Tuhle jsem nekde popolizal na preklizce, a koukam taik, nebo trener, tezko rici, na tvrdo jel s prckem kmapus. Visy na malejch, poskoky na vetsich... Prcek tak 8 let. Jako lezla hocicka moc hezky o tom zadna, ale ty visy/poskoky mi pr
Tak já tedy odpovím na prvotní otázku, naštěstí jen zlomená dolní končetina. To že nejel vrtulí do nemocnice ale vlakem, mělo jistě důvod. Než začnou komentáře, bylo by vhodné se uklidnit a zamyslet se...třeba vrtule musela k závažnějšímu problému...ach j
Necháváte lezečky spravovat nebo kupujete nové? Měl jsem letité Saltic arrow a o víkendu jsem zjistil, že prodření špiček už nestačí ignorovat, tak zvažuju, zda je posílat (podruhé) na opravu nebo spíš už koupit nové?
Případně poradíte o jakých lez
Prosím vám, kdo je to ten ambasador a jak se liší od influencera? Já jsem boomer a tyhle dvě pseudopříživnosti mám ve škatulce "prodejná děvka", co nezná skutečnou práci.
Jako opravdu tyhle lidi k něčemu jsou, nebo je to jen jeden z nástr
Tuhle jsem nekde popolizal na preklizce, a koukam taik, nebo trener, tezko rici, na tvrdo jel s prckem kmapus. Visy na malejch, poskoky na vetsich... Prcek tak 8 let. Jako lezla hocicka moc hezky o tom zadna, ale ty visy/poskoky mi prisly dost drasticky.
Prirovnal bych to: posilovna s vlasntni vahou == lezeni, posilovna s nesmyslnyma vahama == visy/kampus. A to se rika ze do posilky zvedat zeleza nejdriv v 15ti, spis v 18ti.
Visy u prcku mi prijdou jak vrcholova gymnastika u deti... zkrypleny na zbytek zivota a skutek utek.
Tak jen tak statiscky, mozna i odborne, mel by prcek pri lezeckym treninku viset? Za me ne.. nejdriv od patnacti... A kdyz uz jo, tedy od kolika?
jestli je to s vědomím a dokonce s podporou rodičů, potom proč ne (nesdílím dnes rozšířený názor, že majitelem dítěte je stát).
a těžko říci, skoro před pětadvaceti lety se objevil takový chlapeček z Brna co lezl ukrutně těžké cesty, a všichni mu prorokovali, že mu odejdou všechny klouby tak, že se ve dvaceti ani nenají příborem. a nestalo se. ale jiným se třeba stalo.
ukrutne tezka cesta je ok. Ale jak se k ni dostal? Proste lezl lezl a najendou lezl tu ukrutne tezkou, nebo visel a cmapusoval jak magor? Mysli ze to v tomhle pripade bylo to prvni.
Majitelem ditete neni stat, ale afaik ani rodic nema pravo mu svoji nevedomosti znicit zdravi na zbytek zivota. Ale hranice jou tu velmi velmi osemetne a individualni.
to je dopad vetsiny testovacek. "trosku natrenujeme ten konkretni test".. no a pak se misto trenovnai toho co se ma, trenuje jen na testy. Spatny spatny. neni to tak mysleno, ale soudruzi s NDR nekde udelali chybku.
Dětí, které jejich rodiče dovedli k úspěchům není vůbec málo. Dětí, které jejich rodiče totálně dojebali ale také ne. Byť to z nich většina myslela dobře.
Takže argument o nějakém souhlasu rodičů je tady úplně mimo, bo to je slovy klasika podmínka nutná, nikoli však postačující.
Jinak ta otázka je velmi racionální, nicméně odpověď na ni je nutno hledat v odborné metodice ... buď u nás, nebo (spíše) v zahraničí ... tady v diskuzi asi těžko.
jj, pises to hezky a spravne. Zajimave je ze o "treninku sportovniho lezce" je toho k dostani/najiti hodne. Ale secko to je takovy 18+ mi to prijde.
Ja zacal lizt nekdy v 16/17 ale vylozene trenovat visy, campusy a nacitat metodiku sem zacal az prestalo stacit samotny lezeni. O nejkaych 4-5 let pozdeji.
Ted si predstavim ze nejaky rodic co sezral secu moudrost sveta protoze lezl asi jak ja, nebo nedej boze pseudo trener bude ty nedovivinuty krupavky veset na kampus.. brrr. Zase ty decka prd vazi, a prej sou prsty jenda z prvnich hotovych veci..prej...
Ona masova statistka je taky informace, a tehle web ma nejvetsi mnozstvi samokvalifikovnaych expertu na svete :)
Shyby jsou ale přeci to cvičení s vlastní váhou, které je v pohodě, ne? Alespoň pokud byla děcka v nějaké formě aspoň na začátku ... protože dneska většinu dětí zabije ne snad jeden shyb, ale i popoběhnutí na autobus
Ta aféra byla 2003, to je dvacet jedna let. A já ho potkával na závodech pár let předtím,třeba Havířov v květnu 2000, to je dvacet čtyři a půl roku. O tréninkových metodách otce se povídalo už tehdy :-)
To víš, to si pamatuju. Byli jsme dva, co jsme byli podmínečně vyloučeni z horosvazu. Solanský za krádeže peněz kamarádovi a Turek za vyzrazení tajemného tajemství.
Neni to jednoduche a da se tezko pausalizovat. O campusu a dynamech zvlast na malych listach ale uz vime, ze se tim pladi lezci muzou dojebat. Viz odporna literatura:
Skoda, nikde tam nepisou jestli visy pomahaji "to zpevnit" aby se to pak pri velkym zatizeni neznicilo, nebo jestli pomahaji k unavovym ci dokonce primim zranenim ( u maldeze ve vyoji)
Potvrzuji, ze maldi jsou premotivovani, lezou prez bolest, a zalamujou co to jde jen co zjisti k cemu to je. No od toho by tu mel bejt ten trener aby obojimu zabranil. Tezke pretezke :(
Okrajove se venuji detem ( dceri, jejim kamoskam a par dalsim ) Naviseno a nashybovano mam celkem dost, bez ujmy na zdravi. Logicky me tedy napadlo to same- co viseni u deti. Apriorne bych nechtel mit na triku naky bebicka. Na druhou stranu jako zpestreni, moznost zaviset si na zavedovaci liste kdekoli( v egypte u more, na chate kde nic neni) proc ne.
Takze zacit pomaloucku polehoucku pro zabavu a pak treba pridavat. Oni v 9- 14letech stejne zadny zazraky nepredvedou:)
kdo je kurva judovana ? to je nějaký připosrálek z krasu ? přijde mi že jeho debilitou je to skrytá identita filipa zaosrala ? nebo jsou to vážně dva lidi ?
On je aktivni pisalek, da zde otazku aby pak v bourlive diskusi prosazoval jen to sve videni sveta. Tak mi to prijde alespon u tohoto tematu. Ale holky rikaly....
Osobně si myslím, že není nic proti ničemu, když se s dětmi začne lézt co nejdříve. Klidně i v předškolním věku. Ovšem nikoli převisy, ale položené cesty a když mezi jednotlivým lezením jsou dostatečně dlouhé pauzy na regeneraci (ze začátku max jednou za týden a teprve později 2x a ž 3x do týdne) a když samotné lezení je jen část tréninku a značná část jsou jen různé hry. Tak aby to prcka bavilo a neznechutilo jej.
Ono to, že ještě nemá dovyvinutý pohybový aparát je podle mého názoru svým způsobem dobře, protože při jeho vývinu se může přizpůsobit na tento druh zátěže a tito lezci jsou podle mě pak ve výhodě z hlediska prevence zranění oproti lezcům, kteří začnou s lezením až v pubertě. Schválně se podívejte, jak velké "bambule" mají na prstech v místě kloubů ti, kteří začali s lezením v dětství oproti těm, kteří začali s lezením později. Jejich ruce se více podobají rukám orangutanů. Ovšem rizikem je, že při brzkém začátku s lezním hrozí přetěžování pohybového aparátu a jeho poškození. Z tohoto důvodu bych u dětí zůstal jen u lezení bez kampusu a i při tom lezení bych se více soustředil na lezení položených technických cest nežli převislých a silových. Se silovým tréninkem bych si počkal až do vyššího věku (14 a více let). Přičemž si myslím, že není od věci přidat jakousi sportovní všestrannost a s dětmi se věnovat také jiným sportům jako je třeba plavání běh, lyže, snowboard apod.
Jestli je to dobrý recept na výchovu špičkového lezce však nevím, ale na to abych si ze svého prcka neudělal hned v děctví invalidu asi ano.
Ono jde taky o ten věk a míru zátěže. Obecně zjednodušeně lze říci, že svaly se adaptují/rostou daleko rychleji, nežli vazivový aparát.
Lidské rucen nejsou "dělané", aby nesli váhu celého těla, jako třeba u lidoopů, opic, kteří se pohybují ve větvích.
V dávných dobách jsem chodil do oddílu mládeže a strašně moc kluků, kteří měli tah na bránu - chtěli lézt těžké věci (ale to je nenutili rodiče, to chtěli sami). Bouldrovali (ale ještě v tom starém non-parkurovém stylu), vyseli na lištách a kampusu. Sice rychle lezli bomby... Ale děti regenerují rychleji než dospělí. A tudíž si dokázali za týden dost naložit, jednak měli čas, jednak kůže s svaly měli v pohodě daleko rychleji. Ti rychlíci si dřív nebo později uhnali nějaké záněty šlach, poutek, či i ruptry. Pak se těžce poučili. A zpomalili. Prostě šlachy, vazy jsou metabolicky daleko pomalejší orgány a jejich adaptace je pomalejši. Na to je třeba myslet.
Tihle ambiciozní rodiče by se měly hodit do klidu a spíš si najít psychoterapeuta, kde si ujasní proč chtějí mít z dítka mistra světa amuleta.
Je třeba ty děcka poučit o výše uvedém a vysvětlit jim, že heslo "no pain, no gain" má svoje limity.
Vše trochu sporné a bůhsuď kdo správně rozhodne. Podobné řeči i názory se vedly s dětma o fotbale, kde se poukazovalo na jejich zatížení kolen při kopání. Jinak - i u nás byly případy tvrdého lezeckého treninku. I trenink se zátěží na rukou, nohou, vytrvalostní lezení a t.d. A výsledek? 2 holky v reprezentaci, další vítězka MPM jedna úspěšná v bouldrech, ovšem 2 jiné s poraněním šlach na prstech. Ono totiž asi vždy jde o správný přístup k treninku a hlavně kontaktu s dětmi. Ty mnohdy zamlčují i nějaké ty problémy s namožením a t.d. Ono nejvíc a erudovaně by mohli řící ti, co to dřív absolvovali a mají své zkušenosti.
Tak zrovna v tom fotbale není zas taková vzácnost operace menisku ještě před pubertou... Teda u těch, co se s tím nemažou a jedou na výkon.
Zustaneme-li u lezení, tak se někdy, Honzo, podívej na ty Reprouše, kolik z nich je již mladém věku otejpovaných a kolik ne. Proč asi ty tejpy mají? Co myslíš?
Kolik z toho nakanpusovaly ty vaše děcka, které to přežily bez úhony. Dotaz byl totiž ke kampusu.
Já bych teda své děcko nesvěřil trenérovi, který tahá osmileté děti na kampus a když bych to zjistil, tak bych ho hodně rychle bral pryč. A ujišťuji tě, že neplacám jen tak do větru, ale že s intenzivním tréninkem má své osobní zkušenosti.
Já měl dosud za to, že tahle centra jsou vyloženě jen pro výkonostní reprezentační sportovce a tedy pochopitelně s dobrozdáním lékaře. Tak tomu nakonec bylo i za onoho totáče.A jak je tomu např. v oněch posilovnách bůhsud. Tam je asi každej na vlastní riziko bez ohledu na věk. Či je na to nějakej předpis???