LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pokud nemáte v deníčku fotku a chcete jí tam mít, klidně ji pošlete emailem.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12903
2.Votoček 12850
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Ondra 11434
2.Volf 11328
3.Trojan 11225
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Groš 7240
3.Skopec 6983

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5869 lezců
1205423 cest
Nové přelezy:
Houftasaur 7b
Epilog IXc
Le Mieux 7C/7C+
Maloskalsk 7C
Bez Fakáče 7C
Pašeráci D 7C
Bezrameňák 7C+
Ninja 8A
Bez Fakáče 7C
Shoulder P 8A

Stěny
Gymnázium Česká Třebová - Česká Třebová
TJ Jiskra - Nový Bor
Hala v tělocvičně základní školy Strž - Dvůr Králové nad Labem

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany
Rock Point - NC Eden - Praha 10
Popina = nejlevnější v ČR ! - Bruntál

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hámor a Colibasanu na Everestu končí

Peter HámorPřestože v průběhu dneška několik výprav vystupujících na Everest ze severu pokouší vrchol, další již oznámili ukončení pokusů.








Dnes se o vrchol Everestu pokouší členové minimálně dvou expedicí působících na jeho severních svazích. Podle zpráv z Nepálu se ve výškových táborech právě na dnešek připravilo několik lezců aspirujících na vrchol.



Mt. Everest

Sagarmátha, neboli Mount Everest od severu

foto © Luca Galuzzi,  v rámci licence Creative Commons


Podle některých zpráv se s vidinou několika dnů dobrých povětrnostních podmínek do výškového tábora měl vrátit i Ralf Dujmovits, jiné zprávy naopak hovoří o tom, že i Dujmovits již sestoupil. Každopádně ještě včera úmysl sestoupit jasně deklaroval s tím, že v severní stěně neustále lítá kamení, a hrozí sněhové i ledové laviny. 



Peter Hámor

Hámor pod vrcholem Lhotse v r. 2013

foto: archiv P. Hámora – pro Lezec.cz prostřednictvím tisk. zprávy Horsky Film


Pro naprosté vyčerpání pak, podle komentátorů dění na svazích hory, končí expedice Petera Hámora, jehož parťákem ve stěně byl rumunský horolezec Horia Colibasanu. Během víkendu sestoupili do základního tábora a začali podnikat přípravy k odjezdu. Ukončení expedice oznámil Hámor na svých osobních stránkách i na facebookovém profilu.
Zahraniční zpravodajství pak komentuje ukončení pokusů této slovensko-rumunské dvojice jako zcela logické vyčerpání po velmi dlouhé době strávené na kopci a ve výškových táborech. Většina výprav se zde letos soustředila na výstup klasickou cestou, zatímco Hámor a Colibasanu velmi dlouho podnikali pokusy o prvovýstup doposud neprostoupeného směru, pro který však letos nebyly ideální podmínky. Když se konečně rozhodli ustoupit, a zkusit „alespoň“ normálku, nezbývalo jim na dokončení výstupu již mnoho sil a otázka vrcholu se tak stávala spíše otázkou štěstí na podmínky v okamžiku, kdy budou připravení dostatečně vysoko pro případný vrcholový útok.

Připomeňme tedy alespoň, že v této sezóně byli Hámor a Colibasanu prvními, kdo na osmitisícový vrchol vystoupil; 30. dubna totiž, bez kyslíku a výškových nosičů, společně vystoupili na hlavní vrchol Šiša Pangmy.
Snad tedy alespoň nejnižší z osmitisícovek je náplastí na neúspěch na Everestu.
Zároveň by asi bylo na místě i podotknutí, že na vrcholu Mt. Everestu již v minulosti Peter Hámor stanul. Everest pro něj byl první vylezenou osmitisícovkou, a snad si letos chtěl „vylepšit styl“, neboť pro něj byl také jediným z dvanácti doposud zdolaných osmitisícových vrcholů, na kterém použil kyslíkový přístroj. Pravdou tedy je, že prvovýstup, bez kyslíku a bez výškových nosičů, by pro něj byl na Everestu přepěkným vylepšením.  Snad příště!


Zdroje a odkazy:
Zpráva na Lezci: Hámor a Colibasanu zatím ustoupili (včetně řady přímých odkazů na expedici, osobní stránky a profily)
Zpráva na Lezci: Hámor plní plán! (vrchol Šiša Pangma)
Zpráva na Lezci: Slováci míří k Everestu (projekty tehdy aktuální)



Tomáš FRANK   [úpravy] 22:59 25.05.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Lom u cesty
Kartáč
 Databáze cest:
Všechny cesty (189968)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Matador 7A+ Fontainebleau
La Dalle Fléaux 6B Fontainebleau
Le Surplomb Gauche 7A Fontainebleau
LIBERTÉ MASQUÉE 7a Kalymnos
Darmošlap 6C Hlavatice
Nově komentované:
Minicooper 8 Koukolova Hora
Symphaty For Devil 6c+ Vrysi
Symphaty For Devil 6c+ Vrysi
Minicooper 8 Koukolova Hora
JaJa-Kante 6 Peilstein

 Nově v diskusi:
Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád |

 Nové komentáře:
Gratulace! | To odporuje fyzice | Určitě by se slušelo | Paráda!!! | Re: dnes bez trollingu | dnes bez trollingu | oooo | Díky | Krásná práce | hezky |

 Kde to vře:
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (28)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (26)
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (25)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (19)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Fotografie do profilu deníčku (10)
Severní stěnou Grandes Jorasses (6)
Jorge Díaz-Rullo: nová cesta, možná 1 z nejtěžších na světě (5)
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej (4)
Adam Ondra dal na flash svůj druhý boulder za 8C: Lion's Share (4)

 Nově v inzerci:
Laspotriva, Otaki, vel.42 | Hilleberg Jannu | lezení 24.3. i jindy | Scarpa Drago LV 39.5 | Belveder-ztracené brýle | Goretexová bunda | Boty Scarpa Maestrale | Parťák na lezení | Grigri | Praha prodám |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2770 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2982 
 Ne, uniklo mi to. 
 2648 
 Sleduji jen Adama. 
 2774 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.