LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Uwaga lina!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
37.Šenkýř 10197
38.Zedek 10164
39.Fajkoš 10157
Bouldry:
37.Kollár 9450
38. 9353
39.H2 9309
Hory:
23.Bernard 2632
24.Opice 2510
25.Nehasil 2382

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5879 lezců
1208540 cest
Nové přelezy:
Petrohrads 8A
Dnes Neumí 7C+
Jasná Páka 7C
Streets Of 7C
Human Pilo 7C
Sempre Sul 8a+
Obelix 9+/10-
Obelisk 8A
Břízolit 7C
Panelstory 7C

Stěny
KH Olomouc - Olomouc
HO Lokomotiva Beroun - Beroun 2
Boulder HO Domažlice - Domažlice

Prodejny
HUDYsport - Hradec Králové
HUDYsport - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Průvodce lezením

Kompletní příručka pro bezpečné a vzrušující skalní lezení

smallDalší úspěšný překlad horolezecké metodiky, jež navíc lektoroval český horolezec.

Knihu jsem si pořídil loni, pročetl, poté ještě několikrát prolistoval a docela se mi líbí. Nabízí nám poznatky anglické lezecké školy, které jsou citlivými poznámkami napasované do našich lezeckých pojmů. Občas se sice objeví chybička, ale provázat anglickou horolezeckou terminologii s českou není snadné.

Kromě základní metodiky, lezecké techniky, mnoha ilustrací a postupů jak si věci ulehčit, nebo je dělat bezpečněji tady najdeme také popisy světových lezeckých oblastí: Boulder - Colorado, Red Rocks - Nevada, Yosemitské údolí, Squamish - Kanada, Alpy - Evropa, Verdon - Francie, Costa Blanca - Španělsko, Sardinie - Itálie, Severní Wales - Velká Británie, Arapiles - Austrálie (popisy našich lezeckých terénů se již také objevovaly u naší metodiky - Tatry a podobně).

Zajímavé jsou ale ještě tipy jak se zlepšit od několika dalších vynikajících horolezců: John Dunn, Jim Donini, Jeremy Colens a Rachel Kelseyová. Nechybí barevné odlišení kapitol, odkazy, slovníček pojmů a rejstřík. Knížka patří rozhodně mezi to nejlepší, co si z nových učebnic můžete pořídit.




obálka knihy



Průvodce lezením


Kompletní příručka pro bezpečné a vzrušující skalní lezení



Autor: Steve Long
Nakladatel: Computer Press
ISBN: 978-80-251-2962-3
Originál: The Climbing Handbook
Překlad: Radka Kolebáčová
Odborná korektura: Jiří Vogel
Formát: 210x140, brožovaná, 192 stran, česky
Rok vydání: 2010 (1. vydání)
Doporučená cena: 399,- Kč
K sehnání: v knihkupectví, nebo u C-press






Ukázky z knihy



technika lezení



bezpečnost při slaňování



nejznámější lezecké oblasti světa



O knize:


"Tento průvodce obsahuje vše, co potřebujete vědět, abyste se stali úspěšnými lezci:"
Tato kniha Vás naučí základy lezeckého sportu, zvýší Váš požitek z lezení, zlepší Vaši techniku a pomůže Vám zvýšit si sebevědomí potřebné náročnější lezecké výzvy.

Od základů pro začátečníky přes techniku a taktiku pro pokročilejší lezce, Steve Long Vám poradí jak se posunout dále ve Vašem lezení Kompletní a názorný průvodce, s více než 350 barevnými fotografiemi a snadno pochopitelnými nákresy. Kombinuje cvičení krok za krokem s praktickými informacemi, aby Vám pomohl objevit všechny stránky tohoto nádherného sportu.

Obsahuje: Výběr správného vybavení; Nácvik různých hmatů a technik; Rozvoj strategie na zdolání náročných výstupů; Bezpečnostní postupy v nouzi; Popis nejvyhlášenějších lezeckých oblastí na světě; Tipy a interview s profesionálními lezci.

Steve Long je profesionální lezecký instruktor, kvalifikovaný Mezinárodní horský průvodce a předseda Školy horských vůdců ve Velké Británii. O horolezectví napsal mnoho článků například pro časopisy Mountain, On the Edge, Climber a přispíval do několika knih. Steve podnikl úspěšné výstupy na většině kontinentů.







Martin Tučka   [úpravy] 08:00 04.05.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Fotky na efekt09:01:47 04.05.2011
Kdybych byl zacatecnik tak bych z prvnich nekolika fotek mel pocit ze spravny lezec leze bud po jedne noze nebo nejlepe s nohama volne visicima do prostoru..  To je to prvni co me bouchne do oci, fotky na efekt ale spatne, tuhle knizku bych si nekoupil. Radeji Horo-abecedu..
Vitaodpovědět 
 Re: Fotky na efekt09:46:36 04.05.2011
Hm, knížka je možná, spíš podmalovaná ve stylu na efekt, což ilustruje i to, že něco kloudnýho vyskenovat mi trvalo několik hodin, ale jestli soudíš podle podle obrázku ze strany 108 že se tam leze jen bez nohou, tak to nebude ten správný pohled. Já jsme obecně zase zaujatý knížkama, takže by to chtělo spíš komentář od nějakého začínajícího nebo pokročilého lezce, co si to pořídil:)
martanodpovědět 

 Slusna recenze, ale ...09:09:57 04.05.2011
No nevim, listoval jsen tim v knihkupectvi a nic. Nechalo me to chladnym. Snad kdyby to pro me byla prvni kniha daneho tematu? Na tech neredigovanych upouta aspon to, ze pouzivam orisky :-), ale tohle uz je jen opakovani stokrat napsaneho. Krom Pita Schuberta za X posledních let myslím nic odborného na urovni nevyslo.

Radsi koupim noveho pruvodce.
odpovědět 

 doporucuju11:52:57 04.05.2011
knizku jsem dostala k narozeninam loni a muzu doporucit, hodne veci bylo sice pro me opakovani, ale i tak jsem si ji rada precetla a byla pro me prinosem
peliskaodpovědět 
 Re: doporucuju15:52:09 04.05.2011
Zkusim zjistit nazor Karla Beliny a pak dle toho zakoupim...
Martas.odpovědět 

 Dal bych sakra pozor13:22:12 05.05.2011
Pokud jakákoliv kniha o lezení nese podtitul "Kompletní příručka pro bezpečné a vzrušující skalní lezení", nabádá mne to k velké ostražitosti. ("Kompletní příručka" je dost svalnaté prohlášení a spojení "bezpečné a vzrušující skalní lezení" radši komentovat nebudu ;))
A jen doufám, že věta "Tato kniha Vás naučí základy lezeckého sportu, zvýší Váš požitek z lezení, zlepší Vaši techniku" není z knihy, ale z nějakého marketingového materiálu. (Knihu, která by sama o sobě naučila základy lezeckého sportu, a zlepšila techniku ještě fakt nikdo nenapsal.)
Robertodpovědět 

 Foto dne:
Dvojvrcholová Ušba
Ušba
 Databáze cest:
Všechny cesty (190231)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Prvotina 5 Súľov
Kam ťa Nohy Zavedú 5- Súľov
Kozie Bobky 8+ Súľov
Čiro 6a Konavle
Lokva Višnjica 6a Konavle
Nově komentované:
Ukradená Vzducholoď IXa Labské Údolí - Levý Břeh
Ukradená Vzducholoď IXa Labské Údolí - Levý Břeh
Jasná Páka SD 7C Kalovy
Sonny Boy 5 Srbsko
Runway 9+/10- Sloup

 Nově v diskusi:
Re: Samodomo nýty | FriXion® | Re: Samodomo nýty | Re: Spaní Roviště | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty |

 Nové komentáře:
Re: Slanění | Re: kalendar | Padání | Re: Zachycovač pádů | Re: kalendar | Re: Zachycovač pádů | Re: Slanění | Re: Zachycovač pádů | Re: kalendar | Re: kalendar |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (59)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (56)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (25)
Jak s pomocí prusíku pojistit riziko fatálního selhání slaňáku (23)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (16)
Zaměření portálu Lezec nejen na lezení (15)
Sháním fotky ze Skaláku (14)
Severní stěnou Grandes Jorasses (12)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (10)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (9)

 Nově v inzerci:
Lezení Xativa, Valencia + okolí | Nové skialp vázání ATK | Nové lezečky La Sportiva Solution Comp vel. 38 | Scarpa Origin WMN vel.36 | Zapomenutý materiál | stěna, skály, Ústí | prodám dámské lezečky Miura | Statická a dynamická lana | 28.3.26 Particka z Pasinky | Šrouby do ledu |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 115 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 121 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 112 
 Řídím se doporučením ostatních 
 100 
 Neřeším to – lezu vše 
 100 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.