LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Středně velkou lavinu odpružíš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
5.Štípek 11538
6.Stráník 11449
7.Nespoutaný 11416
Bouldry:
5.Pochman 10603
6.Novák 10575
7.Kopecký 10375
Hory:
8.Černý 6591
9.Sukačová 6464
10. 6150

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5671 lezců
1141496 cest
Nové přelezy:
Crvena Tiš 7b
Noi Altri! 7b+
Veganza De 8a
Fantastisc 8A
Bombastisc 7C+
Katiforos 7b
Dynamitaki 8b
Blue Moon 7c+
Fantastisc 8A
Bombastisc 7C+

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hola hola, Provence volá

V tomhle článku nečekejte žádné vyprávění o tom, jak jsme kde vylezli nějaký prásk. Naopak si přijdou na své začínající a rekreační lezci, jejichž výkonnost končí na stupni 6 UIAA.

Do Provence se dá jet několika způsoby. Asi nejvýhodněji vyjde jet tam i zpátky přes Švýcarsko, dálniční známka stojí cca 30 Euro. My jsme to doma pořádně nepromysleli a volili jsme možnost jet přes Německo a Francii. Ve zkratce naše cesta vedla přes tato města: Praha, Plzeň, Rozvadov, Norimberk, Karlsruhe, Heilbron, Mulhouse, Lyon, Avignon (pak jsme jeli do Aptu, jelikož naší první zastávkou bylo Buoux). Cenově tam i zpět plus benzín po Provence a jednodenní výlet do Camargue k moři a zpět to vyšlo na cca 3000Kč (na jednoho, jeli jsme čtyři, takže celkově 12000 Kč).
Cesta byla dlouhá, a ačkoli jsme jeli přes noc, ráno jsme se bohužel nevyhli zácpám a tak jsme místo plánovaných 12 cestovali 16 hodin.



foto by © 


Naše první zastávka byla v Aptu, malém městečku asi 40km od Avignonu, kde jsme se ubytovali u kamaráda a koupili průvodce.

Buoux (čti Bjuks)
V neděli docela vyspáváme, protože jsme unavení po cestě a kolem půl jedenácté nás budí úmorné vedro. Pomáháme s obědem a lézt vyrážíme až kolem čtvrté odpoledne.
Koupili jsme si průvodce pro lemry a rekreační lezce (cesty jsou uvedeny pouze do 6b).



foto by © 


Za nevýhodu je možné považovat to, že je ve francouzštině, ovšem přestože jsme v Aptu zkoumali i průvodce přímo na Buoux, měli ve všech knihkupectvích pouze francouzskou verzi. Dále bych vytkla i to, že zde nejsou uvedeny všechny cesty v dané oblasti do 6b a u vícedélek pouze první délka.
Výhoda je jasná – za 15Euro průvodce na 11 oblastí a musím říct, že na denní až dvoudenní lezení bohatě stačil.
V Buoux jsme volili sektory s nejlehčími cestami, protože jsme netušili, jaká je francouzská stupnice a co budeme schopní v dané obtížnosti vylézt. Naše cesta tedy směřovala do sektorů PGF a GVB. Je tu spousta krásných cest do 5c (6UIAA) včetně.  Mně osobně se moc líbila  De la confiture pour les cochons (5c) a Lapin des sables (5c). Přelezli jsme téměř všechny, pro představu přímo průvodce:



foto by © 




foto by © 




foto by © 


Přístup do oblasti: my jsme jeli přímo do vesnice Buoux, auto jsme nechávali na parkovišti popsaném v průvodci.
Lezení: mně to strašně připomínalo Labák nebo Ostrov ve vápencovité podobě – rajbáky, dírky, hodiny. Krásné lezení. Nato, že to byly lehké cesty to nějak extrémně oklouzané nebylo, Srbsko tady rozhodně nečekejte. Jištění po metru a půl i v lehkých cestách. Myslím si, že 5c tady je docela nadhodnocené, člověk, který leze „šestky“ na stěně si klidně může troufnout do 6a. Orientace na jih.



foto by © 




foto by © 



Bivak:přespat se dá na parkovišti na divoko, zákaz jsem nikde nezaregistrovala. Pro majetné camp v Aptu, cenově to vycházelo cca 6Euro včetně stanu a auta, když se to rozpočítá na čtyři lidi.














Oppède-le-Vieux (čti oped l vje)
Přestože se nám Buoux moc zamlouvalo, chtěli jsme poznat více místní lezení a na pondělí jsme zvolili cestu do Oppède, což bylo z Aptu, kde jsme přespávali, pár kilometrů.
Přístup: Dost jsme bloudili. Zaparkujte na „parking obligatoire“ – jediné placené parkoviště ve vesnici. Projděte nahoru přes terasy místního arboreta či co to je zač. Vyjdete na konci vesnice. Když stojíte čelem do kopce, máte po vaší levé ruce polňačku, která se jmenuje chemin de la Fontaine (chemin=cesta), tou jděte cca 50m. Dojdete na rozcestí, jděte cestou, která je nejvíce vlevo a je do kopce a po asi 100m jste pod skálou a když uvidíte borháky, jste dobře.
Lezení: drsné vápno, ale některé cesty byly oklouzané. Orientace na jih a jihozápad, do 12h byl stín. Přelezli jsme tady všechno možné včetně jednoho 6a, které moc zadarmo nebylo.



foto by © 




foto by © 


Fotky možná působí, že je to zarostlé, ale zdání klame, zarostlé byly jen ty cesty v průvodci s nejvyšším pořadovým číslem. Lezení na den, víc ne.




foto by © 



Hvězdičková cesta je rozhodně Planette pas nette 5c, začíná krásným rajbáskem, pak jde přes různé stupně, kde to vždycky chce dobře nastoupat a člověk má pocit,že se drží včelí plástve,prostě luxusní voštinky. Odměnou za  dobytí cesty je monumentální výhled na překrásný kaňon a hrad v Oppède.

Les Dentelles de Montmirail ( čti dantel d montmiraj)
Montmirailská krajka – překrásná oblast. Sem jsme původně nemířili, ale doporučil nám to správce parkoviště v Oppède.
Přístup: cesta je šílená – polňačka, samé šutry a díry – je lepší se směřovat k sektoru Saint-Christophe č.8 (sektory jsou ve všech průvodcích stejně očíslovány),po normální silnici přes vesnici Lafare,nechat auto tady a dojít s kus pěšky. Dentelles jsou obrovská oblast. Velikostně si myslím větší než Buoux.
Bivak: My jsme přespávali v Col du Cayron na divoko na parkovišti, v Dentelles je zákaz spaní na divoko, ale potkali jsme bandu Francouzů, kteří to zrovna moc neřešili a říkali nám, že nemáme rozdělávat oheň a jinak je to bez problémů. Col du Cayron poskytuje nepopsatelný pohled na severní strany Dentelles, ovšem cesta sem byla nepříjemně kamenitá.




foto by © 


Nástupy: bohužel delší a pěkně do kopce, myslím si, že přes půl hodiny.
Lezení: moc jsme tomu nedali, každopádně nechoďte do sektoru Saint-Christophe, je to koncipované jako lezení pro děti, nemůžu si pomoct. Pro příští návštěvu bych si vybrala Chaine de Gigondas a Chaine du Clapis. I kdybyste sem zamířili na týden, nudit se rozhodně nebudete. Najdete tu dlouhé sportovky i vícedélky, jištění po 2m. Většina sektorů orinetována jih. Průvodce se dá koupit v místních vesnicích v Office du tourisme, ale raději bych se stavila v Orange. Ve vesnici Gigondas prý měli vyprodáno.
Pár fotek ze Saint-Christophe (jediný sektor s trochou stínu):



foto by © 




foto by © 


Místní si tam udělali železné lano pro nácvik lajny a lanovku. Pro děti to musí být supr místo. Na fotce vlevo lezu nějakou cestu, která není v průvodci, asi 4UIAA si myslím.

Orpierre (čti Orpijer)
Poslední místo, kde jsme zůstali na tři dny, bylo Orpierre.  O Orpierre psal sem na lezce už pěkný článek Jirka Sika, tak jen v krátkosti doplním.
Přístup: ad článek Francie není jen Buoux – Orpierre
Lezení: Odbila čtvrtá odpolední a na skále Francouz vedle Francouze, vypadalo to tu skoro jak na Rovišti. My jsme zase vybírali lehké cesty, nejvíc času jsme trávili v Château, kde najdete jak lehké cesty, tak i krásné převisy nad 6b. Je to tu lehce oklouzané, hlavně čtyřky, 5b a 5c relativně šly. Cesty jsou docela dlouhé - vyklapala jsem cestou i 15 expresek - některé vícedélkové, i z těch jednodélkových je třeba občas se 60m lanem slanit na dvakrát, hodně lidí tu lezlo s půlkami. Lezli jsme v Château v podsektorech Anticlinal a Racines du ciel. Na Anticlinalu byly v některých 5c docela poctivé šestkové kroky, ale vesměs byla cesta „dokopečka“, což je u 5c po madlech. Poslední den jsme zavítali na Quiquillon (čti kikijon), vyzkoušet vícedélky, které nám doporučila skupinka mladých Francouzů. V podsektoru Ramier na Quiquillonu je moc hezká cesta Brazil.



foto by © 


Hledejte modrý nápis na skále trochu pod nástupem. Celé za 5b, poslední délka má krapet těžší kroky, ta je snad dokonce za 5c, trochu mě v ní znechutil uměle přilepený stup. Lezli jsme to cca 2hodiny, je to na asi 6 délek po 30m, my jsme to lezli na čtyři, ale vynechávali jsme borháky (jištěné je to po metru a půl). Z Quiquillonu je možné slanit, nebo sejít pěšky. Nebuďte líní a dojděte si ke slaňáku, my jsme slaňovali z topu naší cesty (Brazil), sice s půlkami, ale mezipřistání na stromě, ze kterého to nešlo dolů, moc příjemné nebylo. Pěšky je to pěkně daleko, pro ty co mají rádi několikakilometrové procházky v lezečkách vřele doporučuju.




foto by © 




foto by © 






Bivak: Jakmile půjdete ze skal jeďte na hlavní v Orpierre, jeďte doprava, hned za vesnicí zahněte první vpravo, poté pár zatáček (cca 2 km) a nalevo prašný sjezd (skoro vracečka) - je to trochu skopce. Pokud jste to trefili, je napravo malá říčka, a po průjezdu křovím se objeví louka.
Závěrem bych jen dodala, že červenec skutečně není nejvhodnější doba na návštěvu jižní Francie – lézt se dá jen ráno (cca mezi 6 a 11h) a večer (po 16h). Lezení zdar!
Fotogalerii naleznete  na 
webu HO Štand-art

Mischa   [úpravy] 07:26 18.08.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Orpierre08:47:12 18.08.2009
Místo bivaku doporučuji přespání u hřbitova přímo pod skalama, je tam i WC a voda:-). Ještě lépe je v místním kempu, kde klimbeři platí pouze 5,50 a máš k dispozici veškerý komfort, včetně bazénu, který mezi lezením ráno a večer splní chladící  požadavky!:-)
Matyodpovědět 
 Re: Orpierre09:14:35 18.08.2009
už asi dědkovatím, ale toho bůra za kemp po všch těch ostatních výdajích na takovej vejlet neřeším. a spaním po parkovištích a zahradách nenasírám pokojné obyvatelstvo.
Lukas B.odpovědět 
  Re: Orpierre11:41:32 19.08.2009
Musím se připojit a nesouhlasit s názorem, že se nechá spát na parkovišti. Jak v Bouxovicích tak v Orpierre. Myslím, že doby čechokempů (a moravokempů-abych neurazil) v lese nad Aptem jsou už dávno minulostí. Přespat dole v údolí na parkovišti si nedovolil nikdo a to ještě bylo v dobách kdy v Buoxu lezlo hodně čechů. Spaní u hřbitova v Orpierre mi už připadá jako hodně drsná provokace tolerance místních obyvatel. Přirovnal bych to ke spaní za kostelem ve Sloupu nebo na cintoríně ve Skaláku. Ne všude, kde je parkoviště se dá přespat. Vy třeba jedete do Francie (nebo i jinam) jen jednou za několik let, nebo se tam už nikdy nevypravíte ale co my ostatní? Nám zmršíte pověst na dost dlouhou dobu.
Miraodpovědět 
 Re: Orpierre12:16:38 18.08.2009
potvrzuji :D, parkoviště u hřbitova je ideální, jen se nesmí dělat moc rachotu... neznám to tam když je tam plno lidí, potom je asi lepší jít do toho kempu.
cblodpovědět 

 v provánc štandartně neprší16:36:20 18.08.2009
Hájek a borovičky v orpíru nemaj chybu paradní na spaní - orpír je spíš taková ještě přední provánc. Pozná se to podle jablek a dentální kopce s bouxovicema je již střední provánc, supprovánc a ta pravá ořechová provánc je šatovert, poslední zmíněná má již flóru splňující definici tří L zájezdů - líh, lázeň a lezení. Kdybych to nějak poplet, tak to opravte. Přehazování EU peněz jest práce vyčerpávající, je možné že sem se zmýlil v přesných zeměpisných souřadnicích. Nebylo tam v červenci teplo:)?
Supodpovědět 
 Re: v provánc štandartně neprší17:07:34 18.08.2009
Máš ouplnou pravdu.
Dodal bych: nebojte se družstevních stáčíren vinóbla - třeba ta v Kořenu (Correns) u Tašovertu je pěkňoučká.
Papoušodpovědět 
 Re: v provánc štandartně neprší10:50:02 19.08.2009
Teplo? V červenci? V Provence? Já nosil celý červenec do skal péřovku.
pbla4024odpovědět 
  Re: v provánc štandartně neprší11:24:58 19.08.2009
Kdybys aspoň nosil kožich bylo by to skoro originální, ale takhle .... :))
george-jpodpovědět 

 Pěknej softmoverskej ártikl...17:11:52 18.08.2009
... k Orange bych ještě dodal, že kromě koupě průvodce se tu vyplatí vlízt i do římskýho amfiteátru a zajít se podivat na vítěznej oblouk z téže doby.
Maňyfyk rest day :-)
Papoušodpovědět 

 Pěknej softmoverskej ártikl...17:23:20 18.08.2009
... k Orange bych ještě dodal, že kromě koupě průvodce se tu vyplatí vlízt i do římskýho amfiteátru a zajít se podivat na vítěznej oblouk z téže doby.
Maňyfyk rest day :-)
Papoušodpovědět 

 Orpierre21:15:47 18.08.2009
Jsem si vzpoměl na starý příspěvek od borca na téma Orpierre. "Bol som v Orpierre, liezol som v Orpierre, zgrcal som sa z Orpierre, už nikdy viac Orpierre!!!"
Skobaodpovědět 

 Klasifikace Buoux10:36:07 19.08.2009
Připojila bych se k hodnocení klasifikace v Buoux, ta nám naopak přišla hodně drsná. Většínou lezem 6b, ale tyhle 5c pustili jen tesně. Po pár dnech jsme si trochu zvykli, ale stejně si myslím, že klasa je spíš drsnější.
odpovědět 
 Re: Klasifikace Buoux21:51:48 23.08.2009
No ja si myslim, ze se to lisi od podsektoru...nelezu nejake extra prasky a jinak si nedovedu predstavit, ze by mi 5c pripadaly tak jednoduche..
Mischaodpovědět 

 omezeni lezeni v Provence11:24:01 19.08.2009
Prave jsem byl v Provence a musim vas vsechny varovat pred jednou veci. Kvuli nebezpeci pozaru tam zavedli (v zavislosti na departementu) system tri stupnu rizika coz znamena tri druhy pristupu do skal.

Napriklad okoli Marseille plati:
-oranzova vlajka vstup neomezen
-cervena vlajka  vstup povolen pouze 6-11h
-cerna vlajka vstup zakazan po cely den

Ve Vaucluse (vcetne Buoux) je to stejny, akorat cervena je jinak (5-12h).
Omezeni plati od 1.6. do 30.9. vcetne a to vicemene vsude mimo mesta a hlavni silnice.Jsou tam jeste nektera mista (Zapef) kde i za cervene vlajky je povolen vstup po cely den, ale je nutne je znat. Informace jsou na webu i na telefonu, ale pouze francouzsky. Na kazde ceste do lesa je plakat s telefonnim cislem, ale neda se na nej dovolat z mobilu s jinym, nez s francouzskym cislem (!) Neni to dobry podcenovat, protoze zvlaste v prirodnich parcich a rezervacich ci v  Grand site (a kde jinde jsou skaly, ze) rozdali studentum kosile, vysilacky a pod. a ti jsou pomerne aktivni. Maj prijemnou brigadu honit v zakazanych oblastech turisty a delaj to dobre.
Kazdy den vecer v sest hodin (nekdy i o fous driv) zverejni na netu stav na zitra a neda se s tim hnout. Tudiz internet je nutny mit kazdy den pri ruce. Snadno se totiz stane, ze jedna skala je zavrena a o 20 km jinde je jina povolena po cely den.
varkalaodpovědět 
 Re: omezeni lezeni v Provence12:45:24 19.08.2009
no jo francouzi jedni umouneni...
R.odpovědět 
 Re: omezeni lezeni v Provence08:16:22 20.08.2009
díky za varning, zítra tam jedeme! beru s sebou sadu oranžovejch vlajek a budu je směňovat za černé:-)
Matyodpovědět 
  Re: omezeni lezeni v Provence16:12:09 20.08.2009
Mrkni se sem: http://www.bouches-du-rhone.pref.gouv.fr/index.php a klikni vlevo dole na incendie.

Napriklad dneska jsou uplne otevreny Calanques coz je supr a naopak uplne zavreny st. Baume a pod.

Na celym massivu st. Victoire je pri cerveny vlajce otevren sektor Deux aigulles.

peknou cestu
varkalaodpovědět 

 bivak13:35:33 19.08.2009
ja len pridam ze bivakovat v buoux na parkovisti sa nam moc nepodarilo. vsade visia cedule o zakaze a chlapik to tam chodil kontrolovat a ludi vyhadzoval
joveodpovědět 
 Re: bivak13:49:02 19.08.2009
a este k vyslovnosti buoux? naozaj [bjuks]? ja som tipoval [byjo] pripadne [buo], mam to francuza co vravi [bu], neviete niekto co je spravne?
odpovědět 
  Bu18:44:22 19.08.2009
Jo, žádný Bjux ani nic podobného. Jenom suché, temné, krátké Bu. Podle vzoru Les Baux. L´Bo. Mám to od rodilého frantíka, který žije v Labatie. L´baty.
Petrodpovědět 
   Re: Bu09:06:35 20.08.2009
Správně [bju], kde to j je slyšet jen velmi lehce. Odborně se tomu tuším říká polohláska. Slovo [bu] je příčestí minulé slovesa pít.
pbla4024odpovědět 
    Re: Bu16:07:51 20.08.2009
pokud se Buoux vyslovuje pravidelne, tak je to ciste [bu], a to pricesti od slovesa boir se cte jako b a prehlasovany u :-) Ale je to v Provence a muze se to cist nepravidelne
varkalaodpovědět 
     Re: Bu21:13:53 20.08.2009
Aby se to četlo (s pravidelnou výslovností) [bu], muselo by se to psát Boux. B je [b], "ou" se čte jako normální [u] a "x" je němé. Pokud se to píše Buoux, bute to [b], nosové u a normální [u], což se poskládá na [bju]. Viz výslovnost slova doux.
pbla4024odpovědět 
      Re: Bu10:05:35 21.08.2009
Vyslovnost slov Boux, Doux a pod. je jednoznacna, ale nenasel jsem zadny slovo kde by bylo -uou- a taky jsem nenasel zadny pravidlo, ze by se u menilo na polohlasku. To by tam muselo byt dle mne jeste i (suis, puis etc.).
Myslim, ze Buoux je zkomoleny puvodni latinsky nazev mista a tam muze byt vyslovnost jakakoli. Taky to muzou jinak vyslovovat parizskou francouzstinou a marseilskou :) Mozna by pomohlo znat jak se ta vesnice jmenuje provensalsky, maj tam skoro vsude dvojjazycny napisy.
varkalaodpovědět 
       Re: Bu15:58:49 21.08.2009
Jeden frantík žil u Sionu a bučel. Druhý žije u Albertville a bučí taky. Kulaťoučký, chlapík, který měl ruce jak lopaty a vinici a sklep na břehu Ardéche ve svém věku 50-nekonečno bučel též. J jsem nikde nezaslechl ale možná to bylo tím, že se příliš degustovalo tajemství jeho sklepa a na oplátku se koštovalo něco zásob z našich aut. Nemá cenu se handrkovat o j nebo o více či méně ucpaný nos. Hlavně když se dorozumíme. A jen na okraj, když jsme s tím chlapíkem bádali, která lihopalna je drsnější a čí víno je plnější, tak se na scéně vyloupla naše děvčata. Jeden z kluků s hraným zděšením hlesl- stíhačky! Chlapík se na něho podíval, zjistil směr jeho pohledu, otočil se, uviděl to, co vidět měl, plácl se do stehen, zasmál se a s charakteristickým r pronesl - myráž. Jak říkám, hlavně když si rozumíme.
Petrodpovědět 
        Re: Bu19:19:27 23.08.2009
Nějak nechápu,že zaplatit 6EUR za noc v kempu je jen pro majetné,lidi,kde bydlíte,co děláte,co jíte,odkud vůbec jste???? :-))
petrodpovědět 
         Re: Bu22:00:20 23.08.2009
No chudi studenti...;)
odpovědět 
    Re: Bu21:58:55 23.08.2009
Kdybych se na tu vyslovnost frantiku neptala, asi bych to sem nepsala, vy chytrolini. Podle pravidel fr. vyslovnosti se to ma vyslovit "Bju", ovsem mistni to vyslovuji "Bjux".Existuji francouzi, kteri Chamonix vyslovuji jako "šamonix", muzete se setkat s vice verzemi, je to stejne jako u nas mame ruzne nareci a "ostravaci maji kratke zobaki"...
mischaodpovědět 
     Re: Bu22:41:56 23.08.2009
Po náročném pátrání jsem objevil dvě holky, co říkají [bjuks]. A že prý kdo říká [bju] je con. Asi je [bju] mužská výslovnost a [bjuks] ženská.
pbla4024odpovědět 

 Foto dne:

Jonáš
 Databáze cest:
Všechny cesty (179554)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Flake Is Fake 6c Vrbovsko
Lora II 6c Vrbovsko
Fits My Style 6b+ Vrbovsko
Hugo 6b Vrbovsko
Mäusezähnchen VIIIa Schmilka
Nově komentované:
Noi Altri! E Voi Altri? 7b+ Limski Kanal
Nespavost Low 8A Töpfer
S-Kante VIIb Pfaffenstein
S-Kante VIIb Pfaffenstein
Buf! 7a Alaro

 Nově v diskusi:
Re: letadlo matroš | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování |

 Nové komentáře:
Re: Ss | Re: Hustý! | Re: Hustý! | RIP | RIP | Re: Ani | Ss | Ani | Re: masakr | Re: To není vše |

 Kde to vře:
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (128)
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (91)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (40)
Will Bosi přelezl boulder Spots of Time a potvrdil klasu 9A (17)
Film: Adam Ondra a nejtěžší cesta Vysokých Tater Corona 10+/11- (11)
VENI VIDI VOLAVI in honorem Alexandri (8)
Rozhovor s Lynn Hill i s lezením na její domácí bouldrovce (3)

 Nově v inzerci:
Pátek sobota | stěna Jirkov | Statická a dynamická lana | Lezačky | Mantra Pant W | Prodám lezečky | Master 9.7 50m Bicolour (nelezené-nové) | druhý konec lana | Batoh Deuter Aircontact 65+10l | Z teplem |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 373 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 323 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 293 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 293 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 271 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.