LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Brr to je zima. Tak na tohle, na tohle jsme se těšili, kvůli tomu jsme trénovali, strádali a šetřili, kvůli týhle cestě jsme tady!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
39.Fajkoš 10157
40.Barták 10150
41.Winter 10132
Bouldry:
39.H2 9309
40.Svoboda 9300
41.Zímová 9278
Hory:
28.Kulajta 2304
29.Rojko 2298
30.Chomová 2248

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5879 lezců
1208497 cest
Nové přelezy:
Jasná Páka 7C
Streets Of 7C
Human Pilo 7C
Sempre Sul 8a+
Obelix 9+/10-
Obelisk 8A
Břízolit 7C
Panelstory 7C
Wolkom 7C
Vítej Z5 J 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nanga Parbat: Eli Revol přežila noc, záchrana začala

o Tomkovi Mackiewiczovi se neví

Elisabeth Revol, bojující o život na Nanga Parbat, přežila noc. Ráno ji viděli dalekohledem ze základního tábora. Stav jejího parťáka Tomka Mackiewicze, který na tom byl velmi špatně, je neznámý. Polské zachránce dopravily vrtulníky od K2 pod Nanga Parbat a už vyrazili nahoru.

Vypadá to, že v noci půjdou pro Elisabeth do výšky cca 6670 m, dva s ní půjdou dolů, a další dva budou pokračovat za Tomkem, který má být ve výšce 7280 m.

Záchranný tým 4 horolezců z polské národní výpravy (Adam Bielecki, Rus Denis Urubko z Kazachstánu, Piotr Tomala a Jarosław Botor) vyzvedly dvě helikoptéry ve 13:40 pákistánského času z pod 180 km vzdálené K2. Tam byla ráno ale nízká oblačnost a čekalo se na lepší počasí. U Nanga Parbat bylo celkem hezky, a tak se i uvažovalo, že by vrtulník dopravil tamní vysokohorské nosiče do výšky cca 6400 metrů. Zítra má být opět příliš větrno.

Podle posledních včerejších zpráv na tom byl Tomek velmi špatně, neviděl zasažen sněžnou slepotou a nemohl jít. Podle některých informací měl být zraněn, jiné zprávy uváděly, že má výškovou nemoc. Elisabeth mu měla postavit stan ve výšce 7280 m a přes omrzliny sestoupila sama pomalu níž. Podařilo jí slézt do výšky 6670 metrů.

Oba zkušení výškoví horolezci, Polák Tomek Mackiewicz a Francouzka Elis Revol před tím uvízli ve výšce 7400 metrů pod vrcholovou kupolí, když se pokoušeli alpským stylem bez kyslíku o zimní výstup na vrchol Nanga Parbat (8125 m). Celý den se včera organizovala záchranná akce i za pomoci ambasád Polska a Francie a pořádaly se finanční sbírky na pokrytí letu vrtulníků. Peníze nakonec zajistila polská vláda.





















Zpravodajství ze včerejška:

Tomek Mackiewicz a Elis Revol mají problémy na Nanga Parbat
organizuje se záchranná akce


O letošních zimních expedicích v Pákistánu jsme před tím psali zde:

Zimní K2, Everest, Nanga Parbat a další plány

Původně vyšlo v 9:30 27.1.2018

sth   [úpravy] 13:50 27.01.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Držte se11:47:56 27.01.2018
Přeji hodně štěstí, ať se dostanou oba dolů!
M.odpovědět 

 R.I.P13:37:25 27.01.2018
Ať odpočívají v pokoji ☃
Tomodpovědět 
 Re: R.I.P14:08:30 27.01.2018
Ešte nie je našťastie potvrdené žeby obidvaja boli mŕtvi. Práve som čítal na jednej facebookovej stránke že helikoptéry už sú na ceste k nim.
Peterodpovědět 
  Re: R.I.P14:14:00 27.01.2018
Jo jo, záchranný tým už přiletěl na místo, aktualizoval jsem to ve zprávě.
 Standaodpovědět 
 Re: R.I.P19:03:48 27.01.2018
Curak
odpovědět 
  Re: R.I.P19:04:43 27.01.2018
Samozrejme tom
odpovědět 

 sport.onet.pl16:37:36 27.01.2018
sport.onet.pl popis zachrany online
doskyodpovědět 
 Re: sport.onet.pl17:02:07 27.01.2018
Samozrejme drzim palce....
doskyodpovědět 

 Foto dne:
Dvojvrcholová Ušba
Ušba
 Databáze cest:
Všechny cesty (190223)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Symbiose (droite) 7B+ Fontainebleau
Sex Pickl 6c Dschungelbuch
Boule De Gomme 4+ Fontainebleau
Le Requin 6b+ Fontainebleau
Pavlova 5+ Fontainebleau
Nově komentované:
Sonny Boy 5 Srbsko
Runway 9+/10- Sloup
No Climbing 4 Dhiarizos
Good Companie 5a Dhiarizos
Runway 9+/10- Sloup

 Nově v diskusi:
Re: Samodomo nýty | FriXion® | Re: Samodomo nýty | Re: Spaní Roviště | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty |

 Nové komentáře:
Re: Slanění | Re: kalendar | Padání | Re: Zachycovač pádů | Re: kalendar | Re: Zachycovač pádů | Re: Slanění | Re: Zachycovač pádů | Re: kalendar | Re: kalendar |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (59)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (56)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (25)
Jak s pomocí prusíku pojistit riziko fatálního selhání slaňáku (23)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (16)
Zaměření portálu Lezec nejen na lezení (15)
Sháním fotky ze Skaláku (14)
Severní stěnou Grandes Jorasses (12)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (10)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (9)

 Nově v inzerci:
Lezení Xativa, Valencia + okolí | Nové skialp vázání ATK | Nové lezečky La Sportiva Solution Comp vel. 38 | Scarpa Origin WMN vel.36 | Zapomenutý materiál | stěna, skály, Ústí | prodám dámské lezečky Miura | Statická a dynamická lana | 28.3.26 Particka z Pasinky | Šrouby do ledu |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 114 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 121 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 112 
 Řídím se doporučením ostatních 
 99 
 Neřeším to – lezu vše 
 100 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.