LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
Olympiáda (05.08)
Cena horolezeckého festivalu (24.08)
SP Koper (06.09)

Žebříček
Cesty:
17.Slezáková 10771
18.Janošová 10748
19.Smetanová 10737
Bouldry:
17.Horáček 9575
18.Šolc 9437
19.Košťál 9425
Hory:
17.Louda 4004
18.Sejbal 3389
19.Sukačová 3279

Výsledky
SP Briançon (17.07)
SP Chamonix (12.07)
Akademické mistrovství ČR (27.06)

Deníčky
5599 lezců
1116322 cest
Nové přelezy:
La Couleur 8a
Face De Ra 8a+
Antiblocki 9+/10-
Octopus Cr 7b+
Torpedo 9
White Tras 11-/11
Ringbandsc 9+/10-
Plan B 10
Body Count 9+
Schopenhau 9-/9

Stěny
LSD - Lezecká Stěna Dufek - Kuřim
Ultra Ant Club - Týnská - Praha 1
Masacre Room - České Budějovice

Prodejny
HUDYsport - Teplice
HUDYsport - Mladá Boleslav
2D chyty - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Gabrielka – obnovená skála Moravské brány

průvodce i s nákresy

smallVyhlídka & lom Gabriela je stará a do nedávna lezecky již téměř zapomenutá skála, která je řazena k Helfštýnským skalám nalézající se východně od Týna nad Bečvou, 1,5 km proti proudu Bečvy na levém břehu řeky pod lesní cestou zvanou Gabrielka. Délka nejdelších cest dosahuje až ke třiceti metrům.

První lezecké cesty zde uskutečnili již v období 1962-1990 pánové D. Hradil, Z. Kožík, S. Miloš, A. Učeň, J. Urbánek, F. Čáp, Jan Adamec a Vladan Vinklárek. Pro celkovou zpustlost se zde však lezlo jen sporadicky a v posledních letech dokonce vůbec ne.


Gabrielka před zahájením revitalizace (2009)
foto © Adam Hradil


A tak když jsme v r. 2009 v naší OVK v souvislosti drytoolingovým incidentem na Váňově kameni ve Štramberku řešili, zda by se v naší oblasti nenašla vhodná lokalita pro zmíněnou lezeckou kratochvíli, vzpomněl jsem si právě na tuto skálu. Standa Bartošek v té době zrovna dokončoval údržbu jištění na třetí a čtvrté helfštýnské plotně (Odmítavá a Matterhornek), proto jsem jej požádal, aby Gabrielku obhlídl. Shodli jsme se na tom, že skála svým charakterem velmi připomíná skály na Potštátě před rekultivací, kterou jsme učinili v r. 2005. Proto by bylo fajn z Gabrielky udělat obdobně atraktivní lezeckou oblast s tím, že by bylo škoda ji obětovat pro „suché dření“ se zimní výstrojí. Standa na jaře 2010 začal na Gabrielce s průběžným přejišťováním starých cest za souběžného čištění skály Adamem Hradilem s přítelkyní Simonou Ondrouškovou, Martinem Přemyslovským a Jiřím Hronkem.


čištění cest na jaře 2010
foto © Standa BartošekHoši při práci v říjnu 2010
foto © Standa Bartošek


V té době jsme zde se Standou Bartoškem vytvořili také několik nových cest … Bivaková VI, Činky od Palačina VI, Ňadran VI, Pižďuch IV+, Šlehbaj VI+ a Uspávač hadů IV.

V září 2010 přichází Petr Lukeš a zpočátku jen skromně přidává Vyčůranou hranu VII+ a Pilíř tlustých prstů VII-. Tímto se dostáváme na celkový počet cest 24 a zdá se, že potenciál oblasti je díky lámavosti zbylé skály již téměř vyčerpán a náš záměr revitalizace oblasti je naplněn … Petr Lukeš si však vyhlídl pro novou cestu ještě vyzývavou linii v nebezpečně lámavé skále vpravo od cesty Sníh s deštěm (pův. IVA3) přes obrovský skalní blok vytvářející převis o objemu cca 130 m3, což představuje zhruba 260 tun. V tu chvíli začíná nová a zcela zásadní fáze rekultivace Gabrielky. Petr se totiž rozhodl, dříve než osadí jištění, očistit skálu až na pevný podklad. Při tomto čištění celý tento obrovský skalní blok prakticky odtěžil a posunul tak kout, ve kterém vedla cesta Sníh s deštěm, cca o 3 metry hlouběji do skály.

„Mým původním záměrem bylo pokusit se vytvořit ještě jednu cestu …
Očekával jsem, že za pár dnů bude hotovo …
Než cesta vznikla, uplynulo sedm měsíců, v nichž byl rozebrán skalní blok o velikosti autobusu …
Pro mě to byl teprve začátek“
Petr LukešPetr Lukeš vrtající
foto © Standa BartošekJiří Babača při osazování jištění
foto © Standa BartošekNádobíčko k přejišťování cest
foto © Standa BartošekPůvodní jištění
foto © Standa BartošekStanda Bartošek při přejišťování cest
foto © Adam HradilStanda Bartošek při přejišťování cest
foto © Adam Hradil


Toto Petrové důkladné čištění však nezůstalo bez povšimnutí správce lesa, který neměl pro takto intenzivní Petrovo počínání pochopení a to zejména proto, že jej podezíral z užití zakázaných podpůrných prostředků v podobě vynálezu Alfréda Nobela. A tak věc nechal prošetřit antidopingovou kontrolou. Této role se zhostil Městský úřad v Lipníku nad Bečvou, který sice polesného domněnku o užití zakázaných látek při čištění skály pro lezecké účely vyvrátil, leč se musel vypořádat s tím, že skála bývalého kamenolomu Petrovým přičiněním doznala jisté „změny“, která je sice přínosná pro bezpečnost osob pohybujících se jak na skále tak také pod ní, ovšem svým rozsahem již spadá do kategorie těžebních prací a uložil Petrovi symbolickou pokutu v řádu několika stovek korun. Petr Lukeš s pokorou usnesení bez odvolání přijal a získal tak úřední osvědčení stvrzující jeho zásluhy na znovuobnovení této lezecké oblasti.

„ …bylo jednoznačně prokázáno, že obviněný se dopustil přestupku tím, že bez povolení provedl úpravu lomové stěny… k čemuž se i doznal. Na základě zjištěných skutečností správní orgán uznal obviněného vinným a jako sankci mu uložil pokutu, a to při spodní hranici možné sazby (…sankce může být uložena do výše 15 000,- Kč) s tím, že bude pro něj dostatečným poučením, aby se příště takového jednání vyvaroval.“

Tímto se patří poděkovat všem, kteří při řešení této záležitosti byli nápomocni. Velké díky!


Gabrielka v podzimním hávu (2011)
foto © Jiří BabačaGabrielka (duben 2012)
foto © Petr Lukeš


Práce se však nezastavily, jen se změnil jejich charakter a vzniká dalších deset cest v nově očištěné části skály a v její bezprostřední blízkosti. Celkový součet se tak zvedá na 35.

V květnu 2011 se přesouvají aktivity Petra Lukeše na zadní (levou) část skály, která sice nevyžaduje tak invazivní zákrok, ovšem co do pracnosti se však ani tato část skály nenechá zahanbit. Přibývají cesty … Pěkná V-, Vyhlídková VIII-, Zkratka stěnou VII, Podél hrany VI, Vodopád VIII-, Pobřežní VII-, Strážce pokladů VI, Světlušková IV, Pod střechou VII+, Vzlétnutí z hnízda VII-, Tichý muž VIII, Úzká pěšina VI+, Konec je blízko VIII-. …to je již 48 cest! Zdá se, že konec je již blízko … (;-).

Na pořad dne přichází střední a spodní (pravá) část. Petrovi se dostává povzbuzení ve formě aktivní pomoci od jeho kamarádů Lukáše Šnajdrly, Filipa Kudly, mé maličkosti a ještě dalších nejmenovaných. Ve střední části vznikají cesty Šnekova procházka III, Filipova dobrodružství IV+ a Široko III+. V pravé části po odkopání nástupů a výstavby protierozní zídky nad skalou přibývá dalších 20 cest. Do konce roku 2011 je na Gabrielce 70 cest.

Na jaře 2012 Petr Lukeš po provedení ještě nezbytných úprav přidává variantu cesty Drolivá – Žlábek VII a cestu D.N.A. VI+, díky čemuž se dostáváme na neuvěřitelných 72 lezeckých cest a významných lezeckých variant!!!

III … 8 cest
IV … 7 cest
V … 11 cest
VI … 16 cest
VII … 18 cest
VIII … 8 cest
IX … 3 cesty
Projekty … 6x


Levý sektor v akci
foto © Jakub MarekČeněk Babača leze cestu Široko 3+
foto © Zdeněk SložilJiři Babača leze cestu Sníh s deštěm 6-
foto © Danek BartošekPetr Lukeš leze To pevné zůstane 7
foto © Danek BartošekPetr Lukeš leze cestu Vítr v plachtách 8
foto © Zdeněk SložilPetr Lukeš - Tichý muž VIII
foto © Jakub MarekPetr Lukes - Let sokola IX-
foto © Tereza Havránková


Cesty jsou vesměs komfortně zajištěny lepenými nerezovými borháky, které poskytl ČHS za standardně zvýhodněných podmínek pro prvovýstupce a prvopřelezce, a slaňovacími řetězy a u krátkých cest majlonami. V některých cestách je však vhodné použít vlastní jištění k dojištění a několik málo cest je jištěno téměř a nebo zcela po vlastním jištění – uvedeno v popisu cest.
Na první fázi revitalizace poskytl ČHS také symbolickou částku v rámci grantů na údržbu skalních oblastí (stoji za povšimnutí srovnání s jiným štědře podporovanými akcemi ČHS…).

I přes množství práce, které zde bylo vykonáno při čištění skály, je nutno mít na paměti, že se jedná o bývalý kamenolom a je třeba jednat velmi obezřetně a to jak na skále, tak také pod ní. Přilba se hodí vždy. Skála je i po důkladném očištění místy i nadále lámavá a drolivá. Přesto se jedná o nejatraktivnější skalní oblast na střední Moravě v okolí Moravské brány. Proto věřím, že se vám zde bude líbit a že si zde hezky a ke své spokojenosti zalezete.

Závěrem bych chtěl ještě připomenout, že několik jedinců zde strávilo stovky dnů a tisíce hodin při čištění stěn, při odstraňování několika stovek tun volných bloků a následným vykopáváním zasypaných nástupů, při vrtání a osazování jištění. Hrubým propočtem se jedná o více než 3 tis.(!) hodin. Z toho naprostá většina jde za Petrem Lukešem, který se především zasloužil o stávající podobu lezecké oblasti Gabriela. Petrovi Lukešovi tak patří velký dík, jakož i všem, kteří přiložili ruku k dílu, stejně jako i Standovi Bartoškovi, který celou akci rozjel.

průvodce

nákres a popisky - Gabrielka levá část
nákresy © Vladimír Skýpalaprůvodce

nákres a popisky - Gabrielka střední část
nákresy © Vladimír Skýpala


průvodce

nákres a popisky - Gabrielka pravá část
nákresy © Vladimír Skýpala


průvodce

popisy cest - Gabrielka (2013)
nákresy © Vladimír Skýpala


Průběžně aktualizovaný seznam lezeckých cest a nákresů najdete na webu Skalní oblasti.


Příjezd a parkování: Pro lezce z blízkého okolí je nejvhodnější dopravní prostředek kolo, se kterým lze dojet až přímo pod skálu, neboť se skála nachází v těsné blízkosti cyklostezky Bečva v úseku mezi Týnem nad Bečvou a Hranicemi. Též je možné přijet autem po polní cestě vedoucí z Týna n. B. souběžně s cyklostezkou, kdy po 1,5 km od konce Týna se nachází rybník, u něhož lze auto zaparkovat (několik aut se zde sice vejde, leč kapacita je omezená. Využívejte proto prosím maximálně kapacitu svých vozů tak, aby jste nezabírali více parkovacích míst, než je pro vaši lezeckou skupinu nezbytně nutné – na skálu se vejde několik desítek lezců, rozhodně však ne stejný počet aut, i když bicyklů ano). Dál už jen pěšky po pěšině vedoucí za rybníkem strmě do kopce - cca 200 metrů. Je přísně zakázáno vjíždět do lesa motorovými vozidly a parkovat přímo v lomu a nebo nad ním!

Za všechny, kteří se podíleli na znovuobnovení této lezecké oblasti, přeji pěkné lezecké zážitky.


Jiří Babača   [úpravy] 11:30 20.04.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Pekna oblast13:24:57 20.04.2013
Pekny zhrnujici clanek o tvorbe cest v oblasti. Do lokality jezdim docela casto od 2011 a muzu opravdu vrele doporucit pro vsechny kategorie lezcu.Diky vsem,kteri se podileli na obnove a tvorbe novych cest!
 buracek

 Gabrielka16:39:41 20.04.2013
Pěkná práce.
 Došlík

 Gratulace13:43:52 21.04.2013
Pěkne jste to zvládli, jste borci, DÍKY MOC.
 Vitorio

 děkujeme07:46:02 22.04.2013
Obdivuhodný kus práce! Na Gabrielku jezdíme často a rádi, některé cesty jsou opravdu krásné! Díky za super "novou" lezeckou oblast!
 Kepo

 :)11:13:41 22.04.2013
Skvělá práce, díky! :)
 kamza .:)

 Průvodce13:05:40 22.04.2013
Ahoj, díky moc za tuhle oblast i odvedenou práci, rád tam jezdím! Chci se zeptat, je někde ke stáhnutí ten krásný nákres z tohoto článku?
 Hurvajz
 Re: Průvodce14:46:20 22.04.2013
Strpení, přidal jsem k obrázkům v článku (panorama + nákresy a popis) ještě větší rozlišení na rozkliknutí.
 martan
 Re: Průvodce16:42:34 23.04.2013
Ahoj a díky všem za kladné komentáře. S Petrem Lukešem jsme rádi, že se vám zde lezení líbí. Průvodce k volnému stažení naleznete zde - http://www.horokurzy.cz/products/ gabrielka-nove-vznikajici- skalni-oblast/ (2 mezery). Lezení zdar. Standa Bartošek
 sttanda

 Děkujeme :)18:43:22 23.04.2013
Moc děkujeme za obnovení krásné oblasti v našem kraji :). Nenapadá mě jiný způsob jak ocenit vaši práci než po zimách pomoct s čištěním ploten a Gabrielky od mechu. Tak vyrazím v pátek pro rejžák :D
 Sitcom
 Re: Děkujeme :)22:48:53 27.04.2013
Tak to je super reakce. Úplně by stačilo vybrat si jedinou zarostlou cestu a tu důkladně vyčistit. A pokud se nás takových najde víc... Dost zarostlé to teď je na druhé plotně hlavně v pravé části. A taky na čtvrté plotně Matterhornek je dost zajímavých, hezkých a dlouhých cest, které kdyby byly očištěny, tak by se tam určitě více lezlo ;)
 Petr L.

 Video22:55:15 27.04.2013
Video verze článku:
http://www.youtube.com/watch?v=x38HxlAhYmk
 Petr L.

 popis11:40:49 29.04.2013
Názov ciest je napísaný priamo na skale, alebo je potrebný sprievodca?
 tom.havrila
 Re: popis12:45:29 29.04.2013
na skále jsou jen šipky a čísla cest odpovídající průvodci. (od soboty už u všech cest) Průvodce je tam vytištěný, většinou se nachází pod převisem u cesty Sedmilhář
 Petr L.

 Super16:18:52 04.05.2013
Super práce.Díky za to úsilí. Už se tam těším.
 Em

 Foto dne:

SP Briançon
 Databáze cest:
Všechny cesty (176551)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rechter Riss 7 Südlicher Frankenjura
Zweiter Pfeiler 7 Südlicher Frankenjura
Erste Pfeiler 7- Südlicher Frankenjura
Bilbo Beutlin 6+ Südlicher Frankenjura
Gesellenprüfung 5+ Südlicher Frankenjura
Nově komentované:
Stará Cesta V Tisá - Hřebenové Věže
Táborák 5- Dreveník
Il Primi 3D 7a Sas Beita
Mokrouš IXb Labské Údolí - Levý Břeh
Octopus Crak 7b+ Kalymnos

 Nově v diskusi:
Koukolova hora | Re: Poděkování | Re: Poděkování | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Písek, skály nad Otavou | Re: nekrmit | Re: Poděkování |

 Nové komentáře:
Re: Palec hore. | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Inu | Re: Rádoby repující retard | Palec hore. | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy kam se podíváš |

 Kde to vře:
Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách (48)
Film: Bouldrování a lezení na Děčínském Sněžníku (34)
Pepa Šindel přelezl Hades, další cestu obtížnosti 9a (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (9)
SP v lezení Briançon, Francie (8)
SP v lezení na obtížnost Innsbruck (5)
Čeští horolezci vylezli na doposud nezdolanou horu Muchu Chhish (4)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - semifinále (3)
SP v lezení Briançon, Francie (3)

 Nově v inzerci:
Lezení víkend | Nové lezečky Ocún Ozone Red | Průvodce Drábské světničky | Průvodce Ostrov | Průvodce Labské údolí pravý břeh. | La Sportiva Otaki Women | Statická a dynamická lana | friendy | Prodám NOVÉ kraťasy Husky Kimbi, vel. XXL | Prodám NOVÉ kalhoty Prana vel. 36/32 |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1737 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1887 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1832 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1761 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.