LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Paráda, už budu u kruhu! Ale proč je od kruhu vždycky bouldr?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
18.Kolomazník 10550
19.Kalvas 10538
20.Sejbal 10400
Bouldry:
18.Chytil 10025
19.Vejsada 10006
20.Šlapák 10000
Hory:
15.Dörfl 3442
16. 3376
17.Abt 3287

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231271 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 istenie pri sololezeni07.11.2023
dobry den! vedel by mi niekto poradit techniku,resp. technicku pomocku na istenie pri sololezeni? konkretne pri tahani (na prvom konci), nie na hornom lane..
dakujem za kazdu odpoved,
d.
 Re: istenie pri sololezeni07.11.2023
  Re: istenie pri sololezeni08.11.2023
dakujem pekne..!
  Re: istenie pri sololezeni09.11.2023
Petzl by búchal hlavu o stenu, keby to videl.
 Re: istenie pri sololezeni08.11.2023
Hele buď nejenže umíš hledat a číst anglicky, ale máš i drive a posedlost zjistit co se dá, a pak st
  Re: istenie pri sololezeni08.11.2023
připojuji se k nepodepsanému názoru. a bacha, sebejištění je děsná pakárna a hrozně to zdržuje. a vů
 Re: istenie pri sololezeni08.11.2023
Tak jenom stručně, nevím jak dlouho lezeš, jak jsi zdatný, rozumný, klidný, atd. Za mě, Revo od Wild
  Re: istenie pri sololezeni08.11.2023
Pardon, živě jsem Revo zatím neměl v ruce. Proto se ptám, možná hloupě, ale zajímalo by mě to.
   Re: istenie pri sololezeni08.11.2023
Ono možné je asi všechno ale je to velice nepravděpodobné. Pokud do toho spadneš, tak se to okamžitě
    Re: istenie pri sololezeni08.11.2023
Díky za odpověď!
Jo, s grigri tu legraci občas provozuju. Ne že bych kdovíjak padal, ale párk
     Re: istenie pri sololezeni08.11.2023
Na solo na prvním, je Revo asi dobrá volba. A nebo ještě jinak, než jsem našel Revo, lezl jsem jenom
      Re: istenie pri sololezeni26.11.2023
Za mě souhlas, cvakání nad hlavou je opruz a jediná nevýhoda, která ale asi bude společná všem samoj
  Re: istenie pri sololezeni08.11.2023
Pardon, živě jsem Revo zatím neměl v ruce. Proto se ptám, možná hloupě, ale zajímalo by mě to.
 Re: istenie pri sololezeni08.11.2023
Viz třeba zde (2 mezery):
https:// app.box.com/s/ xe19rd4mymgu63vqaq1owf1doh2na92g
  Re: istenie pri sololezeni08.11.2023
Ten odkaz, to už je takový ten maximalizmus, takhle daleko já nikdy nedošel, takovou zprávu bych nik
   Re: istenie pri sololezeni10.11.2023
Jo, je to možná až příliš precizní a důkladný, ale myslím, že to na druhou stranu může být i výhoda.
 Re: istenie pri sololezeni09.11.2023
Je jedno jestli člověk chodí po ocelových konstrukcích , či po horách . Aby lano volně projíždělo po
  Re: istenie pri sololezeni10.11.2023
Výběr lana při tom sólolezení asi hraje velkou roli že? Zkoušel jsem ten tvůj postup, co zveřejnil v
   Re: istenie pri sololezeni10.11.2023
Asi tak, tichého parťáka a soloist-a jsem tu nikdy nikde neviděl. Stejně jako zmíněné Mundo. Já osob
   Re: istenie pri sololezeni13.11.2023
Ten Silent partner se dal velice špatně sehnat a když už, tak to stálo klidně přes 10 tisíc... Což j
 Re: istenie pri sololezeni09.11.2023
týjo! diskuse nabitá informacema! díky všem.

  Re: istenie pri sololezeni09.11.2023
jinak samosichry dělám tak akorát na střeše nebo na skalkách kde to mám nalezené, takové to smyslupl
 Re: istenie pri sololezeni09.11.2023
Tohle znáte?
stonecrag.com
El Mudo
 Re: istenie pri sololezeni09.11.2023
Do svých maximálních pětek jsem se při sólech jistil pomocí dole upnutého lana a postupného odmotává
  Re: istenie pri sololezeni10.11.2023
jojo, tímhle způsobem jsem svého času dost lezl v hlubočepech. na železniční to svádělo k tomu dole
   Re: istenie pri sololezeni10.11.2023
jaký vzácný okamžik kritické sebereflexe. ale jinak se dá závěrečný popis v závorce vztáhnout na drt
    Re: istenie pri sololezeni10.11.2023
ake už jsem tam viděl dvojici krásně nově vybavenou fungl novým vybavením, co si tu kolejnici začal

 Ztráta vybavení 06.11.2023
Ahoj, podařilo se mi vytratit lezečku Theory Lasportiva vel.40. Pak ještě sluchátka do uši beats a červený vak. Vše v okolí modřínu, kolem boulderu vendelové, nebo central, dýka a dreamliner.
Kdyby cokoliv pište,
Díky
 Re: Ztráta vybavení 06.11.2023
Hríco kdy už bude ta knížka? :D
  Re: Ztráta vybavení 20.11.2023
sorry to je jinej hríca... :) my bad!

 zadavaní cest01.11.2023
ahoj admini, nemůžete udělat něco se zadáváním nových cest? to je opravdu tragédie
 Re: zadavaní cest02.11.2023
Je to znacne suboptimalni, za me by treba ale stacilo jen malinky zlepseni a to je "duplikovat
 Re: zadavaní cest02.11.2023
thecrag.com
  Re: zadavaní cest02.11.2023
Tam neni vetsina ceskych cest.
   Re: zadavaní cest02.11.2023
84tis cest nebude o moc méně, než na lezci. Severní Čechy kvalitní, Český Ráj a Adršpach nekvalitní.
    Re: zadavaní cest02.11.2023
Na lezeci je celkem 171 200 cest, jednoduse ale nezjistim kolik jich je z CR.
    Re: zadavaní cest02.11.2023
+ se tam k tem cestam nic moc nedozvis, co se treba pisku tyka.
 Re: zadavaní cest02.11.2023
Empiricky jsem nasel trik, ktery to dost zprijemni. Sektory a oblasti lze opakovane psat do kolonek
  Re: zadavaní cest02.11.2023
To je docela dobrej point, diky!
  Re: zadavaní cest02.11.2023
Přesně takhle jsem zadal stovky cest před 21 lety na civilce :D :D :D
  Re: zadavaní cest02.11.2023
Což ovšem stále nemění nic na tom, že zadávání cest stojí za starou bačkoru.
 Re: zadavaní cest03.11.2023
taky bych ocenil, kdyby se to přidávání zjednodušilo, protože teď je to děs. Myslim, že by ta databá
 Re: zadavaní cest05.11.2023
Tak co si budeme povídat. Databáze žije jen díky fundamentálním deníčkářům. To martyrium bych nebyl
  Re: zadavaní cest05.11.2023
Moc nerozumím, co autor myslel slovem fundamentální deníčkář. Pokud tím ale myslel něco z následujíc

 Kralupy28.10.2023
Byl jste někdo v poslední době boulderovat na Kralupskym pantaku? Dnes jsem se tam stavoval asi po roce a přišlo mi, ze stred stěny je znicenej flexou/sanovanim. Ví o tom někdo víc?
 Re: Kralupy30.10.2023
cestou jsem se stavil na to podívat a nic zničeného není, je to stejné jako už mnoho let. Kromě siln

 Ochelwände - pěkná ferratka u Bad Schandau23.10.2023
Líbilo se i JayKaovi: https://encr.pw/L9HAG
 Re: Ochelwände - pěkná ferratka u Bad Schandau23.10.2023
Ten tvůj zkracovač nefunguje
  Re: Ochelwände - pěkná ferratka u Bad Schandau27.10.2023
Sakr, thx.
  Re: Ochelwände - pěkná ferratka u Bad Schandau27.10.2023
Sakr, thx.
 Moon Warrior crash pad20.10.2023
Ahojte.
Máte někdo zkušenosti s bouldermatkou Moon Warrior? Tlumení, výdrž,… třeba v porovnání s bouldermatkama značek Ocún nebo Peter bouldering?
Díky za každou recenzi

 Práva Vltavská žula19.10.2023
Jsem se dočetl, že svaz zakoupil autorská práva k průvodci Vltavská žula. Vzhledem k svazové databázi se přímo nabízí otázka, zda-li by nevyšel jeden člověk s dronem a PC levněji. Ale to se asi stejně nikdy nedozvíme. Snad bychom se mohli aspoň dozvědět,
 Re: Práva Vltavská žula20.10.2023
Svaz má určitě své problémy, ale nehledal bych je zase za každou cenu.
On průvodce není jen d
  Re: Práva Vltavská žula20.10.2023
Chybí tam, že se na tom nedá vydělat, jinak by byla pohádka kompletní. Takže dobrovolníci dosypali z
   Re: Práva Vltavská žula20.10.2023
Jestli je to super byznys, tak nebreč a pusť se do vydávání průvodců. Budeš bohatej a nebudeš muset
    Re: Práva Vltavská žula20.10.2023
Jestli nejde spíš o prodání cizí dobročinný práce..
     Re: Práva Vltavská žula20.10.2023
A po vydání knihy by některé věci v sektorech na Vltavě mohly zmizet z databáze, jako se to stalo v
  Re: Práva Vltavská žula20.10.2023
Ano, dobře řečeno. Cesty je potřeba znát a dobře zakreslit. Tj. svaz si koupil soubor chyb :-)
   Re: Práva Vltavská žula20.10.2023
Však on to Jandík všechno přeleze a opraví. A kdyby sebou ještě vzal Marťana s pajcrem, tak budou i
    Re: Práva Vltavská žula20.10.2023
+1:-)))))
   Re: Práva Vltavská žula24.10.2023
V průvodci Jirky Siky, chyby jsou, to je pravda, ale především je v něm obrovská a úctyhodná suma in
    Re: Práva Vltavská žula24.10.2023
Tady by bylo fér napsat, že převážná část té obrovské a úctyhodné sumy informací pochází z lezce, ka
     Re: Práva Vltavská žula25.10.2023
fér by bylo taky napsat, co všechno obnáší ty informace najít, zpracovat a knižně vydat, ale vo tom
      Zaplatilo by se to02.11.2023
Oba mate pravdu! A kdyby se delalo revidovany vydani, urcite by to na sebe videlalo, vzdyt po Vltavs
     Re: Práva Vltavská žula25.10.2023
tys toho průvodce zjevně nečetl a viděl maximálně zvenku. Jirka kreslil veškerá topa a pokud jsou na
     Pravá Vltavská žula...30.10.2023
...byla ta od Algeny v r. 2002 ;)
 Re: Práva Vltavská žula20.10.2023
Jestli by se Svaz neměl starat o jiné věci, než vlastnit nějaká práva k něčemu a vydávat průvodce. <
  Re: Práva Vltavská žula20.10.2023
To můžeš být v klidu, výtěžek z průvodce má jít právě na ty tebou výše zmíněné věci.
   Re: Práva Vltavská žula20.10.2023
Tak to sem blázen, vydělat se na tom nedá, je to dobročinná činnost, ale výtěžek jde na.... Tak neví
   Re: Práva Vltavská žula21.10.2023
Jistě, o něco výše zaznělo, že jde více méně o charitu. Když poplatíte daně, chci zeptat: o jakém zi
 Re: Práva Vltavská žula22.10.2023
Vlakno/tema zalozi "k." ktery si jakoze mysli, ze na pruvodce staci dron a jeden clovek s
  Re: Práva Vltavská žula22.10.2023
Naprostý souhlas. Zajímavá to doba.
  Re: Práva Vltavská žula22.10.2023
Bingo! Vzhledem k tomu, že 1 člověk dokázal udělat průvodce bez dronu a s nákresy udělanými ručně (t
   Re: Práva Vltavská žula22.10.2023
Magorismu u K. jsem si všiml už dřív. Je to úlet. Ne neboj, mně si na žádný oko nešlápl a nevěřím, ž
    Re: Práva Vltavská žula22.10.2023
Nějaký příklad zahraničního svazu, co koupil autorská práva k průvodci, by nebyl?
     Re: Práva Vltavská žula23.10.2023
Tak ono je otazka kolik to stalo, smysl by to mit mohlo a kdyz se chce, vydelat se na tom da - viz z
      Re: Práva Vltavská žula23.10.2023
Problém většiny průvodců a jiných horolezeckých knih je, že se stanoví termín, aby se to vydalo a ta
       Re: Práva Vltavská žula23.10.2023
To nevnimas dokud je tam blbě klasa směrem nahoru.
     Re: Práva Vltavská žula23.10.2023
proč by měl být??? co je toto vole zas za hru krucipísek? jo taaak, už vímodkud vítr fučí. vono i kd
     Re: Práva Vltavská žula25.10.2023
Nevím, jak je to přesně s právy, ale mám dojem, že švýcarský svaz vydává nějaké publikace, i průvodc
      Re: Práva Vltavská žula25.10.2023
Průvodce vydávaj taky Francouzi. Mám doma Drôme Provencale a z toho, co je v něm napsáno je součást
       Práva Vltavská žula27.10.2023
SAC prodává průvodce v ne příliš velkém rozsahu. U jednotlivých průvodců se jedna o různé autory, ne
 Re: Práva Vltavská žula23.10.2023
"ses docet"? Tak se tamtez doptej;))))
 Re: Práva Vltavská žula24.10.2023
Když už je tedy řeč o komerční činnosti, ví někdo o nějaké průvodci na české skály, z kterého by byl
  Re: Práva Vltavská žula24.10.2023
Tak třeba Hejtmoš vydává průvodce už řadu let a zatím nezkrachoval. Samozřejmě je k tomu potřeba vel
   Re: Práva Vltavská žula24.10.2023
Nemá náhodou hlavní příjmy z Afriky?
  Re: Práva Vltavská žula24.10.2023
Tak třeba Hejtmoš vydává průvodce už řadu let a zatím nezkrachoval. Samozřejmě je k tomu potřeba vel
  Re: Práva Vltavská žula25.10.2023
Taky by mě zajímalo jestli někdy někdo na průvodci nějak smyslplně vydělal. Hlavně u toho relativně
   Re: Práva Vltavská žula25.10.2023
Mělo tam být samozřejmě z něj (ne s něj).
   Re: Práva Vltavská žula27.10.2023
Nerad bych se dotknul autorů českých průvodců na Labak a Ostrov, ale potenciál vydělat mají jejich n

 Toczek, Kladsko, Polsko12.10.2023
Ahoj!  Jmenuji se Łukasz Gruszczyński a jsem jedním ze správců nové lezecké oblasti v Kladské zemi zvané Toczek.  Jsme moc rádi, že do této oblasti jezdí lézt čeští horolezci.  Chceme, aby to bylo populární.  Mám však obrovskou prosbu,
 Re: Toczek, Kladsko, Polsko18.10.2023
Přeložil jsi to relativně srozumitelně. V Česku je úplně stejný zvyk. Smyčka = nedokončený projekt.
  Re: Toczek, Kladsko, Polsko20.10.2023
V Německu je to stejné, ve Frankenjuře, je smyčka v nýtu respektována a prvovýstupce si takto zabere
   Re: Toczek, Kladsko, Polsko17.11.2023
S tou neomezenou dobou si to poznamenal dobre. Do nekterych sektoru se vracim vlastne uz roky a koli
    Re: Toczek, Kladsko, Polsko17.11.2023
Ješte beru zabrání směru nejt(bh) dole, ale konkrétně v Polsku to je už hotová cesta a jen je tam sm
     Re: Toczek, Kladsko, Polsko20.11.2023
etika (etiketa?) záboru smyčkou je jednoznačná jen u rozdělané cesty, a tedy u cesty dělané odspodu
      Re: Toczek, Kladsko, Polsko20.11.2023
nicméně v Polsku ať si to dělají po svém. to, jak to cítím já, opravdu není univerzální pravda.

 Poloha České Středohoří - zmizení10.10.2023
Ahoj,
co je důvodem, že z databáze Lezce zmizela oblast České Středohoří? Nyní vše jako Skály u České Lípy... Díky.
 Re: Poloha České Středohoří - zmizení11.10.2023
jo Bořeň u České Lípy je nesmysl
 Re: Poloha České Středohoří - zmizení11.10.2023
No to je kvůli restrukturalizaci. Vedení ČHS si nechalo zpracovat analízu ze které vyplývá ze většin
 Re: Poloha České Středohoří - zmizení12.10.2023
Jo to byl nějaký omyl. Opraveno. Poloha České Středohoří je zpět. Ještě to musíme u některých oblast

 Foto dne Rabenfels03.10.2023
Katalyzátor 8-, Auerbacher je víc vpravo za rohem.
 Re: Foto dne Rabenfels20.10.2023
Díky moc, opravil jsem to.

1   ...   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 istenie pri sololezeni
dobry den! vedel by mi niekto poradit techniku,resp. technicku pomocku na istenie pri sololezeni? konkretne pri tahani (na prvom konci), nie na hornom lane..
dakujem za kazdu odpoved,
d.
Dany21:24:53 07.11.2023
odpovědět 
 Re: istenie pri sololezeni
https://youtu.be/6Q3Xo32WTdo?si=qevt1LuRjFGGG3gg tu to mas pekne vysvetlene
Pepa22:36:37 07.11.2023
odpovědět 
  Re: istenie pri sololezeni
dakujem pekne..!
dany17:04:59 08.11.2023
odpovědět 
  Re: istenie pri sololezeni
Petzl by búchal hlavu o stenu, keby to videl.
PK18:05:53 09.11.2023
odpovědět 
 Re: istenie pri sololezeni
Hele buď nejenže umíš hledat a číst anglicky, ale máš i drive a posedlost zjistit co se dá, a pak strávíš desítky neli stovky hodin hledáním a studiem teorií a zkušeností co najdeš na internetu. Pak0 další desítky neli stovky hodin sušením někde v lomu

.. anebo máš mentora


.. anebo o tom ani neuvažuj



Žádnej hate, ale tak to prostě je, cokoliv míň je nerozum
10:09:16 08.11.2023
odpovědět 
  Re: istenie pri sololezeni
připojuji se k nepodepsanému názoru. a bacha, sebejištění je děsná pakárna a hrozně to zdržuje. a vůbec u toho není sranda, nepokecáš si a nikdo ti nepomůže.
samozřejmě se to může hodit nejen jako libůstka když neseženeš spolulezce, třeba v nouzi nejvyšší při horském průšvihu...
Lukas B.11:05:16 08.11.2023
odpovědět 
 Re: istenie pri sololezeni
Tak jenom stručně, nevím jak dlouho lezeš, jak jsi zdatný, rozumný, klidný, atd. Za mě, Revo od Wild Country. Lano založíš jakýmkoliv směrem a v podstatě chybu neuděláš. Funguje na obě strany.
Pokud jde očky pro karabinu tato provléknout, máš jistotu že jsi dobře založil a máš zajištěno.
Po dolezení na vršek procvakneš lano slaňovací karabinou a zrovna na zbytku lana jedeš dolů, žádné přesedání do jiné pomůcky.
Mám, používám a jsem spokojen, cvičně jsem si do toho jen odskočil, tlamu jsem do toho nikdy nehodil.
Pokud s tím nebudeš spokojený, můžeš to pak použít na jištění prvolezce, druholezce, jako náhrada za brzdu Asap při výškovkách, k umlácení medvěda, …….. na Joutubě stačí zadat Revo solo a climbing už naskočí sám a máš co studovat. Hlavně opatrně!
ABL17:50:51 08.11.2023
odpovědět 
  Re: istenie pri sololezeni
Pardon, živě jsem Revo zatím neměl v ruce. Proto se ptám, možná hloupě, ale zajímalo by mě to.
Není tam riziko, že si člověk tím "neaktivním" lanem nějak odblokuje jistítko a ono to projede? Třeba že se to neaktivní lano nohou nebo nějakým materiálem na sedáku... přitlačí tak, že by ho to odblokovalo?
P.18:46:31 08.11.2023
odpovědět 
   Re: istenie pri sololezeni
Ono možné je asi všechno ale je to velice nepravděpodobné. Pokud do toho spadneš, tak se to okamžitě kousne. Když je to zablokované a zatížené, ať už prvolezcem nebo tebou, tak v podstatě jediná možnost, jak to odblokovat, je použít tah "neaktivního lana" proti tomu malému segmentu, ten odblokuješ a lano držet do protitahu a povolovat, jako s normální osmou, nebo čímkoliv jiným. Jakmile pustíš lano, dáš prokluz, okamžitě se zase kousne. Spouštíš se, spouštíš prvolezce, kýchneš si, smeknou se ti ruce a stojí to. Spouštíš prvolezce, zatáhneš, odjistíš, smeknou se ti nohy pustíš lano, sek. Odjistíš, pustíš, sek. Pořád dokola.
Ty malé segmenty pod zatížením rukou v podstatě nejdou odjistit, pokud si ti to povede, je to tak velké cuknutí, že je neudržíš a stejně se to zase sekne. Možnost odjištění materiálem ze sedáku, je téměř rovna nule. Ta síla je opravdu velká a neumím si představit situaci, kdy si to tedy jako odjistíš a padáš tak organizovaně, že se netočíš, netlučeš se zprava doleva, lano se posouvá kladkou klidně, bez škubání. I kdyby se ti při tom solu omotalo lano kolem nohy, tak tě bude brzdit to tření a když si řekneš, že srandy bylo dost, docela to pálí a odmotáš jeden závit, tak se to okamžitě sekne.
Grigriho znáš, ne? Je to podobné. Zkus ho zatíženého odjistit bez použití otevřené páky, jenom za ten kloub páky. Ano, jde to ale cuknutí je tak velké, že to otevřené dvěma prsty neudržíš. Nikdy se mi nestalo, že bych si ho odjistil rukávem, materiálem, poutkem, atd. Grigri ti projede a pojede, když do něj dáš opačně lano. U Reva je to jedno. Pravo, levo, je to fuk. Vždy se ozve cvak.
Nevím co to udělá třeba v Tatrách v zimě, když se všude sype sníh, led, mráz, bordel..... já to používám jen v operetních podmínkách na skalách za městem.

ABL20:08:40 08.11.2023
odpovědět 
    Re: istenie pri sololezeni
Díky za odpověď!
Jo, s grigri tu legraci občas provozuju. Ne že bych kdovíjak padal, ale párkrát se mi to už povedlo, většinou ale kontrolovaně a vždycky rozumnou délku pádu v rozumném terénu.
Ale grigri má svoje mouchy, tak by mě zajímalo, jestli tohle je třeba o třídu lepší nebo tak něco. Normálně bych do REVA asi neinvestoval, je to drahý a těžký - ale nějaký vyšší standard jištění při sólu by tomu asi smysl dal.
Někde jsem teda narazil na informaci, že to odblokování REVA při pádu při jištěném sólu opakovaně způsobil tah (váha) toho neaktivního lana, mělo to vypadat zhruba jak píšeš: zachycený pád, odblokování, znovu zachycený pád... - dokud nebožák nechytil lano rukou.
Tomu samozřejmě jde předejít (kladka pro podávání neaktivního lana asi nejlepší, ta váha do jistítka se sníží na minimum), ale napadlo mě, jestli to na to není nějak citlivý.
Už jsem byl i poblíž situace, kdy zřejmě selhalo takové to pracovní grigri, Rig se to tuším jmenuje, možná (spekulace) tak, že se o něco na postroji zachytila ta páka a proklouzlo to až na zem.
Takže mě ta méně pravděpodobná rizika taky trošku zajímají.
A ještě otázka, jak se chová REVO při nabírání lana při cvakání nad hlavou? (Jasně, lepší je cvakat u pasu, ale na to jištění často není umístěný, často se cvaká naopak nahoře. No a Grigri to někdy umí dost komplikovat.)

P.20:42:28 08.11.2023
odpovědět 
     Re: istenie pri sololezeni
Na solo na prvním, je Revo asi dobrá volba. A nebo ještě jinak, než jsem našel Revo, lezl jsem jenom free solo. Když jsem zkoušel vše ostatní, skončil jsem jak brouk Pytlík, když chytal koníka. Takže to vlastně dobře dopadlo, ke skále jsem se ani nepřiblížil a řešil, jak se do tmy vymotám z toho všeho onoho. Takže, free solo něco co přelezu, lano na zadku, nahoře fix a TR. Používám MiniTraxion. Dnes na TR můžu použít i Revo. Chce to jen zvýšit zatížení lana abys nemusel prvních pár metrů dobírat ale nahoře zase nemusíš přesedat do jiného zařízení. Dolezeš k uzlu, zablokuješ, chytneš lano, odblokuješ a jedeš. Potřebuješ něco cvaknout, očistit, zablokuješ, ruce volné dělej co chceš.

Cvakat nad hlavou se dá, je to podobné, jako když je jistič trubka a povoluje ti po troškách. Nabíráš po troškách, zapojíš zuby, klasika. Pokud škubneš prudce, zablokuješ si dobírání, fakt funguje na obě strany.
Jinak máš pravdu, je to těžké, drahé ale můžeš to použít na tisíc způsobů.
Pokud se někde stalo, že váha lana dokázala odblokovat segmenty, tak to musel maník tahat lano dlouhé jak týden bez peněz. To už je ale asi trochu masochizmus, tahat takovou délku lana a stím i váhu. Já tahám 50m. Skála má cca 20m. A nikdy žádný problém nebyl.
Jinak v té "technické zprávě" je jedna zajímavost. Taková ta karabina s palcem. A nebo jenom s gumičkou. To je vlastně pomahátko, které omezuje váhu "aktivního" lana. Taháš potom o trochu menší váhu. Ale jak jsem psal, já to používám jenom "doma". Na Elcapa bych bral raděj někoho, s kým se můžu v pohodě pohádat.
ABL22:13:50 08.11.2023
odpovědět 
      Re: istenie pri sololezeni
Za mě souhlas, cvakání nad hlavou je opruz a jediná nevýhoda, která ale asi bude společná všem samojistítkům. Nelezu s tím ale svoje maximum a ještě jsem do toho neskočil.
 Maso19:08:27 26.11.2023
odpovědět 
  Re: istenie pri sololezeni
Pardon, živě jsem Revo zatím neměl v ruce. Proto se ptám, možná hloupě, ale zajímalo by mě to.
Není tam riziko, že si člověk tím "neaktivním" lanem nějak odblokuje jistítko a ono to projede? Třeba že se to neaktivní lano nohou nebo nějakým materiálem na sedáku... přitlačí tak, že by ho to odblokovalo?
P.19:08:26 08.11.2023
odpovědět 
 Re: istenie pri sololezeni
Viz třeba zde (2 mezery):
https:// app.box.com/s/ xe19rd4mymgu63vqaq1owf1doh2na92g
P.19:26:56 08.11.2023
odpovědět 
  Re: istenie pri sololezeni
Ten odkaz, to už je takový ten maximalizmus, takhle daleko já nikdy nedošel, takovou zprávu bych nikdy nenapsal. To je na mě moc složité. Tam je zajímavé snad jen to, že nějaká neplecha by se mohla přihodit pokud by se ti do těch mřížek přimotal třeba šroubovák na seřizování hodinek. Ten nenosím, tak snad to dobře dopadne. Jak jsem psal nahoře, Tatry zima, sníh, to si umím představit, že může přichystat nějakou žertovnou chvilku!
ABL20:20:02 08.11.2023
odpovědět 
   Re: istenie pri sololezeni
Jo, je to možná až příliš precizní a důkladný, ale myslím, že to na druhou stranu může být i výhoda. Je tam podrobně řešeno kde co, co možná intuitivně každého nenapadne, nebo třeba až časem na základě pokusů pokus-omyl. I když jiného to zas napadne a přijde mu to zbytečný. Způsoby zálohování štandu a pádové faktory, nebo třeba dvojí možná pozice Grigri a výhody/nevýhody, které ty pozice mají... Ty videonávody z YT jsou většinou zase trochu rizikový proto, že tam člověk snadno dost věcí přehlédne nebo nedocení, vypadají samozřejmě a triviálně.
P.12:47:16 10.11.2023
odpovědět 
 Re: istenie pri sololezeni
Je jedno jestli člověk chodí po ocelových konstrukcích , či po horách . Aby lano volně projíždělo používám kladku s blokantem , co drží váhu lana . A když si koupíš micro od Petzl a cvakneš vedle grigri do stejný karabiny ,a mezi kladkou a grigri nenecháváš víc jak ca půl metru lana , polezeš ca s 9mm lanem , nebude se grigri blokovat a zároveň , uděláš si z kladky třetí ruku a asistovaná brzda funguje plně automaticky ….jištění je jistota
Ve skautu mě učili loďák v zámkovce , taky funguje perfektně , asi jako soloist …ale grigri s micro kladkou s blokantem , je na sólo jištění bezprecedentní Mercedes
Tomajda05:32:33 09.11.2023
odpovědět 
  Re: istenie pri sololezeni
Výběr lana při tom sólolezení asi hraje velkou roli že? Zkoušel jsem ten tvůj postup, co zveřejnil ve videu Lukáš Černý ze zvědavosti doma, ale nefungovalo mi to - jednak se mi to hrozně blbě povolovalo a ani by mě to nechytlo (mám novou GriGri + CT RollNLock). Asi byl problém ve mém staším laně 9,7 mm, co se už dost kroutí... Jinak proč nikdo nemluví o Silent Partneru, když je to asi jediná pomůcka na sólolezení? Že se dá blbě sehnat?
 Eržik10:13:26 10.11.2023
odpovědět 
   Re: istenie pri sololezeni
Asi tak, tichého parťáka a soloist-a jsem tu nikdy nikde neviděl. Stejně jako zmíněné Mundo. Já osobně si našel Revo a pro moje potřeby zkrátka vyhovuje. Já když vidím systém Grigri - kladka a představím si sebe, jak se do toho montuju ...... bourec morušový by asi nevěřil vlastním očím. Ale klukům to vyhovuje, umí s tím zacházet, tak proč ne? Já bych se do toho prostě neumotal. A když ano, tak by po případném pádu asi všechno železo zůstalo na stěně a já bych byl po kolena zaražen někde v místě nástupu.
ABL18:28:57 10.11.2023
odpovědět 
   Re: istenie pri sololezeni
Ten Silent partner se dal velice špatně sehnat a když už, tak to stálo klidně přes 10 tisíc... Což je docela znatelná částka na zařízení, které si koupíš z druhé ruky a nevíš jakou to má historii, jestli to funguje, jestli to funguje stoprocentně, jestli to někde neni naprsaklé, jestli to neni scam atp...

Kdysi jsem si pořídil Revo, což pak i doporučoval Whittaker (ten vylezl se Silent partnerem Freerider na El Capa) a někde se vyjadřoval, že až vyjde Revo, tak bude radši lézt s tím. Já jsem s tím nakonec nelezl, protože mi to přišlo takové random ohledně zasekávání, ale asi to funguje dobře.

Se soloistem má videjko Špek (hledej na YT Pokéron, kde to vysvětluje), ale to taky nikde neseženeš. A jak píše Tomajda, je to v podstatě loďák na karabině, akorát se to možná snadněji povoluje.

No a když si se ptal, proč lidi preferujou gri-gri? Je to osvědčené. (Jestli si to dobře pamatuji, tak David Lama s Grigrinou vysóloval Freeridera. Nebo ze záběrů z Lunag Ri je vidět, že se dojišťoval Gri-gri). Tak proč vlastně shánět něco, co se dá koupit jen z druhé ruky a ze nesmyslné peníze, když se dá pořídit super věc, která je víceúčelová (dost možná nejlepší jistítko) a dá se s ní dělat to samé.

Navíc ten Tomajdův set-up, je tak promakanej, že vlastně není co vymýšlet. Možná jediný upgrage by mohla být ještě ocelka i do sedáku, ale to je tak, když už chce mít člověk posichrované úplně všecko...
Dan13:46:30 13.11.2023
odpovědět 
 Re: istenie pri sololezeni
týjo! diskuse nabitá informacema! díky všem.

Lukas B.08:07:52 09.11.2023
odpovědět 
  Re: istenie pri sololezeni
jinak samosichry dělám tak akorát na střeše nebo na skalkách kde to mám nalezené, takové to smysluplné alpské sólování, kdy se lehké délky lezou bez lana a těžké se samosichrem nejsou nic pro mě, prostě jsem zjistil, že mi to v onsajtu nedělá dobře a že se sám děsně bojím a svazuje mi to ruce a nohy (a tam, kde ve stejně výkonné dvojici lezu bez lana nebo dávám v běhu jedno jištění na délku a dobírám spolulezce výrazně slabšího nejsem schopen bez spolulezce udělat snad ani krok). holt lezení je mentálně kolektivní sport.
Lukas B.11:07:25 09.11.2023
odpovědět 
 Re: istenie pri sololezeni
Tohle znáte?
stonecrag.com
El Mudo
..10:07:13 09.11.2023
odpovědět 
 Re: istenie pri sololezeni
Do svých maximálních pětek jsem se při sólech jistil pomocí dole upnutého lana a postupného odmotávání smyček z lana, které jsem cvakal do jištění ve skále. Na sedák jsem postupně vázal a odvazoval loďák a když jsme se bál, tak vůdčák.

Bylo to pomalé, málo elegantní, ale nemohl jsem na tom nic podělat. Teď už to dělám, jen když potřebuju někam popolézt, anžto jsem z takových blbostí už vyrostl.
Kuba Turek11:14:51 09.11.2023
odpovědět 
  Re: istenie pri sololezeni
jojo, tímhle způsobem jsem svého času dost lezl v hlubočepech. na železniční to svádělo k tomu dole uvázat lano ke kolejnici (nepovedený pokus o vtip samozřejmě).
Lukas B.10:26:27 10.11.2023
odpovědět 
   Re: istenie pri sololezeni
jaký vzácný okamžik kritické sebereflexe. ale jinak se dá závěrečný popis v závorce vztáhnout na drtivou většinu autorových příspěvků.
Soudružka Joudová17:19:15 10.11.2023
odpovědět 
    Re: istenie pri sololezeni
ake už jsem tam viděl dvojici krásně nově vybavenou fungl novým vybavením, co si tu kolejnici začala na štand ovazovat. fakt, nekecám! asi před dvaceti lety.
Lukas B.20:41:55 10.11.2023
odpovědět 
 Foto dne:

Parný den na Kornu
 Databáze cest:
Všechny cesty (192424)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tatra nezná bratra VIIIa Hrubá Skála
W-kante V Bielatal
Blockweg III Bielatal
Nádeník 5 Milovské Perničky
Pivní Cesta VIIa Bělá U Děčína
Nově komentované:
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Hrana Tajuplného Slunce VII Bezděčín
Panu Domácímu Natruc 8+/9- Holštejn
Bakarat VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry | Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Buď v míru kamaráde | Re: paradocs | Ú je | Re: paradocs | Re: Prosím, | Peckoffka | Re: paradocs | Re: Prosím, |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (27)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)

 Nově v inzerci:
Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1160 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1276 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1460 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1428 
 Neřeším to – lezu vše 
 1129 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi