LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Brr to je zima. Tak na tohle, na tohle jsme se těšili, kvůli tomu jsme trénovali, strádali a šetřili, kvůli týhle cestě jsme tady!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
51.Podstata 9894
52.Griger 9877
53.Nosek 9873
Bouldry:
51.Šolc 9053
52.Kohout 9000
53.Kalvas 9000
Hory:
14.Hess 4133
15.Sukačová 3810
16.Najman 3723

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5872 lezců
1206622 cest
Nové přelezy:
Wirbelwind 8A
Kalter Bra 7C/7C+
Arcistavěč 7C+
Fenix Dire 8A
Fenix 7C+
Spalony Br 8A+
Wýplesk Lo 8A+
Anczymon 8A+
Medvědice 7C+
Kombi Lajn 8A

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Podívejte se, jak král Karel III. lezl v roce 2012 na bouldrovce

Nový panovník Spojeného království, král Karel III., miluje akční sporty, je nadšeným lyžařem, má rád outdoorové aktivity a vyzkoušel si také bouldering, jak upozornil v souvislosti s jeho nástupem na trůn kanadský horolezecký magazín Gripped. Před deseti lety si Karel vyzkoušel lezení na umělé bouldrovce na ostrově Jersey – zde jsou záběry:



Gripped v této souvislosti připomíná, že v minulosti se lezení vážně věnoval belgický král Albert I., který počátkem 20. století lezl těžké cesty v Alpách a v roce 1934 se zabil při lezení na skalách v Ardenách.


Belgický král Albert I. v masivu Brenta, Dolomity (1932)


Z našich monarchů se alpinismu věnovala císařovna Alžběta, zvaná Sisi. Z památečné túry ke Grossglockneru v roce 1856 se po ní jmenuje vyhlídka (Elisabethruhe) a protilehlé skalisko (Elisabethfelsen). Její choť císař František Josef tehdy vystoupal o něco výš na místo nad jezerem Sandersee (2 396 m), za nímž začíná ledovec Pasterze, pojmenované po něm Kaiser Franz Josef Höhe. Po císařovně je také pojmenována via ferrata Sisi Panorama Klettersteig na vrchol Loser (1838 m) v Totes Gebirge.


Kaiser-Franz-Josefs-Höhe © Von Bybbisch94, Christian Gebhardt - Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=114143212


Zdroje:

gripped.com

wikipedia.org: Albert I. Belgický

stoplusjednicka.cz: Vášnivá alpinistka Sissi: Císařovna dokázala chodit po horách celé hodiny


Standa Holec   [úpravy] 08:47 26.09.2022Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Foto dne:
Alany
?
 Databáze cest:
Všechny cesty (190095)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Trotamúsicos 6c+ Jaén
Austin Powers 6b+ Jaén
Fight Club 6c Les Lames
Fissure Pour Les Coincés 6a Les Lames
On N'est Pas Des Bêtes 5c Les Lames
Nově komentované:
Zvířátko 7B Děčínský Sněžník
Zvířátko 7B Děčínský Sněžník
IV. B 6- Kalamárka
IV. B 6- Kalamárka
Zajova 5+ Kalamárka

 Nově v diskusi:
Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád |

 Nové komentáře:
severka | severka | severka | Re: Velmi smutná zpráva | Re: Novináři | Re: Co se vlastně stalo | Re: Bezpecnejsi zpusob | Re: Bezpecnejsi zpusob | Re: Velmi smutná zpráva | Re: Bezpecnejsi zpusob |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (37)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (28)
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (28)
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (25)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (19)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (16)
Severní stěnou Grandes Jorasses (12)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (10)
Fotografie do profilu deníčku (10)

 Nově v inzerci:
Scarpa Origin WMN vel.36 | Nabídka soukromé půjčky bez platby předem | Zapomenutý materiál | stěna, skály, Ústí | prodám dámské lezečky Miura | Statická a dynamická lana | 28.3.26 Particka z Pasinky | Šrouby do ledu | Goretexová bunda | Nová lana Beal, Tendon, Rock Empire |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 3089 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 3338 
 Ne, uniklo mi to. 
 2956 
 Sleduji jen Adama. 
 3078 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.