LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nelez do cesty na kterou nemáš!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
33.Adamovska 10284
34.Duchoň 10281
35.Novotná 10265
Bouldry:
33.Oliva 9409
34.Šlapák 9400
35.Stadtherrová 9350
Hory:
29.Opice 2510
30. 2404
31. 2332

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5822 lezců
1188855 cest
Nové přelezy:
Streetfigh 9
Astronaut 9
Seniorská 9+
Freeman 8a
Loup-Garou 7C
Mr. Dynami 10-
Run Out 9
Philotimo 7a+
Que Lo Fli 8a
Devizový P 9-

Stěny
Lezecké centrum Jihlava - Jihlava
boulderingjicin - Jicin
Pankrác, SPŠ stavební Josefa Gočára - Praha 4

Prodejny
HORALSPORT - KLADNO
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
HUDYsport - Strakonice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

X. díl

Tak jsem konečně viděl Titanik a po třech a třičtvrtě hodinách jsem uronil slzu, že už ji neuvidím. Beznadějně jsem se totiž zamiloval do Kate Winslet. Nemohu se na nic soustředit a nic si nepřeji více, než aby uměla skvěle lézt, měla prsty ze železa a nervy z koňských žíní. Až za mnou přijede, polezeme spolu jen v Sasku a kdo bude chtít vidět její ve větru vlající vlasy a smyslná ústa, kterými pomáhá rukám nabírat desetiapůlmilimetrové lano při zapínání sporadického jištění, tomu nezbude, než vydat se stejným směrem. Prozradím vám, že začneme v Nymphenbad. Bad jsou německy lázně, nymphen si přeložte sami. V šeru lesa, v údolí říčky Biela, v temných tůních v lůně skal, kde zní zpěv ptáků, cinkot karabin a řev šílených krav, na samém pomezí německé země, strávíme první společné chvíle. Jen co roztají zbytky krušnohorského ledovce, smočíme po celodenní dřině zplavená těla v průzračné vodě, ostré jako dýka. Kate je zvyklá a já ji přiměji ke slibu, aby nikdy nezapomněla a dál nesla poselství o vzácném drahokamu jménem Elbsandstein. Potom už v klidu spočinu na dně chladivé temnoty.


Než Kate přijede, budu muset to poselství šířit sám a prozradím vám, kdeže najdete nymfomanský lázně. Pozornější si jistě všimli názvu říčky a pochopili, že bude řeč o Bielatalu. Z pohledu našince není vhodnější oblasti pro poznání saského stylu. Téměř každý z vás už byl nebo alespoň slyšel o Ostrovu, populárním svým lezením, koupáním, campem a hospodou ( v libovolném pořadí). Ostrov je český konec Bielatalu a lze se z něj snadno dostat hraničním přechůdkem pro pěší a cyklisty přes čáru. Stačí mít pas a v těchto měsících svačinu tak akorát. Při cestě zpět budou její zbytky nemilosrdně zabaveny, a zřejmě snědeny pohraničníky. Zákaz přecházení kvůli nemocem dobytka už skončil.

Bielatal patří mezi klasické saské oblasti. Výška stěn je maximálně 40 metrů. Nenajdete zde žádné velikány, jako v jiných částech Saska, ale je tu nepočítaně krásných věží, na které vedou doslova mraky cest. Osu oblasti tvoří turistická cesta, spíše prašná silnička, po které se vpodstatě po rovině dostanete na dosah ke všem věžím. Od hranice asi tři kilometry je vesnička Bielagrund a ještě o kilometr dál Schweizermühle. Po celé této délce po obou stranách údolí rostou skály.

Asi právě proto, že cesty jsou zde spíše kratší a nároky na psychiku menší než jinde, patřil a i dnes stále patří Bielatal mezi nejnavštěvovanější místa. Ve dnech, kdy na Affensteinech ucítíte i prdnutí veverky, tady to bude jak v parfumerii. Ti němci jsou totiž, jak ukázal můj dlouholetý soukromý výzkum, pořád voňaví. Lehká bezstarostnost tu ale není při lezení na místě, protože kruhů není nadbytek a je třeba používat smyčky, samozřejmě správně. Na každý úraz, i smrtelný, o kterém jsem vždy zaslechl a který se stal v jiných částech Saska, připadá jeden až dva právě v Bielatalu. Takže s chutí, ale s rozumem. Koneckonců Tisá i Ostrov jsou na tom podobně.

Pro nějaký z příštích dílů prodiskutuji s otcem, ke kterým skupinám věží se obzvláště vyplatí zajít a jaké perly zde čekají. Obtížnosti se pohybují od nejlehčích stupňů až do VIIIb až VIIIc, těžších cest už není tolik. Vede tu krásná převislá, i docela zajištěná, IXc "Zeitschleife" a asi nejtěžší "Taifun" za Xc. Prozatím doporučuji, když vás třeba v Ostrově zastihne déšť, nasadit pláštěnku a vyrazit k sousedům. Určitě vás alespoň něco upoutá a rádi se vrátíte.

Kate  mi právě do pracovny přinesla čaj. Jmenuje se sice Bára, ale ke dnu mě táhne taky. Takže

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 09:55 25.04.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Katy jiste leze
Myslim, ze Katy leze jako dracice. Jako ostatne asi kazdy z hollywoodskych es. Videl jsem film (MI) a Tom Cruis napriklad lezl solo na jednu ze stolovych vezi v Utahu. V jednom miste se mu to sice smeklo. Ufff. Verim, ze v te chvili by se ve filmarskem stabu krve nedorezal, ale Tomik asi po sesti metrovem skluzu po plotne se zachytil na jeji hrane, aby pak predvedl exelentni protlak na jedne ruce.
Takze Jardo, Hollywood, Kalifornie, Red Rocks, je to temer jiste, ze leze.
Zapsal: JirkaS, 10:46:16 25.04.2001
 Klavier
Bielatal je opravdu nadherna oblast. Vzdy mi prislo, ze je zde lepsi a kvalitnejsi pisek nez v ostanich oblastech Nemecka.
Chtel bych upozornit na jednu super cestu, kterou jsem kdysi lezl, kdyz jsem zacinal. Jmenuje se Klavier (asi VII a)a skutecne asi v polovine teto steny je jakasi vystoupla lavice, ktera hodne pripomina klaviaturu z pisku uhneteneho pianina. Drzite se zvrchu teto giganticke klaviatury a traversujete jako skutecny virtuos hrajice pritom blues o vysce, volnosti a souzneni s prirodou.
Zapsal: JirkaS, 10:52:01 25.04.2001
 Titanic
Já ti snad Jardo koupím k vánocům videokazetu.
Zapsal: Rosťa Š., 23:59:19 26.04.2001
 Zeměpis
Drahý synu,
velice se omlouvám ale není žádná vesnička Bielagrund .Směrem od hranice /Ostrova/ je nejprve Ottomuhle /dříve i hospoda nyní kiosek/ pak jak uvádíš Schweizerm. dál Bielatal.
Zapsal: senior, 21:04:48 27.04.2001
 Pozn. autora
Drahý otče, samozřejmě máš jako vždy pravdu a jako vždy ne tak zcela. Dle mapy v průvodci je opravdu vesnička Ottomühle opravdu zvána coby Bielagrund. Ale jinak samozřejmě souhlasím. Je to Ottomühle.
Rosťo, to beru. Leonarda si klidně vystříhej.
Zapsal: JardaM, 15:04:56 29.04.2001
 Neue Fuhrer
Je zvláštní že zrovna vyšel novej průvodce na Ráj chytů (tak některý individua nazývají Bielatal).Napsal a namaloval ho Jurgen Schmeisser a je za 36,80 Říšských marek.Má nákresy věží, fakt kvalita.
Zapsal: John, 22:39:14 29.04.2001
 Klavier
Klavier jsem kdysi lezl taky, moc pěkné. Doplním že to je na věž Dachsenstein.
Zapsal: Petr Jandík, 21:12:49 14.05.2002
 QpZGgvskyNbipwxdS
Zdravedm Radku. (AlespoĹ? odsud) to tam u ve1s vypade1 vfdbornÄ›, nechĹĄ to pokraÄŤuje pĹ™inejmenšedm stejnÄ› dobĹ™e! Mimochodem, dalo mi celkem pre1ci najedt tento tvĹŻj blog. Na twritu jsem Ĺľe1dnfd link nevidÄ›l, pĹ™es google to taky nÄ›jak nešlo, snad protoĹľe tady nikde neme1š cele9 jme9no. Je to famyslnÄ›? No to je jedno MÄ›j se!
Zapsal: gaXnBQwBtToJwnKoBYm, 22:55:48 06.08.2012
 TpccjPRHAO
Petra / Jak to neche1peš???Jsem ti Ĺ™edkala,Ĺľe jsem na tebe koukala ve sneddani a ta paned,co tam byla,tak ta to Ĺ™edkala,jak tam bylo te9ma s tÄ›ma chlpmaaa a dÄ›lala si srandu,Ĺľe kdyĹľ uĹľ si nÄ›kdo neved s chlapem rady,tak biÄŤ a pryÄŤ a tobÄ› se to ledbylo? teda aspoĹ? si to Ĺ™edkala:(Eva Aichmajerove1: Petro, opravdu si nemĹŻĹľu pamatovat vše, co jsi mi kdy napsala a ze1ĹľitkĹŻ bÄ›hem dne me1m taky vedc neĹľ dost, takĹľe pokud mi nÄ›co pedšeš, je potĹ™eba to trošku vysvÄ›tlit. A jinak s paned doktorkou souhlasedm. BiÄŤ a pryÄŤ.
Zapsal: zwNaiJMCcucgTwbkH, 11:59:49 14.08.2012
 BaWkkgiauqrfhONHCR
MhHi13 Thank you for your blog article.Really thank you! Awesome.
Zapsal: fghLHDWTpJYAQIQ, 05:24:25 06.06.2013
 JQTIFmRTeHYM
7Lp5LW Major thankies for the blog post.Much thanks again. Great.
Zapsal: MNmlckyiG, 16:13:57 20.12.2013
 can used
Thank you for your blog article.Thanks Again. Cool.
<!-- 5.167.14.24/ -->
Zapsal: r i c k y . a l b e r t o @ g m a i l . c o m, 00:14:49 15.01.2020
 carverbrockhurstqu.hatenablog.com
Some really quality articles on this site, saved to bookmarks.
<!-- 5.167.14.193/ -->
Zapsal: r i c k y . a l b e r t o . r i c a r d o @ g m a i l . c o m, 19:05:11 18.01.2020
 eridanuspills.com
You should take part in a contest for one of the most useful websites on the net. I am going to highly recommend this blog!
<!-- 5.167.14.14/ -->
Zapsal: r i c k y . a l b e r t o . r i c a r d o @ g m a i l . c o m, 18:01:47 30.01.2020
 goodways.site
Well I truly liked studying it. This subject provided by you is very helpful for proper planning.
<!-- 5.167.13.85/ -->
Zapsal: r i c k y . a l b e r t o . r i c a r d o @ g m a i l . c o m, 22:57:49 14.02.2020
 XvoIpoSRXIEGHBawnF
N0HRvW http://pills2sale.com/ levitra nizagara
<!-- 5.188.211.22/ -->
Zapsal: PVIEBEEMExfYwVoZD, 16:27:55 18.10.2020


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:

Cesta Pro Lenku, 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (187915)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Údolní Cesta VI Příhrazy
Z Hrany Na Hranu VI Příhrazy
La Petite Sirène 7A+ Fontainebleau
Astronaut 9 Súľov
Úniková Varianta 4 Žleby
Nově komentované:
Závodní Projekt 3 7B Popova Skála
Krchov 96 7+/8- Mařenka
Závodní Projekt 3 7B Popova Skála
Operatore Ecologico 6C Chironico
Zen Boulder 6A+ Chironico

 Nově v diskusi:
Re: Dřevěná posilovací lišta-Nález | Dřevěná posilovací lišta-Ztráta | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Zavody | Re: ale prd | Zavody | zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: Inu | ale prd | Re: Duplicita | Pozor. | kňůůůů | Re: Duplicita |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (23)
MČR v boulderingu (9)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (2)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
práce | Sportovkyni pro život | Dřevěná lišta- Panťak | Bunda na Bleším trhu | koupim karabiny | Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1531 
 50 dní v divočině 
 1060 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1365 
 Andrea 
 1102 
 Ashima 
 905 
 Barkley Marathon 
 925 
 B.I.G. - světové prvenství 
 987 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 868 
 Gálfy - Horský život 
 820 
 Jak se staví ledovec 
 806 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1160 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 954 
 Lezci z Manína 
 981 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 861 
 Operace Nos 
 977 
 Plamen nikdy nezhasne 
 863 
 Pohlednice z konce světa 
 1094 
 Pomíjivost ledu 
 843 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 868 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 880 
 Rhapsodia Corcontica 
 865 
 Sama 
 1025 
 Šampioni zlatého údolí 
 954 
 S lyžemi v oblacích 
 1121 
 Tenaya Traverse Challange 
 945 
 Tenkrát na východě 
 1118 
 Velká alpská silnice - 73 
 906 
 Za oponou velehor 
 1092 
 Zápasník Dee Dee 
 954 
 Životní výprava 
 983 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.