LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrej horolezec udělá s kruhem 4 metry. Skočí, přitáhne, sedne, stoupne a odrazí se.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel průvodce Adršpach I.
Nová dětská kniha o světové top lezkyni Janje Garnbret
Pískaři jsou zpět!

Závody
MČR obtížnost (01.06)
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
9.Janošová 11254
10.Stráník 11196
11.Klapal 11137
Bouldry:
9.Novák 10100
10.Lavička 10075
11.Chytil 10006
Hory:
17.Magič 4292
18.Skopec 4151
19. 4064

Výsledky
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)
SP paralezení Salt Lake City (07.05)
SP Salt Lake City (03.05)

Deníčky
5577 lezců
1105359 cest
Nové přelezy:
Krkavčí Se 8a
Svatý Otec 9+/10-
Hučení V J 10-
Briliant 7C
Hellas Wor 7c
Kangaroo Xa
Bumerang 9
Savana 9/9+
Vagabond D 7c
Hyper Mick 7c

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Když azuro na Kavkaze neznamená dobrou podmínku

Kalendář ukazoval datum 10.7.2016 a Deštenské Komando (HO Deštné v Orlických horách) vyrazilo na Kavkaz s cílem potrápit se v zajímavých cestách nejvyšší hory Gruzie, Šchary.

Přestože jsme po dobu strávenou na Šchaře téměř neviděli mráček a od slunce se spálili jako albínské děti, hora nám toho příliš nedovolila.

Pod kopec jsme i v početné skupině 13 lidí dojeli hladce. Přílet do Kutaisi kolem půlnoci, z letiště okamžitý transport minibusem do Mestie. Snídaně na náměstí a následný přesun do Ushguli, výchozího bodu pro lezení Šchary z jižní gruzínské strany. Hned na návsi nás řidič předává do rukou syna místního ubytovatele, postaršího alpinisty (tento pojem mají hodně rádi), který nás dovádí do solidního ubytovacího zařízení, svou vybaveností se lehce vymykajícího z všudypřítomného středověku. Dozvídáme se, že zde byl kdysi ubytován Gustáv Husák. Na zdi visí vlajka krkonošské horské služby.

Další den dostáváme velkou lekci vyjednávání. Přes (z našeho pohledu) jasně artikulované a ubytovatelem odsouhlasené určení cílového bodu pro odvoz batohů (BC South I, výchozí místo pro výstup na Jižní vrchol Šchary) - nám statný synáček starého ubytovatele vyhazuje naše závaží nedaleko Ukrajinského kempu (cca tisíc výškových metrů pod původně domluveným BC South I) s komentářem, že nahoru nevyjede. Kdy by to byl řekl, že to do jižního base campu autem vyjet nepůjde, když nahoru vede cesta, respektive neexistuje cesta, po louce se sklonem 40° zarostlé místy až po pas vysokým porostem. No, prý to nevěděl :-). Předplacení odvozu batohů (200 GEL za „mašínu“) se tedy ukázalo být neoptimální. Ponaučení shrnu slovy Míry K., člena Deštenského Komanda: „Na každým výletě tě někdo aspoň jednou pořádně vojebe“. Na svých trupech (zepředu i zezadu) máme důmyslně zavěšenou pořádnou nálož. Já 32kg (soutěž o nejmenší zavazadlo jsem od dob školních výletů nikdy nevyhrál). A po loukách, které by si pro svůj sklon sem tam zasloužily jištění, mažeme nahoru do BC South I. Túra uvedená na ukazateli v Ushguli jako dvouhodinová se s náloží protahuje na půl dne a třiceti stupňové vedro ji dělá ještě o něco zajímavější.

Masiv Šchary

Masiv Šchary


Po zhruba tisíci výškových metrech stavíme stany v jižním base campu a koukáme na sněhem pokrytý majestátný masiv Šchary. Zjišťujeme, že v cestách, které jsme plánovali (výstup na Jižní vrchol, cesta č. 117 - 3A; výstup na Západní Vrchol přes Jižní vrchol, cesta č. 118 - 5A, Naumova cesta na Jižní vrchol č. 115 - 5A), významně převažuje sníh nad skálou.

Myšák a Petr

Myšák a Petr


Další den ráno vyrážíme na aklimatizační výstup na Jižní vrchol (cesta č. 117 – 3A). Nezáporná noční teplota a denní teplota přesahující v BC South I třicet stupňů dělá ze sněhem pokryté hory loterii. Sněhová pole se už za rozednívání sypou a po pár hodinách doslova tečou pod nohama, seraky jezdí ve žlabech a po stěnách celého masivu neúnavně jak haranti na kopečku mezi paneláky, když v listopadu na sídlišti napadnou dva centimetry sněhu. Jižní vrchol (4350 m.n.m.) v úmorném vedru zdoláváme. Jako první je nahoře místní pes Myšák, který se k nám z neznámého důvodu přidal dole u Ukrajinského kempu a kterému jsme nedokázali vysvětlit, že bez sedáku, motyky a helmy je takový výlet riskantní. Na vrcholu okukujeme možnosti, jak by se přes sedlo dalo dostat na hřeben směřující k Západnímu vrcholu (5057 m.n.m.) a po chvíli už přes rozlámané skalní hřebeny a kašovitá sněhová pole utíkáme zpět do BC South I. Myšák s námi. Slaňovat jsme ho však neviděli.

Myšák s Markem na Jižním vrcholu

Myšák s Markem na Jižním vrcholu


Celý další den pobíháme s nákresy a mapkami na horizontu nad base campem a hledáme možnosti pro další aktivity. Třetí den extrémního horka dělá s horou pokrytou významnou vrstvou sněhu z nedávného desetidenního sněžení neskutečné věci. Hora se otřepává jak zmoklý pes. Jedinou rozumnou aktivitou je tak sestup zpět do údolí. Po další teplé noci v BC South I s neuspokojenými ambicemi a lehkou lítostí vláčíme naše batohy po porostlých loukách zpět dolů k Ukrajinskému kempu.

Aleš v Base Campu I

Aleš v Base Campu I


Část výpravy následující den (po večírku oslavujícím zdolání alespoň Jižního vrcholu) odchází na týdenní trek a část se rozhoduje pro ušetření dovolené a odlétá zpět do Prahy, napsat tento článek a přemýšlet, kam vyrazíme příště.

Deštenské Komando

Deštenské Komando


Petr Disman, Marek Disman
dismanteam.com
Deštenské Komando
HO Deštné v Orlických horách

Foto: Jarda, Marek, Petr


UŽITEČNÁ FAKTAObecné
V Mestii na náměstí je info centrum, které poskytuje info o počasí, dopravě atd. Jsou zde k dispozici mapy a popisy několika vybraných lezeckých cest (a treků).

Wifi a telefonický signál
V Mestii má většina ubytovacích zařízení zdarma wifi. Restaurace na náměstí také. V Ushguli je to s internetem horší.
Telefonický signál jsme měli až do BC South I (tam byl jen na několika konkrétních místech). Signál jsme chytili i na Jižním vrcholu Šchary.

Peníze
1 GEL = cca 10 CZK, na letišti v Kutaisi je směnárna i bankomat (v době naší návštěvy byl mimo provoz).
Často lze po diskusi platit i Eurem ale je to vždy méně výhodné.

Ubytování
Mestie: Gesthaus Ushba (v ulici cca 100m severo-východním rohem náměstí v Mestii, po pravé straně. Majitelka mluví perfektně anglicky), cena 20 GEL/os/noc.
Mestie: Gest House Edelweiss (v ulici cca 100m severo-východním rohem náměstí v Mestii, po levé straně,edelweissvaneti@gmail.com, +995 599 224 264), cena 20 GEL/os/noc.
Ushguli: postarší alpinista se statným synáčkem: +995 595 757 451, cena 20 GEL/os/noc, s jídlem 40 GEL/os/noc.

Doprava
Minibusem z letiště v Kutaisi do Mestie: celkem za 160 GEL, cca 5h jízdy. Stánek dopravní společnosti přímo na letišti, otevřený i v nočních a ranních hodinách.
Minibusem z Mestie do Ushguli: celkem 200 GEL, cca 3h jízdy. Dopravu lze lehce zorganizovat na náměstí v Mestii.
Na návsi každé turistické vesnice je parta borců, kteří zařídí odvoz kamkoli.

Jídlo
Na letišti v Kutaisi nám u stánku dopravce byly nabízeny plynové bomby na vaření (velké za 25 GEL). Nekoupili jsme a v Mestii nebyly k sehnání. Nakonec jsme horko těžko sehnali alespoň malé (za 30-35 GEL). Těžko říci, zda byly bomby momentálně vykoupené, nebo zda je jejich nedostatek trvalý.
V Mestii je na náměstí super restaurace, kde mají jak místní, tak západní jídla a dobré kapučíno.
V Mestii je možné koupit sušenky, čokoládové tyčinky a chleba. Výběr sušeného a instantního jídla je velmi omezený. Z lezecké výstroje a výzbroje nekoupíte prakticky nic.
V Ushguli je pár hospod, ale je zvykem, že jídlo nabízí ubytovatel.

Záchrana v horách
Z jižní gruzínské strany Šchary je infrastruktura horší, než se severní ruské (kde jsou snad oficiální heliporty u některých chat). Všude po Mestii je na plakátech uváděno univerzální telefonní číslo 112 pro případ nouze. Volat jsme nezkoušeli.
Pro případ nouze jsme měli vygooglované kontakty na vůdcovské a trekařské agentury poskytující služby primárně na severní ruské straně masivu. Zda by byly schopné nějak pomoci, nevíme.

Permit do pohraniční oblasti
Ráno jsme byli na dvoře našeho ubytování v Ushguli přivítáni dvěma vojáky na koních, kteří nás doprovodili do domu pohraniční policie, kde jsme nahlásili, jak dlouho se budeme zdržovat v pohraničním pásmu. Dostali jsme razítko do pasu (bez jakéhokoli poplatku). Po návratu ze Šchary jsme se byli na stejném místě ohlásit, že pohraniční oblast opouštíme.


Petr Disman, Marek Disman   [úpravy] 04:48 16.08.2016Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Prima článek06:45:40 16.08.2016
Díky moc za prima článek! A fajn praktický návod!
 Standaodpovědět 
 Re: Prima článek10:42:16 16.08.2016
jo, supr. diky :)
judovanaodpovědět 

 Pokémoni11:47:37 16.08.2016
Ještě prosím dotaz, jsou tam Pokémoni? Dík, pěkný čtení.
odpovědět 
 Re: Pokémoni12:02:21 16.08.2016
mě by zase zajímalo, kterej je Myšák a kterej Petr na tý fotce :-)

DOTAZ: Peripetie se sněhem atd. se na jižní straně daly očekávat. Proč jste si vybrali jižní stranu? Kvůli snažšímu přístupu a menší byrokraciji?

Jinak super článek i výlet.
Jirkaodpovědět 
  Re: Pokémoni14:10:50 17.08.2016
Myšák je ten hezčí :)

Jižní stranu jsem vybral protože je dobře je poklidnější, autentičtější, neruská a má zajímavé cesty.
pdisodpovědět 
   Re: Pokémoni18:45:02 20.08.2016
Prečo ti vadí ruská strana Šchary?
somoniodpovědět 
    Re: Pokémoni14:12:36 24.08.2016
Do ruska potrebuji obcane CR vizum. Do gruzie ne. Zaroven jsme se do Gruzie chteli podivat.
pdis.odpovědět 
     Re: Pokémoni07:09:52 25.08.2016
Aha v poriadku.
somoniodpovědět 
  Re: Pokémoni19:47:41 29.08.2016
Nezasloužil by si Myšák nominaci na výstup roku? :)
Jirkaodpovědět 

 co gruzínci? :-)12:55:18 16.08.2016
Ahoj!

Letos jsme s kamarádem v květnu také zavítali do Gruzie, ale na Kazbek. Chtěli jsme tam být v období kdy tam není moc lidí. To se nám přesně povedlo. Kopec jsme měli s partou rusáků a jedním pseudo guidem sami pro sebe. Vrchol jsme nedali a točili se ve 4300 kvůli hoodně špatným podmínkám. Teplota okolo -26°C nás lehce překvapila, laviny ani tak ne, ale měli jsme z nich vítr. Ale vítr na vrcholu a aprílové počasí bylo ještě horší. Kopec nádherný, hory krásné a moc rád bych navštívil v budoucnu Šcharu s Ushbou.
Ale nevím jestli na návštěvu Gruzie mám mentálně. Okrást se nás snažili totiž uplně všude. Domluvená cena s taxikářem se v cílovém bodu vždy razantně zvýšila a situace kdy nám taxikář pohrozil tím, že nevyndá bágly z auta (zavřeného kufru) pokud mu nedáme další money byla fakt šílená. Hory krásný, ale lidi které jsme v Gruzii potkali mě od této země dost odradili. Možná jsme na ně jen měli smůlu. Máš podobný pocit?
Milanodpovědět 
 Re: co gruzínci? :-)13:41:59 16.08.2016
...tak to je velmi smutný. Já tam byl 2006 a 2011. Sice jsem v roce 2011 již pozoroval rozdíl, ale z hlediska "lidí" bych je i tehdy řadil mezi top 3 země světa (s Iránci, Turky a tureckými Kurdy). To, co popisuješ, mi sedí spíše na Tádžikistán, kde mne to taky dost znechutilo (zejména Fanky, Pamír byl celkem ok)...
Jirkaodpovědět 
  Re: co gruzínci? :-)14:56:27 16.08.2016
Já tam byl letos poprvé a bohužel mě to hodně zklamalo. A co se dělo na metostanici, raději ani snad nebudu popisovat. :(
Milanodpovědět 
 Re: co gruzínci? :-)14:52:54 16.08.2016
Já tam osobně nebyl, ale upřímně: proč by se vás nepokusli různě natáhnout, když vidí, že každej kousek vašeho vybavení má hodnotu jejich měsíčního platu? Tim nemyslím, že bych podporoval krádeže nebo úplatky ani nekritizuju mastňácký hadry...jen mi tahle snaha, abyste pustili chlup nepřijde zas tak skandální...jste z jejich pohledu boháči a jedete mezi nuzáky...tak plaťte.
Lubošodpovědět 
  Re: co gruzínci? :-)14:59:46 16.08.2016
Mastňácky hadry rozhodně nemáme. A okrást se nás snažili uplně všude. Jsem ochotný za služby platit kolik si člověk řekne. Ale vidím rozdíl mezi nataženou cenou a pokusem někoho okrást. To jsou dvě rozdílné věci.
Milanodpovědět 
   Re: co gruzínci? :-)15:45:47 16.08.2016
samozřejmě je normální, že se snaží vydělat, ale když se někdo chová jak "taxikáři na staromáku", tak to normální není...

Procestoval jsem asi 60 zemí a Gruzie mě vždy udivovala vysokou morálkou a ctí tamních lidí i přes jejich nízkou životní úroveň. Moc nepřeženu s tvrzením, že i chudý bača vykazoval doslova královské ctnosti. Dohoda na podání ruky se stávala svatým pravidlem...Samozřejmě na kretény a hajzly si mohl narazit i tam, ale dle výše uvedených příspěvků se ale už nejedná o ojedinělý jev (alespoň v turistických oblastech):-(
odpovědět 
    Re: co gruzínci? :-)23:03:59 16.08.2016
My jsme tam byli 9 dní a byla to má první zastávka v Gruzii. Za těch devět dní nemám bohužel ani jednu pozitivní zkušenost s místními (snad na jednu krásnou holku co na mě mrkala :D). Navštívili jsme Kutaisi, Tbilisi, Kazbegi a samozřejmě okolí kopce.. Možná jsme jen měli smůlu na lidi, ale celou dobu jsem myslel na pohostinnost Makedonie, kterou mám zcestovalou a strávil jsem tam necelé dva měsíce. Rozdíl mezi těmito dvěma zeměmi je propastný, aspoň z mého pohledu. Ale hory mají vážně krásný. :-)
Milanodpovědět 
 Re: co gruzínci? :-)14:17:32 17.08.2016
Ahoj Milane.
Pocity mám bohužel velmi podobné. Projel jsem kus světa takže jsem zažil leccos. Tady mě férovost a lidskost obyvatel trošku zklamala.
pdisodpovědět 
 Re: co gruzínci? :-)10:23:46 18.08.2016
Ja mam presne opacny pocit. Vojebali nas len raz, ked marsrutka isla inam nez sme chceli a vyhodili nas na krizovatke, no vratili nam prachy dalej sme sli stopom, takze sme aj usetrili. Inac som mal pocit ze ustna dohoda tam proste plati. V europe tak ludom neverim ako gruzincom.
Tashunkoodpovědět 
  Re: co gruzínci? :-)16:21:13 18.08.2016
Léto 2014 - oblast Tusheti a same pozitivni zážitky s lidma. Co se dohodlo, to platilo.
Beeodpovědět 
 Re: co gruzínci? :-)18:44:09 25.08.2016
Léto 2015 - samí hodní lidi. V Tušetii pastevecká horská pohostinnost, znáte to, ovec, víno, pálenka, ráno megasejr na cestu, peníze si nikde nevzali. Ve Svanetii je moc turistů, ale přímo v mestii byl jeden správnej a spolehlivej kempař. I jinde v civilizaci jsme dostávali třeba chleba zrovna z pece zadax atd. Negativní zkušenost žádná. Gruzíni charašo
Matesodpovědět 

 Stejné datu Alpy10:27:46 18.08.2016
I v Alpách kolem 10tého celkem azuro a mraky sněhu.
M.odpovědět 

 Kde je segra??23:24:17 23.08.2016
To je samej Disman a Disman!!
Vemte přiště segru ať je na fotkách na co koukat:)
Pěknej článek. Ať to leze!
Pepinoodpovědět 

 Pěknej článek21:16:45 24.08.2016
Díky za pěkný počtení a pak i zajímavou diskuzi.
 jirkasodpovědět 

 Foto dne:

Olympijská kvalifikace Šanghaj
 Databáze cest:
Všechny cesty (175312)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
No Name 6C Huaraz - Chachipampa
Con Mis Amigos 6C Huaraz - Chachipampa
El Shorticito De Gogi 6A+ Huaraz - Chachipampa
Quechua 6B Huaraz - Chachipampa
Hellas Work 7c Kalymnos
Nově komentované:
L'acrobatie 7a Restonica
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka
Hellas Work 7c Kalymnos
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka

 Nově v diskusi:
Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Lenka Vacvalová CV | Re: Prva Slovenka na Evereste bez kysliku | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: Prva Slovenka na Evereste bez kysliku |

 Nové komentáře:
Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: Nuly - jste Po.rané Nuly | nasrat | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? |

 Kde to vře:
ZaTransparentníSvaz - rekapitulace po VH ČHS (104)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (89)
Pád německého lezce (21)
Adam Ondra: Připraven na olympijskou kvalifikaci v Šanghaji (13)
Ve Víru na Žďársku chtějí zachránit tovární komín pro lezení (10)
Nový lezecký seriál videí Představení oblasti (9)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace obtížnost (8)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace bouldry (8)
Saští horolezci zazpívají v Dolním Žlebu (4)
SP v boulderingu a v lezení na rychlost v Salt Lake City, USA (4)

 Nově v inzerci:
NEPROMOKAVÁ BUNDA RAB DOWNPOUR ECO vel.XL | Statická a dynamická lana | Dřez a lednice | Lezení | Ztracené Brýle Julbo Explorer | La Sportiva Trango Guide Evo | Campingaz Plynová kartuše | Parťačka na hory | CT Alpine Up | Dětskě lezačky 20cm |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 839 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 861 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 924 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 829 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.