LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nedělej krok, ze kterého se nemůžeš vrátit.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
40.Winter 10132
41.Černík 10131
42.Duchoň 10097
Bouldry:
40.F 9278
41.Černý 9234
42.Ježek 9203
Hory:
19.Petr 3170
20.Nešvera 3129
21.Slavíček 3060

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5866 lezců
1204463 cest
Nové přelezy:
King's Lin XIb
Hollywood 7C
Poslední R Xb
Animal Far 8a
Dlouhý Čte 9
Repelando 8a+
Climbing S 9-
Study Brea 7C
Monodito 7c
Il Piatto 8a

Stěny
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Holky na Nose

Nové rekordy na El Capu

El Cap_malicky V minulém týdnu vytvořily v cestě The Nose Mayan Smith-Gobat a Libby Sauter nový ženský rekord, když cestu stihly pod šest hodin.




Těsně před uzavřením všech národních parků ve Spojených státech (potíže federální vlády a její neschopnost dohodnout se o rozpočtu s Kongresem se, jak vidět, týkají i horolezců) dokončily Novozélanďanka Mayan Smith-Gobat s Američankou Libby Sauter svůj úspěšný pokus o výhradně dámský přelez slavné cesty v neméně slavné stěně yosemitského monumentu El Capitan.

Nic neobvyklého, chtělo by se říct, dámy lezou na Nos vcelku pravidelně, koneckonců, i prvního volného přelezu se zde dopustila dáma (Linn Hill v roce 1993, po čtyřech dnech lezení), ovšem v tomto konkrétním případě si lezkyně dost pospíšily.

Legendární cestu vylezly za pouhých 5 hodin a 39 minut (předchozí ženský rekord, který shodou okolností loni ustanovila rovněž Mayan Smith-Gobat jejíž spolulezkyní byla s Chantel Astorga, celá cesta za 7 hodin a 26 minut tak byl posunut o téměř dvě hodiny).

Bez zajímavosti není ani fakt, že teprve loni se rekord posunul posunul pod 10 hodin. Stejně tak není bez zajímavosti, že Mayan Smith-Gobat, minulý měsíc vylepšila se Seanem Learym rychlostní rekord smíšených dvojic na čas 4 hodiny 22 minut. Asi ráda leze na Nos, a ráda leze pěkně rychle.


El Cap_Yosemitský El Capitan z wiki


El Capitan; Yosemite

foto: Wikipedia; autor Mike Murphy v rámci lecence Wikimedia Commons




Zdroje, odkazy a fotky z přelezu:
Elcapreport.com
Desnivel.com
Rockandice.com
Wspinanie.pl


Tomáš FRANK   [úpravy] 21:06 06.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ????06:18:13 07.10.2013
No po pravdě řečeno, po opakovaném zhlédnutí filmu Am Limit o této disciplíně mám svůj názor. Připadá mi to víc než ujeté a nevím, kam to v tom "horolezectví" patří. Navíc zde neplatí ono oblíbené, v rychlosti je větší bezpečnost, což nakonec i oba hlavní aktéři filmu  potvrzují, když říkají, že už další pokusy dělat nebudou, protože riziko je příliš velké.
HLodpovědět 
 Re: rekordy/bezpečí12:27:04 10.10.2013
No, bezpečný zrovna překonávání rychlostních rekordů opravdu není... stejně jako třeba sóla :)
Jenže diskuse co jo, a co už ne, se v lezení (a horolezectví) vede od nepaměti.
 Tomáš F.odpovědět 
  Re: rekordy/bezpečí14:47:40 10.10.2013
Snad jen pro úplnost a lepší představu je třeba zmínit, že současný mužský rekord je 2:23 (Honold, Florine) z 17. 6. 2012, a za posledních 5 let si mužské dvojice (Huberovci, Florine a Hirayama, Potter a Leary) berou rekordy o sekundy až minuty.
Filmové záběry, na kterých jsou vidět ostatní lezci s překvapivými výrazy, když protagonisté okolo nich doslova probíhají mluví za vše.
 Uzlarodpovědět 

 Foto dne:
Grande Grotta
DNA, 7a
 Databáze cest:
Všechny cesty (189906)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bez Nazvu 5c Chulilla
Ginebro Erecro 5b Chulilla
El Enigma 6c+ Chulilla
Xxx 5c Chulilla
Lichter Der Stadt 7- Müglitztal
Nově komentované:
Study Break 7C Tisá - Modřín
Study Break 7C Tisá - Modřín
Amarcord 6+ Srbsko
Study Break 7C Tisá - Modřín
Chaluhová Varianta 6 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád |

 Nové komentáře:
Borec! | Re: Titulek | Titulek | Re: Petr Klofáč nezvládá střet zájmů | Re: Petr Klofáč nezvládá střet zájmů | Opět výkon na špici | Re: Petr Klofáč nezvládá střet zájmů | Re: Petr Klofáč nezvládá střet zájmů | Re: Petr Klofáč nezvládá střet zájmů | Re: Petr Klofáč nezvládá střet zájmů |

 Kde to vře:
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (27)
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (25)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (22)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (19)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Fotografie do profilu deníčku (10)
Evropský pohár v ledolezení na obtížnost Oulu, Finsko (3)
Jorge Díaz-Rullov dal novou cestu, možná 1 nejtěžších na světě (3)
Zákaz lezení na Kozlovi (2)
Adam Ondra dal na flash svůj druhý boulder za 8C: Lion's Share (2)

 Nově v inzerci:
Scarpa Drago LV 39.5 | Belveder-ztracené brýle | Goretexová bunda | Boty Scarpa Maestrale | Parťák na lezení | Grigri | Praha prodám | Macky Salewa 12hrot poloautomat | MSR Whisperlite International | Potapko a lezeni |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2589 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2759 
 Ne, uniklo mi to. 
 2469 
 Sleduji jen Adama. 
 2574 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.