LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Z komína se nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel průvodce Adršpach I.
Nová dětská kniha o světové top lezkyni Janje Garnbret
Pískaři jsou zpět!

Závody
MČR obtížnost (01.06)
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
9.Janošová 11254
10.Stráník 11196
11.Klapal 11137
Bouldry:
9.Novák 10100
10.Lavička 10075
11.Chytil 10006
Hory:
17.Magič 4292
18.Skopec 4151
19. 4064

Výsledky
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)
SP paralezení Salt Lake City (07.05)
SP Salt Lake City (03.05)

Deníčky
5577 lezců
1105359 cest
Nové přelezy:
Krkavčí Se 8a
Svatý Otec 9+/10-
Hučení V J 10-
Briliant 7C
Hellas Wor 7c
Kangaroo Xa
Bumerang 9
Savana 9/9+
Vagabond D 7c
Hyper Mick 7c

Stěny
ZŠ Planá - Planá
Lezecké centrum Mammut - Praha 7 - Holešovice
Sportareál Klíny vnitřní stěna - Klíny 210

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
HUDYsport - Mladá Boleslav

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bramborová hvězda ….

smallUž to má za sebou a je již dočista zcepenělý ten 22. ročník. Tudíž, ať žije nadcházející 23. Piolets d´Or, kterému přeji v letošním roce bohatou nadílku a mnoho nových krásných výstupů. I já mám radost, že veškerý blázinec již skončil.

Sice mi dopřál na chvíli pocitu SuperStar, jelikož kam jsem šel po Chamonix, nebo Courmayeru, zdravili mne lidi s úsměvem na rtu, plácali po zádech a vůbec projevovali radost naplněnou úctou. Televizní stanice s časopisy si předávaly mezi sebou kliku a mučily téměř identickými otázkami neustále dokola.

1

1. Piolets d Or je u konce a historie napsaná

foto by © Markéta Kratochvílová2

2.Rozprava s Denisem  Urubkem

foto by © Markéta Kratochvílová


Ano létal jsem chvíli metr nad zemí nafouklý jak balón, ale ke konci třetího dne jsem již lezl pod kapuci, která mi nabízela rádoby stín ústraní. Teď jsem již znovu anonymní Pražan, který právě utíká před mumrajem těl do Labáku, kde bude klid provoněných skal a lezení.

3

3. Trochu smutku...

foto by © Markéta Kratochvílová


Nicméně vrátím se ještě na chvíli zpět do dění minulých dní. Měl jsem obrovské štěstí v několika směrech. Za prvé, že jsem mohl poznat tváře, které byly schovány celá léta pouze za řádky  naší vzájemné korespondence,  jako například Lindsaye Griffina z American Alpine Jurnalu. Případně kamarády, se kterými jsem se protínal na výpravách. Jeden za všechny, úžasný, ve skrze skromný, sice vzrůstem malý, ale přitom velký muž Valerij Babanov. Významná postava světového alpinismu a můj jasný vzor. Nicméně i porota „Piolets“, v níž sedělo jedno eso vedle druhého od Georgese Lowa, Denise Urubka, Johna Roskelleye, nebo krásné Catherine Destivelle, kterou jsem tajně miloval z časopisových fotek již před pětadvaceti lety a mohl jí to osobně říci až teď při oficiální večeři, kdy jí táhne na padesátý rok, což vyvolalo veselé řehotání všech přísedících.

4

4. Trochu zamyšlení...

foto by © Markéta KratochvílováNevím, čemu se vlastně „gebili“, jelikož osobně raději preferuji vyřčený cit se zpožděním jednoho čtvrtstoletí, který nebude v tomto případě již opětován, nejspíš by nebyl ani předtím, ale rozhodně lepší, než obcházet okolo horké kaše a trápit se pocitem, že jsem jí to nikdy neřekl. Další štěstí spočívalo v náhodném losu, který mi přidělil Denise Urubka, aby mi dělal parádní závěrečnou obhajobu našeho výstupu na Talung v Courmayeuru, před hroznem novinářů. Pak následoval slavnostní průvod městem od muzea horských vůdců, který procházel za doprovodu harmoniky a místních občanů vyšňořených do dobových kostýmů. Byl jsem v tu chvíli na sebe pyšný a doufám, že by byli i táta s mámou, jelikož osud mi dopřál se na chvíli hřát na výsluní světové horolezecké elity. Následný bohatý raut přešel do večerního galashow v kině na náměstí. Před samotným odchodem do sálu dýchající napětím z očekávaných výsledků, kde drama večera vrcholilo, jsem měl další kouzelné setkání. Přede mnou se objevil vrásčitý obličej a představoval mi z ničeho nic svoji dceru. Mimochodem moc sympatickou. V hlavě nastal zmatek, odkud tento obličej jen znám a znám ho. Ale kde jsem ho potkal? Zkouším nenápadně různé otázky, které by mi pomohli rozhrnout závoj zapomnění. Po chvíli mé tupé já je doma. Sandy, rád tě brachu znovu vidím. Naše poslední setkání bylo roku 2012, kdy spolu s Rickem slézali naprosto „nakašovaní“ někde v 6 tisících z Nanga Parbatu a měli za sebou dlouhý přechod Mazeno ritge, za což obdrželi následně zlatý cepín. Já v té chvíli jim nabídl pouze termosku pití, cartrige s plynem, nějakou powerbárku a pomoc při sestupu. Nic víc. Oni se spokojili pouze s materiální podporou a slezli sami. Přesto mi na letošním meatingu v Chamonix udělali auru zachránce životů. Jednoduše skotská vřelost, ale pravda je jednoduchá, jak říkám, čili obyčejná výpomoc v nouzi, kterou beru jako automatickou. Celková show začala a napětí rozmělnila místní kapela s nádechem tradičních prvků a projekce historicky již ztraceného času, který dokresloval vtipně život podhorského života před sto lety.

5

5. Trochu jen tak...

foto by © Markéta Kratochvílová6

6. Trochu úsměvů..

foto by © Markéta Kratochvílová


7

7. John Roskeelley

foto by © LorenziNa pódiu jako první vyběhli dva francouzští borci z Annapurny, kteří nebyli ani nominovaní do hlavní soutěže, jelikož bohužel dolezli svůj prvovýstup o pár dní později než věhlasný Uli Steck.  Ten si nakonec odnesl jednu ze dvou udělovaných cen. Přesto já osobně si jejich výkonu nesmírně cením, jelikož vše měli zdokumentované, představitelné, oproti Ulimu, kde se hromadí daleko více otazníků, než odpovědí. Nicméně to je jen připomínka pod čarou a do diskuze, zda ano, Uli stál na vršku Anapurny, či ne, se pouštět nebudu. Čas ukáže a sám dá odpověď. Pak po mezi-pauze jsem šel na pódium jako třetí já. Vynechám kvalitu mého projevu v angličtině, která je podpořena mojí Basic-Englišárnou a půjdu rovnou k obsahu. Než jsem vystoupit těch pár schodů nahoru a stanul před slečnou moderátorkou, nebo, paní, kdo ví, začal jsem cítit tlak na spáncích, který se stupňuje. Vzápětí mám neodvratitelnou chuť brečet. „Kurva“, teď potřebuji pomoc, jsem ztracen a opuštěn. Lampy smaží na mozek a já vidím jen kontury potemnělého publika. Zdendóóó. Nesmím začít řvát jak malý smrad, okřikuji se. Držím slzy v koutcích a mluvím něco zcela jiného, než se mne průvodkyně večera ptá.

8

8. Vítězové 22´ Piolets

foto by © Lorenzi


„Takže, než odpovím na Vaši otázku, tak chci nejprve poděkovat za pozvání, kterého si nesmírně vážím. Je to pro mne významná noc, významná pro mojí lezeckou kariéru a děkuji. Na druhou stranu, jsem nesmírně smutný, že ten, kdo si stejný díl zaslouží, tady se mnou dnes na pódiu nestojí. Svět se točí dál a pro smutek není prostoru. Čili ještě jednou¨všem dík.“
Tím mé vystoupení končilo a hnal jsem nazpátek do sedačky, jelikož tíha byla větší než zemská a nohy přestávaly sloužit.

9

9. U. Steck, M. Auer, Welsted, Já, Zimmermann, H. Auer, Anthamatten, Slawinsky, Allen

foto by © Lorenzi


Toť vše, hlavní cenu jsem se Zdendou nedostal a možná dobře. Jakkoliv mi bylo proti srsti politikařit okolo výstupu, nebo přihřívat si podlézavostí polívku. Nominace mezi pět nejlepších výstupů beru jako satisfakci za předchozí léta a dobrá odpověď, že se nedá dlouhodobě přehlížet. Lezení obecně v horách je neměřitelná záležitost, tudíž ve finále jen rozhoduje čistokrevně pocit poroty, modré oči, šikovně natočené fotky, nebo…? Takto mám v Piolet jasně zapsané jméno, které nehalí nějaké neurčitosti a druhá strana zase dobře ví, co jsem zač. Dobrý start pro časy budoucí. No, a jelikož bych to snad ani nebyl já, tak jsem si vymyslel ve stejný čas i natáčení části dokumentu se studiem Budíkov, který připravuje pro ČT druhý díl Českého Himálajského dobrodružství. Máte se, na co těšit

10

10. Radost na závěr a jede se do Labáku....

foto by © Markéta KratochvílováTěbůh Mára                     

Marek Holeček   [úpravy] 11:00 04.04.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Gratulace13:44:55 04.04.2014
Díky za tvůj pohled na udílení cen. Gratuluju a fandím do dalších akcí.
Blahoušodpovědět 

 Dobře řval's lve.......13:45:50 04.04.2014
Fajnové.....

Bravo!!!!!!
Michael Beranekodpovědět 

 pěkné pěkné13:56:23 04.04.2014
Zajímavé počtení, Márovi dík
Jirkaodpovědět 

 Díyk14:39:20 04.04.2014
Moc hezky napsáno,díky!
Ondraodpovědět 

 blahopřání14:46:45 04.04.2014
Gratuluju k velkému úspěchu.
motákodpovědět 

 gratulace16:37:59 04.04.2014
kloubouk dolů máro... krásný čtení ! :)
Mlejnisodpovědět 

 ?18:26:57 04.04.2014
Jaká je kontroverze s tím Ueli Schleckem? Vim, že tam byly trochu otazníky u nějakých drobností ale až tak, že by nevylezl nahoru?
Neknubaodpovědět 
 Re: ?18:59:21 04.04.2014
"Nicméně to je jen připomínka pod čarou a do diskuze, zda ano, Uli stál na vršku Anapurny či ne, se pouštět nebudu." .... takže vlastně jen tak lehce naznačil, zpochybnil, ale konkrétního nehodlá říct nic. Ať se na mě klidně zlobí kdo chce ... a že mi tu jistě pár lidí napíše co jsem za debila ... ale tohle mi přijde jako klasická kurvárna.
MModpovědět 
  Re: ?11:37:35 07.04.2014
Co jiného jsi o de mne čekal :)Zkus si třeba přečíst jen úvahu na odkazu http://goo.gl/ixkNfA .Mára
Mára Holeček odpovědět 
   Re: ?16:09:40 07.04.2014
Úvahu jsem přečetl a poslední dva body se mi zdají lehce mimo...resp. se i v článku píše, že po výstupu US sněžilo, a to s tím telefonem...kdyby to chtěl hrát na levou, tak mohl zavolat odkudkoli ze stěny, a poznalo by se prd. Další věci jsou ve stylu "tak móžno i tak móžno", kdy v případě US řešit rychlost mi přijde dost odvážné(je to prostě neskutečně nadupaný magor) a zbytek výhrad není irelevantní, ale je určitě i diskutabilní. Je totiž otázkou, zda je vůbec prakticky možné noční sólovýstup nějak neprůstřelně zdokumentovat, zejména v situaci, kdy člověk musí sakra hejbat zadkem a noční sólovýstup nebyl rozhodně v plánu, šlo v podstatě o improvizaci už ve stěně.

Takže za mě minimálně nerozhodně. A z toho vyplývá i můj názor na podobné náznaky. Pokud o někom řeknu že kecá, tak bych pro to měl mít sakra dobré důkazy. Ty nevidím. A pokud je nemám, tak to není vím/nevím, ale věřím/nevěřím. Ještě bych bral napsat v článku na tvrdo, že prostě nevěříš, že tam vylezl. Ok, víra věc ryze osobní, do té ti kecat nikdo nemůže, a řečeno by to bylo fér. Ale tyhle náznaky "vono to možná bylo všechno jinak, ale zase že to opravdu nedal říct nemůžu/nechci" jsou pro mě fakt kurvárna.

Takže to zjednodušme ... věříš že to dal nebo ne? Nemusíš psát proč, prostě ANO/NE.
Díky
MModpovědět 
    Re: ?18:23:58 07.04.2014
Jéje, svět nabarven na černo, nebo bílo. Hledáš pod řádky něco co tam není, tudíž pro mne je tam daleko více otazníků, než odpovědí a tečka.Není to otázka důvěry či ne. Důkazy nejsou a pokud hodláš vystavět své přesvědčení pouze na vachrlatém pocitu,tak máš na to legitimní právo. Nejspíš vycházejí i Tvé úvahy z vlastních zkušeností, kde si představu zformuješ jako uchopitelnou informaci. V každém případě cítím z naší rozpravy napjatý tón a tím si vybírám své právo:) a to rozhovor ukončit. V každém případě ti děkuji a přeji hezký den.Marek
Mára Holečekodpovědět 
     Re: ?19:02:25 07.04.2014
Jasné a nezvratné důkazy pro nejsou, důkazy proti také ne(a jak jsem psal, je otázka jaké by vzhledem k okolnostem reálně být mohly) .... takže já nebudu zpochybňovat tvrzení někoho, kdo toho dokázal v této oblasti už docela dost(a nevím o tom, že by se něco z toho ukázalo jako levá). A taky nepřijde mi fér když to někdo dělá.

Ale určitě spousta lidí disponuje mnohem flexibilnější myslí, a jistě jim to nezřídka dobře poslouží:-))).
MModpovědět 
      Re: ?11:23:49 08.04.2014
Ahoj MM,
poruším své předchozí předsevzetí nereagovat, které vychází z faktu, že mám daleko lepší věci k řešení než Uliho, který se nejspíš vyřeší sám. Začnu tím, že už samotná víra drží lidstvo od jaktěživa v podobě různých náboženských proudů atd. po tisíciletí nad vodou. Někomu stačí se podívat do nebe a jiný mají zase dotazy. Já vycházím ze svých znalostí a nebudu se opírat o další názory, které mají podobný pohled. Tudíž všechny předchozí výstupy ve velkých horách“od 5tis.“ provedené Ulim zapadají do běžného představitelného rámce, to znamená parádní třpytivý výstup, ale v normě. Nevím jaká je Tvá znalost pohybu ve vyšších výškách, ale budu předpokládat, že dobrá. Před Ulim stál ten skutečný klíč cesty po vylezení do výšky 6800. Čili mixový terén, ubývající kyslík a noc na krku. Celý problém výškových 1300m s M-kový lezením vyřešil elegantně v nočních šesti hodinách. O sestupu už ani nemluvě. Tím završil svůj extra výstup, který není jen o dvě třídy oproti jeho všem předchozím, ale je o několik tříd proti všem, kteří se lezení ve velkých horách pohybují. Já jsem přijel do Chamonix a bral jsem jeho počin jako bombu a fakt. Nijak jsem vlastně nad tím nepřemýšlel. Nicméně po třech dnech a jeho tří prezentací, které jsem byl nucen se účastnit v rámci Piolets, jsem sečetl indicie, ale na nějaký chvalozpěv mi to rozhodně nevycházelo. Že ho nikdo neviděl z kempu, když lezl v noci s čelovkou je sice divný, ale možný. Že nemá žádnou dokumentaci, jelikož mu spadla kamera, je sice politováníhodné, ale může se stát každému, nicméně z časového výseku, kdy lezl spodní „lehkou část“ a porovnání horního úseku, mám zásadní rozpor. U Tomo Česena a podobných přerostla důvěra do rozčarování. Jeho schopnosti předčili okolí, doložené předchozí výstupy ohromovaly, nicméně vlastní pád z výšin si následně zrežíroval sám osobně. Přesto byl a je dodnes přesvědčený, že jeho konání odpovídá jeho výpovědi a tíze protiargumentů nikdy nepodlehl. Tudíž jeho prvovýstupy jsou zaneseny a jeho linie tak pojmenovány. Jednoduše vlastně jde jen o hrnec nudlí, vlastní svědomí a nic víc. Já jsem jen ten, kdo se ptá, jelikož i víra má své hranice. Toť vše. Jinak Tě prosím, až příště budeš používat slova levárna, nebo kurvárna, tak je dvakrát zvaž, jelikož jiný názor nemusí být ani levárnou, natož kurvárnou. Prostě jen jiný pohled na věc. Tentokrát již definitivně THE END. S přáním hezkého dne Marek
Mára Holečekodpovědět 
       Re: ?16:02:26 08.04.2014
Vážit mohu co chci a jak chci, ale je to jedno, stojím si za tím co jsem napsal. Protože to co píšeš jsi mohl napsat rovnou, a bylo by. Prostě ti tam nesedí časy tak, abys uvěřil tomu, že to dal. Už jsem psal dříve, že pokud někdo něčemu nevěří a na férovku to řekne, je to vždy ok. Pokud k tomu dodá proč nevěří, je to ještě lepší. Netřeba s tím souhlasit, ale je to jasné stanovisko a jako takové jej respektuji. Co nerespektuji jsou náznaky a jinotaje, a myslím si o nich to co jsem psal.

A fakt nechápu, asi jsem na to moc starej nebo blbej, proč to co jsi napsal teď ... a co dává smysl a je zcela jasné a ok a já proti tomu nemohu říct ani popel ... nešlo napsat rovnou.

MModpovědět 
       Re: ?16:23:27 08.04.2014
Maro, opravdu by mne zajimalo jak se tyhle veci dokazuji pro ucely souteze jako je tahle? Koho jineho se ptat? viz. muj slusny dotaz nize.

Jestli tomu dobre rozumim, tak hlavni problem tkvi v tom, ze ten vykon stoji o nekolik trid nad ostatnimi.

Kdyz Bob Beamon skocil 890 cm do dalky tak vsem spadla celist, ale skocil to. S ohledem na tenhle priklad se proto ptam jak se vykony dokazuji v tehle discipline, pro ucely teto souteze.

Bavime se o vykonech, soutezich, sportu, penezich, sponsorech.

Uvahy o zivote, smrti, horach a vsehomiru je jina, byt dulezita, rovina.

Vec si otevrel, tak se asi nelze divit, ze se o tom diskutuje.


J. Kladaodpovědět 
       Ueli to přeťáp08:46:55 09.04.2014
Myslím si, že Ueli v době jeho pokusu na Annapurně za sebou nebyl psychicky v pohodě, vzpomeňme to fiasko na Everstu, kde to znechuceně vzdal, kdoví co se tam stalo... a je možné že pod tlakem sponzorů, nebo pod tlakem na sebe samého... prostě musel něco udělat, nemohl se vrátit bez nějakého zápisu do knihy rekordů, což?...
Rereodpovědět 
        Re: Ueli to přeťáp14:35:18 09.04.2014
asi jo teda, kdyz myslis, to tak asi bude, skoda ze US nerozumi cesky urcite by to potvrdil (ironie)...
aneb jak se rodi mestska legenda, nikdo nevedel nic, par melo dojem, dalsi to nekde zaslechli, vsichni to zazili a nakonec byl na kazdym prazskym gymplu pankac, kterej jel tramvaji a rek maly zlobivy holcicce na prani mamimky:"Bububu ...!" U nas na gymplu teda byl urcite ten pankac.
J. Kladaodpovědět 
       Re: ?13:14:45 13.04.2014
Mohla mu spadnout kamera (jak říká), jeho čelovku z BC na vršku nemuseli vidět, bivakovat mohl tam, kde popsal...Jinak řečeno jde o argumenty, které nic nevypovídají. Proč je tedy rozhodující pouze to, že podle časových údajů musel posledních 1200m vylézt za 6 hodin? Je toto ten jediný opravdový důvod, proč to prostě nemohl dát?- Pokud ano, je to opravdu málo u osoby s touto reputací a výkony.
Ostatně tvrdit, že jde o level, který nikdy nepředvedl není úplně na místě. Shisha Pangma a Pumori solo jsou důkazem opaku (jakkoliv je jasné, že Annapurna je obtížnější). Rychlostní rekordy v alpách nepočítám, protože nejde o výškově obtížné vrcholy, ale jakousi roli to asi taky hraje.
Na závěr si představuji tohoto člověka, jak jede potřetí na Annapurnu a při té příležitosti si vymyslí dobytí vrcholu. Až uvidím důkaz (fotky, video, jeho přiznání), rád tomu uvěřím. Doposud má Ueli nedotčené renomé a všechno ostatní jsou jenom povídačky.
Syselodpovědět 
     Re: ?03:40:52 08.04.2014
Procetl jsem odkazy uvedene zde v diskuzi, a presto:

V cem je ten US vystup prokazatelne rozporuplny?

Je podminkou tehle souteze predlozeni nejakeho GPS/vyskoveho zaznamu?

dekuji za vysvetleni, moc tehle discipline nerozumim, tak se ptam.
J. Kladaodpovědět 
      Re: ?08:50:49 13.04.2014
Tak tos trefil hrebicek na hlavicku. Problem je, ze Steckuv vystup neni poradne zdokumentovany. Boba Beamona pri jeho vykonu videlo nekolik desitek mozna stovek milionu lidi.
jnsnodpovědět 
 Re: ?20:08:48 04.04.2014
Rád bych se pletl , ale cítím v tom komentu Márovu žárlivost. Myslím, že Steck má za sebou pořádnej seznam prásků a jeho Ana výstup je zdokumentovaný kousek pod vršek, ne jako Česen s nulou. Navíc ty fr. týpci co lezli 14d po něm byli ve stěně 8 dní, přišli o hodně výčnělků na rukách a nohách a museli být zachránění vrtulníkem, de facto potvrdili Steckův popis výstupu a vůbec o něm nepochybují.Více velkorysosti.
nesmrtelný blázenodpovědět 
  Re: ?11:50:14 07.04.2014
Velkorysost a přát druhému, to nikdy nebyla moje silná stránka :)sorry. Také tě odkáži na http://goo.gl/ixkNfA a jen se prosím pokus znovu bez předsudků přečíst co píši a nevkládej tam co není. Čili více otazníků, než odpovědí...Dík Mára
Mára Holečekodpovědět 
   Re: ?14:28:02 07.04.2014
Odpovědi:
http://goo.gl/D8Emct
odpovědět 
    Re: ?16:14:21 07.04.2014
Tohle vypadá podstatně zajímavěji...jak díky otázkám, tak i reakcím US, akorát německy fakt nešprechtím, a to co vypadlo jako překlad z gůglu je tedy dost za hranou mé schopnosti chápat takto specifický text:-(.
MModpovědět 
     Re: ?17:46:15 08.04.2014
jojo,nemá to dobře zdokumentované,přiznává to. sám říká,že to byla chyba. tvrdí mj.,že se koncentroval na lezení. dá se to i pochopit,ale není-li ještě nějaký jiný důkaz,o kterém sám v rozhovoru ani nemluví, piolet by zde neměl být udělen.
těžko říct,zda se někdy nějak zjistí pravda.třeba aspon kdyby nahoře nechal nějakou vizitku, ehm,třeba i použitou večeři, tak by to pomohlo.
josefodpovědět 
     Re: ?22:27:32 10.04.2014
a co konkrétně te zajímá ? ohledně toho světla třeba říkal, že měl Tikka RXP, 7 až 80 lumenů s předpokládanou výdrží 10hod , kterou vypínal, poněvač jsou kontury stěny líp vidět, když si oči zvyknou na tmu. A taky že do celé stěny není z ABC vidět... Hm, zajímavá polemika, takže si asi zkusím osvěžit základy němčiny a přelouskat to celý :) Každopádně nějak mi uniká co by z toho měl, kdyby to nevylez a říkal že ano. PS: pokud by to nevylez, jak by se dostal dolů, slez by stejnou cestou, nebo nějak jinak?
odpovědět 
      Re: ?07:48:17 11.04.2014
No když někam nevylezeš, tak nemusíš slejzat že? To, že nebyla vidět čelovka to chápu, ale vůbec není problém zavolat z vršku a zablikat čelovkou do BC. Nikdo by nemohl říct ani popel. Je tu až moc náhod najednou. Ztratil foťák když ho trefila lavina. To zrovna fotil? Že by zrovna Ueli - který se nechá v Alpách natáčet z vrtulníku a měl tam sebou profi fotografa nestál o důkaz toho že byl na vršku? Co by z toho měl? Co má teď slávu, prostor v médiích, peníze... Přes všechny otázky chci věřit, že to dal!
odpovědět 
   Re: ?14:40:07 09.04.2014
Velkorysost a přát druhému, to nikdy nebyla moje silná stránka :)
...ale mela by Maro, co myslis?
hahaodpovědět 
   Re: ?19:53:17 09.04.2014
Nechci Máru nějak obhajovat, ale asi to myslel jen tak, že by mu bylo moc líto, kdyby ti dva francouzi co se dřeli s prvovýstupem hromady hodin připravila o cenu taková nešťastná nemilá věc... nehrotil bych to...
aleusodpovědět 
 Re: ?08:08:09 07.04.2014
http://goo.gl/ixkNfA
odpovědět 
  Re: ?09:06:26 07.04.2014
Zajímavá analýza.
 odpovědět 

 g23:52:55 04.04.2014
Gratulace Máro, moc peknej článek. S
Sentikodpovědět 

 tobe i zdendovi01:35:17 07.04.2014
jeste jednou obrovska poklona
zapijem to v sobotu na Prdku pred_pri_po prednaskach ... :-) to bude legrace :-)
Honza Travaodpovědět 
 Re: tobe i zdendovi14:24:30 07.04.2014
J,j :-) taky se moc těším...nejen na Márův nadhled ;-)
Abuodpovědět 

 Radost na závěr a jede se do Labáku....08:05:04 09.04.2014
Tak nám to tam hlavně moc neopatlej...
Kuba P.odpovědět 
 Re: Radost na závěr a jede se do Labáku....08:27:05 09.04.2014
Lepší vysušit než opatlat:)
Willhemodpovědět 

 češťyna17:54:54 10.04.2014
"23tí"? Prosím! Už ne!
odpovědět 
 Re: češťyna11:28:47 12.04.2014
Soustrast...

Cituji:
Číslice se neskloňují
Pokud se číslovky nevyjadřují slovy, ale číslicemi, má řada lidí tendenci naznačovat tvar dané číslovky tím, že za číslici ještě doplní jakousi koncovku (například 9-ti násobné zvětšení, od 25ti metrů). Číslice se ale neskloňují, podobně jako například značky a většina zkratek. Málokoho by například napadlo napsat v ČRce nebo po 30 km-ech. Správný tvar číslovky totiž vyplývá z kontextu. Píšeme tedy:

Obrázek uveřejňujeme v 9násobném zvětšení.
Plnoletým se člověk stává v 18 letech.
viz: http://goo.gl/dqkCN
Martinodpovědět 

 A co Uli?18:06:59 13.04.2014
Zatím co Uli leze,roste vztek a zášť jiných horolezců, pramenící z jejich neschopnosti.Staví slova proti jeho úspěchům,on jim odpovídá činy.Na
spory může odpovědět úsměškem.
Janodpovědět 
 Re: A co Uli?18:40:11 13.04.2014
A tak to má být. Ne že by ti ostatní nic neuměli, ale asi neumí tolik a závist je hnusná věc...
odpovědět 
  Re: A co Uli?07:58:44 14.04.2014
...stejně jako slepá víra... no tak vám kluci někdo šáhnul na pánaboha, tak se z toho nezblázněte...
alenotakodpovědět 
   Re: A co Uli?08:45:16 14.04.2014
Proč to píšeš pode mne? Já jen konstatoval, že jeden doma brečí, že je to nespravedlivé, a druhý jde lézt a je mu to u zadku. Uliho neznám, o Holečkovi jsem něco slyšel, ale nijak blíže ho neznám také.
odpovědět 

 Marek Holeček19:33:57 16.04.2014
Marovi i Zdeňkovi gratuji ke sportovním výkonům i k ocenění...to o čem tady probíhá diskuse je pro mě až hodně druhořadé..Maro, jen tak dále a hodně štěstí v životě.
Miloš Palackýodpovědět 

 Katerina Hlavova is that you19:04:13 03.05.2014
Are you the same Katerina that lived in Canmore and gave David his first haircut on the balcony of my house on a fine spring day in 2004?  This must be you....I just see your name by accident today, good memories from long ago!
shelly minarikodpovědět 

 Foto dne:

Olympijská kvalifikace Šanghaj
 Databáze cest:
Všechny cesty (175312)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
No Name 6C Huaraz - Chachipampa
Con Mis Amigos 6C Huaraz - Chachipampa
El Shorticito De Gogi 6A+ Huaraz - Chachipampa
Quechua 6B Huaraz - Chachipampa
Hellas Work 7c Kalymnos
Nově komentované:
L'acrobatie 7a Restonica
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka
Hellas Work 7c Kalymnos
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka

 Nově v diskusi:
Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Lenka Vacvalová CV | Re: Prva Slovenka na Evereste bez kysliku | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: Prva Slovenka na Evereste bez kysliku |

 Nové komentáře:
Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: Nuly - jste Po.rané Nuly | nasrat | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? |

 Kde to vře:
ZaTransparentníSvaz - rekapitulace po VH ČHS (104)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (89)
Pád německého lezce (21)
Adam Ondra: Připraven na olympijskou kvalifikaci v Šanghaji (13)
Ve Víru na Žďársku chtějí zachránit tovární komín pro lezení (10)
Nový lezecký seriál videí Představení oblasti (9)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace obtížnost (8)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace bouldry (8)
Saští horolezci zazpívají v Dolním Žlebu (4)
SP v boulderingu a v lezení na rychlost v Salt Lake City, USA (4)

 Nově v inzerci:
NEPROMOKAVÁ BUNDA RAB DOWNPOUR ECO vel.XL | Statická a dynamická lana | Dřez a lednice | Lezení | Ztracené Brýle Julbo Explorer | La Sportiva Trango Guide Evo | Campingaz Plynová kartuše | Parťačka na hory | CT Alpine Up | Dětskě lezačky 20cm |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 839 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 860 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 923 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 829 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.