LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Love to climb? So do we.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12950
2.Votoček 12800
3.Trojan 12206
Bouldry:
1.Ondra 11534
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5789 lezců
1179265 cest
Nové přelezy:
Skeleton 7C+/8A
Kultra 7C+
Patrikova 7C/7C+
Vzestupy A 8A+
Mr. Pohoda 7C+
Hróňova Sé Xa
Eisenvater 9/9+
Rock For P IXb
Sunsetboul 9-
Egilolflin 9+

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Výročí: 27. 9. 1804 podnikl Josef Pichler prvovýstup na Ortler

OrtlerPrvní výstup na tehdy nejvyšší rakouskou horu, jihotyrolský Ortler (3 905) byl podniknut z popudu a pověření arcivévody Johanna Rakouského, známého průkopníka a mecenáše horských průzkumů v celém Tyrolsku.




Výstupovou trasu na vrchol Ortleru nalezl místní lovec kamzíků Josef Pichler, který si tímto výstupem získal značný věhlas, a záhy se tak stal vyhledávaným horským vůdcem.

Výstup na jihotyrolský Ortler patřil k nejvýznamnějším alpským událostem své doby. Arcivévoda Johann Rakouský k němu dal popud bezprostředně poté, kdy byl v roce 1800 vylezen Grossglockner, nejvyšší hora v říši jeho bratra. Výstup na Ortler, nejvyšší horu Tyrolska (a do r. 1919, kdy oblast připadla Itálii i nejvyšší horu Rakouska-Uherska) proto arcivévoda považoval za otázku prestiže a vydal proto pokyn důstojníku pověřenému horským průzkumem a mapováním, kterým byl Johannes Nepomuk Gebhard, aby odměnou získal místní horaly k výstupu.



Ortlergruppe von Heinrich Heinlein 1845

Skupina Ortelu na obraze romantického malíře Heinricha Heinleina;  olej na plátně; 1845


Gebhard podnikl několik neúspěšných pokusů, avšak teprve najmutí Pichlera vedlo k nalezení výstupové trasy. 27. 9. 1804 tak na vrcholu stanulo družstvo ve složení Josef Pichler, Johann Leitner a Johann Klausner. O rok později Pichler na vrchol vynesl vlajku, a v noci rozdělal oheň, pozorovaný z řady míst, čímž jednoznačně vyvrátil všechny později vzniklé pochybnosti o prvním výstupu.

Ortler je nejvyšší hora pohoří Ortles ležící v severní Itálii, resp. italské části Tyrolska. Štít je zároveň nejvyšším vrcholem italské provincie Alto Adige. Nachází se v západní části pohoří v hřebeni zvaném Cattena di Zebrú.

Pohoří Ortles má bohatou historii, neboť celé území bylo vždy v pásmu mocenských střetů Rakušanů, Retorománů, Italů i Tyroláků. V průběhu první světové války zde probíhala až po samotný vrchol Ortleru frontová linie dlouhá 450 km, a dodnes zde narazíme na mnoha místech na její pozůstatky a stopy urputných bojů ve velehorském prostředí.

Pro nás je zajímavá i historie turistického zpřístupňování oblasti a prvních známých alpinistických počinů, neboť je úzce spojena s působením pražské sekce DuÖAV, založené Johannem Stüdlem. Pražská sekce alpského spolku zde rovněž v roce 1875 zbudovala chatu, která dodnes slouží jako hlavní východisko túr na Ortler, a která je pojmenovaná po dalším českém rodáku, Juliu Payerovi Payerhütte.
-tof-


Ortler a Payerhütte; akvarel Edwarda Theodora Comptona

Ortler a Payerhütte; poměrně známý a často publikovaný akvarel Edwarda Theodora Comptona (1848-1921) - ze sbírek R. Messnera




Poznámky, zdroje, odkazy:



Zdroje a odkazy:
Ortel na české Wikipédii
Ortel na Wiki (en)
Ortel na Summitpost.org


Foto a reprofoto:
Wikipédia – Otevřená encyklopedie; licence wikipedia/commons a archiv www.horolezeckaabeceda.cz; jako úvodní foto byla použita reprodukce obalu čokolády Milka s vyobrazením Payerhütte na pozadí Ortleru z archivu Wikipédie.




Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2010.


Původní článek s odlišným výběrem fotografií







Tomáš FRANK   [úpravy] 01:01 27.09.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 kosmeticka...08:26:50 28.09.2014
Jenom drobnosti: V textu jsou dvakrat nejak blbe odkazy na abecedu a na konci v popisu obrazku se ten chlap pozdeji narodil nez umrel.
jx zeroodpovědět 
 Re: kosmeticka...09:45:15 28.09.2014
Díky moc, opraveno.
 martanodpovědět 

 ORTLER!11:45:09 30.09.2014
Není žádný důvod používat u Ortleru italská exonyma, pokud hora není na jazykové hranici. Pohoří je skupina Ortleru n. Ortlerské Alpy. Stejně jako název Alto Adige (Horní Adiže), jen aby to nedejbože nikomu nepřipomínalo, že to je Süd-Tirol, které vlaši ukradli po 1. válce. Payer n. Messner by Ti dali...
 M@raodpovědět 

 Foto dne:
finále
SP Koper 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (186580)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Šarlatán 7C+/8A Skály V Údolí Černé
Patrikova Hrana 7C/7C+ Vyšší Brod
Mateřská 7B Petříkovice
Mr. Pohoda 7C+ Petříkovice
Tenkoprsťák 6C Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Compagni Di Merenda 7b Tofana
Dechová Stěna VIIc Hrubá Skála
Rock For People IXb Adršpach
Vyhlídkový Let VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Trainspotting Tr 7B Pálava

 Nově v diskusi:
Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Metodika? | Metodika? | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Dostal do drzky! |

 Nové komentáře:
Re: Vo svete | Re: Adam Ondra | Re: Co takhle otevřít odkaz a číst | Re: Švec + Hvizdák | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Adam Ondra | Re: Co takhle otevřít odkaz a číst | Co takhle otevřít odkaz a číst | Re: Adam Ondra | Re: Adam Ondra |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (64)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (17)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (11)
MS mládeže v lezení Helsinky, Finsko: (9)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)

 Nově v inzerci:
spolulezec na písek či okolí Prahy | Ztráta průvodce | Nákoleník | Nabízím odkoupení noclehu v tatrách | Hledám lezkyni | Hledá se parťák na lezení z okolí Hořovic/ Berouna | Dodávka na cestování | Grivel MB AlpinePro 40+10 | Nalezeny lezecky | krk |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 145 
 50 dní v divočině 
 91 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 110 
 Andrea 
 101 
 Ashima 
 81 
 Barkley Marathon 
 127 
 B.I.G. - světové prvenství 
 104 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 104 
 Gálfy - Horský život 
 87 
 Jak se staví ledovec 
 83 
 JAMES - Století nad oblaky 
 115 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 108 
 Lezci z Manína 
 109 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 104 
 Operace Nos 
 94 
 Plamen nikdy nezhasne 
 85 
 Pohlednice z konce světa 
 95 
 Pomíjivost ledu 
 95 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 113 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 105 
 Rhapsodia Corcontica 
 96 
 Sama 
 102 
 Šampioni zlatého údolí 
 100 
 S lyžemi v oblacích 
 101 
 Tenaya Traverse Challange 
 95 
 Tenkrát na východě 
 90 
 Velká alpská silnice - 73 
 101 
 Za oponou velehor 
 137 
 Zápasník Dee Dee 
 115 
 Životní výprava 
 88 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.