ Jaén
Austin Powers 6b+ Jaén
Fight Club 6c Les Lames
Fissure Pour Les Coincés 6a Les Lames
On N'est Pas Des Bêtes 5c Les Lames
Nově komentované:
Zvířátko 7B Děčínský Sněžník
Zvířátko 7B Děčínský Sněžník
IV. B 6- Kalamárka
IV. B 6- Kalamárka
Zajova 5+ Kalamárka

 Nově v diskusi:
Re: Samodomo nýty | Samodomo nýty | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Pád | Re: panťák - pád |

 Nové komentáře:
Re: To má být jako zpráva o nehodě, jo? | Re: To má být jako zpráva o nehodě, jo? | Kalymnos Rescue Team Report | Re: To má být jako zpráva o nehodě, jo? | To má být jako zpráva o nehodě, jo? | Re: Riziko skrytého selhání jištění | španělsko :-( | Re: Velmi smutná zpráva | Re: Velmi smutná zpráva | Re: Riziko skrytého selhání jištění |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (45)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (28)
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (28)
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (25)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (19)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (16)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (16)
Severní stěnou Grandes Jorasses (12)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (10)

 Nově v inzerci:
Scarpa Origin WMN vel.36 | Zapomenutý materiál | stěna, skály, Ústí | prodám dámské lezečky Miura | Statická a dynamická lana | 28.3.26 Particka z Pasinky | Šrouby do ledu | Goretexová bunda | Nová lana Beal, Tendon, Rock Empire | Péřový spacák ČR 900 husí peří |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 17 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 23 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 18 
 Řídím se doporučením ostatních 
 12 
 Neřeším to – lezu vše 
 18 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.