Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
42.Podstata 10107
43.Výšek 10077
44.Hyžný 10069
Bouldry:
42.F 9228
43.Jeliga 9203
44.Ježek 9200
Hory:
13.Černý 3878
14.Chomová 3836
15.Dörfl 3442

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1231035 cest
Nové přelezy:
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-
Take A Wal 9-/9
Troy 9+
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+

Stěny
Mariánské lázně - Mariánské Lázně
Stěny v Hejnici - Hejnice (okr. Liberec)
Zimní stadion Kopřivnice - Kopřivnice

Prodejny
HUDYsport - Brno
HUDYsport - Ústí nad Labem
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 spadlý matroš - používat?20.05.2015
Hojte lezci!

Spadla mi z 18 metrů preska (má nejoblíbenější) a dvakrát nebo třikrát se cestou odrazila od skály. Po vizuální prohlídce nejeví žádné poškození, ale nevim nevim... Nemám z toho moc dobrý pocit.. :D Ale když já jí mám tak rád..
 Re: spadlý matroš - používat?20.05.2015
Jo, normalne s tim lezu dal.
  Re: spadlý matroš - používat?20.05.2015
Kazdy sveho stesti strujcem....tim chci rici, ze uz bych ji nepouzival
   Re: spadlý matroš - používat?20.05.2015
Je fakt, že jde o tři stovky.. a život má větší cenu.
Asi jí vyřadím a vyhodím. Ale dost mě
 Re: spadlý matroš - používat?20.05.2015
Neproměřoval to svého času Pit Schubert?
  Re: spadlý matroš - používat?20.05.2015
Umí tu někdo německy? :-)
   Re: spadlý matroš - používat?20.05.2015
Fazit bez zaruky: Vlasove trhliny (a trhliny) mohou vzniknout pri vyrobe, je pohadkou, ze mohou vzni
 Re: spadlý matroš - používat?20.05.2015
x lidí ti odpoví, používám dál, y lidí ti řekne, ani náhodou, co si vybereš? kterých bude víc? Máš z
 Re: spadlý matroš - používat?20.05.2015
Já bych ji normálně dál používal. Teda v případě, že není nějak viditelně poškozená. Deformovaná asi
 Re: spadlý matroš - používat?20.05.2015
Ještě zajímavý stránky
  Re: spadlý matroš - používat?20.05.2015
Jenom pro zajímavost, zhruba v půlce je fotka karabiny z neděle:
  Re: jirkass, zpátky do ZŠ21.05.2015
Jirkass... "míty" :-( :-( to už napíše správně můj syn v 5. třídě :-(
   Re: jirkass, zpátky do ZŠ21.05.2015
Haha :) Ale opisovat se učí už v první třídě a Jirkas je s jedním "s", natož napsat to 2x,
   Re: jirkass, zpátky do ZŠ21.05.2015
Ty jo, hned bych šel, toho času na lezení. Ale tohle byl spíš překlep. Stejně se stydím.
 Re: spadlý matroš - používat?21.05.2015
Z mé strany používat pokud nejsou žádné viditelné defekty.
Jinak v práci mi sjela zámkovka po
 Re: spadlý matroš - používat?21.05.2015
Jestli lozíš po vlastním, tak na karabinách můžeš tahat vklíněnce, efekt talismanu i finanční stránk
 Re: spadlý matroš - používat?21.05.2015
nech to koňovi a používej. zdůvodni si to třeba energeticky, kolik to váží každá karabina, šest deka
  Re: spadlý matroš - používat? Klidně.21.05.2015
Já za sebe - používám. Jedná se za celá ta léta o dvě karáble. Mám je stále.

Jediné
   Re: spadlý matroš - používat? Klidně.21.05.2015
mam rad sroubovku kterou jsem nasel na silnici, jde zasroubovat, takze taky pohoda.
    Re: spadlý matroš - používat? Klidně.21.05.2015
Už ve druhé generaci používáme naši oblíbenou osmu - někdy na začátku devadesátek (nebo to už bylo k
 Re: spadlý matroš - používat?21.05.2015
Mikrotrhliny kvůli nárazu jsou jen pověra. POkud není viditelně poškozená tak je OK. Ale pokud jí ne
  Re: spadlý matroš - používat?21.05.2015
Osvědčený návod na spadlé expresky: Pokud jich máte víc stejných, co nejrychleji ji zamíchejte mezi
 Re: spadlý matroš - používat?21.05.2015
Naprosto tě chápu. Když dobrá expreska (např. Petzl) stojí i 630,- kus a pokud se věnuješ všem horol
  Re: spadlý matroš - používat?21.05.2015
to sou mi kšefty s držitelema razítek. jako tuhle ten kominík přes revize spalinové cesty, když vyšl
  Re: spadlý matroš - používat?21.05.2015
Hele, Poníku,
Biker žádal, aby si pokud možno nikdo nedělal srandu a až do teť to bylo f poho

 kam zajít19.05.2015
Zdravím, začínám s boulderigem a ráda bych si už vyšla na skálu. Jen si nevím rady kam :( . Pokud by někdo věděl nějaký dobrý místo v okolí Vrchlabí s lehkýma cestama tak by to bylo suprový:). díky
 Re: kam zajít19.05.2015
A co chceš? Najdi si šutr a zkus na něj vylézt. Když ho vylezeš, zkus jiný. Žádné cesty ani bouldero
  Re: kam zajít19.05.2015
Fakt?
 Re: kam zajít20.05.2015
napiš mejla poradím:-)
 Re: kam zajít20.05.2015
napiš mejla poradím:-)
 Re: kam zajít20.05.2015
napiš mejla poradím:-)
  Re: kam zajít21.05.2015
mail zde.. Vážně nevím co napsat :-D..

 Magnesium 19.05.2015
Ahoj, nevíte čím dočasně nahradit magnesium? Myslím tím něčím běžným, co najdu doma. Je vůbec nějaká alternativa? Díky.
 Re: Magnesium 20.05.2015
Jo vem si moučkovej cukr :-D ten je taky bílej...
 Re: Magnesium 20.05.2015
Proč to chceš nahrazovat?
  Re: Magnesium 20.05.2015
Vápnem a ideálně si ho zalej vodou :-D
bože to je dotaz....
   Re: Magnesium 20.05.2015
Tak tady nechápu tu reakci. Co třeba že se v nejbližší době nedostanu do obchodu kde magnesium prodá
    Re: Magnesium 20.05.2015
si řekni kámošovi ať ti vodsype. nebo i cizímu, když slušně pozdravíš, o počasí pokecáš, retko či zr
 Re: Magnesium 20.05.2015
ssavé kalhoty, nebo plenku za pas
 Re: Magnesium 20.05.2015
Malej ručník na gumičku za sedák. Nosím na písek v parném létě ;)
 Re: Magnesium 20.05.2015
Niekde niekedy, keď bola po 50.krát diskusia na tému "magnézium na pieskovcových skalách",
  Re: Magnesium 20.05.2015
Kdyz uz jsme u tech pisku, kdo by sel o vikendu potrenovat drajtulovani na Hrubici?
 Re: Magnesium 20.05.2015
Memento, homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris..volně možno ložiti jako: "Pomni, že pí
 Re: Magnesium 20.05.2015
Kalafuna, ale jestli jí máš běžně doma, to netuším.
  Re: Magnesium 20.05.2015
Zkus tohle:
magnesium METOLIUS ECO BALL 42g
prodává to RedPoint, snad i Hudy...

 Kalymnos - Ubytování18.05.2015
Zdravím, máte někdo, prosím, nějaký tip na levnější ubytování na Kalymnosu? Ideálně někde v Masouri, ale klidně i jinde. Pojedeme ve dvou s přítelkyní někdy na přelomu září/říjen. Díky moc za každé info. Hore zdar! :)
 Re: Kalymnos - Ubytování21.05.2015
Ahoj, bydlel jsem tady
  Re: Kalymnos - Ubytování21.05.2015
Ahoj, my loni bydleli tady:
 Marie Bruzkova,18.05.2015
jihoceska lezkyne, nalezena mrtva na Choustniku, je to drb nebo pravda?
 Re: Marie Bruzkova,18.05.2015
Jo, uz je to mesic ... :-(

 Labak - Hollywood<>Reichstag18.05.2015
Mam dotaz(y),
jak se jmenuje masiv a tri kratsi cesty (a jejich obtiznost) mezi Hollywood a Reichstag na levym brehu? tesne vlevo od Reichstag. Je tam jeste jeden projekt.
Diky

 Re: Labak - Hollywood&lt;&gt;Reichstag18.05.2015
Levý břeh Masív Zed Nářků Mosad VII "(Nový masív vlevo od masívu Reichstag)
V pravé část
  Re: Labak - Hollywood&amp;lt;&amp;gt;Reichstag18.05.2015
Mosad RP VIIIb
  Re: Labak - Hollywood&amp;lt;&amp;gt;Reichstag18.05.2015
Diky moc. Klicova informace je Zed narku.

 R.I.P. Dean Potter.18.05.2015
Dean Potter už není mezi živými.

http://www.climbing.com /news/dean-potter-killed-in-base-jump/
 Re: R.I.P. Dean Potter.18.05.2015
zrovna to čtu...
 Rozhovor - Hugo Pavlovsky17.05.2015
Pokud nekoho zajima povalecne lezeni v Krasu a zejmena v Macose, davam zde odkaz na prepis vypraveni s jednim z matadoru - Hugem Pavlovskym:
 Cesty na Prachově17.05.2015
Ahoj, mohl by mi někdo znalý poradit pár dobře odjištěných cest v Prachovských skalách. Obtížnostně spíše lehké cesty,ale kdyby byla nějaká výborně zajištěná, tak klidně do Xa. Jsem spíše silovější typ a preferuji kratší silové cesty a stěnové lezení.
 Re: Cesty na Prachově19.05.2015
Jestli preferuješ silové stěnovky, tak pro tebe Prachov obecně není dobrá volba. V materiálu, ze kte
  Re: Cesty na Prachově19.05.2015
Ze severní strany sluneční věže tam jsou krátké ukloněné cesty např...
Jinak klasiky, na mnic
   Re: Cesty na Prachově19.05.2015
jsem z Moravy, takže jsem se chtěl někoho zeptat jak to tam vypadá, ať nejezdím zbytečně přes půl re
    Re: Cesty na Prachově19.05.2015
100% stojí za návštěvu !!
     Re: Cesty na Prachově19.05.2015
Stoji za navstevu, ale urcite ne stylem projdi a koukej..
      Re: Cesty na Prachově20.05.2015
Pokud opravdu leze na klid Xa, tak tam stylem projdi a koukej v pohodě může jít..jinak samozřejmě ne
       Re: Cesty na Prachově20.05.2015
...a ve vybranou hodinu :-D Jo a na Turisťárně dobře vařej ;-)
 Re: Cesty na Prachově19.05.2015
Nocturno na Strážní věž
 Re: Cesty na Prachově19.05.2015
Jestli chceš krátký zajištěný těžký stěnový cesty, tak jed radši na křižák. Ne že by tam nebyly i dl
  Re: Cesty na Prachově19.05.2015
dík za radu, ale jedu tam na dovolenou, takže když už tam budu, tak bych rád něco vylezl, ale zatím

 Tre Cime - Dibona17.05.2015
Ahoj lezl zde někdo cestu Dibona na CimaGrande /TreCime/ ? Zajímala by mě cesta dolů, zda se to dá zpět proslaňovat, ,nebo jak je to řešené. Zatím nás situace nutí jet ve 3 na laně, což si taky nejsem jistý zda bude to pravé, patrně tam poleze hodně lidí
 Re: Tre Cime - Dibona17.05.2015
Ja sice tuhle cestu nelezl, ale kdyz se divam do pruvodce, tak je oznacena jako R2. S vynytovanyma
 Re: Tre Cime - Dibona17.05.2015
Lezl jsem to asi před deseti lety. Počasí nás donutilo v deváté délce ustoupit. Na štandech skoby, p
 Re: Tre Cime - Dibona17.05.2015
Všichni to sestupují po dolezení normálkou, kde jsou slaňovací kruhy.
  Re: Tre Cime - Dibona17.05.2015
Aha děkuji moc za info , budeme muset doplnit team na dvě dvojky a mrknu na tu normálku , tak snad t
  Re: Tre Cime - Dibona17.05.2015
kruhy luxusne, len treba trafit :)
 Re: Tre Cime - Dibona17.05.2015
dibon je lehkej (když vyjde počasí) ale štandy co pamatuju skoby, ale hlavně i když se to nezdá se d
 Re: Tre Cime - Dibona17.05.2015
Lézt se dá i ve třech - pokud teda máte s tím zkušenosti a nejste na štandu nemotorní (musíš přemotá
  Re: Tre Cime - Dibona18.05.2015
Ještě jednou díky za vyčerpávající informace :-) tak nahoru by to šlo a dolů to hlavně trefit abycho
 Re: Tre Cime - Dibona18.05.2015
Ahoj, my jsme to lezli před dvěma lety - cesta orientačně náročné spíš lezeš kde to pustí a kde b to
 Re: Tre Cime - Dibona20.05.2015
Lezli jsme to loni v létě, ve třech s mojí jedenáctiletou dcerou. Na štandech byla pohoda, s námi na

1   ...   354   355   356   357   358   359   360   361   362   363   364   365   366   367   368   369   370   371   372   373   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 spadlý matroš - používat?
Hojte lezci!

Spadla mi z 18 metrů preska (má nejoblíbenější) a dvakrát nebo třikrát se cestou odrazila od skály. Po vizuální prohlídce nejeví žádné poškození, ale nevim nevim... Nemám z toho moc dobrý pocit.. :D Ale když já jí mám tak rád..
Nadále používat nebo ne??

Jak se k tomu stavíte Vy, když Vám matroš spadne ze skály a najdete ho? Používáte ho dál?

Prosím odpovídejte normálně, pokud se chcete vysmívat, tak si to nechte pro sebe..

Díky!
 BikerM21:42:21 20.05.2015
odpovědět 
 Re: spadlý matroš - používat?
Jo, normalne s tim lezu dal.
Béda21:50:09 20.05.2015
odpovědět 
  Re: spadlý matroš - používat?
Kazdy sveho stesti strujcem....tim chci rici, ze uz bych ji nepouzival
Element22:07:33 20.05.2015
odpovědět 
   Re: spadlý matroš - používat?
Je fakt, že jde o tři stovky.. a život má větší cenu.
Asi jí vyřadím a vyhodím. Ale dost mě to štve, mám k ní docela dobrý vztah. Byla se mnou poprvé na vysokém kopci a taky jsem jí vždy bral do vícedélek a těžších cest jako takovou malou morální podporu..
 BikerM22:16:16 20.05.2015
odpovědět 
 Re: spadlý matroš - používat?
Neproměřoval to svého času Pit Schubert?
pbla402422:11:44 20.05.2015
odpovědět 
  Re: spadlý matroš - používat?
Umí tu někdo německy? :-)
http://sac-olten.ch/cms/wp-con tent/uploads/2008/11/alles-uber-karabiner.pdf
22:14:23 20.05.2015
odpovědět 
   Re: spadlý matroš - používat?
Fazit bez zaruky: Vlasove trhliny (a trhliny) mohou vzniknout pri vyrobe, je pohadkou, ze mohou vzniknout pri padu. Pokud pri padu neni poskozen zamek karabiny (nebo jak se tomu dneska spravne rika), nebo karabina samotna, tak lze karabinu, bez ohledu na delku padu, dale pouzivat.

Bez zaruky. Ja bych si asi ale stejne udelal z pamatecni presky, pamatecni smycku.
Geo23:26:15 20.05.2015
odpovědět 
 Re: spadlý matroš - používat?
x lidí ti odpoví, používám dál, y lidí ti řekne, ani náhodou, co si vybereš? kterých bude víc? Máš z ní dobrej pocit? Nemáš? Odpověz si a podle to si ji dej zpět do báglu, nebo si ji zarámuj.
22:11:47 20.05.2015
odpovědět 
 Re: spadlý matroš - používat?
Já bych ji normálně dál používal. Teda v případě, že není nějak viditelně poškozená. Deformovaná asi nebude, zvláště když se odrážela a tím se brzdila, ale špatný by byl nějaký hlubší vryp. Tak pak bych ji vyřadil.
 jirkas22:12:32 20.05.2015
odpovědět 
 Re: spadlý matroš - používat?
Ještě zajímavý stránky
http://www.geir.com/mythbuster.html
Kde maník vyvrací zažité mýty mezi nimi i ty o mikrotrhlinách v upadnutým matroši. Testoval karabiny 6 x pád z deseti metů na beton. A nevykázaly žádné snížení pevnosti.

Samotný BD říká: "It's best to inspect dropped gear for dings and significant trauma. If only light scratching is visible and gate action is still good, there is a good chance it is fit for usage."
 jirkas22:19:18 20.05.2015
odpovědět 
  Re: spadlý matroš - používat?
Jenom pro zajímavost, zhruba v půlce je fotka karabiny z neděle:
http://www.boulder.cz/prelezy-tydne-20-n903
A ta určitě nespadla.
22:24:43 20.05.2015
odpovědět 
  Re: jirkass, zpátky do ZŠ
Jirkass... "míty" :-( :-( to už napíše správně můj syn v 5. třídě :-(
09:23:57 21.05.2015
odpovědět 
   Re: jirkass, zpátky do ZŠ
Haha :) Ale opisovat se učí už v první třídě a Jirkas je s jedním "s", natož napsat to 2x, to už není ani překlep. Dnes už ale děti začínají lézt i daleko dříve, takže ta čeština bude vypadat, jestli už o základku budou viset na futru místo učení a pobíhat po skalách a stromech :D
martan11:16:31 21.05.2015
odpovědět 
   Re: jirkass, zpátky do ZŠ
Ty jo, hned bych šel, toho času na lezení. Ale tohle byl spíš překlep. Stejně se stydím.
 jirkas12:43:46 21.05.2015
odpovědět 
 Re: spadlý matroš - používat?
Z mé strany používat pokud nejsou žádné viditelné defekty.
Jinak v práci mi sjela zámkovka po laně až na zem na chodník (20-25m) a ten jazýček (pérko) zámku karabiny K.O. Nosnostně asi OK. Šup do koše.
Já polozničený věci už nepoužívám. To je jak s děravým kýblem. Člověk si řekne, že ho nechá jen na nářadí a suchej bordel, ale pak jak na pendrek si ho opět blbě naplní vodou... :-))
Esus05:41:02 21.05.2015
odpovědět 
 Re: spadlý matroš - používat?
Jestli lozíš po vlastním, tak na karabinách můžeš tahat vklíněnce, efekt talismanu i finanční stránka věci je pak vyřešena. Akorád jestli nemá keylock, tak je to pak o dost horší sundávání.
vašek k.05:57:56 21.05.2015
odpovědět 
 Re: spadlý matroš - používat?
nech to koňovi a používej. zdůvodni si to třeba energeticky, kolik to váží každá karabina, šest deka? z dvaceti metrů na podlahu letí rychlostí něco kolem šedesátky a má energii nějakejch deset-dvanáct džaulů (tak nějak s odporem vzduchu a cinkáním o stěnu). to je venkoncem prd (tada pokud to nedáš do svěráku a nemajzneš do toho kladivem napříč. no a teď si porovnej s tím když do experesky spadneš a vona se švenkne a cinkne o skálu například. jó kdyby ti vypadla z vrtulníku z kilometru, to potom by stálo za úvahu to řešit, ale takhle je to čistě pocitová nedůvěra. ale víš ty co, ono jde o pár stovek, jestli je ti to nepříjemný tak ji prostě dej sousedovic ratolestem na houpačku nebo tetě na pejska, nebo ji voz v autě na tažné lano, se podivíš co ještě vydrží až bude někoho tahat ze škarpy.
Lukas B.07:42:32 21.05.2015
odpovědět 
  Re: spadlý matroš - používat? Klidně.
Já za sebe - používám. Jedná se za celá ta léta o dvě karáble. Mám je stále.

Jediné co jsem vyřadil byla osma. Ta mi buchla v Příhrazích na hranu schodu z cca 20m volným pádem bez brzdění. To byl zvuk! Kousek hrany schodu pryč a na osmě byly dost pěkné vruby. Takže mi už spoustu let dělá ozdobu a společnost v pokoji a ne a ne prasknout.

Co se karabin týče, ty padaly a brzdily a dodnes vesele slouží.

Nevím kde to bylo psané, abych nedopadl jako náš moudrý Ovar z Hradu s Peroutkou. Možná to byl samotný velký Šubrt. Ale bylo to něco v tom smyslu, že nikdy nikde nebylo prokázáno, že by pád materiálu měl za příčinu následný pád majitele. Možná je to i proto, že to každý zahodí a pořídí si věc novou a nebo jako já to používá dál a nic se neděje.
Přidám se k lidem nahoře. Máš-li pochybnosti, nepoužívej. Nos na nich smyce, frendy, flašku, foťák .... i já jsem fetišista.

Pokud najdu něco v horách, tak to taky používám jen jako oběživo. Na slaňování, na utíkání a vždy dvojmo. No, dvojmo, řekněme jak jsem zrovna lakomý.

A když jsem poslal po laně dvě ocelové karabiny SGR a ony dole potkaly pařez, tak jim taky popraskala pérka. To byla tak trochu technická vada, protože se šetřilo a pérka která lééééta fungují v "hliníku", neobstojí při náhodném úderu v "železe". Palec je prostě moc těžký a pérko se snadno odporoučí. Ale jednalo se o šroubovačky a proto bezvadně fungují na tom tažném laně. Takže pohoda.
ABL09:17:38 21.05.2015
odpovědět 
   Re: spadlý matroš - používat? Klidně.
mam rad sroubovku kterou jsem nasel na silnici, jde zasroubovat, takze taky pohoda.
 asketa10:29:22 21.05.2015
odpovědět 
    Re: spadlý matroš - používat? Klidně.
Už ve druhé generaci používáme naši oblíbenou osmu - někdy na začátku devadesátek (nebo to už bylo koncem osmdesátek?) se takhle celá naše parta vykecává pod Křížovou a koukáme na dva maníky, co lezou tu strašnou hrůzu stropem jeskyně. Slyšíme svist, skáčeme do lesa a na šutrák přímo mezi námi doplachtí osma, odrazí se a odletí do lesa. Najdeme ji, má v sobě zásek, vždyť taky letěla volným pádem cca 50 metrů. Maníci dolezli a odešli, už jsme je neviděli. Takže stačil pilník na začištění a s osmou jsme veseli lezli dlouhá léta na skalkách i na horách. Teď ji používá na práci, do jeskyň, na stromy a občas i na lezení náš dospělý synek.

Moje stará osma Walter (kupovaná cca 1985) je zase z jeskyň probroušená o 1/3 - 1/2. Občas ji pořád používám na písku nebo do zablácených jeskyň, když si zapomenu Reverso.

A propos Reverso. První generace mi spadla několik délek na ledu a kamení v Maltatalu. Náhodně jsem ho našel při slaňování. Doteď na něm slaňuje a jistí moje žena.

Blbosti o poškození kovového materiálu jsou fakt jenom pohádky. Už jsem se setkal se zcela vážným tvrzením od našich nováčků, že když jsou karabiny normálně omlácené a odřené ze skal, měly by se vyměnit.
Kuba Turek12:56:19 21.05.2015
odpovědět 
 Re: spadlý matroš - používat?
Mikrotrhliny kvůli nárazu jsou jen pověra. POkud není viditelně poškozená tak je OK. Ale pokud jí nevěříš tak z ní pořád budeš mít špatný pocit a je lepší to zahodit a pořídit novou...
11:04:28 21.05.2015
odpovědět 
  Re: spadlý matroš - používat?
Osvědčený návod na spadlé expresky: Pokud jich máte víc stejných, co nejrychleji ji zamíchejte mezi ostatní...
Bída15:26:41 21.05.2015
odpovědět 
 Re: spadlý matroš - používat?
Naprosto tě chápu. Když dobrá expreska (např. Petzl) stojí i 630,- kus a pokud se věnuješ všem horolezeckým disciplínám, tak tě materiál vyjde i na milion celkem. Takže si pak věcí vážíš.

Co se týče poškození.
Postupuj jako při periodické prohlídce OOP. Pokus si nejsi jistý, shlédni instruktážní video na Petzlu nebo Singing Rocku.

Každopádně proveď vizuální kontrolu mechanického poškození a kontrolu funkčnosti.
- Proveď vizuální kontrolu zdali není tělo, zámek a západka karabiny deformována. Pokud ano - vyřadit.
- Pokud bude mít karabina vripy do 1mm, tak je zahlaď jemným pilníkem. Pokud je opotřebení materiálu větší jak 1 mm nebo 10% tak vyřadit - snížení pevnosti.
- Natáhni zápatku karabiny do maximálního otevření a pust. Musí se vrátit okamžitě do zámku. Několikrát to opakuj.
Pokud karabina nevykazuje žádné známky poškození, nejsou tam vripy a zámek se zápatkou funguje bez závad, tak není důvod nepoužívat karabinu dál.
Zkontroluj ještě expresní smyci, že nevykazuje známky poškození, natavení či chemikálií. Životnost garantována výrobcem 10let.

Doporučení revizního technika - pokud není mateiál poškozen můžeš ho používat dál, pokud si nejsi jist, tak kontaktuj některého revizáře a nech si materál zkontrolovat.
Ponik20:14:32 21.05.2015
odpovědět 
  Re: spadlý matroš - používat?
to sou mi kšefty s držitelema razítek. jako tuhle ten kominík přes revize spalinové cesty, když vyšlo najevo že neumí používat tesařskej sládací metr, tak jsem ho hnal svinským krokem že nestačil počítat schody. nebo tuhle ten dráteník, co byl zřejmě barvoslepej, a zapojoval dráty naprosto náhodně a když to v rozvaděči udělalo "pic" a vyskočilo co mohlo tak nevěřícně zavrtěl hlavou a pak to naprosto náhodně pospojoval jinak, po devátý iteraci se sice na chodbě svítilo, ale výslednej dojem trošku kazila fáze náhodně se objevující na kovových konstrukcích baráku, ten měl papíry taky v cajku. no nic, nemusí každej sdílet můj světonázor že každá regulace od ďábla jest.

obecně platí: ohnutá karabina patří do koše bo reziduální napětí (pár semestrů pružnost/pevnost/platicity nebo strejda gůgl). karabina, co se nedovírá páč je zdeformovaná patří rovněž do koše (bo to znamená že deformace je ale akorát není vidět). hlubokej vrip (co to je? já znám vryp od slovesa vrýpat, ale můžu si ty pindy laskavě nechat vod cesty, žánop) co nejde vyhladit kulatým jehlovým pilníkem za deset vteřin šmidlání znamená, že karáble patří do koše. jakýpak s tím medle štráchy.
Lukas B.21:45:16 21.05.2015
odpovědět 
  Re: spadlý matroš - používat?
Hele, Poníku,
Biker žádal, aby si pokud možno nikdo nedělal srandu a až do teť to bylo f pohodě. A to prosím nerípu do zápatky.

Jsem skoro plešatý ale ještě jsem neviděl účes typ zápatka, to jako že nějaké vlasy za tu patku naženu? Nebo je to nějaká novinka v obuvnictví, která nahrazuje opatek? Jinak mám pocit, že západka do něčeho zapadá. A když tam zapadne, tak je prostě zapadlá.

A je mi jasné, že instruktážní video za vrip označuje něco velice jemného a titěrného. Rozhodně se to nedá srovnat s rýpáním třeba hlíny rýčem, nebo třeba nedej Bože rypadlem. On možná bude stačit prostý prasečí rypák.

A jak mám změřit hloubku vrypu? Ten 1mm? Šuplerou těžko, mikrometrem už vůbec ne a "hodinky" ...... i když mám výbavu za milion, tak ten úchylkoměr prostě nemám a SGR ho taky nenabízí. Zajdu někam do zámečnictví a bude. Tam mi taky půjčí jehlový pilník a budu si moci vrypy zahladit. A budu se snažit, abych opracoval jen otřep, protože kdybych chtěl vryp zahladit celý, tak bych asi udělal žlábek jak po půlročním rybaření v pískovně. Ale asi i tak to bude v pořádku protože když si vezmu celou plochu karáble tak než přebrousím těch deset procent, tak mi vypadá i to, co mi na hlavě zbývá.
A pokud Biker nezatajil, že při pádu jeho expreska nespadla do plechovky s ředidlem, potom do demižónu s kyselinou a při třetím odrazu se cca 8m třela o skálu, tak si myslím, že i bez certifikovaného, autorizovaného inspektora OOP, který je i instruktorem BPOZ a PO, tak si myslím, že matroš může s klidným svědomím používat dál.

Bído promiň, tvoje doporučení zamíchat, jsem hodnotil jako nádherné řešení ale Poník Tě prostě převálcoval.
ABL22:31:28 21.05.2015
odpovědět 
 Foto dne:

Paní Kadrnožková, VIIIb
 Databáze cest:
Všechny cesty (192385)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Sluneční spára VI Sloup V Čechách
Muskel maskel 6c Fosnavåg
Hightec 6c+ Fosnavåg
Dyret 6c Fosnavåg
Tannlegen 6c+ Fosnavåg
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry | Aktuální dostupnost Obrvégry | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Prosím, | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Prosím, | Re: Prosím, | Nekomplexni reseni problemu | Re: kde co | Re: Prosím, | Re: Taky zapláče | Taky zapláče | Re: Prosím, |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (36)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (14)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (9)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)

 Nově v inzerci:
boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1154 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1271 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1455 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1421 
 Neřeším to – lezu vše 
 1118 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi