LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezec který nepadá, leze pod své možnosti.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
ČP obtížnost Brno (20.04)
Petrohradské Padání (26.04)
SP Salt Lake City (03.05)

Žebříček
Cesty:
5.Štípek 11728
6.Stráník 11468
7.Nespoutaný 11447
Bouldry:
5.Švecová 10500
6.Novák 10328
7.Chytil 10150
Hory:
7.Ludrovský 5595
8.Chomová 5373
9.Zaoral 5329

Výsledky
SP Wujiang (12.04)
SP Čína (09.04)
AIX ÁDR BOULDER SESSION (09.03)

Deníčky
5547 lezců
1095426 cest
Nové přelezy:
Animální O 9
Detoxikace 9+
Láska Bez 7C
Old School 9+
Epita 9
Märchenpri 9-
Hybernace Xb
Fragole 7c+/8a
Odcházení XIb
Anack - Su 7b

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Novinky ve Frankenjuře

Sezona v Juře už je v plném proudu.

 • Skály jsou již vyschlé navíc po mírné zimě, kdy byly srážky spíše jen nárazové, je řada notoricky mokrých sektorů suchá.
  I teplota byla celkem příznivá přelezům. Rozjel se bouldering. A to masivně. List nových prvopřelezů ukázal, že vývoj nových cest je stále překotný, jako tomu bylo v předchozích letech.

 • Mezi již etablovanými sektory, které zažily rozvoj je nejvýznamnější stěnou Geißleinwand. Kde bylo přidáno kolem deseti nových cest. Přestože se jedná o přírodní masiv, místní bolteři se toho vůbec nebáli a jejich nejoblíbenějším nástrojem byl evidentně pajcr, což dokládá kupa suti pod stěnou. Stěna se tak stala rájem devítkářů. Ale na léto není příliš vhodná, svítí tam naplno slunce.


  Laco Šaolin v cestě Misery, 10- 

  foto by © ?  Saukirchner Turm

  foto by © JirkaS


 • Mnohé z těchto nových cest najdete i v právě vycházejícím průvodci. Je to již neuvěřitelné 11. vydání.
  Vydal ho Sebastian Schwertner a hned v úvodu, oznamuje, že první díl popisuje 5758 cest a druhý pak dokonce 6020, no nevím, já cesty v knize nepočítal, jisté je, že za obě knížky zaplatíte bezmála 80 Euro vočí. Průvodce je to jistě kvalitní, ale musí počítat se silnou konkurencí, tou je portál Frankenjura.com, jeho databáze zahrnuje větší počet cest, má velkou stále rostoucí zpětnou vazbu, neshazuje klasu a veškeré info (mimo nákresů) je free.


  Frankenjura  Band 1.

  foto by © Panico Verlag  Frankenjura band 2.

  foto by © Panico Verlag


 • Zajímavým a stále sílícím trendem je vliv lezení na místní ekonomiku. To je patrné zejména zkraje roku, kdy ještě není turistická sezóna zatímco ta lezecká už je v plném proudu. Skvělý článek od Julie Elleson , zajímavě popisuje tento trend, který se nastartoval nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě.  foto by © JirkaS


  V článku na hlavu staví takový ten romantizovaný, mezi lezci populární koncept Climb now, work later. Konstatuje, že doby, kdy nuzní hladoví lezci bivakovali pod balvany jsou nenávratně pryč a naopak čísly dokládá, že lezci se stávají v populárních oblastech významnou spotřebitelskou skupinou. A zajímavě rozebírá i další ekonomické aspekty spojené s lezením.

  How climbers are becoming a major economic force

 • Zde je možná vhodné zdůraznit, že vzrůstají problémy s přespáváním ve Frankenjuře. Místní lesáci, ale i sedláci si stále více všímají, že při krajích cest, u lesů a na turistických parkovištích parkují přes noc auta a spí v nich lezci. Toto je ještě tak trochu tolerováno, je otázka jak dlouho. V údolí Kleinziegel feld spaní ve stanech na parkovišti vyústilo v rozmístění cedulí zakazujících a noční parkování. Spaní ve stanu mimo kemp je už kempování a to je již za hranou zákona a místní potom tvrdě jdou. Pokud chcete spát ve stanu jdete určitě do kempu! Jejich po celé Frankenjuře nepřeberné množství.

 • Novou módou v Juře je lezení naboso. U cest se objevuje nová klasifikace s koncovkou bf (bare foot). V praxi jsem to ještě neviděl, tak víc nemohu napsat, třeba jestli lezou s maglajzem a třeba jestli mohou být oblečení.

  Jedno vím ale jistě, když si doma zapomenu lezečky, bude to znamenat, že budu jen jistič, jeskyňář nebo turista. Budu totiž milosrdný k mým palcům u nohy a konec konců i k lezeckým následovníkům.


 • Pokud jedete údolím Obere Trubachtal, uvidíte na jeho konci za vesnicí Wolfsberg impozantní věž Zehnerstein. Na vrcholu je zaražená skoba, tak velká, že je vidět na míle daleko. Ne, to není reklama na současný boom lezení. Tento symbol byl do skály zasazen již před 50 lety. Tehdy bylo lezení ve Frankenjuře zcela okrajová záležitost.

  Dne 27. dubna 1968 skupina osmi horolezců, pod vedením tehdy 28 letého horolezce z Norimberku Horsta Dannhausera. Skupina se vydala k Zenersteinu, aby nahoře osadila skobu jako lezecký symbol.


  Zehnerstein (hi res)

  foto by © JirkaS


  Na konci šedesátých let dospěli někteří horolezci k závěru, že by bylo hezké dát na nějaký frankenjurský vrchol lezeckou ozdobu. Tenkrát byly na vrcholech výhradně kříže nebo vlajky. Proto se rozhodli, že na vrcholu bude symbol tehdejšího lezení skoba a to včetně vrcholové knihy. V zimních měsících roku 1968 Horst Dannhauser, který se živil jako zámečník, (Horst před rokem osadil na věž Napoleon kříž a získal tak zkušenost s kotvením velkých vrcholových konstrukcí.) navrhl a vyrobil pozinkovaný ocelový Fichtl hák, který byl dva metry vysoký, vážící necelých 200 kg,
  V sobotu večer 27. dubna 1968 se vydalo osm horolezců - vedle Horsta Dannhausera to byli Alfred Birkelbach, Jürgen "Ham" Distler, Hans Jörg "Jockl" Detje, Heinz König, Peter Warkus, Ewald "Waldi" Lanzel a Konni Schuhmann senior, k Zenersteinu, aby v nelítostném boji s gravitací vytáhli skobu západní stěnou přes 30 metrů vysokou. Bylo to odpoledne tvrdé práce pro všechny zúčastněné. Na vrcholu byl hákový kolos ponořen do cementu o hloubce 40 až 50 cm.
  Není určena pro slaňování nebo štandování. Je jen 40 až 50 centimetrů v betonu ve skále a provléknutí lana horním okem při slanění by navíc páčilo skobu velkou silou.

  Při příležitosti 40. výročí roku 2008 se Zehnerstein shromáždilo šest bývalých osmých horolezců. Na jaře roku 2018 zůstali naživu pouze dva: Horst Dannhauser a rakouský Ewald Lanzl, který se v té době profesionálně přestěhoval do Norimberku. Oba vylezli 5. května 2018 ve věku 78 let a 68 let na vrchol Zehnersteinu.


  Údolí u městečka Streitberg (hi res)

  foto by © JirkaS
  Bamberg nedaleké historické město  (hi res)

  foto by © JirkaS  Zdroje:

  Více zde    Frankenjura.com

 • JirkaS   [úpravy] 09:08 28.05.2018Tisk 

  Reklama:


  Související články:

  Komentáře

       
  ...nové příspěvkyNový komentář 

   jura vcera dnes a zitra 11:23:47 28.05.2018
  pane autor vy jste taky fajnsmekr:) Sektor Geißleinwand ma par ..no rekneme, ze snad i peknych cest nalevo, gurmanstvi konci  devetpluskovym Pornem co je nase laska, pokracovat dale vpravo jiz vyzadovalo sportovcovo hrube poskozene esteticke citeni,  srdce koprofilniho kvakera a sberatelske nadseni z utrzenych chytatek. Vim to, zkousel sem to. Chytit se snadno dalo v sektoru  akorat kliste. Na pripadnou navstevu socharskeho dila mistnich umelcu doporucuju podzim, je tam ted docela hodroverko. Na leto je dobry tendleten Tetin, bez psu prosim, ty vam ochotne pohlidaji Honza s Petou.           
  ekonomicky mirne prinosny punkerodpovědět 
   Re: jura vcera dnes a zitra 12:51:40 28.05.2018
  Nedotýkej se mých kvaků. Vpravo od Porno is my leben je ještě Das Beate Ushe Vegnugungset - krása, super skolíko komíno kout a pak dvě parádní 7+ západní stěnou. Na jedné na vás z díry jukne třeba plch. Za rohem je to trochu divný, ale až se ochladí, tak to možná bude pěkný.
   jirkasodpovědět 

   oprava11:32:59 28.05.2018
  Odebíral jsem několik let časopis Climbing. Julie Ellison je žena, tuším i šéfredaktorka tohoto časopisu, je tam i v článku na fotce z Tennessee Wall.
  PPodpovědět 
   Re: oprava12:44:22 28.05.2018
  No, v textu je Julie Elleson, ale správně by tam mělo být česky Julie Ellisonová, a bylo by to každému jasné. Kam ten svět spěje...
  No.odpovědět 
    Re: oprava09:56:35 29.05.2018
  proc potrebujes vedet ze sefredaktor ma pipinu?
  Hugo Krtecekodpovědět 

   klasa21:43:48 28.05.2018
  Jo souhlas ... neustálé shazování klasy v průvodcích  od Schwertnera je nesmysl.
  kktodpovědět 

   Ach jo22:07:19 28.05.2018
  Chápu, že Šwerťa potřebuje točit prachy a přidává šlemský oblasti, aby mohl vydat novou edici. Škoda, že nemyslí taky na normální lidi a neudělá po 12 letech druhý vydání edice Extreme. Byla by to jedna knížečka na celou Juru a spoustě lidi by zas na deset patnáct let stačila...
   relicodpovědět 
   Re: Ach jo22:26:46 28.05.2018
  Nojono ... holt 10 neleze tolik lidí jako 6+ a proto se vyplatí pořád dokola vydávat ty šlemský oblasti :-D
  kktodpovědět 
    Re: Ach jo23:49:22 28.05.2018
  V Extreme jsou jen oblasti, kde je aspoň 9- (to dnes není moc extrém, ne?) a samozřejmě tam jsou i všechny cesty vedoucí okolo (šestky, sedmičky...).
  relicodpovědět 
     Re: Ach jo13:20:32 30.05.2018
  Hlavní rozdíl je v tom, že v novym vydání jsou na obalu bábovky, takže se to bude rozhodně víc prodávat...
  p.odpovědět 

   V Juře spaní kazí Poláci09:37:03 29.05.2018
  V Kleinziegenfeldu došla místním trpělivost převážně kvůli lezcům z Polska, který normálně ve velkém stanovali na parkáči.
  Steveodpovědět 
   Re: V Juře spaní kazí Poláci22:06:09 29.05.2018
  tak Poláci jsou bez komentáře. Ale stanovat jsem viděl i našince, Němce, Španěly či Frantíky. A největší párty s hudbou a světýlky uspořádali Němci nebo už 2-3 si Němci přivláčeli gril přímo pod střechu altánu, neboť pršelo a oni stejně chtěli grilovat. Takže blby, pro které existuje jen TEĎ najdeš všude.
  Našinec, který si přiveze rodinku a aby se vklidu vyspal, tak si vedle dodávky ještě hodí stan a gril je k vidění více než často.
  odpovědět 
   Re: V Juře spaní kazí Poláci08:26:34 30.05.2018
  No jiste, my tohle jako cesi vubec nedelame..
  odpovědět 
    Re: V Juře spaní kazí Poláci10:29:28 30.05.2018
  Pravda je ze nejvice stany stavi polaci, proste je jich hodne a vsude jezdi - narozdil od cechu - ve velkych skupinach. Stany ale take stavi cesi a i nemci. Na znamych spacich mistech jsem zazil desive ilegalni kempy - klidne i 30 aut a deset stanu. Uprimne se divim ze to jeste vubec funguje. Velepruda mozna jeste nenastala jenom proto ze se casto spi ve statnich lesech... kazdopadne letos je v jure fakt kotel lezcu - nejvic co jsem za poslednich deset let zazil.
  odpovědět 
    Re: V Juře spaní kazí Poláci10:29:36 30.05.2018
  Pravda je ze nejvice stany stavi polaci, proste je jich hodne a vsude jezdi - narozdil od cechu - ve velkych skupinach. Stany ale take stavi cesi a i nemci. Na znamych spacich mistech jsem zazil desive ilegalni kempy - klidne i 30 aut a deset stanu. Uprimne se divim ze to jeste vubec funguje. Velepruda mozna jeste nenastala jenom proto ze se casto spi ve statnich lesech... kazdopadne letos je v jure fakt kotel lezcu - nejvic co jsem za poslednich deset let zazil.
  odpovědět 
   Re: V Juře spaní kazí Poláci08:44:40 30.05.2018
  nas mnogo
  odpovědět 
    Re: V Juře spaní kazí Poláci13:08:22 30.05.2018
  Nas ně dogonjat... Němci teď mají (vlastní vinou) jiný starosti, než honit lezce.;-)
  M.odpovědět 

   odpadky09:45:29 29.05.2018
  Teď jsem četl, že se řeší i odpadky. Třeba u Weissensteinu je pořád přecpaný koš. Apeluji na lidi ať si odpadky raději vozí domů. V noci to tam pak rozebírají zvířata. Prostě nenasírejte místňaky spaním, sraním, odpadky a třeba to tam ještě nějakou dobu bude snesitelné :)
  modpovědět 
   Re: odpadky12:19:20 29.05.2018
  My vozíme odpadky domů. Na druhou stranu je to trochu vopruz, dříve byly ve městečkách a na parkáčích odpaďáky. Německo se nám nějak mění, asi chudne.
  Steveodpovědět 
   Re: odpadky23:20:08 01.06.2018
  Odpadky se vyřešily dávno - zrušily se prakticky všechny koše...
  odpovědět 

   NoclechNaSupa22:25:17 29.05.2018
  Nocni parkovani fichtla a spanek pod nim je snad v poradku....
  Supodpovědět 
   Jura07:20:59 01.06.2018
  Jen je tam naserte pořádně.Aspoň budou mít překližky plno i v létě.
  odpovědět 

   Foto dne:

  Drž A Nepusť, 6-
   Databáze cest:
  Všechny cesty (174333)
  Top cesty v ČR
  Top bouldery v ČR
  Nejnovější cesty:
  Sissi Ve Versailles 9+ Holštejn
  Memento Mori 7- Skály V Ludvíkově
  Nordwestweg V Bielatal
  Variante De Entrada 6a Alfacar
  No. 16 6a Alfacar
  Nově komentované:
  Cesta Pro Agátu VIIIa Hrubá Skála
  Kopytem Sem 7- Skály U Tušimic
  Cesta Pro Agátu VIIIa Hrubá Skála
  Jihovýchodní Komín III Hrubá Skála
  Žaludeční Likér IXa Labské Údolí - Levý Břeh

   Nově v diskusi:
  Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Training protokol 7b -> 8a | Re: Ztráta klíčů | Re: Demencia Senil | Re: Demencia Senil | Demencia Senil | Ztráta klíčů |

   Nové komentáře:
  Re: ... | Re: ... | Karťák | Re: ... | Re: ... | ... | Re: Břeťa | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: Demagogie HD |

   Kde to vře:
  Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu ČHS (80)
  Vzdělávání – cesta k úspěchu (43)
  Lezení na 2 významých stěnách v Srbsku u Berouna zřejmě skončí (41)
  20. ročník Petrohradského padání (17)
  Valná hromada ČHS 2024 (12)
  Deklarace společného postupu horolezeckých oddílů (8)
  Film Adama Ondry o Bon Voyage 9a po vlastním jištění (E12) (7)
  Adam Ondra a Ela Adamovská k přípravě na olympijskou kvalifikaci (6)
  Hollywood chystá film o prvovýstupu Warrena Hardinga na El Capa (6)
  EPM v bouldrech Curno, Itálie (5)

   Nově v inzerci:
  Legitimní nebankovní soukromá půjčka | Nové lano Tendon Master PRO 9.2 CS 80m | Ostravsko | LS Miura 42 | Friendy | Zapomenuté lezky Kobyla 14.4. | Parťačka na překližku | Arco - spolujizda | Zapomenuté věci | Statická a dynamická lana |

   Anketa:
  Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
   Plně je respektuji 
   429 
   Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
   432 
   Mám s tím problém, ale občas ano 
   472 
   Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
   432 

   Návody:
  Jak psát na lezce ...
  Lezecké mapy

   Partneři:
  Treking.cz
  Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

   lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.