LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Scribo ergo sum. Zapisuj si cesty!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12903
2.Votoček 12850
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Ondra 11434
2.Volf 11328
3.Trojan 11225
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Groš 7240
3.Skopec 6983

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5882 lezců
1209120 cest
Nové přelezy:
Colors 10+
Sex Po 50t 9+
Hurikán 7B
Pán Větru 7B+
SHARMUJ LO 7C
Mutant 8A
Black Mamb 7c
Přeplácává 7C
La Massa C 7c
Quantum Xb

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nové povolení lezení pro NPR Kaňon Labe

Na začátku ledna nabyla právní moci nová výjimka ze zákazu provozování horolezectví na území Národní přírodní rezervace Kaňon Labe, tj. na pravém břehu Labáku.

Výjimka byla vydána formou opatření obecné povahy (to znamená, že platí pro blíže neurčený okruh osob, nejen pro členy ČHS) a platí do konce roku 2020. Opatření obecné povahy vydala Správa NP České Švýcarsko, do jehož působnosti od loňského roku patří i CHKO Labské pískovce.

Současná výjimka přináší více omezení, než tomu bylo doposud, a to i přes intenzivní jednání, které bylo se Správou NP České Švýcarsko v průběhu roku vedeno.

Změna se týká především časového vymezení lezení  - celoroční lezení je bohužel povoleno pouze ve dvou sektorech - od skály Brut po Fráterník, a od Jižní stěny po Vzkříšenou stěnu. V ostatních sektorech je lezení možné pouze od 1. 6. do 31. 12 kalendářního roku.

ČHS s těmito omezeními není spokojen, nicméně je třeba vědět, že původní záměr Správy NP byl ještě tvrdší a podařilo se jej zmírnit jen díky jednání, které vedl předseda OVK Labské pískovce J. Pleticha. Časové omezení je zdůvodněno zajištěním "klidu pro hnízdění ptáků". K tomu je nutno dodat, že Správa NP neshledala, že by lezecká činnost ohrožovala hnízdění chráněných druhů ptactva, sokolů stěhovavých a čápů černých, na jejichž ochraně se členové OVK Labské pískovce podílí a Správa NP tuto pomoc oceňuje.

Druhá změna se týká prvovýstupů - oproti dosavadní situaci došlo ke zvýšení počtu skal, které jsou pro prvovýstupy uzavřeny. Dále byly stanoveny skály, ve vztahu k nimž je nutno o zamýšleném prvovýstupu předem informovat Správu NP, která může prvovýstup zakázat nebo stanovit nějaké podmínky.

Tato omezení jsou dána zájmy ochrany přírody (zejména ochrana morfologie skaního povrchu a ochrana vzácných útvarů mikroreliéfu) a současně jsou v souladu s přístupem OVK Labské pískovce, který reflektuje vytíženost jednotlivých skal a ochranu již existujících cest (vyčerpání možností pro prvovýstupy).

Seznamy skal, jichž se tato omezení týkají, jsou uvedeny v opatření obecné povahy.

Další podmínky lezení na pravém břehu Labe zůstávají stejné jako dosud. Jedná se o dodržování pravidel lezení, šetrné chování v přírodě apod. Prosíme, abyste stanovené podmínky dodržovali.

I přes značné časové omezení, které se bude k lezení v Labáku v příštích třech letech vztahovat, chceme se Správou NP i dále intenzivně spolupracovat a doufáme, že zejména v rámci pomoci při ochraně chráněných druhů ptactva se podaří dokázat, že rozsáhlá časová omezení nejsou nutná.

OOP - NPR Kaňon Labe 2017

OOP - NPR Kaňon Labe 2017 - mapa

www.horosvaz.cz

Božena Valentová   [úpravy] 10:27 04.01.2018Tisk 

Reklama:


Související články:
 Foto dne:
Dvojvrcholová Ušba
Ušba
 Databáze cest:
Všechny cesty (190251)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mauer Von Jericho 8-/8 Kapfenberg
Www.laveo.fr 6b Narbonne
La Came Isole 6b+ Narbonne
Route #37 6a+ Limaró
Placca 6b+ Limaró
Nově komentované:
R1 6+ Frankenjura
Sostuzione Etica 6c Ulassai
Lotrando A Zubejda 8+/9- Bořeň
Západní Spárka 7- Bořeň
Nová Stařenka 7A Tisá - Modřín

 Nově v diskusi:
Vtáčník | Re: Samodomo nýty | FriXion® | Re: Samodomo nýty | Re: Spaní Roviště | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty |

 Nové komentáře:
Re: Záchrana | Re: Záchrana | Re: Záchrana | Re: Slanění | Re: Zachycovač pádů | Re: Slanění | Re: Záchrana | Re: Záchrana | Re: Dobrý? | Re: Slanění |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (64)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (56)
Jak s pomocí prusíku pojistit riziko fatálního selhání slaňáku (27)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (24)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (16)
Zaměření portálu Lezec nejen na lezení (15)
Sháním fotky ze Skaláku (14)
Severní stěnou Grandes Jorasses (12)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (10)
Petrohradské Padání (8)

 Nově v inzerci:
Lezení Xativa, Valencia + okolí | Nové skialp vázání ATK | Nové lezečky La Sportiva Solution Comp vel. 38 | Scarpa Origin WMN vel.36 | Zapomenutý materiál | stěna, skály, Ústí | prodám dámské lezečky Miura | Statická a dynamická lana | 28.3.26 Particka z Pasinky | Šrouby do ledu |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 125 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 131 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 118 
 Řídím se doporučením ostatních 
 111 
 Neřeším to – lezu vše 
 105 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.