LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Náčelník má vždycky pravdu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel průvodce Adršpach I.
Nová dětská kniha o světové top lezkyni Janje Garnbret
Pískaři jsou zpět!

Závody
MČR obtížnost (01.06)
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
9.Janošová 11254
10.Stráník 11196
11.Klapal 11137
Bouldry:
9.Novák 10100
10.Lavička 10075
11.Chytil 10006
Hory:
17.Magič 4292
18.Skopec 4151
19. 4064

Výsledky
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)
SP paralezení Salt Lake City (07.05)
SP Salt Lake City (03.05)

Deníčky
5577 lezců
1105359 cest
Nové přelezy:
Krkavčí Se 8a
Svatý Otec 9+/10-
Hučení V J 10-
Briliant 7C
Hellas Wor 7c
Kangaroo Xa
Bumerang 9
Savana 9/9+
Vagabond D 7c
Hyper Mick 7c

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Bouldering za oponou - Měnín
Újezd nad Lesy, Praha 9, Základní škola Masarykova - Praha 9, Újezd nad Lesy

Prodejny
Rock Point - NC Eden - Praha 10
NěcoNavíc.cz - České Budějovice
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Touching The Sky „Dotýkat se nebe“

DevoldTripleNorthWalls


Třetí výpověď a zároveň závěrečná část z expedice DevoldTripleNorthWalls v nepálským Himálaji.

19.10 neděle
Odečítám poslední metry do oázy klidu  a rozrážím snad už jen silou pohledu létající dveře s naléhavostí vyprahlého  poutníka putujícího týdny přes rozpálenou poušť.
„Pivo Miguela......... hned teď.“
Po notné chvíli co se mé tělo zhroutilo do vypolštářované sedačky s očima v sloup a  při představě blížící se životodárné  infuze jazyk  polykající jak blázen na prázdno, dodávám: „Namaste Didi“
Jsem nazpátek v Lukle, v boudě vystavěné podle předloh evropských časáků, s ambicí vypadat jak rakouská „Hitte“. Její šéfová jinak řečeno „Didina“ je přísně hledící stará obrejlená ježibaba, která řídí nejen blízké okolí a svého muže, ale i tuto lodge s hrdým pojmenováním „Paradise Hotel“.
„Potřeboval bych si zavolat,je to možné“?
„Kam“
„K nám do Evropy do Čech, do prdele jak já se těším“.
Začínám vytáčet Klářino číslo na blbafón. Chvíli se nic neděje a slyším jen chrčení a praskání. Konečně naběhne tón a po pár vteřinách vyzvánění slyším ten známý andělský hlásek.
„Ano prosím“
„Kájo slyšíš mě tady Marek. Vše je za mnou, letím DOMŮ“.


foto by Marek Holeček


15.10 pár dní časoprostorem nazpět

Batohy nacvičeně a vzorově sbalený pro pět dnů přežití bez náznaku jediného smítka navíc. Dvě těla  přesně  vyfrézovaný pro nastávající úkol a připravený vyrazit. Jen mysl lehce  ztrouchnivělá z předchozích útrap ve Váchánu a Karakoramu. Nicméně stále se dá vyhrabat někde uvnitř drobeček odhodlání a chuť poprat se s osudem. Před námi se pyšní dvatisícedvěstě metrů sněholedových žlábků  východního kotle, ústících do strmé hrany Kyasharu. Jsem tu znova  pod tou hrůzou, která vyrostala z údolí říčky Inků někam k mrakům. Hlavou mi probíhá osm let starý snímek, který má spíš nádech už dávné prehistorie. Stojím pod kopcem s Dejvisem Štastným a říkám:
“Tak co“.
“Jdeme to zkusit“. Odpovídá nazpět velikán.
Můj směšně malý ptačí hrudníček oproti jeho vypadá více než žalostně. Jsem rád, že klidný velký kámoš je se mnou. Sálá z něho jistota ,že vše dobře dopadne, i přesto že si vymyslím kdo ví jakou hovadinu. Bohužel jeho slova po nepříjemném dvoudenním lezení se stejným počtem  plnotučných bivaků moc nepotěšila:
“Marouši mám z toho špatný pocit, nehledě k tomu ,nectím se dobře, chci jít dolů“.
Vidím, jak ho to mrzí, ale také vím, že si vše dobře rozmyslel a bylo bez předmětné o jeho slovech nějak licitovat. Dohodnuto, slaníme na zem a sbohem šáteček. „Tak snad někdy příště“....

Dnes tu stojím se stejnou otázkou jako před lety. Ta samá stěna s panenskou lákavě mrazivou výzvou, jen  parťák  znatelně menší než jsem já. Je pravda, že má drobnější postavu, ale i tak se povedlo přírodě do té schránky vecpat velké srdce výtečného lezce a kámoše.
“Tak co“?
„Jdeme to zkusit.“ Vypadne odpověď z Honzy, kterou jsem znal stejně předem.
V prochladlém fialovém úsvitu stoupáme sutí až k nástupu. Tady čekají dvě svázané lana obalené ledovou námrazou mizející v dály. Jümary s chroupáním ohryzávají nános při každém posunutí vzhůru. Šplháme po špagátech přes stometrový strmý schod. Všudypřítomné ticho prořezávají protivně kvičící hroty maček drásající skálu. Vyhoupnu se nad  visící rampouchy, kde se předchozí den při proťukávání přes ně docela dobře Honza vyřádil.

Dolézám přes zalitý tobogán až na konec lan a stojím  u začátku  prvního sněhového pole. Hlavu vyvrácenou dozadu při hypnóze amfiteátru rozloženého přede mnou. Snažím se vstřebat těch osumset metrů a porovnat s pohledem, na který jsem naučený odspodu.
“Jo támhle je další druhé ledové pole s propletencem žlábků sahající až do třetího hajzlíka, no a pak třistametrový traverz. Po něm následuje výklus až do sedla, s vertikálně nařaseným sněhobordelem. To bude pro nás poslední rána z milosti. Óne sranda ,pokud chceme být za pět dní dole na zemi, tak sedýlko je bezpodmínečně dnešní cíl. Jdeme a ani minuta.... nazdar“.
Cvakám na sebe matroš ,cepíny do ruky a začínám lézt. Honza čeká na napnutí lana a startuje souběžně za mnou. Občas založím nějaké jištění, jen pro trapný pocit dodržení bezpečnosti dle přísné metodiky lezení. Zastavuji se až pod kolmými ledy v tenoulinké vrstvě přirostlé ke skále. První část padla na Honzu. Pomalu se prosekává pod několikacentimetrovou nejtenčí část úzkého hrdélka s glazůrkou  spojující dva žlábky, který při přibývajícím slunci mizí před očima jak jarní smích..Pokud to spadne dřív, než tam Honzík doleze, jsme v pěkné bryndě. V případě, že z těch dvou kdo poletí jako první, bude můj parťák, tak nezbývá nic jiného než mu popřát happy jurney a vzápětí ho následovat ve spanilém letu do údolí. Jinými slovy, jištění na prdlajs a hra o vabang je v plném proudu.

foto by Marek Holeček

Krátce po poledni dolézáme do míst se sedumdesáti stupňovým traverzem. Táhne se šikmo nahoru k sedlu jak had, přetínající kotel amfiteátru na dvě části.
„Tý-ý vole mě bolí ruce jako svině“letmý komentář Honzy o stavu věcí.
Nikterak tomu výlevu nevěnuji pozornost a beru to spíš jako když se doběhne a je třeba pro uvolnění krku  několikrát flusnout na zem. Pokračujeme dál v lezení, ale najednou mi naše počínání připomíná spíš hrabání a klouzání na písečné duně než ve sněhu. Pod nohama vyrostla magnetizující díra. Nemáme časový prostor zabývat se jištěním ani přemýšlením nad možnou chybou-spěcháme.

foto by Marek Holeček

„Do hoďky jsme v sedle“řvu za mizejícím lanem
„Jo“     
Skutečně  dramatický a jiskřivě nabitý dialog. Nicméně těsně před západem slunce prošlapávám poslední metry na sedlo a vidím na druhou stranu. Slunce psalo několikaminutové drama světel a stínů odcházejícího dne. Takové memento mory s doruda rozžhaveným Makalu, napravo od něj  v tmavnoucím  stínu silueta Mt.Meru a jen už koužďibylínek ozářené čepice Kusum Kanguru. Začíná mi omrzat nos a kosa začíná být více jak citelná. Praskání a šustění membránového oblečení dávalo jasnou informaci, že teplota skouzla dvacet stupňů pod nulu.
„Rychle postavíme žďárák a s rachotem do spacáků jinak zmrzneme jak sobolí hovno“. Drkotám mezi zuby.
„A na-na-va-řit“odpověď z druhé strany“.

foto by Marek Holeček

16.10
K ránu  vyhráváme klepajícími kusadly serenádu pro dva zoufalce.
„Ježííšíí, kde je to zajebané slunce, ono snad už nikdy nevyjde“
Na východu Himalájí se objevuje růžovějící pruh světla. Ovšem dnes si dává  setsakra na čas, ale nakonec  se vylouplo do vyčištěného nebe, bez známky větříku s paprsky dodávající okamžitě životadárné teplo. Hlavu mám vystrčenou ze žďáráku a v duchu lezu po ostré hraně Kyasharu dalších osumset metrů, které jsou z mé ležmo zaujaté pozice vidět. Do vršku je ještě nutno přičíst další sněhovou čepici o třistech metrech. Počítám na prstech : „jeden bivak pod vršek, druhý na odlehlé straně, kde jsme už leželi s Honzou při sestupu před třemi roky při prvovýstupu východní stěnou. No, pak slanit za den již známou stěnou a cesta je v kapse“.
Sčítám vztyčené prsty, celkem tři dny. Žrádlo na čtyři včetně plynových bombiček v našich báglech. Tak to máme jeden den k dobru pro případný záser. Snad dobrý. V tom mě vytrhne z bloumání Honzův hlas: „nemůžu hýbat rukama“.
„Co“? koukám na něj jak si dlaněmi navzájem tře hřbety rukou.
„Poslouchej“a cpe mi pařát k uchu. Z vnitřní strany všemožných táhel vychází zvuk kňučení a skřípání jako v starých pendlovkách. Konečně se mi začínají spojovat události z předchozích dnů.
„Zánět šlach jak prase,obávám se chlapče ,že si skončil“.
Sleduji v očích Honzíka lehký chaos se směsicí zoufalství, podtržený lehkým zvlhnutí očí.
Snažím se ovládnou své vlastní vnitřní hryzavé zklamání a nezhoršovat tak dusivou chvilku.
Nevím jak se to podařilo, ale klidným hlasem, který měl hlavně uklidnit Honzu, dávám do kupy i sebe„ser na to parde, hold jdeme do kopru. Podělaný kopec tady bude stát i za dalších tisíc let“.
Dopíjíme čaj a házíme krámy do batohů. Den jak víno nám usnadní odchod do údolí. Poslední pohled na nahoru. Hrdá nedotčená hrana nám s potměšilým úsměvem mává na odchod.
Čtrnáct slanění přes žulový monolit a jsme krátce po poledni  pod nástupem. Osud mě znovu vypekl a zasekl na stejném místě.
Už podruhé jsem se z  vršku Kyasharu ne-DOTKNUL NEBE „Tak snad někdy příště“.......
Náš poslední závěrečný krok zavírající letošní putování po asijských veleobrech je udělán.

foto by Marek Holeček


Pro Vás kdo sledoval naší expedici Devold TripleNorthWalls jsem sestavil malinkou rekapitulaci zajímavých veličin.
Sečteno za 99 dnů jsme 16x vzlétli z ranwaye a s plechovou potvorou nalétaly 10ti-tisíce kilometrů. Navštívili 3 státy: Pákistán, Afgánistán, Nepál. Povedlo se vylézt ve dvou alpským stylem 2 prvovýstupy a to na Kapuru v Karakoramu a Uparisínu ve Váchánu. Třetí kopec Kyashar v Himálaji zůstal po osumset metrovém ataku v rovině stále jen otevřeného pokusu. V autech jsme odseděli při hárdkorových jízdách po asijských cestách bezmála dvacet dnů. Přitom pneumatiky  vehiklů s námi natočily tisíce kiláků. Při přesunech pod kopce naše nohy našlapaly a  záda unesly batohy přes 30 dní, včetně stovek naťapaných opruzokilometrů. Čekání na přepravu, nebo vyřizování povolení a dalších nesmyslů padla 1/3 z celkového počtu dnů. Kompletní bžunda stála 120 tisíc českých chechtáků a 21 tisíc amerických koláčů. Není v tom započítaná ani 1 koruna za oblečení a lezecký matroš s filmovým,nebo fotografický materiálem. Z toho lze říct, že 90% zaplatili naši kámoši, kteří nás chtěli podpořit částečně z důvodů propagace svých výrobků, nebo prostě jen tak. Pro předejití rozsáhlých spekulací na netu, uvádím i díl
34 tisíc, který  přispěl Český Horolezecký Svaz. Největším a nejen morálním sponzorem zůstává Honzova  žena Renča a samozřejmě lety ozkoušená a větry ošlehaná moje Klára. Odvezli jsme si v mém případě x-krát vyvrknutý kotník a omačkané prsty u nohou, z Honzovy strany
2 omrzlé palce u střapečků dole, 2 záněty šlach na rukách,dvě loupající kolena včetně protestující ledviny. Paradoxem celé výpravy ovšem zůstává a je  zarážející poměr, že z celkového času se lezlo pouze 9 dní s 6ti bivaky ve stěně. Málo času hutné kaše za moře peněz. Tak to v horách chodí. Přesto díky za každý den, který jsme mohli  spolu  s Honzou prožít, jelikož  zůstanou stále barevným a voňavým dobrodružstvím, nejen pro pozdější tlachání s kámoši u piva, ale jako krásný prožitý sen po zbytek života.

Nedílnou součástí toho co se povedlo, je oblečení a použitý lezecký materiálu. Nepíšu to k vůli tomu, abych lízal dírky našim  sponzorům. To moc dobře vědí, že touto formou bych to nedělal. Oslovení výrobců, nebo obchodníků vzešlo z mé strany a to z důvodů jasně zištných. Na trhu mají buď nejlepší výrobky, případně se dělí o prvenství s několika málo dalšíma firmami, které stejné produkty vyrábějí. Jinými slovy, šel jsem přesně po věcech vytipovaných a topových.   
Pokud budete mít zájem, tak uvádím na  konci kompletní jmenný seznam věcí používaných při našem courání po asijském kontinentě s typovým označením a webovým odkazem.

foto by Marek Holeček

Všechny zdraví a děkuje za milou, duši i ješitnost hladící podporu Mára Holeček a Honza Sterneck Doudlebský 

Technické data k výstupu:
Kde:Nepál/centrální Himálaj/údolí Inku
Co: druhý  pokus o prvovýstup na  Kyashar/6760m.n.m.,jihovýchodní hranou   
Obtížnost: pokus skončil po 800m v ledu WI 6,mixech M7, celkový sklon 70°
Kdy: 15.10 -16.10 2008, celkem 31hodin alpským stylem
Kdo: Marek Holeček a Jan Doudlebský

Oblečení a ostatní vybavení:
1)membránové strečové převleky Klättermusen bunda (Froste) kalhoty(Freke) rukavice (Greppet)
2)kompletní spodní vlněné prádlo Devold (ponožky, kalhoty, tričko,mikina, vložky do rukavic, čepice)
3)péřová bundička  Klättermusen  (Liv)290g www.northtrappers.cz
4)boty La Sportiva  (Trango Ice - Honza),(Batura-Marek) a (Olympus mons evo-Marek i Honza) www.hudy.cz
5)hodinky s výškoměrem Suunto (X-lander) www.suunto.cz
6)brýle Julbo

Lezecký materiál který jme měli s sebou:
2x lana Tendon  75metrů, průměr 7,8mm
2x sedáky Tendon (Light)  www.lanex.cz
1x sada friendů RockEmpire (krom dvou velkých)
1x sada čoků RockEmpire (krom všech velkých)
7x prošité smyčky RockEmpire  www.rockempire.cz

2x helma Grivel
1x útočný stan Autdoordesigns
3x skoba véčko,4x nůž, 2x dužnik- BlackDiamond,Camp
2x cepíny a Grivel (Taakoon) www.hudy.cz

2x cepíny Raveltik (Demon Super Cup)
2x mačky  Raveltik(Spider)
5x šrouby do ledu Raveltik www.raveltik.cz

2x batoh Bergans (Helium 50l)
1x útočný stan  Bergans www.northtrappers.cz

1x bivakovací pytel SirJoseph 700g
2x spacák SirJoseph (Koteka) 800g www.sirjoseph.cz

2x vařič Var II
3x plynové bombičky  250g propan/butan

Marek Holeček   [úpravy] 10:40 29.10.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 obdivuhodné výkony13:24:23 29.10.2008
Jako vždy luxusně napsáno, tak jak to Mára umí, čte se to samo. Jak jsem to četl, už už jsem vás viděl na vršku, když v tom...zklamání, jako bych tam byl. Hlavně že ste v pořádku, šlachy se uzdravěj! Paráda, gratuluji k tomu všemu, co se vám podařilo, opravdu obdivuji!
Míraodpovědět 

 Kopec nekopec13:28:37 29.10.2008
Gratulace kluci, posledni kopec se povede jindy, ted zase domu, ceske pivo, pisky, prace,..., :)
loudisodpovědět 

 Toutching ???08:18:52 30.10.2008
Máte chybu v nadpisu, mládenci.
korektorodpovědět 
 Re: Toutching ???10:27:22 30.10.2008
Drobna chybka v jinak vybornem clanku. Musim rict, ze vo Marovejch pocinech je vzdycky pekny cist.
Radek J.odpovědět 

 potlesk13:33:12 30.10.2008
Ahoj Borci, teším sa z Vašich krásnych zážitkov a realizovaných výstupov. Vdaka za možnosť nahliadnutia do nádherných stien a tiež za nekonečnú motiváciu. Prajem príjemnú, duši aj telu lahodiacu regeneráciu. Klobuk dolu. Andy
Andy Kolárikodpovědět 

 nedá se jenom vyhrávat13:56:36 30.10.2008
Držím palce, ať to příště vyjde hladce a bez potíží. Moc pěkný články. A i neúspěchy k lezení patří, takže je vlastně príma přečíst si vedle všech možných oslavných a triumfálních článků taky nějakej normální o tom, že to holt jednou nevyšlo. (Což vám samozřejmě nepřeju.) A šlachy ať jsou co nejdřív v oukeji!
Piškotodpovědět 

 poslední kopec15:51:01 30.10.2008
Prostě paráda .
A je jasné vítěství je přežít ,aby jste mohli zase na jiné kopce a nebo zase sem kdo ví:-)
Koriodpovědět 

 Námrd18:15:42 30.10.2008
Stále patříte mezi moje nejoblíbenější lezce...to že to skončilo takhle je sice trochu k nasrani ale i tak jste pro mě hrdinové...pověsim si Vaše fotky hned nad hrazdu ;) hehe... Have fun
Komixákodpovědět 

 Dobrý.13:27:35 31.10.2008
Super výkony. Pěknej článek. Márův styl se mi moc líbí. Až se hecne a napíše nějákou büche, rád si ji koupim.
Řepákodpovědět 

 Slusna prace15:51:08 31.10.2008
Gratuluji chlapci - paradni vykon, tak to ma byt a tak je to spravne!
Honza Medvedodpovědět 

 kdo umí, umí20:04:18 05.11.2008
Moc gratuluju, je fajn vidět, že někdo pořád ještě v horolezectví potvrzuje, že slovo HORY tam je obsaženo právem.
nosicekodpovědět 

 Foto dne:

Olympijská kvalifikace Šanghaj
 Databáze cest:
Všechny cesty (175312)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
No Name 6C Huaraz - Chachipampa
Con Mis Amigos 6C Huaraz - Chachipampa
El Shorticito De Gogi 6A+ Huaraz - Chachipampa
Quechua 6B Huaraz - Chachipampa
Hellas Work 7c Kalymnos
Nově komentované:
L'acrobatie 7a Restonica
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka
Hellas Work 7c Kalymnos
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka

 Nově v diskusi:
Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Lenka Vacvalová CV | Re: Prva Slovenka na Evereste bez kysliku | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: Prva Slovenka na Evereste bez kysliku |

 Nové komentáře:
Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: Nuly - jste Po.rané Nuly | nasrat | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? | Re: A co si vzít úvěr borci? |

 Kde to vře:
ZaTransparentníSvaz - rekapitulace po VH ČHS (104)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (89)
Pád německého lezce (21)
Adam Ondra: Připraven na olympijskou kvalifikaci v Šanghaji (13)
Ve Víru na Žďársku chtějí zachránit tovární komín pro lezení (10)
Nový lezecký seriál videí Představení oblasti (9)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace obtížnost (8)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace bouldry (8)
Saští horolezci zazpívají v Dolním Žlebu (4)
SP v boulderingu a v lezení na rychlost v Salt Lake City, USA (4)

 Nově v inzerci:
NEPROMOKAVÁ BUNDA RAB DOWNPOUR ECO vel.XL | Statická a dynamická lana | Dřez a lednice | Lezení | Ztracené Brýle Julbo Explorer | La Sportiva Trango Guide Evo | Campingaz Plynová kartuše | Parťačka na hory | CT Alpine Up | Dětskě lezačky 20cm |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 839 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 861 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 923 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 829 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.