LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climb now, work later ;)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
SP Praha (20.09)
Basecup 2024 (28.09)
SP Soul (02.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12475
3.Votoček 12318
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11106
3.Volf 11031
Hory:
1.Groš 7955
2.Rojko 7436
3.Skopec 7324

Výsledky
EP obtížnost Bologna (14.09)
Rock Master (14.09)
SP Koper (06.09)

Deníčky
5646 lezců
1131122 cest
Nové přelezy:
Krkavčí Ma 9+/10-
Boom 7C
Anna Schwi 9+
Liščí Ofen Xc
Safari 9/9+
Das Gesche 9
Aegialis 7c
Cerruti Gi 8a+
Daniboy 8a
Vilémovy K 9

Stěny
Stěna u Salesiánů - Praha 8
Flash Wall - Olomouc
DDM Sova Cheb - Cheb

Prodejny
HUDYsport - Teplice
LANEX eshop - Bolatice
HUDYsport - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ádr povolen

od dneška

Ádre je povolen...

http://www.horosvaz.cz/index.php?cmd=page&type=1&article=143 Je to sice už o něco níže, ale je to tam dost zazděný.

Papouš   [úpravy] 17:36 11.08.2005Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 hmm19:20:43 11.08.2005
to je teda sice hezký ale na konci léta si to povolení mužou leda tak strčit do pr.... :-)
steodpovědět 
 Re: hmm08:55:35 12.08.2005
Omyl vážený. Letos léto ještě pořádně nezačalo, jestli sis nevšiml. To teprv přijde. Takže sláva aspoň za to.
ZdenekTodpovědět 
  Re: hmm14:29:38 12.08.2005
kéž by tomu bylo tak
Johny25odpovědět 

 hmm20:18:07 14.08.2005
tak léto už asi nezačne když už to vypadá na podzim :-)
xxxodpovědět 

 Lepší tření15:35:15 15.08.2005
Buďme rádi za tu kosu, alespoň bude lepší tření:-)))
heřmanodpovědět 

 Chrámovky až od 1. 7. každého roku16:32:32 15.08.2005
Vydané povolení utáhlo šrouby zas o trochu více.Zelený Taliban nás tlačí z přírody. Nejprve menšiny, lezce, orientační běžce, pak cyklisty a turisty. ČHS se zabývá magnéziem a lezením na rybu v situaci kdy se vrátka zavírají.
Vidím  hlavní úkol ČHS - spojit se s ostatními sporty v přírodě, turisty, snowbordisty a spol a bojovat společně.
Dál - v pravidlech vyčlenit závaznou část - ochrana skal /nesekat cesty, nepoškozovat skálu/
a sportovní - vše co neničí skálu ale jen snižuje sportovní hodnotu /lezení s magnéziem, s horním jištěním/. Tu sportovní rozhodně necpat ochranářům. Vymáhat sportovní část přes ochranáře je cesta do pekel.
Kolik nám zbývá do vylezení poslední legálně lezené cesty na písku - 10 let? 
Véča Jirka Večeřaodpovědět 
 Re: Chrámovky až od 1. 7. každého roku17:29:34 15.08.2005
To je asi nejrozumnější návrh, co jsem za posledních několik let četl nebo slyšel k ochraně přírody a maglajzu.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: Chrámovky až od 1. 7. každého roku20:04:02 15.08.2005
Na rozdíl od šáhla (:-) s tímhle taky docela souhlasím. Principiálně taky podle mě jde o dvojí problematiku - ačkoli samozřejmě platí, že v případě necitlivého rybování trpí skála, popř. že bílé fleky kazí vzhled skály. Ale to je až sekundární a ne nutný důsledek. (Jde jistě rybovat citlivě, ne davově a s horním jištěním prodlouženým až do stěny, a taky by šel jistě namíchat míň nápadný odstín mg., pokud by ta estetika byla uznána za natolik pohoršující.)
Piškotodpovědět 
 Re: Chrámovky až od 1. 7. každého roku23:12:56 15.08.2005
Nezbývá než souhlasit.
Hanesodpovědět 
  Re: Chrámovky až od 1. 7. každého roku09:20:58 18.08.2005
Skalní výtvory u nás se podle mne začali chránit jako významný estetický, krajinný prvek. Prostě jako něco pro člověka krásného. Cílem bylo ochránit to před zničením - rozebráním na kámen atd., tedy proto, aby mohli být i v budoucnu navštěvovány, člověk se mohl potěšit jejich tvary atd. Estetický, krajinný prvek má význam jen pro člověka. Zamezením vstupu k přírodním výtvorům dochází k popření původního účelu ochrany těchto výtvorů a naopak k zničení jejich estetické a krajinné hodnoty. Tyto hodnoty, jestliže nemohou být člověkem vnímány, jsou ztraceny a orgány ochrany přírody se tím dopouští podobného činu jako by byly prodány na kámen. Tísíce horolezců mohou lézt na mokrém a trhat chyty a poškodí skálu těžko tak, aby to nelezec byl schopen zaznamenat.Naprosto nemohou poškodit estetickou a krajinnou hodnotu skal. Jediným opatřením ochrany přírody - zrušením turistické cesty, zavřením oblasti jsou hodnoty, které byly původními důvody ochrany přírodních výtvorů, zničeny.

Dovolím si dopředu odmítnout dva protiargumenty.
1/Vy ne,příroda si odpočine a příští si to užijou. Odmítám považovat znepřístupnění skalních výtvorů a dalších částí přírody za ochranu pro další generace. Možnost otevření dnes nepřístupných částí přírody v budoucnu je krajně nepravděpodobná, naopak znepřístupňování přírody rychle pokračuje.
2/Ochrana vzácných druhů. Chápu potřebu ochrany některých druhů živočichů a rostlin. Tato ochrana je však realizována nepřiměřeným znepřístupňováním přírody. Sokol stěhovavý hnízdil v Broumoských skalách za normálního provozu a hnízdil tam až do loňského roku. Pokud se mu nepodařilo vyvést maldé, tak proto, že je něco sežralo. Nově se však nesmí na polovině skalních oblastí lézt do 1. 7. každého roku a i turistické trasy byly kvůli hnízdění uzavírány. Znepřístupnění skály do 1. 7., kde už hnízdil a každé nové, kde zahnízdí zase do 1.7. bych také pochopil. Přijatá opatření však připomínají feudální správu majetku.
Nevidím stanoven, žádný jasný cíl ochrany r+ž druhů v přírodě. Chceme chránit za jakoukoliv cenu každý mizející druh včetně těch, které mizí z na člověku nezávislých důvodů? Budeme jim stavět ledničky při oteplování klimatu? Máme právo určovat, které druhy do přírody patří? Kolik má mít jehlic borovice na vrcholu skal a kácet akáty v erozí ohrožených svazích Drábských světniček? Je vhodné trpět výkrm lovné zvěře roztodivného paroží v lese kam nepustím turisty?
Véča Jirka Večeřaodpovědět 
 Re: Chrámovky až od 1. 7. každého roku14:16:06 16.08.2005
Milý Véčo, moc se koukáš na televizi a čteš blbý noviny. Zelenej Taliban je pochopitelně stejná pitomost jako Lezecká republikánská armáda, i když při troše snahy a zlé vůle si odůvodním oboje. Taky návrh Outdoorové Národní fronty je velmi podnětný. Sdružování jen na základě společnýho nepřítele ohromně tmelí kolektiv.
Naproti tomu úvaha o oddělení pravidel závazných a sportovních je velmi rozumná. Hlásím se k tomu a myslím, že je potřeba se o tom začít urychleně bavit. Upozorňuju jenom na to, že hranice mezi „ochranářskými“ a „sportovními“ pravidly vůbec nemusí být tak přímá a ostrá, jak to na první pohled vypadá. Úředníka, který odpovídá za ochranu určitého území, by nemělo zajímat, jestli si někdo sáhnul na kruh, osadil jištění shora a možná ani to, jestli má ruce od borůvek nebo od maglajzu. Asi by ani neměl zkoumat, jestli má lezec průkazku ČHS nebo SSM. Rozhodující je, jestli dochází (nebo s vysokou pravděpodobností může dojít – princip předběžné opatrnosti) k poškození přírodního prostředí. A to není jen olamování skal, ďoubání mechů nebo výřez náletu, ale třeba taky devastace okolí skal sešlapem, ohně a odpadky nebo dokonce i to, že všeliká žoužel nemá čas si schrupnout nebo nakrmit mladý jenom proto, že v těch skalách pořád někdo je. A tady je to pudlí jádro. Bude-li se prasit, mágovat, rybařit, šáhlovat, dojišťovat klasický cesty…, s vysokou pravděpodobností se zvýší počet lidí ve skalách a intenzita jejich aktivity. Jinými slovy – poškozování přírody se zřejmě taky reálně zvýší. Takže ten zmíněný úředník si buď ponechá možnost kafrat i do takových výsostně „sportovních“ záležitostí jako je např.rybaření, nebo může jít cestou lokálních nebo časových omezení lezení (tedy zákazů, respektive nepovolení věcí zákonem nebo vyhláškou zakázaných). Nemaluju čerty po zdech, nevyhrožuju. Jenom, sedě na dvou seslích a vida to z obou stran, upozorňuju.
Ono tady totiž opravdu nejde o to, vystrkat lezce ze skal. Spíš je to tak, že zbývá omezená rozloha „přírody“. Lezci v ní historicky jsou, ale teď se do ní kromě „nových“ lezců hrnou třeba bajkeři, padáčkáři, skialpinisti, nordičtí walkeři a hejna dalších. Bojím se, že se tam všichni nevejdou a že tím tlakem začnou z přírody někteří vypadávat. Ještě víc se bojím, aby mezi prvními nebyli právě lezci.
Jirka Hušekodpovědět 
  Re: Chrámovky až od 1. 7. každého roku15:40:12 16.08.2005
anebo podobne na
http://metodika.sakal.stredozem.cz/priroda/priroda.htm#3
v podstate to je o masovosti sportu.
odpovědět 
  Re: Chrámovky až od 1. 7. každého roku09:27:26 18.08.2005
Milý Jirko, omylem jsem komentář k tvému názoru umístil nad místo pod. Prosím zdvihni zrak. Ahoj
Véča Jirka Večeřaodpovědět 
   Re: Chrámovky až od 1. 7. každého roku11:11:15 18.08.2005
Nechci dlouze polemizovat, nemaje na to mnoho času, ale aspoň pár poznámek. Teze o tom, že skály jsou chráněny výhradně jako estetický krajinný prvek neplatí. Nebo alespoň už dávno neplatí, pokud kdy platila. Ochrana přírody v moderním pojetí (a nejen ta problematizovaná česká) je ekosystémová. Kromě šutru a jeho estetického působení se zhusta chrání i jeho okolí, veškerá havěť a bejlí, souvislosti, vztahy, prostředí… Nejde jen o ty druhy chráněné zákonem, ačkoliv jejich hustota v chráněných územích (i těch skalních) je vysoká – třeba právě proto, že jsme je v minulosti na zbytku území úspěšně vybili nebo je vytěsnili právě do těch skal. Hlavním argumentem ochranářů by proto nemělo být ( a ani není) olamování chytů a snad ani bílý fleky na skále nebo červený kruhy jak volant.
Připouštím, že uzavření oblasti a následné otevření pro další generace, až si příroda odpočine, je iluze. Rozhodně to nebude fungovat tak, že se to po čase otevře za stejných podmínek jako druhdy. Je mezitím potřeba najít způsob takového „provozu“, který bude dlouhodobě (říká se „trvale“) udržitelný. Chráněné území není čistokrevná konzerva. Je přípustné jeho využití, a to i rekreační, za předpokladu, že se jeho stav nebude zhoršovat (optimálně by se měl zlepšovat).
Diskuse o časových omezeních lezení a jejich důvodech (viz sokol, 1.7.) je naprosto na místě a přikláním se k tomu, aby se omezovalo co nejmíň v čase i prostoru. Jenže, a teď si dovolím trochu idealismu, k tomu je potřeba partnerský přístup ochranářů a „uživatelů přírody“. Horolezec nemůže být trvale v pozici prosebníka žádajícího opakovaně o vrchnostenský souhlas, poníženě žmoulaje čepici před úředníkem K und K rakouského typu. Na druhou stranu tentýž horolezec se nemůže hulvátským řevem domáhat svých fiktivních práv na úkor ostatní společnosti (viz zákony) a neříkat přitom, že je ochoten se bavit o podmínkách, kompromisech a spoluúčasti. To všechno při prezentaci ochranářů jako osobních nepřátel a veřejných škůdců.
A protože nejde o život, ale o zábavu, přimlouvám se za to, abychom z toho nedělali druhou Palestinu.
Jirka Hušekodpovědět 

 Foto dne:
Eule
Mäusejagd, VIIIa
 Databáze cest:
Všechny cesty (178481)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dharma XIa Adršpach
Ohnivá Voda Xa Adršpach
Bumerang VIIc Schrammsteine
Turecká Šavle VIIc Tisá - Modřín
Dure Éthique L2 7c Ceuse
Nově komentované:
Obecná Škola 8-/8 Tetínské Skály
Krkavčí Matka 9+/10- Krkavka
Krkavčí Matka 9+/10- Krkavka
Ohnivá Voda Xa Adršpach
Ohnivá Voda Xa Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: Cesta do Žlebu 20.9.2024? | Re: Cesta do Žlebu 20.9.2024? | Re: Cesta do Žlebu 20.9.2024? | Cesta do Žlebu 20.9.2024? | Re: Jištění při lezení po návěstidle? | Re: Jištění při lezení po návěstidle? | Re: Jištění při lezení po návěstidle? | Re: Jištění při lezení po návěstidle? | Výzkum diplomová práce | Re: film z 80. let o výstupu na Starostu |

 Nové komentáře:
Re: borci | Re: borci | Re: borci | Re: borci | borci | Re: a co doping? | Re: a co doping? | Re: Therminus technicus | Therminus technicus | Re: a co doping? |

 Kde to vře:
Kilian Jornet zdolal všech 82 alpských čtyřtisícovek za 19 dní (55)
Použití prusíku při navazování, slaňování (28)
Jsou tam! … MEISTERWEGE 1974 (15)
Arco Rock Master 2024: Adam Ondra 6. (9)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Tiskovka před SP v bouldrech v Praze: (5)
SP v boulderingu Praha 2024 (5)
Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují (5)
ČHS chce pořádat Mistrovství světa ve sportovním lezení 2027 (4)
Univerzitní mistrovství světa v lezení, Koper, SLO (3)

 Nově v inzerci:
Pracovní postroj CMC Atom | Nabídka práce | FSC World Cup Prague 2024 | La Sportiva - Tarantula | Boulder World Cup Praha | Nové lezečky Tenaya Indalo Vibram XS Grip | Boulder World Cup Praha | Montura Yaru GTX 9,5 (43,5) | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Lowa Renegade GTX Lo |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 114 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 76 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 78 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 72 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 77 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.