LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Poslední slova před smrtí: Cvaknu si tu erárku...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
15.Kohout 10950
16.Bulička 10916
17.Smetanová 10887
Bouldry:
15.Bulička 10184
16.Chytil 10175
17.Vaňous 10150
Hory:
28.Rojko 2298
29.Chomová 2248
30.Kupec 2216

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5876 lezců
1207415 cest
Nové přelezy:
Foter Line 7C
Pláč 7C/7C+
Panelstory 8A
Panelstory 7C
Projekt Re 7C+
Alenka V Ř 7B+
Brum Brum 7C
Jacob 7C
Sputnik8 8A
Pavučina S 8A+

Stěny
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nejkrásnější extrém v Tatrách

Východní Mengusovský štít do Polska

Letos jsem se zaměřil především na krásné a velkolepé sjezdy, které mi ještě v Tatrách zbývají. Pravda, po dalším úmrtí v horách našeho přítele Simona, jsem už neměl chuť opět posouvat laťku rizika výše a rozhodl se jezdit především pro svůj krásný zážitek.

Velmi ceněná i náročná linka Východního Mengusovského štítu na severovýchod do Polska se tak přímo nabízela, ačkoli komplikovanost linie klade velké nároky na sněhové podmínky. Linie se zatáčí na výšce jednoho kilometru snad do všech světových stran, než se zastaví přímo na hladině Mořského oka.

Se Slovákem Jožem Capcarou (Karel Svoboda se po odchodu Simona do nebe rozhodl dále lyžařské extrémy nepokoušet) jsme týdny sledovali počasí a nakonec na poslední chvíli trefili přesně den, kdy v těžkých pasážích byl skvělý firn na slunci a ve vzdušných a nebezpečných ve stínu stabilní prašan. Z vrcholu, vysokého 2408 m, jsme startovali už před osmou ráno východní skalnatou stěnou se sklonem kolem 50°.

Tady čekaly nejtěžší přeskoky přes několik malých, zato velmi strmých a úzkých skalních prahů asi stometrového „headwallu“. Poté následovaly lehčí, různě orientované pasáže až do severovýchodní stěny Kazalnice, kde je druhé těžké místo opět se sklonem kolem 50°: Jeden strmý práh a dlouhý traverz těsně nad skalní stěnou na západ. Spodní třetina už je pouze lyžování za odměnu.

Sjezd sice nepatří mezi nejtěžší linky v Tatrách, není to žádná Zadná Bašta, Grónského lávka anebo Kežmarský Direkt, zato komplikovaností a délkou sjezdu určitě patří mezi velmi hodnotné tatranské extrémy.

Osobně tento sjezd řadím mezi pět největších tatranských perel mezi extrémy. Ty další čtyři jsou: Hincovo sedlo, rovněž na sever do Polska, Teriánská veža, Predná Bednarzowa lávka a právě ten Kežmarský, Tatarka direkt.

Rosťa na konci vrcholové stěny

Rosťa na konci vrcholové stěny


Jožo uprostřed headwallu

Jožo uprostřed headwallu


Jožo v traverzu nad skalami ve stěně Kazalnice

Jožo v traverzu nad skalami ve stěně Kazalnice


S Jožem Capcarou na hřebenu Kazalnice-s

S Jožem Capcarou na hřebenu Kazalnice-s


Mengusovský - linka

Mengusovský - linka (klikni zde pro větší obrázek)

Rosťa Tomanec   [úpravy] 05:48 29.04.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 peknee10:06:11 29.04.2019
palec horeeee
odpovědět 

 Palec Horééé18:36:00 29.04.2019
Jo, jo, pocta i Horemu, whisky jsme dali i na Horeho... Díky!
RTodpovědět 
 Re: Palec Horééé14:22:34 03.05.2019
A na Simona, pocta i Simonovi horeee!
RTodpovědět 

 BOŽÍ !!!07:36:21 30.04.2019
Rosťo, to je nádhera! Jdu vysoušet poslintanou klávesnici.
Bédaodpovědět 

 Hore12:00:31 01.05.2019
Double Whisky and caffe espresso na Horeho ..  krása uvedenej linky je porovnateľná so spomienkou na neho .. 
Jožo C.odpovědět 

 Foto dne:
Lom Vlčí skála (50.3671750N, 15.6634836E), Hořice v Podkrkonoší
Ohnišťovka, 8-
 Databáze cest:
Všechny cesty (190160)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Du Grand N'importe Quoi ! 6c Narbonne
Martinie On The Roc 6b Narbonne
Schone Aussichten VIIa Oybin
Normální Cesta I Skaříšov
La Casa Di Maikle 5b Ulassai
Nově komentované:
Jeschkenwand V Oybin
Normální Cesta I Skaříšov
Mittelwand VI Oybin
Jeschkenwand V Oybin
Zavři Oči Brouku 8A Vyhlídková Skála

 Nově v diskusi:
Re: Spaní Roviště | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty |

 Nové komentáře:
Zachycovač pádů | Re: Petr Klofáč nezvládá střet zájmů | Re: Učitel? | Re: Učitel? | Re: Učitel? | Re: nechápu | Re: Učitel? | Inu | Re: Jaky prusik? | Kovový (ocelový) člen |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (59)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (56)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (29)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (16)
Zaměření portálu Lezec nejen na lezení (15)
Sháním fotky ze Skaláku (14)
Severní stěnou Grandes Jorasses (12)
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (11)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (10)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (10)

 Nově v inzerci:
Nové skialp vázání ATK | Nové lezečky La Sportiva Solution Comp vel. 38 | Scarpa Origin WMN vel.36 | Zapomenutý materiál | stěna, skály, Ústí | prodám dámské lezečky Miura | Statická a dynamická lana | 28.3.26 Particka z Pasinky | Šrouby do ledu | Goretexová bunda |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 71 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 91 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 85 
 Řídím se doporučením ostatních 
 69 
 Neřeším to – lezu vše 
 74 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.