LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Paráda, už budu u kruhu! Ale proč je od kruhu vždycky bouldr?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
18.Kolomazník 10550
19.Kalvas 10538
20.Sejbal 10400
Bouldry:
18.Chytil 10025
19.Vejsada 10006
20.Šlapák 10000
Hory:
15.Dörfl 3442
16. 3376
17.Abt 3287

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231271 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 II.jakost25.05.2011
Chci se zeptat, co je myšleno,když v obchodě nabízejí lano II.jakosti? V jedné firmě se blíží výprodej a tam budou prodávat tato lana.Díky za odpověď.
 Re: II.jakost25.05.2011
...no pokud to plánuješ použít jako šňůru na prádlo...
 Re: II.jakost27.05.2011
u helem to je tak že mají kosmetické vady - jako promáčklá odřená. Takže u lana si představuju blbě
  Re: II.jakost27.05.2011
Zpravidla se jedná třeba o špinavý oplet. Funkčnost rozjpdně není nijak omezena, o bezpečnosti nemlu
  Re: II.jakost30.05.2011
promáčklá helma mi jako kosmetická vada zrovna nepřijde.
 Re: II.jakost30.05.2011
zpravidla poškozený (prodřený) igelitový obal, lano rozbalené apod.

na dobírku bych t
  Re: II.jakost30.05.2011
Lano jako druhá jakost neexistuje!!! Pokud se lano zašpinilo nebo jinak vizuálně poškodilo, tak je o
   Re: II.jakost30.05.2011
samozřejmě. 2. jakost je pitomost, může být "sleva z důvodu poškození obalu", patrně tím,

 Přivýšina25.05.2011
Ahoj. Nevíte někdo, kde se lze dopátrat popisu cest na Čtvrtkovu vyhlídku? Díky

 Pevnost popruhu24.05.2011
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to,
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Možná proto, že u šité smyce je těch 22kN měřeno na napnutém oku (dva prameny), zatímco na metrážové
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
A proč někdo uvádí daN místo kN? Protože daN zhruba odpovídají kg.
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
To že má popruh 19 mm pevnost 1600 daN kN a šitka 20 mm pevnost 2200 daN mi smysl dává. Popruh je du
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
štanduj na svym lane, ktere si do standu uvazes lodakem a delku si muzes serizovat takrka s milimetr
  Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Ehm, štandy si většinou zřizuješ, např. ze skob, friendů, vklíněnců ... to mi vysvětli, jak chceš št
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Ehm, nedalo by se to lano pouzit misto smyce? Ehm, ciste teoreticky, ehm, bez ohledu na prehlednost,
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Mohu poprosit o osvětu, jak udělat z lana bez smyce na dvou bodech štand, kterej bude praktičtější n
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Dolezes, udelas stand (lhostejno, zda ze skob, smyci, frendu, borhaku, nytu..), k tomu pripnes lodak
    Re: Pevnost popruhu25.05.2011
holt ten dotycny asi nikdy stand nedelal :-)
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Jeste me napada tohle: rekneme ze to ma (treba v pripade 3 pruhu plosarny) pevnost 2200, ale pokud t
  Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Pokud to ma jako popruh 2200 a ty to svazes do smyce , tak smyce bude mit spis vic nez 2200 (je nadv
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
UPLNE stejny popruh sesity a volny. Na sesite smyci na visacce 22kN, na civce 15 kN.

    Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Když budeš číst pozorně, truhlíku, nebo budeš přemýšlet, lehce zjistíš, že sešitej popruh je popruh
     Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Dobrá, klesnu na Tvou uroven - Ty ses ale mamlas, co to placas za nesmysly - 2x 15 kN? Ta smyce je p
      Re: Pevnost popruhu25.05.2011
pánové, popruhy se zkouší na dynamickou a statickou pevnost.Proto jiné označení.Dynamická označení d
       Re: Pevnost popruhu25.05.2011
"popruhy se zkouší na dynamickou a statickou pevnost" - velmi zajímavé! Žil jsem v domnění
        Re: Pevnost popruhu25.05.2011
P.S. Přesně řečeno, Schubert mluví o jedné zkoušce (statické) v rámci jedné normy; samozřejmě, že je
       Re: Pevnost popruhu25.05.2011
To je teda pěkná blbost.
kN je kilonewton a daN je dekanewton.
Třeba Beal udává pevnos
      Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Tak nic, truhlíku. Jestli nechápeš, že dva prameny (nebo dvě smyce) unesou víc než jeden pramen, je
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
pletes si hrusky s jabkama.
 Re: Pevnost popruhu26.05.2011
na tenhle problem by ti mohl pomoct novy bazmek od edelridu. :)
  Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Musím se přiznat, že mi tenhle výrobek jako uplný terno nepřijde, protože ve srovnání s klasickým &q
   Re: Pevnost popruhu26.05.2011
1) problem, o kterem tu mluvime - tedy filipuv - to resi
2) mel bys vyhodit pocitac a zacit p
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
To Pavelk: už se na to nemůžu koukat jak tu lidem motáš hlavy - píšeš tu o truhlíkách, o sčítání pra
     Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Měl bys udělat pokus - vem nit a mincíř. Dej nit na jednoducho do karabiny a táhni za mincíř, zapam
      Re: Pevnost popruhu26.05.2011
to se mi dost nezdá: představ si jeden pramen lana, na kterej se pověsíš -působící síla je 100%, pok
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Právě že ve dvou pramenech je 50% i v tom ohybu. 100% je síla působí na ukotvení. Síla je vektor. As
        Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Doporucuju pocist si neco o tom
         Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Omluvam se spatny odkaz
         Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Omluvam se spatny odkaz
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Připouštím, že je to trochu neintuitivní, proto ta plamenná diskuse. Nuže pokus: špagát o hmotnosti
        Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Přesně tak. A teď si představ, že ten špagát, na kterej na jednom konci působí 22kN (v místě závěsu)
     Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Zastav se na první pumpě (to bude rychlejší a jednodušší, než honit jeřábníky) a mrkni na štítek od
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
@ sara:

1) Pokud má Filip problém s příliš velkým úhlem, tak jak mu pomůže 110 cm dlo
     Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Pavlek a co takhle napsat že na dvojto neznamená upevnění "O" ale "U" pak je to
      Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Ale to je uplně to samý. Když je to do O, tak je to taky nadvojito a výsledná pevnost je taky dvojit
       Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Přesně tak, je jedno, jestli je to O nebo U, ten popruh je nadvojito. Nevím, jakej typ popruhů přesn
        Re: Pevnost popruhu28.05.2011
...no konečně! konečně tu někdo po týdnu napsal chudákovi Filipovi že je to jedno ! Neřeš to a lez a
         Re: Pevnost popruhu28.05.2011
Tak to pozor! "O" a "U" není jedno, to jsou dvě rozdílné věci, zatímco pří "
          Re: Pevnost popruhu29.05.2011
Ach jo... Slibuju, že píšu fak naposledy:)
Nehádám se o svou pravdu, jestli sis nevšim, jen j
          Re: Pevnost popruhu30.05.2011
Popruh najednoducho = 100 % nosnost. Popruh do "U" (zanedbána ztáta pevnosti v upnutí) = 2

 Pevnost popruhu24.05.2011
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to,
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Šitá smyce je pevnější, protože vždycky zatěžuješ 2 popruhy a ne jeden.
5,5 kN je víc než dos
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
obecně se za pevnost udává nějaká mez, pod kterou nejde méně než X procent zkoušených vzorků. materi
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Jenom k tomu štandu. Proč neděláš štandy z lana? Přijde mi to mnohem praktičtější.
  Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Mohu poprosit o osvětu, jak udělat z lana bez smyce na dvou bodech štand, kterej bude praktičtější n
   Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Je to asi blbost popisovat to tu v diskusi. Velmi zkráceně: loďák do karbiny (na jednom konci ty, na
    Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Díky, jasný.

 lezení na hradbách v Olomouci24.05.2011
ahoj,nevíte někdo jak je to s vyborhákovanýma cestama v Olomouci ve výpadu???jaké jsou zhruba obtížnosti?.dík
 Re: lezení na hradbách v Olomouci26.05.2011
Na vetsine cest je to napsane. Nebo aspon bylo. Je tam tusim nejaka 4ka a 7ky

 Lezeni na Istrii24.05.2011
Ahoj, radi by sme v červenci vyrazili na Istriu a spojili to s lezenim. Nedari se mi najit adne konkretne informace nebo pruvodce. Dekuji za akukolvek radu :) Lucia
 Re: Lezeni na Istrii24.05.2011
Zdravim na istrii existuje průvodce.Mají ho tušim v Koperu v knihkupectví. Přikládám odkaz na vydava
  Re: Lezeni na Istrii24.05.2011
Na Istrii je celkem hafo oblasti, doporucuju aspon zakladni info dle
 Re: Lezeni na Istrii26.05.2011
Záleží co lezeš.
Pokud cesty okolo 7a-7b, tak doporučuju Limski kanal. Kratší cesty s pěkným

 Nějak se nám to rozpadá24.05.2011
V Českém ráji spadlo 200 tun skály. Jedná se o část skalního bloku velikonoční věže.

ht

 Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Jak je to se zajištěním na Richter Weg na Stadelwand a Stadelwandgrat a Akademiker v Höllentalu? Můžou si na to troufnout i slabší lezci? Případně můžete mi poradit jinou podobnou cestu tak za tři a pokud možno zajištěnou?
Díky

Mařa
 Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Kromě expresek si vezmi základní sadu vklíněnců a pár smyček. Pokud lezeš na skalách 4-5, tak Richte
 Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Nám stačily exrpresky. Některé místa byly fakt za 5, ale velmi dobře odjištěné. Lezl jsem to 2x a jd
  Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
V tom bych oponoval. Jen o něco těžší čtyřka až lehčí pětka je pouze Richterova plotna. Jinak je to
   Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Nevím co je Richterova plotna? To je ten traverz v horní části cesty? Kousek nad ním je i na skále n
    Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Koukni třeba na Bergsteigen nebo v nejhorším i na HD :-) Richterův kout 4 UIAA je ten jediný opravdo
     Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
A doporučili byste mi ještě nějaké jiné další lehké a odjištěné cesty v oblasti jako např. Stadelwan
      Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Já byl na Akademikeru s přítelkyní, leze 4ky 5ky a dala to vpoho i dyz je to dlouhy takze je to dop
      Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Na Stadelwandgrat je jen pár starých skob a někdy štand. Jinak si musíš dávat vlastní jištění (větši
       Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Díky
Mařa

 Stadelwandgrat a Adamiker24.05.2011
Jak je to se zajištěním na Richter Weg na Stadelwand a Stadelwandgrat a Akademiker v Höllentalu? Můžou si na to troufnout i slabší lezci? Případně můžete mi poradit jinou podobnou cestu tak za tři a pokud možno zajištěnou?
Díky

Mařa

 Placení v Ádru24.05.2011
Ahoj, minulý rok jsem někde v komentářích nebo v diskusi zahlídnul docela rozsáhlou rozpravu o tom, že lezci v Ádru nemusí platit neb je to nezákonné. Nějak to nemůžu dohledat, řekl by mi někdo z těch, kteří vedí, jak to teď je? Dík
 Re: Placení v Ádru24.05.2011
Spíš si myslím, že šlo o placení vstupu v Tisé, což Obci sice pravomocně zrušili, ale ta si našla ji
  Re: Placení v Ádru24.05.2011
ad Tisá - doporučuji toto
 Re: Placení v Ádru24.05.2011
nevim jak je to nezákonné, ale rozhodně je nehorázné, že i přes davy a hordy polských turistů, kteř

1   ...   742   743   744   745   746   747   748   749   750   751   752   753   754   755   756   757   758   759   760   761   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 II.jakost
Chci se zeptat, co je myšleno,když v obchodě nabízejí lano II.jakosti? V jedné firmě se blíží výprodej a tam budou prodávat tato lana.Díky za odpověď.
moučis21:15:09 25.05.2011
odpovědět 
 Re: II.jakost
...no pokud to plánuješ použít jako šňůru na prádlo...
Šroubek22:42:07 25.05.2011
odpovědět 
 Re: II.jakost
u helem to je tak že mají kosmetické vady - jako promáčklá odřená. Takže u lana si představuju blbě udělaný konce, někde hůř zapletený...
zuch10:16:00 27.05.2011
odpovědět 
  Re: II.jakost
Zpravidla se jedná třeba o špinavý oplet. Funkčnost rozjpdně není nijak omezena, o bezpečnosti nemluvě.
Ondra17:42:16 27.05.2011
odpovědět 
  Re: II.jakost
promáčklá helma mi jako kosmetická vada zrovna nepřijde.
honza14:01:39 30.05.2011
odpovědět 
 Re: II.jakost
zpravidla poškozený (prodřený) igelitový obal, lano rozbalené apod.

na dobírku bych to nekupoval, na krámě bez problémů
Lukas B.14:25:53 30.05.2011
odpovědět 
  Re: II.jakost
Lano jako druhá jakost neexistuje!!! Pokud se lano zašpinilo nebo jinak vizuálně poškodilo, tak je otázka co zašpinění způsobilo a jak se to stalo.
Aldo14:51:27 30.05.2011
odpovědět 
   Re: II.jakost
samozřejmě. 2. jakost je pitomost, může být "sleva z důvodu poškození obalu", patrně tím, jak to nějaký trotl tahal ze skříně kde byl cepín. to však uživatel cepín vlastnící bude dělat prakticky co týden, a tak není třeba se tím vzrušovat
Lukas B.15:06:07 30.05.2011
odpovědět 
 Foto dne:

Parný den na Kornu
 Databáze cest:
Všechny cesty (192424)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tatra nezná bratra VIIIa Hrubá Skála
W-kante V Bielatal
Blockweg III Bielatal
Nádeník 5 Milovské Perničky
Pivní Cesta VIIa Bělá U Děčína
Nově komentované:
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Hrana Tajuplného Slunce VII Bezděčín
Panu Domácímu Natruc 8+/9- Holštejn
Bakarat VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry | Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Buď v míru kamaráde | Re: paradocs | Ú je | Re: paradocs | Re: Prosím, | Peckoffka | Re: paradocs | Re: Prosím, |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (27)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)

 Nově v inzerci:
Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1161 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1276 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1460 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1428 
 Neřeším to – lezu vše 
 1129 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi