LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Scribo ergo sum. Zapisuj si cesty!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
BOULDER SESSION 13ka Praha (13.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (16.12)
Vánoční závody Ruzyně (24.12)

Žebříček
Cesty:
46.Kubíček 10081
47.Hyžný 10066
48.Jeřábek 10059
Bouldry:
46.Skočdopole 9103
47.Kalvas 9100
48.Chovanová 9100
Hory:
16. 3908
17.Sukačová 3810
18.Louda 3754

Výsledky
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)
EP v ledolezení Brno (06.12)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Deníčky
5839 lezců
1193013 cest
Nové přelezy:
Progres 7C
Ginger 7b
Brexit 7c+/8a
Cubic Dist 8a
Ride The S 7c
Punk Monke 7C/7C+
Swiss Mini 7C
The Corrid 7C
The Traini 7C
Elysium 8A

Stěny
Tendon Blok - lezecké centrum - Ostrava
Sportcentrum Evropská - Stěna FTVS UK - Praha 6
Sportcentrum Koloseum - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
HOLAN SPORT - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hámor a Colibasanu na Everestu končí

Peter HámorPřestože v průběhu dneška několik výprav vystupujících na Everest ze severu pokouší vrchol, další již oznámili ukončení pokusů.








Dnes se o vrchol Everestu pokouší členové minimálně dvou expedicí působících na jeho severních svazích. Podle zpráv z Nepálu se ve výškových táborech právě na dnešek připravilo několik lezců aspirujících na vrchol.



Mt. Everest

Sagarmátha, neboli Mount Everest od severu

foto © Luca Galuzzi,  v rámci licence Creative Commons


Podle některých zpráv se s vidinou několika dnů dobrých povětrnostních podmínek do výškového tábora měl vrátit i Ralf Dujmovits, jiné zprávy naopak hovoří o tom, že i Dujmovits již sestoupil. Každopádně ještě včera úmysl sestoupit jasně deklaroval s tím, že v severní stěně neustále lítá kamení, a hrozí sněhové i ledové laviny. 



Peter Hámor

Hámor pod vrcholem Lhotse v r. 2013

foto: archiv P. Hámora – pro Lezec.cz prostřednictvím tisk. zprávy Horsky Film


Pro naprosté vyčerpání pak, podle komentátorů dění na svazích hory, končí expedice Petera Hámora, jehož parťákem ve stěně byl rumunský horolezec Horia Colibasanu. Během víkendu sestoupili do základního tábora a začali podnikat přípravy k odjezdu. Ukončení expedice oznámil Hámor na svých osobních stránkách i na facebookovém profilu.
Zahraniční zpravodajství pak komentuje ukončení pokusů této slovensko-rumunské dvojice jako zcela logické vyčerpání po velmi dlouhé době strávené na kopci a ve výškových táborech. Většina výprav se zde letos soustředila na výstup klasickou cestou, zatímco Hámor a Colibasanu velmi dlouho podnikali pokusy o prvovýstup doposud neprostoupeného směru, pro který však letos nebyly ideální podmínky. Když se konečně rozhodli ustoupit, a zkusit „alespoň“ normálku, nezbývalo jim na dokončení výstupu již mnoho sil a otázka vrcholu se tak stávala spíše otázkou štěstí na podmínky v okamžiku, kdy budou připravení dostatečně vysoko pro případný vrcholový útok.

Připomeňme tedy alespoň, že v této sezóně byli Hámor a Colibasanu prvními, kdo na osmitisícový vrchol vystoupil; 30. dubna totiž, bez kyslíku a výškových nosičů, společně vystoupili na hlavní vrchol Šiša Pangmy.
Snad tedy alespoň nejnižší z osmitisícovek je náplastí na neúspěch na Everestu.
Zároveň by asi bylo na místě i podotknutí, že na vrcholu Mt. Everestu již v minulosti Peter Hámor stanul. Everest pro něj byl první vylezenou osmitisícovkou, a snad si letos chtěl „vylepšit styl“, neboť pro něj byl také jediným z dvanácti doposud zdolaných osmitisícových vrcholů, na kterém použil kyslíkový přístroj. Pravdou tedy je, že prvovýstup, bez kyslíku a bez výškových nosičů, by pro něj byl na Everestu přepěkným vylepšením.  Snad příště!


Zdroje a odkazy:
Zpráva na Lezci: Hámor a Colibasanu zatím ustoupili (včetně řady přímých odkazů na expedici, osobní stránky a profily)
Zpráva na Lezci: Hámor plní plán! (vrchol Šiša Pangma)
Zpráva na Lezci: Slováci míří k Everestu (projekty tehdy aktuální)



Tomáš FRANK   [úpravy] 22:59 25.05.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Seven Lives, 8a
 Databáze cest:
Všechny cesty (191578)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Brexit 7c+/8a Leonidio
Cubic Distortion 8a Leonidio
Ride The Snake 7c Leonidio
Talkante VIIc Bielatal
Irrsinn VIIIa Bielatal
Nově komentované:
Yorgos Bogos 7a Leonidio
Korala 7b Ulassai
Po Stropu 8 Pašinka
Fritz The Cat 7a Kompanj
Fritz The Cat 7a Kompanj

 Nově v diskusi:
Foto dne | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: souhlas s rozsudkem | Re: souhlas s rozsudkem | souhlas s rozsudkem | Re: patky | Re: Murphy funguje | Re: patky | Re: Murphy funguje | Re: Murphy funguje | Re: háčky jsou pro lemply | patky |

 Kde to vře:
Skialpinistka Eva Matějovičová na zimní olympiádu nepostoupí (10)
Světový pohár ve sportovním lezení míří na pražskou Štvanici (10)
Tragédie na Grossglockneru: obvinění z usmrcení z nedbalosti (3)
Beauty of Aurina (2)
Ve Vysokých Tatrách bude od 23.-27.11. uzavírka některých chat (1)

 Nově v inzerci:
Dětský skialp set | ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Pohorky Mammut vel 8,5 | Scarpa charmoz | VV Transportér obytný spaní 2+2 | Jungle ve středu | Praha prodám | Triop Capoeira, vel. 43 | Solution 42 | Prodám posilovací desku |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 973 
 Někdy ano 
 973 
 Ne nepoužívám 
 1035 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.