LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   V pohodě, když jde skočit na věž, skočíme to i zpátky. Potom dáme další pivka!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
46.Novotná 10030
47.Bardas 10029
48.Hodeček 10025
Bouldry:
46.Jeliga 9203
47.Zíma 9175
48.Skočdopole 9103
Hory:
2.Groš 7240
3.Skopec 7183
4.Černý 6468

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5886 lezců
1210124 cest
Nové přelezy:
Měnič 7C+
Window Low 8A+
Okienko 7C+
Upalone Me 8A+
Krtkův Dor 8A
Doctor Dir 7C
Ledové Krá 8A
Karantena 7c
Hobo 7c+
Scardona 7b+

Stěny
Zubří - Zubří
Gutovka - Lezecké centrum ve Strašnicích - Praha 10
Masacre Room - České Budějovice

Prodejny
Luna Rossa - lezecké chyty a stěny - Děčín
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně
Rock Point - OC Olympia - Olomouc 7

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bouldering na Kubu Island v Botswaně

S kamarády pravidelně vyrážíme na výpravy do netradičních a zajímavých koutů světa. Naší letošní cílovou destinací byla trojice afrických zemí Zimbabwe, Zambie a Botswana. Stejně jako před pár lety, kdy jsem během podobného výletu vylezl krásnou cestu na Namibijský Matterhorn, i tentokrát jsem si do batohu přibalil lezečky a maglajz a nelitoval jsem.

V Botswaně se tohle rozhodnutí ukázalo jako dobrý nápad. Půjčenou Toyotou Hilux se stany na střeše a s kompletní kempovací výbavou jsme ze severního města Kasane vyrazili na okružní cestu skrz zajímavá místa a národní parky Botswany. Jednou ze zastávek byl Kubu Island, skalnatý ostrůvek uprostřed suchých solných plání, posetý oblými žulovými balvany, prastarými baobaby a typickou pouštní vegetací. Krajina, která vypadá jako z jiné planety.

O lezení na Kubu Islandu jsem na internetu nenašel žádnou zmínku. Vyhřáté žulové balvany volaly po průzkumu, a tak jsme se rozhodli oblast okouknout. Po dohodě se správcem parku (který potvrdil, že lezení na skalkách není proti pravidlům) jsme vyrazili na obhlídku. V poledním vedru jsme se pohybovali opatrně. Mezi balvany jsme házeli kameny, abychom vyplašili případné hady. Tahle taktika nás napadla samozřejmě až po první blízké interakci s jedním z místních plazů. Z centrální vyvýšeniny jsme zahlédli skalky na severovýchodním výběžku ostrůvku – větší, členitější, lákavější. Okolo, přes solnou pláň jsme došli k severní části, kde už oči lezce nevěděly, kam se podívat dřív. Vybral jsem dvě linky. První byla lehká, vhodná i pro moje nelezecké parťáky Tondu a Láďu. Krátký, pětikrokový boulder začátečnické obtížnosti. První seznámení se strukturou a teplotou skalek.

Popolézal jsem všude možně okolo. Polední slunce hřálo jako o závod, okolní vyschlé křoví šustilo v lehkém vánku a stíny všudypřítomných stoletých baobabů byly příliš daleko. Blízko u nejvyššího bodu ostrova jsem našel krásnou linii s jasným nástupem z horizontální spárky na nohy a oblou špicí na ruce, výšvihem a zvedačkou za oblý chyt na tření. Tuto cestu jsem pracovně nazval „Czech This Out“. Přístup k boulderu je znázorněn v přiložených fotkách. Říkejte tomu jak chcete, ale já si do své vrcholové knížky píšu prváč v Botswaně :)

Sedím na skalce. V ostrém slunci se spoceným trikem přitisknutým k mé vypracované hrudi se dívám do rozlehlých solných plání a je mi hezky. Mám štěstí, že něco takového můžu zažít, že mám kolem sebe kamarády, se kterými můžu takové věci podnikat. A že mám úžasnou rodinu, která si ode mě čas od času chce odpočinout a dovolí mi někam vyrazit. Toho všeho je třeba si vážit. 

Potenciál oblasti je obrovský. Okolo je spousta dalších balvanů a skalek, které si vyloženě říkají o přelez. Jen by to chtělo mít bouldermatky, které jsme neměli.

Měl jsem v plánu důkladněji popsat oblast, ale ex post jsem obdržel reakci na whatsapp zprávu z webu Kubu Island s dotazem na to, zda je lezení v oblasti povolené, která neguje osobní info od správce parku, které jsme na místě dostali. Lezení prý oficiálně povolené není. Nicméně po skalách se může chodit, kempovat mezi nimi a prozkoumávat dle libosti.

Jedna ze zásad fungování dismanteamu je, že respektujeme pravidla. Nutkání pro nabádání k extenzivnější rekognoskaci lokality tedy ukládáme k ledu. Pro případné pokračování v aktivitách v této oblasti bude nejprve třeba objasnit situaci ohledně (ne)povolení lezení. Možná by pomohlo extenzivnější vysvětlení této disciplíny místním správcům oblasti a potvrzení respektování všech pravidel pohybu v národním parku a respektu k přírodě a unikátnosti tohoto místa.

Takže pokud se někdo do oblasti Kubu Island v Botswaně vydá, nechť se pokusí vysvětlit místním autoritám, že lezec není nepřítelem přírody a dokáže po sobě zanechat místo nedotčené a fungovat v souladu s přírodou.

P.S.: Lezečky s sebou!

Petr Disman

www.instagram.com/dismanteam


Czech This Out boulder



Czech This Out boulder



Czech This Out boulder



Czech This Out boulder



Big Baobab



Camp Site



Kubu Island info



Kubu Island výhled


Petr Disman   [úpravy] 08:25 12.05.2025Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Wow10:49:30 12.05.2025
Linka luxusní - to vypadá kladou minimálně na botswanských ostrých B7-d Škoda jen mírné odlehlosti lokality, ale snad o nějakém prodlouženém víkendu... ;-)
Karbyodpovědět 

 Re:13:11:28 14.05.2025
Paráda, krásně napsaný!
odpovědět 

 Foto dne:

San Vito Lo Capo
 Databáze cest:
Všechny cesty (190338)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Doctor Direct 7C Chironico
I Hate Cops 6C+ Horsepens 40
Earth, Wind, And Fire 6B Horsepens 40
Honky Tonkin' 6B+ Horsepens 40
Fun Dip 6B+ Horsepens 40
Nově komentované:
Večerní Cesta VIIa Prachov
Poemex 7B Bor
Compression Zip (du Fond) 7C+ Fontainebleau
L'Isoloir 7A Fontainebleau
L'angle Allain 5C Fontainebleau

 Nově v diskusi:
Re: Vtáčník | Re: Spaní Roviště | Vtáčník | Re: Samodomo nýty | FriXion® | Re: Samodomo nýty | Re: Spaní Roviště | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty |

 Nové komentáře:
Re: Selhání štandu na videu | není třeba to léčit? | Selhání štandu na videu | Re: španělsko :-( | Re: španělsko :-( | Re: Opět výkon na špici | Není míra jako Míra | Re: karty | karty | Poděkování |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (70)
Jak s pomocí prusíku pojistit riziko fatálního selhání slaňáku (60)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (60)
Zaměření portálu Lezec nejen na lezení (15)
Sháním fotky ze Skaláku (14)
Petrohradské Padání (12)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (11)
Jungle Výstaviště otevírá! (9)
Zemřel Pavel Novák, správce skal a člen OVK Praha a Stř. Čechy (8)
Mistrovství světa mládeže ve skialpech, Francie (7)

 Nově v inzerci:
Goretexová bunda | Edelrid Ohm II | matrace na dopadiště | Nové skialp vázání ATK | Nové lezečky La Sportiva Solution Comp vel. 38 | Scarpa Origin WMN vel.36 | Zapomenutý materiál | stěna, skály, Ústí | prodám dámské lezečky Miura | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 225 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 257 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 226 
 Řídím se doporučením ostatních 
 217 
 Neřeším to – lezu vše 
 209 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.