Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu Křest lezeckého průvodce Vltavská žula Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Na Schronisku pod Sokoliki je k dostání také průvodčík na sousední kopce s žulovými věžemi, přes silnici Karpniki-Trzcinsko na východ.
Sice byl vydaný v roce 2006, ale určitě někomu info o skalách přijde vhod. Autoři se jeho vydáním snaží odlehčit přetíženým Sokolíkům. Tudíž je část textu konečně také v angličtině, češtině i němčině a důraz je kladen hlavně na identifikaci jednotlivých věží.
Tímto volně navazuji na předcházející recenzi na průvodce Góry Sokole, neboť mě při návštěvě schroniska Szwajcarka zaujal ještě tenhle průvodčík od stejného vydavatele (tam ho pořídíte za zlotky nebo eura).
Je podobně propracovaný, ale přeci jiný. 215 cest, z toho 60% odjištěných a zbytek klasických. Jedná se o první ucelený průvodce čtyřmi oblastmi (rejóny), dosud prezentovaných jen v časopisech. Už na první pohled je zřejmé, že tato publikace zachycuje zmíněné lezecké terény v historicky zajímavé fázi počátků zdejšího lezení. Totiž už jsou vylezeny cesty na vrcholy zřejmě všech zdejších žulových věží, ale ještě nejsou vylezené všechny logické linie. K takovému vývoji mohlo dojít z části také z důvodu zmapování oblastí při přípravě tohoto průvodce. Jestli jsou nyní vylezeny skutečně "všechny" terénní útvary, které lezci považují za věže nebo masivy ukáže čas, ale jistě přibudou i nějaké další kameny pro bouldering. Třeba tam ještě stihnete udělat i svůj prvovýstup.
Rudavy mají tedy veliký potenciál jak skalní tak boulderový. Podle nákresů a fotografií odhaduji, že je doposud vylezena asi polovina vhodných skalních linií a možná méně boulderů. Zároveň doporučuji ověřit si podmínky pro prvovýstupy v Polsku, aby vám byl výstup uznán, neboť jiný kraj - jiný mrav. Autoři průvodce prosí o oznámení nových výstupů, ale víc informací jsem v něm nevyčetl. Je pravděpodobné, že nějaké cesty přibyly, ale dosud jsem takové informace nenašel, ani jsem zatím v oblasti nebyl. Na některé věže nevede zatím moc cest, tudíž se nejspíš mezi některými sektory projdete, protože tam pro vás nebude lezení na celý den, ale zas tak daleko to není a pískaři jsou často zvyklí. Nečiním si patent na rozum, ale pár průvodců jsem už viděl a takhle to na mě působí - až na té žule něco vylezu, tak rád doplním nějké informace. Osobní zkušenost jistě brzy někdo přidá.
RUDAWY JANOWICKIE
Przewodnik wspinaczkowy
Zamkovy Grzbiet
Dolina Janówki
Janowickie Garby
Janowicki Grzbiet
Konrad Burzawa, Artur Sobczyk,
Sudetica verticalia,
Wroclaw 2006.
148 sran, 50 nákresů, 215 cest.
Překlad A: Artur Sobczyk,
C: Jiri Sika, N: Malgorzata Kielkowska
www.sudetica.pl
biuro@sudetica.pl
ISBN: 978-83-924478-0-1
Rysunky:
Konrad Burzawa, Krzysztof Burzawa, Artur Sobczyk
Komix: Marek Freus
Mapy: Artur Sobczyk
Na začátek 29 stránek naplněných informacemi: obsah, porovnání klasifikací, úvod, geomorfologie, mapa, geologie, přístup, ubytování i první pomoc a historie. Pak následuje anglická, česká a německá dvoustrana a za nimi polsko-anglická legenda s mapou sektorů a oblastí. Dále zde nalezneme pro někoho zajímavější pasáž - 111 stran, kde je každá oblast uvedena fotografí se seznamem sektorů a číslem stran. Nálseduje popis oblasti (skupiny věží - rejónu), kreslený vtip a plánek věží s vrstevnicemi a cestami. U každé věže je popis, plánek okolí, seznam cest, černobílé fotografie + nákres s červenými liniemi a jištěním. Nechybí piktogramy (orientace, výška, sklon, rozsah klasifikace). Zajímavostí jsou zaškrtávací políčka vedle cest pro OS a RP výstupy. Na konci průvodce je povídání o místním boulderingu s fotografiemi a převodem klasifikací, pár slov k zajímavým (odpočinkovým) místům v okolí a seznam použité literatury. V průvodci jsou přiměřeně umístěny barevné i černobílé fotografie climberů a reklamy. Na okraji stránek jsou také záložky s názvem kapitolky, oblasti či sektoru urychlující listování v průvodci - to je také dobře. Autoři cest nejsou v celém průvodci uváděni plným jménem - což je škoda. Na konci nenajdeme seznam cest ani prvovýstupců, který jsem viděl u několika podobných polských průvodců. To odpovídá účelu průvodce - ukázat, kde jsou zmíněné žulové věže a nabídnout nové zajímavé výstupy nebo zopakování těch již přelezených.
Pro Vás, coby prvovýstupce, rekreanty, sportovce i jen ty, kteří hledají alternativu k východním pískům v časech deště, je důležitý přístup. Autem dojedete nejlépe na parkoviště pod Sokoliki, u silnice mezi obcemi Karpniky a Trzcinsko (cca 70km severně od Trutnova). Mezi skály vás dovede modrá a zelená turistická značka.
Plus:
cena ujde, na západě by stál asi 2x tolik
praktické informace
snadný přístup podle mapky
u vysvětlivek jsou také anglické výrazy
precizní nákresy věží a masivů
malé fotografie skal u nákresů
anglická, česká a německá textová část
pěkné fotografie
Mínus:
na místě se nedá pořídit za české koruny
chybí slovníčky
chybí GPS souřadnice věží
chybí rejstřík cest
chybí rejstřík autorů cest s celými jmény
Na lezci najdete již některé zadané cesty a sektory pod výše uvedenými čtyřmi oblastmi, v mapách jsou oblasti zadané, chybí ale zatím GPS jednotlivých sektorů z terénu.
Byli sme tam před dvěma roky.Lezli jsme u hradu Bolczow a Dolině Janowki.Hlavně tam je klid,né jako Sokoliki.
Jsou to takový různý věze a stěny do 20metru.Zula je pevná,leze se větsinou po římsách,trhlinách,listách i oblinách.Prostoru na nové cesty tam určitě je dost.
Někdy tam zas zajedu,hlavně na bouldry,potenciál je velkej.
Jo a český překlad v pruvodci je od Jirky Siky :-)