LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tři pevné body prvolezce: Naděje, že nahoře půjde založit, Láska i ktomu nejtitěrnějšímu chytečku a Víra ve svého výborného jističe.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12903
2.Votoček 12850
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Ondra 11434
2.Volf 11328
3.Trojan 11225
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Groš 7240
3.Skopec 6983

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5869 lezců
1205870 cest
Nové přelezy:
Lístek Na 8B
Lístek Na 8B
UÁÁÁ 7C
Temüdžin 7C
Kancho 8B
Piknik U C 8A+
Ambra 8B
Out Of Thi 8A+
Devět Svět 8B+
Klepeto 7C

Stěny
DDM DUHA - Ústi nad Orlicí
Prostor Letňany - Praha 9
Boulder centrum VUT v Brně - Brno

Prodejny
HUDYsport - Praha 7
Green sport s.r.o. - Uherské Hradiště
HUDYsport - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dobrodružství vertikál

O minulosti a přítomnosti horolezectví

smallVýstava v Podhoráckém muzeu v Předklášteří byla zahájena v neděli 23. května 2010 a potrvá do 28. září 2010. To ještě stihnete.

Výstavu se nám podařilo navštívit a opravdu stojí zato.
A jak se tam dostanete? Tišnov je nedaleko Brna a odtud už jen kousek. Zaparkovat se dá před areálem kláštera a pravděpodobně i uvnitř.



plakát

Pozvánka na výstavu
Fotky z muzea - Martin Tučka


Až se pokocháte krásou portálu, otočte se čelem vzad a vstupte do muzea. Po zaplacení rozumného vstupného následuje horolezecký výstup: Normálka - Od pokladny doprava, s odbočkou přes školní kabinet a zpět, kolem Sv. Floriána, po schodech a vlevo do dveří. Autor neznámý. 1+ ***

Porta Coeli

Porta Coeli
Fotky z muzea - Martin Tučka


Ty hvězdičky protože se nám výstava opravdu líbila. Takhle vypadají jednotlivá témata, která nás seznámí s počátky horolezectví, jednotlivými epochami jeho dějin, nebo např. s nejvýznamnějšími osobami jak světového tak českého lezení, či s domácími sklaními oblastmi.

téma

Jedno z mnoha témat výstavy
Fotky z muzea - Martin Tučka


naše skály

Naše skalní oblasti
Fotky z muzea - Martin Tučka


Výstavu lze navštívit nejlépe v rámci školního vyučování a nudit by se tady neměli ani pracující. Spousta archaických rekvizit se postará o dobrou zábavu a družný rozhovor. Dá se sem zajet cestou ze skal nebo na skály.

Je tedy také několik možností jak zaměstnat i další smysl - hmat. Ti neposední se mohou zabavit třeba vázáním uzlů a ti nejmenší můžou skládat horolezecké puzzle.

puzzle

Horolezecké puzzle
Fotky z muzea - Martin Tučka


uzly

Horolezecké uzly
Fotky z muzea - Martin Tučka


Koho nebaví čtení tabulí, může se pokochat názornými ukázkami horolezeckých relikvií ve vitrínách. Najdeme tady výbavu prvních expedic na vrcholy alp, poválečnou výbavu horolezců, současnou výbavu horolezců a nebo ukázku jak vypadlo vybavení do velohor v počátcích jejich objevování (Expedice Hindúkuš 1965).

expozice1

Vitrína s expozicí
Fotky z muzea - Martin Tučka


expozice2

Vitrína s expozicí
Fotky z muzea - Martin Tučka


expozice3

Vitrína s expozicí
Fotky z muzea - Martin Tučka


Součástí výstavy jsou také obrazy architekta a kreslíře Josefa Borkovce. Ukázky ilustrací Hotejlu, na chodbě oddělení minerálů najdete také několik novějších barevných obrázků. Téma jsou samozřejmě hory.

Borkovec1

Obrazy Josefa Borkovce
Fotky z muzea - Martin Tučka


Borkovec2

Obrazy Josefa Borkovce
Fotky z muzea - Martin Tučka


O autorech výstavy

Údaje o výstavě
Fotky z muzea - Martin Tučka




Původní článek z 3.6.2010:

Od 6. června zde přibudou také obrazy Ing.Arch. Josefa Borkovce.

Hlavní výstava sezóny je zaměřena na historii světového a českého horolezectví s důrazem na skalní oblasti v České republice.

7. června v 17 hodin se pro veřejnost koná odborná přednáška známého brněnského horolezce Jiřího Růžičky.

500

Ilustrační foto ze stránek muzea


prohlídky deně mimo pondělí 9:00-11:30 13:00-16:30
5. a 6. 7., 28. 9. 2010 otevřeno

MUZEUM BRNĚNSKA
Podhorácké muzeum
Porta coeli 1001
666 02 Předklášteří
tel. 549 412 593

Více na stránkách
predklasteri.muzeumbrnenska.cz

* Na výstavu mne upozornil Vl. Pípal ohledně zajímavých lezeckých průvodců (takže tímto ještě jednou děkuji) a shodou okolností jsem jel nedávno kolem, ale rozhodně se tam do podzimu zajedu podívat a alespoň tam budou i ty obrazy.

Martin Tučka   [úpravy] 11:12 21.09.2010Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Fajn17:20:30 21.09.2010
že jsi o tom napsal. Jak je to asi celkem veliké?
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Fajn17:35:56 21.09.2010
Myslím že hodně, celé to přečíst je na hodně dlouho. 3 velký místnosti myslím, + obrazy na chodbě. Je to nadupaný informacemi, tak jsem si to raději celý sfotil a schoval, když už si dal někdo tu práci. Ostatně určitě by to šlo shrnout do nějaké útlé publikace, je to skoro hotové.
Snad mi tam chyběla jen naše aktuální sportovní elita (když už tam třeba chodí školy, tak by mohli poznat své vrstevníky), ale když to má být spíš o horolezectví,... Pak ještě bylo úsměvné jak je tam vyvěšené starší info o povelení lezení na Pálavě:) Ale to nevadí.
U skal na Pálavě jsme se zase zasmáli, když jsme na zalaminovaném starším textu k povolení lezení viděli platnost do roku 2000X. Úřadovi nebo šotkovi, který do povolení přidá nulu navíc by se měly líbat ruce. V takovém letopočtu tu buď nebudeme my nebo ty skály:)
 martanodpovědět 
  video k výstavě17:39:02 21.09.2010
Navíc to vypadá, že dětem tam k tomu pouštějí nějaké video, zajímalo by mě o čem? To jsem zatím nezjišťoval. Nebo tam ty židličky mají na stálo, to by je ale myslím uklidili jinam.
Je to dobrý nápad, výstava o horolezectví.
 martanodpovědět 

 Foto dne:
Stará cesta III, Běch u Housky
Stará cesta III
 Databáze cest:
Všechny cesty (189999)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Super...bear 7A+ Lubná
Mumufuk Soft 7A+ Sochorská Skála
Bon Aqua 6A Tisá - Modřín
Sierra Morena 7a Córdoba
Lince 6b+ Córdoba
Nově komentované:
Velká Pardubická 9 Lom Kobyla
Lus Prima Noctis 7 Nasenwand
Figa Flor 6a+ Margalef
Bitx 7a Margalef
Projekt 1 VIIc Doksy U Kladna

 Nově v diskusi:
Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Nález lezeček Srbsko-Divadýlko | Re: panťák - pád | Re: Kde působí |

 Nové komentáře:
Re: skialp do seriosního lezeckého média nepatří! | Re: skialp do seriosního lezeckého média nepatří! | Oeav pojištění | skialp do seriosního lezeckého média nepatří! | Re: víc info pls | Gratulace!! | Re: víc info pls | Re: víc info pls | Re: Klobouk dolů!! | Re: víc info pls |

 Kde to vře:
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (28)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (26)
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (25)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (19)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (14)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Fotografie do profilu deníčku (10)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (9)
Severní stěnou Grandes Jorasses (9)
Jorge Díaz-Rullo: nová cesta, možná 1 z nejtěžších na světě (5)

 Nově v inzerci:
Nová lana Beal, Tendon, Rock Empire | Péřový spacák ČR 900 husí peří | lezení | Nové lezečky La Sportiva Genius | Laspotriva, Otaki, vel.42 | Hilleberg Jannu | lezení 24.3. i jindy | Scarpa Drago LV 39.5 | Belveder-ztracené brýle | Goretexová bunda |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2899 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 3132 
 Ne, uniklo mi to. 
 2776 
 Sleduji jen Adama. 
 2903 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.