LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Love to climb? So do we.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
22.Pail 10603
23.Melen 10601
24.Suchan 10549
Bouldry:
22.Košťál 9950
23.Indrák 9950
24.Nespoutaný 9900
Hory:
9.Černý 5220
10.Hlahulek 5111
11.Nešťák 5095

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5870 lezců
1206314 cest
Nové přelezy:
Břízolit 7C
SHARMUJ LO 7C
Levobočka 7C
Kombi Lajn 8A
Porco Dio 7C/7C+
Orgon 8A
Shoulder P 8A
Hvězdice 7C
5 Minut Př 7C+
5 Minut Př 7C+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nepál sníží poplatky a otvírá další kopce

Mt. EverestO více než polovinu by se měl, podle nepálských úřadů, snížit poplatek za Everest. Zároveň však mají být zpřísněny podmínky.







Nepál chce zejména zpřísněním podmínek na „normální“ trase na Everest snížit počty lidí – na druhou stranu pak slibuje značné snížení poplatků. Reaguje tak, podle představitelů Nepálské horolezecké asociace, na neudržitelný stav, kdy v cestě na vrchol vznikají doslova fronty. Ostatně, posuďte sami: v roce 1983 bylo dosaženo „rekordu“ když v jednom dni stanulo na vrcholu najednou 8 lidí; v r. 1990 nebylo neobvyklé,  když na vrchol, za den vystoupilo lidí i čtyřicet, ale ani tady se čísla nezastavila. Poslední rekord je z r. 2012, kdy za jeden den dosáhlo vrcholu 234 lidí. Napříště nebudou možné výstupy bez licencovaného průvodce. Není přitom doposud jasné, jaká licence bude vyžadována.

Mt. Everest

Sagarmátha, neboli Mount Everest od severu

foto © Luca Galuzzi,  v rámci licence Creative Commons



V této souvislosti pak oficiální představitelé agentur Nepálu zodpovědní za turistický ruch upozorňují, že výstup na Everest je nebezpečným podnikem, který si v minulosti vyžádal řadu obětí na životech. A jedním dechem dodávají, že Nepál, kromě Everestu, otevřel na tři sta vrcholů v zemi.

Tyto zprávy jsou zatím předběžné, a vzdálenému pozorovateli není zcela zřejmé, zda úřady reagují na lobbistický tlak místních organizací a podnikatelů činných v cestovním ruchu, nebo jsou opravdu vedeni upřímnou snahou o nápravu poměrů, které mnozí (včetně prozíravějších nepálských podnikatelů) označují za dlouhodobě neudržitelný.
S hodnocením kroků nepálských úřadů bych proto raději počkal až budou zveřejněny konkrétní podmínky i nové tarify.

Tomáš FRANK   [úpravy] 17:09 19.02.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 super17:57:03 19.02.2014
Už vidím jak si Ueli Steck bude muset najmout nějakého místního týpka s papírem a razítkem.:))
rikiodpovědět 
 Re: super21:18:39 19.02.2014
Co by tam jezdil, akorat dostane zase po hube, to nema zapotrebi
honzaodpovědět 
  Re: super10:22:36 20.02.2014
pripadne, ako si najme miestnaka na solo prvovystup... :-)
macoodpovědět 

 Foto dne:
Skála V Kozle
Kozí stezka, 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (190026)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Maximálka 45 6B+ Dobřečov
Klid Tam A Zpět 5C Škrovád
Köterkante 6- Müglitztal
Ohne Zwang 6- Müglitztal
Überwindung 6- Müglitztal
Nově komentované:
Skok 6B Bobeg
Perla Východu 11 Holštejn
Perla Východu 11 Holštejn
Girasko Ai Didaskomenos 7a+ Iera Odos
Develop As You Are 8a+ Kalymnos

 Nově v diskusi:
Pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád |

 Nové komentáře:
Pád Kalymnos | Drytooling? | Re: Petr Klofáč nezvládá střet zájmů | Slaňák | Re: skialp do seriosního lezeckého média nepatří! | Nevěřím ani baču | Re: Geo | Hudba | Re: skialp do seriosního lezeckého média nepatří! | Re: skialp do seriosního lezeckého média nepatří! |

 Kde to vře:
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (28)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (27)
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (25)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (19)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (16)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (10)
Fotografie do profilu deníčku (10)
Severní stěnou Grandes Jorasses (9)
Mistrovství světa mládeže ve skialpech, Francie (7)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | 28.3.26 Particka z Pasinky | Šrouby do ledu | Goretexová bunda | Nová lana Beal, Tendon, Rock Empire | Péřový spacák ČR 900 husí peří | lezení | Nové lezečky La Sportiva Genius | Laspotriva, Otaki, vel.42 | Hilleberg Jannu |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 3005 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 3240 
 Ne, uniklo mi to. 
 2885 
 Sleduji jen Adama. 
 3001 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.