LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jedu, šlapu na ty nohy!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
17.Smetanová 10887
18.Novák 10881
19.Svoboda 10693
Bouldry:
17.Vaňous 10150
18.Břicháček 10103
19.Širůčková 10009
Hory:
20.Nešvera 3129
21.Slavíček 3060
22.Novák 2688

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5877 lezců
1207694 cest
Nové přelezy:
Master Of 7C
OM 8B
Rave Time 8A
Otroci Lás 7C+/8A
Rasputin 7b
Gloria Ner 7b
Ztopořená 9/9+
Skat Xa
Zrzaví Sli XIc
Bangladéš 10-

Stěny
Lezecké centrum LezeTop v Písku - Písek
Družba boulder - Ostrava Poruba
Hořice v Podkrkonoší - Hořice v Podkrkonoší

Prodejny
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV
Luna Rossa - lezecké chyty a stěny - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zemrel Juerg von Kaenel

Juerg von Kaenel, autor pruvodcu "Schweiz Plaisir" a "Schweiz Extrem" a obhajce myslenky dobre zajistenych cest nizsich obstiznosti v horach, se 6.1.2005 rozhodl pro dobrovolny odchod z tohoto sveta.

Juerg von Kaenel byl v polovine 80.let spickovym sportovnim lezcem a i jeho prvni vydavatelsky pocin -- "Schweiz Extrem" -- byl urcen dobrym az vynikajicim lezcum. S fialovou "bibli" tak mnozi meli moznost objevit fantasticke lezeni ve Wendenu, Raetikonu ci na Englhoernerech. Juerg se ale zahy zacal angazovat i pro mene vykonne lezce a myslenku "prumerny lezec ma v horach stejne pravo na bezpecne a dobre odjistene cesty jako lezec spickovy" zacal nejen propagovat ve svych pruvodcich "Schweiz Plaisir", ale take uvadet v zivot vytvarenim novych cest a prejistovanim starych.

Ackoliv Juergovo presvedceni a pocinani nevyvolavalo vzdy nadseni -- zejmena v bavorskych a tradicnich rakouskych lezeckych oblastech (Wetterstein, Karwendel, Kaiser, Hochkoenig, Rofan apod.) bylo a je "plaisir" lezeni zasadne odmitano -- jeho pruvodce a cesty prinesly tisicum lezcu nezapomenutelne zazitky ve fantastickych oblastech svycarskych, francouzskych a italskych Alp.

Se smutkem v dusi,

Lenka K.   [úpravy] 11:22 18.01.2005Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 To je škoda11:48:58 18.01.2005
že se odešel další popularizátor lezení i pro přestárlé a půměrné. Jen bych moc nesouhlasil s tím, že by byl tento styl zásadně odmítán v Rakousku. Pokud jsem byl v Hochkönigu, konkrétně na Torsäule nebo Schoberkopfu, cesty tam jsou vynýtované sice ne po 3 metrech, ale dostatečně a plaisirem bych je i nazval. Je to už dnešní trend a nové cesty se takhle dělají. Jestli to založil zrovna Känel nevím, ale určitě k tomu přispěl.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: To je škoda14:51:02 18.01.2005
Ja jsem tedy na Hochkoenigu jeste nelezla, ale slysela jsem, ze to tam s tim "plaisirem" neni az tak zhave. Na to ale muze mit "prestarly" piskar Jandik jiny nazor nez v podstate skalkarka Lenka K. :)

Lenka K.odpovědět 
  Re: To je škoda14:55:39 18.01.2005
:-) Jasně. Názor je každýho věc. Objektivně: Lezli jsme tam 3 cesty. Hustota nýtů v klíčových pasážích jestli si dobře vzpomínám 3 až 5 metrů. Je fakt, že v jedný cestě jsem se v jednom místě dost klepal, takže úplnej plezír to asi nebyl, ale jinak v zásadě pohoda.
Možná nemám to správný posuzovací měřítko, protože jsem od Känela nic nelezl.
Petr Jandíkodpovědět 

 Jedenácté přikázání12:09:41 18.01.2005
Nedojistíš! Känel mrtev? Dojišťoval staré cesty v Alpách. Tatarka mrtev? Dojišťoval staré cesty Tatrách... Uf, to je teda "plezír"!
TomasKodpovědět 

 Foto dne:
Lom Vlčí skála (50.3671750N, 15.6634836E), Hořice v Podkrkonoší
Ohnišťovka, 8-
 Databáze cest:
Všechny cesty (190171)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Smrku Na Brku 5c Osp
Piccola Mou 5b Ulassai
L'Igienista 6a+ Ulassai
Tangospit 8a Somplago
Occhio Di Tigre L1+L2+L3 7a+ Somplago
Nově komentované:
Runway 9+/10- Sloup
Otroci Lásky 7C+/8A Děčínský Sněžník
Normální Cesta I Skaříšov
Jeschkenwand V Oybin
Normální Cesta I Skaříšov

 Nově v diskusi:
Re: Samodomo nýty | Re: Spaní Roviště | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty |

 Nové komentáře:
Re: To je jen tresnicka | Re: Zachycovač pádů | Re: Zachycovač pádů | Re: Zachycovač pádů | Re: Zachycovač pádů | Re: Zachycovač pádů | Zachycovač pádů | Re: Petr Klofáč nezvládá střet zájmů | Re: Učitel? | Re: Učitel? |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (59)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (56)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (29)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (16)
Zaměření portálu Lezec nejen na lezení (15)
Jak s pomocí prusíku pojistit riziko fatálního selhání slaňáku (15)
Sháním fotky ze Skaláku (14)
Severní stěnou Grandes Jorasses (12)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (11)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (10)

 Nově v inzerci:
Nové skialp vázání ATK | Nové lezečky La Sportiva Solution Comp vel. 38 | Scarpa Origin WMN vel.36 | Zapomenutý materiál | stěna, skály, Ústí | prodám dámské lezečky Miura | Statická a dynamická lana | 28.3.26 Particka z Pasinky | Šrouby do ledu | Goretexová bunda |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 76 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 98 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 92 
 Řídím se doporučením ostatních 
 73 
 Neřeším to – lezu vše 
 77 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.