LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Scribo ergo sum. Zapisuj si cesty!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
30.Hyžný 10263
31.Lachman 10260
32.Čech 10256
Bouldry:
30.Obal 9553
31.Urubčík 9500
32.Mikulec 9475
Hory:
5.Bloudek 6420
6.Zaoral 6285
7.Švihálek 6192

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5867 lezců
1204775 cest
Nové přelezy:
The Local 7C+/8A
Hydraulika 7C
Miami Stea 7C+/8A
Shoulder P 8A
Úsměv 7C
Lihová Sle 7C
Don Corleo 7C
Knoflíková 7B
Jan Kareš 9/9+
Ornament 8A/8A+

Stěny
Klub Dubina - Litoměřice
Hala TSC - Turnov
HO Náchod lezecká stěna ZŠ TGM - Náchod

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
Robert Janda - Treking sport - Plzeň
Luna Rossa - lezecké chyty a stěny - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Smrt v Tatrách

Žiarská dolina, Západní TatryV oblasti Žiarské doliny zemřel včera osmapadesátiletý český turista, který pravděpodobně podlehl podchlazení a celkovému vyčerpání.







Horská záchranná služba (HZS) dnes na svých stránkách zveřejnila informaci o smrti českého turisty v Západních Tatrách. Podle zprávy, kterou bezprostředně převzala i ČTK, záchrannou akci zahájili záchranáři již včera večer, po upozornění chataře ze Žiarské chaty, že se skupina českých turistů nevrátila z horské túry. Podle chataře měli scházet z Baranca přes Smrek do Žiarskeho sedla a zpět na chatu.

Vzhledem k tomu, že v oblasti leží souvislý sníh již od výšky 1500m a sněhová přikrývka místy dosahuje výšky půl metru, šlo o náročnou túru se všemi charakteristikami zimního pohybu v horách.



Západní Tatry, hřebenovka


Západní Tatry v zimních podmínkách vyžadují standardní horolezecké vybavení

foto: Tomáš Frank




V poměrně krátké době po vyhlášení poplachu našli záchranáři první dva turisty ze čtyřčlenné skupiny. Ti již sestupovali v pořádku do údolí. Dva dobrovolní, a dva profesionální záchranáři HZS proto pokračovali v hledání zbylých dvou turistů v terénu i mimo značené turistické cesty, kde podle světla našli třetího ze skupiny, rovněž již na sestupu. Ten je zavedl na místo, kde zanechal posledního člena skupiny.

Záchranáři však bohužel zjistili, že muž už nejeví známky života. Podle vyjádření přeživšího turisty, sice dvojice začala sestupovat ještě za světla, avšak postup ve sněhu byl velmi pomalý, a na posledním členu skupiny se projevovalo značné vyčerpání. Nakonec neměl sílu pokračovat.
Alarmující je, že ani v této situaci turisté neoznámili své potíže horské službě, a pokusili se dosáhnout cíle své cesty nakonec i samostatně.



Západní Tatry, zimní hřebenovka


Romantické večerní výhledy si na hlavním hřebeni Západních Tater může v zimě vychutnat pouze zkušená a přiměřeně vybavená skupina

foto: Tomáš Frank




Vzhledem k pokročilé hodině i složitému terénu a těžko průchodné kosodřevině nakonec záchranáři dopravili do bezpečí chaty pouze živého turistu. Případný okamžitý transport by byl komplikovaný a nebezpečný kvůli zhoršujícím se povětrnostním podmínkám. Tělo zahynulého turisty proto zabalili a teprve dnes dopoledne jej transportovali k ústí Žiarké doliny, odkud jeho další transport již zajišťovali příslušníci policie.



Žiarská dolina, Západní Tatry


Ústí Žiarské doliny

foto: Tomáš Frank





Varování HZS:
V této souvislosti Horská záchranná služba varuje všechny návštěvníky slovenských hor, aby nepodceňovali zimní podmínky ve vysokohorském terénu a aby začali používat zimní výzbroj a výstroj.



Zdroje a odkazy:
Zpráva na stránkách www.hzs.sk
Zpráva ČTK na stránkách Ceskenoviny.cz


Tomáš FRANK   [úpravy] 17:30 19.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Spekulace17:49:11 19.10.2013
Nerad bych se doupouštěl spekulací dokud nebude dostatek informací. Pochopitelně, že již nyní v některých diskusích padají dotazy, zda horská služba nebyla volána kvůli absenci pojištění, nebo jen z pocitu "to zvládnem".
Další spekulace se odvíjejí od nelogického roztrhání skupiny. Podle všeho sestup probíhal prakticky od začátku ve dvojicích...
Případ tak jeví charakteristiky poněkud amatérské akce začátečníků, nebo naopak podceňování situace, bohužel příliš časté i u poměrně zkušených skupin. V podobných případech např. v Alpách často padají i obvinění (neposkytntí pomoci) účastníků, a věc mívá soudní dohru...
 Tomáš F.odpovědět 
 Re: Spekulace č.218:50:32 19.10.2013
Taky nechci spekulovat, ale jak záchranáři poznali, že je mrtvý, když byl podchlazený? O tom co je hypotermie a jak funguje vím i já = obyčejný horolezec. Jsou známy případy hypotermie i v délce několika desítek hodin. Zarazilo mně to hned při čtení článku.
Ostatní nechci soudit. Nebyl jsem tam. Třeba ti ostatní byli rádi že jsou schopni se hýbat a síla na jakoukoliv pomoc prostě chyběla. Třeba neměli mobil nebo se jim v mrazu vybil. Prostě spekulace, které už mu život asi nevrátí.
Belialodpovědět 
  Re: Spekulace č.221:09:46 19.10.2013
Prečítaj si na stránke hzs.sk a nemudruj!!!
Radoodpovědět 
   Re: Spekulace č.220:26:43 20.10.2013
hzs už na tých svojích stránkach píše len to čo im vyhovuje to či je človek naozaj po smrti skonštatuje len a len lekár
janoodpovědět 
   Re: Spekulace č.221:45:02 20.10.2013
Proč odkazuješ na vysvětlení zrovna do článku, kterej žádný vysvětlení nedává a naopak generuje další otázky?
honzaodpovědět 
  Re: Spekulace č.221:33:12 19.10.2013
Tak proč spekuluješ, když nechceš? To, že Tomáš spekuloval, se dá pochopit, ale on je tak trochu jiná třída, neź ty. Sorry, ale podobné výlevy od lidí, co vědí houby a přesto se ke všemu tak rádi vyjadřují, mne vždy dostanou.
odpovědět 

 Foto dne:

Aventador
 Databáze cest:
Všechny cesty (189923)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rubik’s Cube Direct 6A+ Fontainebleau
Longévité Direct 6C Fontainebleau
Hypocondriaque 6B Fontainebleau
Oddechová 2 Polínko
Kejšovická 3- Polínko
Nově komentované:
Le Surplomb De La Religieuse 5B Fontainebleau
Study Break 7C Tisá - Modřín
Obláček 7A Stařechovický Lom
Hipnotyzer Prawy 7C Kamienna Góra
Lewa Gangrena 7C Kamienna Góra

 Nově v diskusi:
Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád |

 Nové komentáře:
Akademici | Re: Titulek | Re: Borec! | Re: Opět výkon na špici | Re: Opět výkon na špici | Re: Opět výkon na špici | Re: To je kdo? | Re: To je kdo? | To je kdo? | Průvodce |

 Kde to vře:
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (28)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (25)
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (25)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (19)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Fotografie do profilu deníčku (10)
Jorge Díaz-Rullo: nová cesta, možná 1 z nejtěžších na světě (5)
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej (4)
Evropský pohár v ledolezení na obtížnost Oulu, Finsko (3)
Adam Ondra dal na flash svůj druhý boulder za 8C: Lion's Share (2)

 Nově v inzerci:
Scarpa Drago LV 39.5 | Belveder-ztracené brýle | Goretexová bunda | Boty Scarpa Maestrale | Parťák na lezení | Grigri | Praha prodám | Macky Salewa 12hrot poloautomat | MSR Whisperlite International | Potapko a lezeni |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2682 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2872 
 Ne, uniklo mi to. 
 2549 
 Sleduji jen Adama. 
 2671 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.