LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezec který nepadá, leze pod své možnosti.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
45. 10037
46.Bardas 10029
47.Hodeček 10025
Bouldry:
45.Ježek 9203
46.Jeliga 9203
47.Zíma 9175
Hory:
5.Bloudek 6420
6.Zaoral 6285
7.Švihálek 6192

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5876 lezců
1207319 cest
Nové přelezy:
Pláč 7C/7C+
Panelstory 8A
Panelstory 7C
Projekt Re 7C+
Alenka V Ř 7B+
Brum Brum 7C
Jacob 7C
Sputnik8 8A
Pavučina S 8A+
Mouchy Sně 7C

Stěny
Boulder centrum VUT v Brně - Brno
Lezecké centrum LezeTop v Písku - Písek
Stěna GJW Prostějov - Prostějov

Prodejny
Husky Outdoor Shop - Plzeň
bart´s port - Praha 2
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jaroš: Cesta vzhůru

smallV Jablonci nad Nisou byl promítnut film o Radku Jarošovi, Cesta vzhůru.

Radek sám se poté zúčastnil besedy, která byla mezi diváky velmi přivítaná. V Jablonci byly vyražené zlaté i stříbrné mince na počest zdolání 14-ti kopců nad 8 000 m.



Musím se přiznat, že nerad sdílím své zážitky a zkušenosti s širokou obcí, byť lezeckou. Nicméně promítání nového filmu Cesta vzhůru a následné setkání s Radkem Jarošem k tomu přímo vybízejí.
Film se dá rozdělit do dvou hlavních os, a to Radkova rodina, resp. soukromý život a Radkovo lezení, resp. choďák na kopec zvaný K2.
Výjevy z Radkova rodinného života jsou neuspořádané, nicméně nafilmované jakoby v "art" stylu. Zpočátku mě hodně nebavily, nicméně celkově jsou hodně přínosné, protože je z nich zřejmé, kolika lidem, zvláště pak první rodině, Radek svým horolezectvím ublížil, což je zřejmě týká většiny nejlepších, světových sportovců. Zvláště je to patrné na jeho první dceři, která "se v tom dost plácá". První část tedy představuje rodinnou, dosti otevřenou bilanci Jarošova širšího života, za což přísluší Radkovi gratulace. Jedinou chybou této části filmu je ta, že se téměř na všech rodinných i ryze osobních výjevech dost popíjí, samozřejmě alkohol, což může v neznalém diváku vyvolat pocit, že celá lezecká komunita je parta alkoholiků, což je pravda jen částečná.
Druhá část filmu je ve své podstatě o chození po kopci K2. Po zákonitých otázkách neznalců v kině Radnice, jestli takto vypadá horolezení, tj. chození za druhými lidmi a jumarování po laně, Radek vysvětlil, že všechny ostatní expedice na jiné kopce byly drsné, lezecké apod., pouze poslední na K2 byla společně s ostatními expedicemi, tj. po již natažených fixech, ve štrůdlu s klienty horských vůdců apod. Musím přiznat, že mě druhá část velmi zklamala. Zvláště když jsem vloni v Pasekách viděl, co je Tráva schopen v ledu a mixu vylézt, neboť jak víme, Tráva vylezl s Radkem na K2 také.
Druhá část filmu měla být korunou Radkova vítězství nad 14-ti nejvyššími kopci světa, přitom vyznívá jako lépe zpracovaná VHT reportáž z nějakého zasněženého kopce. Je to velká škoda, že Radek nezařadil do této části filmu záběry i z dalších 8-mi tisícových kopců, které má poctivě vylezené. Oslava posledního vítězství nad K2 tak vůbec nevyzněla, spíše naopak.
Závěr, samozřejmě mého hodnocení celého filmu, je takový, že Radek bude z filmu za několik let zklamaný. Beru to tak, že to je dosti velká událost, mít vlastní film o "svém díle", byť lezeckém, zvláště pak v české kotlině. I když je dobře filmařsky zpracovaný, přesto je hluchý a plochý nejen pro lezce se zkušenostmi, ale i pro úplné neznalce, což bylo zřejmé v otevřené diskuzi v Jablonci nad Nisou, kde Radek naštěstí naprosto fundovaně a profesionálně reagoval na vznesené otázky, což pro mne, jako lezce amatéra, byl super zážitek...
Richard, Liberec

Richard LB   [úpravy] 07:52 06.10.2015Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pěkná recenze09:15:12 06.10.2015
Pěkná recenze, díky. Možná na to tedy přece někdy půjdu.
Fandaodpovědět 

 Jak to vidí Mára Holeček10:19:44 06.10.2015
http://marekholecek.cz/souboj-o-maly-cesky-rybnik
dobře se do Radka opírá
Měl bych jeden dotaz, nemůžu o tom nic najít, jak Jaroš začínal, skály, hory? co leze na skalách (nebo lez v minulých letech) všude samí jenom 8k kopce, ale o nějakým jiným lezení ani zmínka
Jakej to je horolezec mimo 8k kopce?
odpovědět 
 Re: Jak to vidí Mára Holeček11:54:44 06.10.2015
Já si na Radka z mládí vzpomínám dobře. Byli jsme spolu na jedněch prvních lezeckých závodech v Moravském krasu. Byl třetí. A v zimních Tatrách mu to šlo dost dobře. Znám plno českých 8čkářů a můžu říct, že Radek mezi nimi po lezecké stránce (skály a pod.) určitě vede. Nebyl takový lezec jako Mára, ale lepší než plno jiných.
LRHodpovědět 
 Re: Jak to vidí Mára Holeček12:35:41 06.10.2015
Nějaké Radkovo začátky a skalkařina i fotky se dají najít v knize Hory má panenko.
 martanodpovědět 

 Souhlas13:56:02 06.10.2015
Měl jsem podobný pocit. Ale podle všeho neměli filmaři od počátu ambici udělat film, ve kterém by chtěli ohromit extrémními záběry a cílit na lezeckou komunitu. Spíše mělo jít o film pro širší masy, který by přilákal do kina co nejvíce diváků.
M.odpovědět 

 Foto dne:
Dvojvrcholová Ušba, ale zboku a tak jen jeden vrchol, fotka z túry na skialpech.
Ušba
 Databáze cest:
Všechny cesty (190159)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Normální Cesta I Skaříšov
La Casa Di Maikle 5b Ulassai
Apertura All Agonismo 5b Ulassai
Lo Chiamavano Trinità 5c+ Ulassai
Zmrd Na Tři 7b Rian Cornei
Nově komentované:
Zavři Oči Brouku 8A Vyhlídková Skála
Alenka V Říši Divů 7B+ Vyhlídková Skála
Kdo Hledá, Ten Najde 5+ Prokopské Údolí
Satia 9- Manínska Úžina
Bufón 6b Puig De Garrafa

 Nově v diskusi:
Re: Spaní Roviště | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty |

 Nové komentáře:
Re: Učitel? | Re: Učitel? | Re: nechápu | Re: Učitel? | Inu | Inu | Re: Jaky prusik? | Kovový (ocelový) člen | Re: Jaky prusik? | Re: Učitel? |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (59)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (56)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (28)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (16)
Zaměření portálu Lezec nejen na lezení (15)
Sháním fotky ze Skaláku (13)
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (13)
Severní stěnou Grandes Jorasses (12)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (10)
Fotografie do profilu deníčku (10)

 Nově v inzerci:
Nové skialp vázání ATK | Nové lezečky La Sportiva Solution Comp vel. 38 | Scarpa Origin WMN vel.36 | Zapomenutý materiál | stěna, skály, Ústí | prodám dámské lezečky Miura | Statická a dynamická lana | 28.3.26 Particka z Pasinky | Šrouby do ledu | Goretexová bunda |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 68 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 85 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 82 
 Řídím se doporučením ostatních 
 67 
 Neřeším to – lezu vše 
 73 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.