LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jasně že mám dobrej štand holka! Jistím tě za pěknej strom (pssst) -eček :)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
Ruzyňská liga (18.04)
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)

Žebříček
Cesty:
18.Novák 10881
19.Suchan 10849
20.Svoboda 10687
Bouldry:
18.Vaňous 10153
19.Širůčková 10009
20.Nespoutaný 10006
Hory:
16.Najman 3723
17.Nešvera 3332
18.Magič 3304

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5891 lezců
1211397 cest
Nové přelezy:
Kralupskej 7C
Al Capone XIb
Tequila Su 7c+/8a
Liftscheis 8b
Bio-logiko 9a
Elephant M 8b+
C'est La V 8c+
Medvědice 7C+
Kalter Bra 7C/7C+
Shoulder P 8A

Stěny
gymnázium Orlová - Orlová-Lutyně
Areál LITES, Borovice u Mnichova Hradiště - Mnichovo Hradiště
Nový Jičín - Nový Jičín

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
HUDYsport - Praha 1
HUDYsport - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

lidé&HORY 1/2025

První číslo letošního 24. ročníku časopisu lidé&HORY 1/2021 je distribuováno v týdnu od 24. února 2025. K nosným článkům čísla patří několik zajímavých tipů na zimní skialpové túry v Dolomitech – zveme vás na zážitkové túry do méně navštěvovaného údolí Campilltal a na dominantní vrchol Tofana di Rozes.

Novinkou letošního ročníku je seriál o jihoamerických vrcholech s aktuálními informacemi o možnostech výstupů na tyto většinou šestitisícovky. Téma čísla je věnováno treku na dosud nepříliš objevených Kapverdských ostrovech.

Roman Siegl: ACONCAGUA – STŘECHA AMERIKY

Seriál článků o výstupech na známé i méně známé vrcholy v různých částech jihoamerických And začíná výpravou na nejvyšší vrchol tohoto nejdelšího horského pásma na světě – Aconcaguu. Autor na tento 6962 m vysoký vrchol vystoupil 5. února 2024, aktuální informace na str. 18.


Ladislav Jirásko: Alexander Luczy - rozhovor

Alexander Luczy nebo také Šaňo, který se narodil pod Vysokými Tatrami. patří bezesporu k osobnostem československého alpinismu. Ve Vysokých Tatrách znal každý kout, po emigraci v roce 1968 se alpinismu věnoval i ve Švýcarsku. Jako horský vůdce TANAPu sehrál v roce 1996 významnou roli při přijetí Národní asociace horských vůdců Slovenska do mezinárodní asociace UIAGM., str. 20-24.


Markéta Hanáková: Vádi Rum – 1. část

Nepískaři ve Velkém Ádru je podtext článku nového seriálu dlouholeté spolupracovnice lidé&HORY o lezení v Měsíčním údolí na jihu Jordánska. Zážitky z lezení na bizarních skalních věžích v několika sektorech uprostřed rudé pouště jsou pozvánkou nejen milovníky klasického lezení, str. 39-43.


TÉMA ČÍSLA: Bedřich Michálek: Trekové trasy světa - Kapverdské ostrovy

Ostrovní republika Kapverdy se nachází v Atlantickém oceánu poblíž západního pobřeží Afriky. Santo Antão, druhý největší ostrov, se nachází v severozápadní části Kapverd. Hory a zelená údolí z něj dělají ráj pro milovníky treků.. Pozvání do tohoto kouzelného světa hor najdete na str. 69-79.

CO SE STALO NA GROSSGLOCKNERU?
O tragické lednové nehodě asi 50 m pod vrcholem Großglockneru i o tom, zda zkušený horolezec a partner zemřelé ženy, který nehodu přežil, může být klasifikován jako vůdce tohoto nešťastného výstupu a může být označen za osobu odpovědnou za smrt své partnerky, str. 12-13.


NEPÁL A VÝSTUPY NEJEN NA OSMITISÍCOVKY – ZAČÁTEK NOVÉ ÉRY?

Začátkem ledna 2025 byly v Nepálu schváleny nové předpisy a nová praviodla pro výstup nejen na osmitisícové vrcholy. Nejspíše ještě neúplné informace se objevily koncem ledna ve vládní tiskovině Nepal Gazette, str. 56-57.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI V ČÍSLE 1/2025

METODIKA:  7. díl: Na velkých botách – sněžnice, str. 35-38
VYSOKÉ TATRY – KLASICKÉ VÝSTUPY XXVII.: Bradavica, str. 44-47
VÍCEDÉLKOVÉ LEZENÍ V HORÁCH  – 4. díl: Sportovky a klasiky pod dohledem Dachsteinu, str. 48-51
DOLOMITICKÉ LEDY – 2. díl: Údolí Vallunga/Langental, str. 52-55
NOVINKY V OUTDOOROVÉM VYBAVENÍ: Novinky předních českých firem, str. 59.61
100 LET OD ÚMRTÍ JOHANNA STÜDLA: Vzpomínkové setkání 29. ledna 2025 v Salcburku, str. 62-63
ALPSKÝ KLUB PRAHA: O místní skupině Alpenverein Austria – Alpský klub Praha, str. 64-65
ĆLENSTVÍ ALPENVEREIN V ROCE 2024: Statistiky, str. 66.
SOUTĚŽE: čtenářská tajenka, Poznej horu / skálu (na základě malby).


ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA ALPINISMU:
Nejaktuálnější zpravodajství ze světa alpinismu najdete na webu www.lideahory.czwww.alpenverein.cz

PŘEDPLATNÉ:
www.predplatne.lideahory.cz

Příjemnou četbu přeje Ladislav Jirásko



Ladislav Jirásko   [úpravy] 09:36 28.02.2025Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Údolí Kačáku
Kačák zlom
 Databáze cest:
Všechny cesty (190460)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Lynx 6c Siracusa
Superballs 7a Siracusa
Topo Gnam Gnam 6a+ Boragni - Valle Di Nava
Steber 4c Vipava
Vrnitev V Večnost 6b+ Vipava
Nově komentované:
C'est La Vie 8c+ Červenica
C'est La Vie 8c+ Červenica
Cachinochalgo Left 6c+ Caimari
Sámovy Bicepsy 10-/10 Rudice
Sámovy Bicepsy 10-/10 Rudice

 Nově v diskusi:
Re: Chamonix v květnu | Flash Wall CLIMBING MARATON 24.4.2026 | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu | Re: Chamonix v květnu |

 Nové komentáře:
Pasivní účastník | Pasivní účastník | Chatky - rezervace | "Prváč" | Re: Hmm | Re: Hmm | Gratulace | Re: karty | Gratulace | Neskutečné... |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (70)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (60)
Jak s pomocí prusíku pojistit riziko fatálního selhání slaňáku (60)
Zaměření portálu Lezec nejen na lezení (15)
Petrohradské Padání (15)
Sháním fotky ze Skaláku (14)
Jungle Výstaviště otevírá! (10)
Zemřel Pavel Novák, správce skal a člen OVK Praha a Stř. Čechy (8)
Jana Švecová dala nový boulder Tokyo Drift za 8C (6)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (6)

 Nově v inzerci:
Průvodce Ostaš | Meva Táborák | Batoh DEUTER Aircontact 55+10L | Pik Lenin 2026 | Dětský sedák | Prodam dvoje damske lezecky | Goretexová bunda | Edelrid Ohm II | matrace na dopadiště | Nové skialp vázání ATK |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 266 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 328 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 281 
 Řídím se doporučením ostatních 
 261 
 Neřeším to – lezu vše 
 242 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.