LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pokud nemáte v deníčku fotku a chcete jí tam mít, klidně ji pošlete emailem.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
40.Winter 10132
41.Černík 10131
42.Duchoň 10097
Bouldry:
40.Zímová 9278
41.Zítková 9253
42.Černý 9234
Hory:
5.Bloudek 6420
6.Zaoral 6285
7.Švihálek 6192

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5869 lezců
1205582 cest
Nové přelezy:
Spalony Br 8A+
Sparťan 7C
Hydraulika 7C
Repelando 8a+
Krkavka 7c
Tak Pravil 7C+
Jackie Cha 8A+
Zlatý Drak 8B
La Coccine 8A
Metelkův M 8B+

Stěny
Provide Wall - není v provozu - Dolní Chřibská
Dap Sport - Hradec Králové
ZŠ TGM Otrokovice - Otrokovice

Prodejny
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov
HUDYsport - Praha 6
Green sport s.r.o. - Uherské Hradiště

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bouldr na Strahově

Praha

Pomalu ke klasice pro Pražáky patří miniaturní pískovcové skalní město kousek od Petřínské rozhledny na Strahově. Je to takový balvan (někdy zvaný i Bobek) z měkkého pískovce, kde se nechá dobře cvičit stěnové lezení, ale je tam i pár spárek: na ruku, pěst, kousek na prsty i širočina. Balvan má tak od 4 do 7 metrů.

Leze se většinou bez lana, ale jedna stěna je určitě na horní lano, dokonce v ní ční pískovcový kruh. Na ní jsou dvě pěkné spáry - jedna klasická ruční, druhá širočina na rameno a koleno. Balvan je poměrně navštěvovaný zejména študáky z nedalekých kolejí. Cesty, kterých je tak 15 až 20, se dost mění, písek se drolí. Nejvíc se leze na náhorní straně na stěnkách vysokých tak 5 metrů. Jsou tam rajbásky, dírky i pár převislejších metrů. Údolní cca 7 metrů vysoká stěna se často traverzuje kousek nad zemí. Sestupuje se buď takovým kaňůnkem, nebo prošlapanými schody vytesanými do skály. Prostředí je stíněno stromy parku, po jehož pěšinách kolem se procházejí maminky s kočárky nebo milenecké páry.


Údolní stěna

Strahovský bouldr (nebo taky: Bobek, Šutr, Balvan)
Kdy to všechno přelezu: cca 20 cest a řada nejrůznějších možností, variant, traverzů apod.
Obtížnost: Od řekněme 3 přes pískovcové sedmy k vyšším číslům, obtížnost cest se mění olézáním měkkého pískovce.
Materiál: měkký pískovec, místy jsou úseky tvrdší.
Výška: 4 až 7 metrů.
Sluníčko: nevadí, většinou je lezení zastíněno stromy parku.
Omezení a ekologie: Podle některých zpráv se tam lézt nemá, nikdy mě tam však nikdo neomezoval a leze tam poměrně dost lidí a často. Spíše bez magnézia. Nemělo by se lézt po dešti na mokré skále, jako na písku.
Kde to je: Přístup je buď od vysokoškolských kolejí bránou do parku směrem na Smíchov, za branou doleva po cestě podél hradeb asi 100 m, nebo ze Smíchova z náměstí Kinských (bývalý růžový tank) po cestičkách parkem nahoru.
Moje oblíbené cesty: Začínám většinou na kolmé stěnce nad cestičkou, a lezu jednu cestu vedle druhé směrem doprava. Dolézám se na závěr v traverzu pod velkou stěnou nad cestičkou.
Ubytování: je to v centru Prahy.
Pivo: je to v centru Prahy. Nějaké pivo bude v klubech u nedalekých VŠ kolejí, hospůdek v okolí je spousta.


Lezení na náhorní kolmé stěně

(poznámka redakce: tento článek je zveřejněn také na Standovo stránkách)

Standa   [úpravy] 08:58 15.07.2002Tisk 

Reklama:

Komentáře

Nový komentář 

 RE:Omezení a ekologie
Muzu rict ze jsem tam pred cca. 12lety zacinal-to omezeni plati!! Kousek od tamtud je cedule:Chranena krajina(nebo neco v tom smyslu).
A pokud jde o omezovani, tak me tam kdysi parkrat zastihli ochranari. Radsi lezu na "deskach"..
Zapsal: corwin, 08:21:19 15.10.2004


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Lom u cesty
Kartáč
 Databáze cest:
Všechny cesty (189976)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Extra Hrvoje 7a+ Osoje - Čikola
Jazavčev 7a Karin
Bunovčanka 6a Karin
Verborgener Weg 6 Liebethaler Grund
The Roof 6A+ Fontainebleau
Nově komentované:
Krkavka 7c Kalymnos
Ni Pa Mí 6b+ Margalef
Slušná, Ale Nezdá Se IXb Labské Údolí - Pravý Břeh
Ride To The Top Extension 7a+ Leonidio
Kruhový Objazd 10- Beckov

 Nově v diskusi:
Re: panťák - pád | Re: Kde působí | Kde působí | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád |

 Nové komentáře:
Pecka | Geo | Brutal | Gratulace! | To odporuje fyzice | Určitě by se slušelo | Paráda!!! | Re: dnes bez trollingu | dnes bez trollingu | oooo |

 Kde to vře:
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (28)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (26)
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (25)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (19)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Fotografie do profilu deníčku (10)
Severní stěnou Grandes Jorasses (7)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (6)
Jorge Díaz-Rullo: nová cesta, možná 1 z nejtěžších na světě (5)
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej (4)

 Nově v inzerci:
Laspotriva, Otaki, vel.42 | Hilleberg Jannu | lezení 24.3. i jindy | Scarpa Drago LV 39.5 | Belveder-ztracené brýle | Goretexová bunda | Boty Scarpa Maestrale | Parťák na lezení | Grigri | Praha prodám |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2806 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 3014 
 Ne, uniklo mi to. 
 2674 
 Sleduji jen Adama. 
 2805 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.