LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Volný kámen, to je sviňa, proto máš lano na (s)račku!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
24.Suchan 10549
25.Lebloch 10528
26.Vlk 10512
Bouldry:
24.Nespoutaný 9903
25.Klapal 9853
26.Břicháček 9828
Hory:
27.Kulajta 2304
28.Rojko 2298
29.Chomová 2248

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5876 lezců
1207068 cest
Nové přelezy:
Wayne Gret 10-
Ojebávač H 7C
A Cold Day 8A+
Subjektivn 7C+
Challenge 7c
Save With 7C+
Ostravský 7C
Frost 7C
Mr. Silák 7C
Velkej Muh 7C

Stěny
ZŠ Choceň - Choceň
A-ProSystem s.r.o. - Most
Zubří - Zubří

Prodejny
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
HUDYsport - Plzeň
HORALSPORT - KLADNO

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

In memoriam z horolezeckých deníků předsedy ČHS Zdeňka Hrubého

Kam až dolétne sokol

V srpnu tomu budou dva roky, co tragicky zahynul jeden z našich nejlepších horolezců, v té době i předseda ČHS Zdeněk Hrubý.

Na popud Kláry Matouškové se rozhodl Boris Hlaváček vydat knihu (ve stejné edici jako úspěšná kniha P.R.A.C.H.T.E.L. aneb život na niti) zápisků ze Zdeňkových deníků s názvem Kam až dolétne sokol. Není to však běžná cestopisná kniha. Od většiny se svým obsahem i formou zcela vymyká.

obálka knihy


Jak Boris Hlaváček v úvodu knihy píše: „…Co jsem však na něm kromě jiného obdivoval, byl jeho obrovský vědomostní přesah. Od znalostí staré i současné poezie, české i světové literatury, vážné, folkové i bigbeatové hudby, nejrůznějších filozofických směrů až po poslední ekonomické trendy.

Všechny tyto nesportovní aktivity se s neuvěřitelnou lehkostí objevují v jeho zápiscích z cest. Jeho texty jsou psány neotřelou poutavou formou s obrovským filozofickým nadhledem. Pro vyjádření hloubky vnitřního poznání momentální situace jsou doplněné o přesně cílené a náladu doplňující citace z filmů, knih i běžných povídaček.

Zápisky z jeho deníků jsou zcela výjimečné a vymykají se běžným horolezeckým cestopisům. Při jejich čtení se dostanete až pod kůži horolezce nejen při nejnebezpečnějších situacích, ale i při opojném pocitu ze zdolání kýženého cíle.

Věřím, že si po přečtení této knihy uvědomíte, že horolezectví není jenom hazardní snaha po dosažení vrcholu.“


Kniha je doplněná vzpomínkami jeho některých jeho spolulezců, fotografiemi Radka Jaroše, Máry Holečka, Jirky Nováka a snímky z rodinného alba. Křest knihy bude 19. června na Hrubé Skále u příležitosti 1. ročníku Festivalu horolezeckých filmů Český ráj (www.fhfcr.cz). Více se o knize dozvíte na www.hithit.cz.

Zdeněk Hrubý

ASA   [úpravy] 20:07 09.04.2015Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Zvedavost.07:20:52 11.04.2015
Tusim , ze to byl chytry a mimoradny chlap. Tusim i proc. Proto se tesim a zejména jak moc bude veta z upoutávky nahore:  "Jeho texty jsou psány neotřelou poutavou formou s obrovským filozofickým nadhledem."....pravdiva. (:
Martas.odpovědět 
 Re: Zvedavost.15:01:15 29.04.2015
má to slabou reklamu, nejsem si jistý, jestli to dokážou prosadit, autor nápadu měl jít do jiné firmy, která se zabývá příspěvkem na projekty.
highlanderodpovědět 

 Foto dne:
Dvojvrcholová Ušba, ale zboku a tak jen jeden vrchol, fotka z túry na skialpech.
Ušba
 Databáze cest:
Všechny cesty (190146)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Gimli 4+ Sklárna Jih
Rozita 5b Žarkovica
Medeni 5a Žarkovica
Piove 6a Žarkovica
Metak 6a+ Žarkovica
Nově komentované:
Bufón 6b Puig De Garrafa
A Cold Day In Hell 8A+ Bystřička
Nymfa 8A+ Tisá - Modřín
Hranostaj VIIc Labské Údolí - Pravý Břeh
Hranostaj VIIc Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Spaní Roviště | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty |

 Nové komentáře:
Re: Učitel? | Inu | Inu | Re: Jaky prusik? | Kovový (ocelový) člen | Re: Jaky prusik? | Re: Učitel? | Re: Učitel? | Jaky prusik? | Re: Pád do prusíku |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (59)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (56)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (28)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (16)
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (16)
Zaměření portálu Lezec nejen na lezení (15)
Severní stěnou Grandes Jorasses (12)
Sháním fotky ze Skaláku (11)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (10)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (10)

 Nově v inzerci:
Nové skialp vázání ATK | Nové lezečky La Sportiva Solution Comp vel. 38 | Scarpa Origin WMN vel.36 | Zapomenutý materiál | stěna, skály, Ústí | prodám dámské lezečky Miura | Statická a dynamická lana | 28.3.26 Particka z Pasinky | Šrouby do ledu | Goretexová bunda |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 67 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 80 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 75 
 Řídím se doporučením ostatních 
 63 
 Neřeším to – lezu vše 
 67 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.