LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   “Nejdřív je climbing a potom polibek tvůj!” Jiří Korn.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
Ruzyňská liga (18.04)
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)

Žebříček
Cesty:
39.Zedek 10164
40.Fajkoš 10157
41.Barták 10150
Bouldry:
39.Zímová 9328
40.H2 9309
41.Svoboda 9300
Hory:
26. 2332
27.Halašta 2307
28.Kulajta 2304

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5891 lezců
1211402 cest
Nové přelezy:
Kralupskej 7C
Al Capone XIb
Tequila Su 7c+/8a
Liftscheis 8b
Bio-logiko 9a
Elephant M 8b+
C'est La V 8c+
Medvědice 7C+
Kalter Bra 7C/7C+
Shoulder P 8A

Stěny
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ital zahynul na Dhaulagiri: proč spadl i se stanem?

Italský horolezec Simone La Terra zahynul koncem dubna na Dhaulagiri. Podle prvních zpráv ho i se stanem strhl 2018 silný poryv větru. Španělský horoportál Desnivel.com pátral na místě po podrobnostech neštěstí.

Podle jeho zjištění Simone postavil stan na mimořádně strmém místě ve výšce 6976 m a ačkoli měl pocit, že se zabezpečil lanem, zřejmě to tak neučinil. Při radiové relaci se základním táborem říkal, že postavil stan na plošině ve vertikální zóně skoro visící do prázdna. A že je lanem zajištěn v úvazku. Ze zdola mu prý vyčítali, že není v Yosemitech ale na Dhaulagiri. Podle všeho byl unaven, a zapomněl se lanem zajistit, a to jak stan, tak sám sebe do úvazku.

Svědectví vychází od Italova polského parťáka Valdi Kovalewskeho, který s ním šel při společné aklimatizaci  nahoru. Oba lezli v rámci mezinárodní expedice, již vedla Španělka Catalina Quesada Castro. Polák Valdi Kovalewsky se to odpoledne na rozdíl od Itala rozhodl jít do vyššího tábora do výšky 7200 metrů, aby se zde lépe aklimatizoval. Silný vítr ho pak přiměl jít zpět za Italem, který mu připravoval ve stanu místo. Simone při tom změnil polohu a v kombinaci se silným poryvem větru spadl i se stanem dolů.

Po neštěstí našli jeho tělo ve výšce 6100 m.

desnivel.com: Así fue el accidente y rescate de Simone La Terra en el Dhaulagiri

thehimalayantimes.com: Italian dies in season’s first casualty on Mt Dhaulagiri

sth   [úpravy] 06:21 14.05.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Údolí Kačáku
Kačák zlom
 Databáze cest:
Všechny cesty (190460)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Lynx 6c Siracusa
Superballs 7a Siracusa
Topo Gnam Gnam 6a+ Boragni - Valle Di Nava
Steber 4c Vipava
Vrnitev V Večnost 6b+ Vipava
Nově komentované:
C'est La Vie 8c+ Červenica
C'est La Vie 8c+ Červenica
C'est La Vie 8c+ Červenica
Cachinochalgo Left 6c+ Caimari
Sámovy Bicepsy 10-/10 Rudice

 Nově v diskusi:
Re: Chamonix v květnu | Flash Wall CLIMBING MARATON 24.4.2026 | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu |

 Nové komentáře:
Pasivní účastník | Pasivní účastník | Chatky - rezervace | "Prváč" | Re: Hmm | Re: Hmm | Gratulace | Re: karty | Gratulace | Neskutečné... |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (70)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (60)
Jak s pomocí prusíku pojistit riziko fatálního selhání slaňáku (60)
Zaměření portálu Lezec nejen na lezení (15)
Petrohradské Padání (15)
Sháním fotky ze Skaláku (14)
Jungle Výstaviště otevírá! (10)
Zemřel Pavel Novák, správce skal a člen OVK Praha a Stř. Čechy (8)
Jana Švecová dala nový boulder Tokyo Drift za 8C (6)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (6)

 Nově v inzerci:
Průvodce Ostaš | Meva Táborák | Batoh DEUTER Aircontact 55+10L | Pik Lenin 2026 | Dětský sedák | Prodam dvoje damske lezecky | Goretexová bunda | Edelrid Ohm II | matrace na dopadiště | Nové skialp vázání ATK |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 270 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 332 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 285 
 Řídím se doporučením ostatních 
 267 
 Neřeším to – lezu vše 
 243 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.