LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hrdinů jsou plný hřbitovy.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
SP Chamonix (12.07)
SP Briançon (17.07)
Olympiáda (05.08)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12381
3.Votoček 12268
Bouldry:
1.Konečný 11150
2.Stráník 11106
3.Volf 11103
Hory:
1.Groš 8189
2.Rojko 7261
3.Černý 6808

Výsledky
Akademické mistrovství ČR (27.06)
SP Innsbruck (26.06)
SP v paralezení Innsbruck (24.06)

Deníčky
5597 lezců
1115205 cest
Nové přelezy:
Fraktur 8A
Basis Hamu 8A
É Un Mondo 7c
Princesita 7c
Terra Inco 9-
Cupido 9+/10-
Long Mothe 10-
Posmrtný ž 9
Everdry 9+/10-
Demarkační 10+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

SansNom

nová cesta v severní stěně

smallBěhem pěti dnů (bráno auto-auto) se podařilo Pavlu „Bačovi“ Vrtíkovi a Milanu „Mejlovi“ Doležalovi vylézt novou cestu „Alpes Angels“ v severní stěně Sans Nom. Zde by mohla zpráva skončit, ale to by pro některé mohlo být příliš stručné.

A nebo by to mohlo být ještě kratší – Bača s Mejlem jeli do Francie a dobře si zalezli. Ale netrapme ty informacechtivé a nechejme se vnést do jednoho z příběhů vepsaných do severní stěny Sans Nom.


orientační mapka Chamonix (hi-res)
zdroj www.chamonix.net


Vrchol Sans Nom (3982m.n.m.) se tyčí v hřebeni táhnoucím se z věží Drus na Aiguille Verte, Jeho severní stěna stoupá z ledovce Nant Blanc. Spodní část stěny tvoří obrovský skalní masív podpírající visící ledovec, jenž přechází ve strmou skalní stěnu posetou smrkanci ledu. Do 70 let minulého století měla tato stěna pouze dva výstupy od mistra Armanda Charleta (ne, to není ten, co založil Charlet-Moser patřící dnes pod Petzl, to byl Jermarn Charlet). Potom nastoupili angličtí specialisté Joe Brown (skála) a Tom Patey (mixové lezení). Jejich cesta je i dnes (ve své originální linii) velmi vážnou cestou v této stěně.
Skutečným milníkem moderní doby však byl výstup, který uskutečnili v roce 1978 Patrick Gabarrou se svým nevlastním bratrem Philippem Silvy. Skalní lezení 6c/A2 (volně M8) ve spodní části a obtížné mixové lezení v části horní dělají z této cesty jednu z výzev moderního alpinismu.


severní stěna Sans Nom, vpravo vrcholy Drus (hi-res)
foto Pavel Vrtík


A poté se na scéně objevila další velká jména: Simon Richardson, Stevie Haston, Francois Marsigny, Mark Twight, Scott Backes, Valeri Babanov, Andy Parkin, Jules Cartwright, Nick Bullock, Christoph Dumarest… tento výčet vypadá jak telefonní seznam těch nejlepších alpinistů posledních let. Linka vylezená dvojicí Mark Twight a Scott Backes, „There Goes the Neighborhood“, ohromila francouzskou lezeckou scénu natolik, že z Marka se stal v Chamonix nepřítel číslo jedna. Sám Mark si považuje tuto cestu za to nejtěžší, co v Alpách vylezl a problémy s francouzskou lezeckou smetánkou vnímá jako boj chátrajících klasiků (francouzi) proti trénovaným modernistům (Twightovci).
Přidat prvovýstup v této stěně znamená udělat zářez na pažbu pušky té nejlepší alpinistické společnosti.


Mejla a Bača
foto Pavel Vrtík


S Mejlem jsme se sladili už během našeho prvovýstupu v Lomnickém štítě. Já mám na starosti plánování, řízení, organizaci, lezení, vaření, tahání. Mejla zase má za úkol jištění, vybírání délek, jumarování, auto, tankování, mazání chlebů atd. Prostě vše je vyladěné do posledního detailu. Naše lezení se odehrává v poklidné atmosféře. Mejla moc nemluví, já jsem většinu času v „zóně“ na prvním a čas letí závratnou rychlostí. Naše lezení je přerušováno jen občasným „zruš“, „žlutý na fix“, „na červeným tahačák“, „tahej“. Oba dva si to užíváme dokonale. Já, odloučen od svých tří dětí a stresující práce, hluboce medituji, rozjímám a harmonizuji ducha a tělo. Mejla se kochá.


topo našeho prvovýstupu „Alpes Angels“ (hi-res)
foto Pavel Vrtík


Linku pro náš prvovýstup jsem našel podle jedné z mála fotek této stěny - beta informací o severní stěně Sans Nom je totiž pomále. Linie je logická a stále mi vrtalo hlavou, proč ji ještě nikdo nelezl. Rozluštit tuto hádanku šlo jediným způsobem…

„Bonjour madam, deux billets en Grands Montets, s'il vous plaît“, hrdě sypu na sympatickou pokladní v Argentiere. O půl hodinky později, pod Petit Verte, již barvíme sníh dozlatova a kroutíme krky na panoramatem Montblanského masívu. Je pozdě odpoledne a po 12hodinové jízdě se cítíme zesláblí. Nožičky se podlamují pod váhou našich haulbagů. Vzhledem k tomu, že vůbec nevíme, co nás v dalších několika dnech čeká, tak toho neseme asi opravdu příliš mnoho. Balení probíhalo za neustálého přemílání otázek. Budeme muset hákovat ? Bude stačit 15 skob ? Jedničky nebo účka ? Spíš víc menších friendů nebo čtyřku Camalota ? Háčky ? Lezečky ? Jídlo na čtyři nebo pět dní ? Plynu raděj víc. Kolik šroubů ? Kolik metrů prchačky ? Co abalaky ? …


Bača kope první bivak
foto Milan Doležal


Shazujeme svině pod nástupem a těsně u skály kopeme plošinku na stan. Krásný západ slunce nás dokonale nabíjí na příští náročný den. Budíček na čtvrtou a první délky dávají tušit, proč se ještě nikdo nepustil do tohoto dobrodružství. Vertikálně vrstvená, velmi rozbitá skála (tzv. rybí hřbety). Jen něco neshodit, nepřeseknout lano a nezabít Mejlu. To by mu nepomohlo ani gri-gri třetí generace. Mírné úseky střídají převislé koutky, kde cepíny putují na sedák a sílu ducha doplňuje síla prstů.


Mejla vybírá třetí délku
foto Pavel Vrtík


Těžší místa lezu bez haulbagu a pak jej obtížně tahám za sebou na štand. Mejla jumaruje s batohem. Zdola to vypadalo na občasné hákovaní, ale překvapivě jde vše volně na OS. Ještě drobný boulder s tahačákem na zádech a jsme na hřebínku. Pěkné místo na bivak, ale ještě máme dost času, tak jen svaříme něco k pití a pokračujeme dále. Přes nevinný sérak se dostáváme na střední ledové pole. Zhruba v polovici jej přetíná trhlina, jako stvořená pro biváček i s naším stanem dvouchlapákem. Západ slunce opět maluje nebe všemi odstíny rudé.


druhý bivak v trhlině, Bača vaří večeři
foto Milan Doležal


Třetí den znova čtvrtá a zase lezení. Několik ledových délek nás přivádí pod klíčovou část výstupu – dlouhý převislý kout, jehož středem se jako žraločí ploutev, tyčí ostré žebro. Žebro duní a kde to jde, tak místo frendů raději dávám vklíněnce – ty při případném pádu méně roztahují spáru a hrozí tak menší riziko, že celé žebro skončí Mejlovi v náručí. Výše se spára rozšiřuje a už opravdu pomáhá jen čtverka Camalot. Cepíny jsou již dávno na sedáku, mačky ladí milimetrové lišty a z posledních sil překonávám žraločí ploutev.


Bača v osmnácté délce, pod klíčovým koutem se žraločí ploutví (hi-res)
foto Milan Doležal


Další délka je velmi nepřehledná, stále se nemohu rozhodnout, zda převislou spárkou vlevo či vpravo a tak volím pár kroků přes A1. Snažím se tlačit doprava, kde na fotografii byla vidět možnost průstupu pásmem ploten. Vše marné – koutky, hluché jak moje babička, a plotny hladké, jak bříško mojí dcery (ruce pryč, pašáci), mne vytláčí doleva. Zde nepomůžou ani jedničky, ani lezečky. A nýty pro postup v horách ? To by nám Mark Twight dal !


lehčí skalní a všechny ledové délky jsme lezli s haulbagem
foto Milan Doležal


Další délkou se dostáváme do cesty Gabarrou-Silvy. Obtíže končí, ale místo vhodného fleku na bivak přichází únava. Chvíli lezeme v Gabrarrouově linii a pak nás to opět pouští doprava. Všude jen skála a led o sklonu 75°. Třetí západ slunce zahřívá naše unavená záda při kopání poličky o půl metru čtverečním. Noc netřeba popisovat.


Mejla vyklepává v poslední délce
foto Pavel Vrtík


Na čtvrtý den ráno již cítíme vrchol. Možná kvůli tomu náš hrnec mizí v údolí, což znamená konec vody a tedy nejrychlejší cestou dolů – vlastně nahoru. V další délce zmizí v údolí šroub i s karabinou - ještě, že Mejla zůstal. Natahuji délky, co to jde, často lezeme souběžně. Batohy jsou stále těžké, ale vrchol je blízko. Konečně jsem na hřebenu a koukám na Grand Jorasses. Zrovna vychází sluníčko a otvírá naše zalepené oči. Radost však nepřichází. Ještě je brzo. Duše je stále v hluboké meditaci. Čeká nás náročný sestup. Tak, jak jsme vystupovali pro nás  neznámou stěnou, tak sestup je úplná jízda tmou. Slanit ? Ale kudy přesně ? Kolik to vlastně bude slaňáků – deset nebo dvacet ? No, nic, jdeme na to.


jedno z mnoha slanění na sestupu
foto Pavel Vrtík


Po patnácti slaněních, po pár nadávkách při stahováních, kdy se to kouslo a musel jsem se přepnout z režimu „dolů“ do režimu „nahoru“, po spoustě oplakaném matroši a hlavně totálně vysušení (slunce 100%, voda ve flašce 0%) jsme přistáli na ledovci Charpoua. Že pozdní odpoledne je nejhorším časem pro přechod rozbitého ledovce, se dočtete v každé příručce. Ale tak, jako v první části, tak i tentokrát Alpští Andělé stáli při nás. S nádherným západem slunce si užíváme poslední kroky na chatu Charpoua. Odtud už příběh pokračuje jen barbarským zaháněním žízně, božsky dobrým spánkem, andělsky krásným sestupem a nekřesťansky drahým vláčkem z Montenvers přes Chamonix do Argentiere, abychom se na pátý den ocitli opět u našeho auta plného klobásek a dalších dobrot.


Bača s Mejlem na chatě Charpoua
foto Pavel Vrtík


Jak jste zajisté pochopili, název cesty „Alpes Angels“ se váže k božské milosti, která nám dovolila prožít takto nádherný týden bez újmy na zdraví. Ať už se jedná o první třetinu stěny s volnými kameny, či o klíčovou pasáž s dunivým žebrem, stahování lana při slanění nebo přechod ledovce Charpoua za totálního pařáku. Zlé jazyky, které tvrdí, že název cesty je odvozen od názvu nočního podniku v Chamonix, který Bača při svých výletech nikdy neopomene navštívit, nemají pravdu.


nákres cesty (hi-res)nákres cesty (hi-res)


Shrnutí:
Francie, Chamonix, Mont-Blanc masív, severní stěna Aiguille Sans Nom, prvovýstup „Alpes Angels“, 13.3.-15.3.2012, Pavel „Bača“ Vrtík, Milan „Mejla“ Doležal, 1200m, M7/A1

Použitý materiál:
Friendy BD Camalot C4 vel. 0.25-4 (střední velikosti 2x)
Vklíněnce WC vel. 5-13
Spousta smyček 60 (10x) a 120cm (8x).
8 šroubů do ledu
4 skoby (2x dužník, 2x nožovka)
lano plné 9.8mm (60m) a tahací 7.9mm (70m)

Výbava:
BD - batoh 55l BD Speed, friendy, šnůry na cepíny, rukavice
Adr design - tahačák 60l
Raveltik - mačky, cepíny a šrouby do ledu
Tilak – rukavice, spoďáry, goráče, primaloft bunda
RAB – bunda a kalhoty z primaloftu
SirJoseph – primaloft kalhoty
Prima – 1.2kg spacáky z Climashieldu
MSR – vařič a hrnec Reactor
Nalegene – 1l flaška s termoobalem
Therm-A-Rest – NeoAir XLite a ProLite Plus
Scarpa – Omega, Phantom 6000
Singingrock – přilba, lana, smyčky, expresky, karabiny, jistítka, jumary
A další …

Linky:
Mark Twight („There Goes the Neighborhood“)
Gabarrou-Silvy (report)Bača   [úpravy] 09:46 26.03.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 krasny clanek11:25:19 26.03.2012
diky a preju mnoho dalsich takovych vystupu se stastnym koncem
Ondrej Chaberaodpovědět 
 Re: krasny clanek20:27:54 26.03.2012
Tak po shlédnutí fotek jsem rád, že jsem tam nebyl.
A myslím to jen v dobrém.
Hadrburgodpovědět 

 Nádherný počin11:52:12 26.03.2012
Nádherný počin, skvělý článek a dokumentace. Bačovo články řadím k těm nejlepším, co se na lezci objevují a díky za ně, je to dobrá motivace.

Shodou okolností akorát dočítám Twightovo knížku, takže mě jeho zmínění potěšilo, zejména v souvislosti s nýty jsem si vzpoměl na pasáž v jeho knize "Bolts - Not in my book." =).
Jakubodpovědět 
 Re: Nádherný počin22:21:08 27.03.2012
Jeste si shltni od Steve House "Beyond the Mountain". To je Markova skola.
Bacaodpovědět 
  Re: Nádherný počin20:40:37 01.04.2012
Díky moc za tip, Bačo, už objednávám =).

Jakubodpovědět 

 Díky za článek13:44:33 26.03.2012
Moc pěkný počin. Gratuluju k výkonu i k přežití a jen tak dál. Jste až nestydatě šikovní. :-)
Vitorioodpovědět 

 paráda14:23:50 26.03.2012
Tak to je opravdu zářez na správný pažbě. Gratuluju a věnuju minutu ticha nešťastnému hrnci.
magnusekodpovědět 

 Nádhera14:36:51 26.03.2012
...krásnej alpýnišmus polem neoraným jste vymysleli, prožili a přežili...fakt krása!!! Tleskám a smekám!
Kleboňodpovědět 
 Re: Nádhera15:13:27 26.03.2012
Najít panenskou linii uprostřed 'Václaváku' je počin hodný obdivu. Konečně se někdo zaměřil na objevování nových mixů v Alpách. Českýmu horolezení tohle dlouho chybělo.
Honza Kreisodpovědět 
  Re: Nádhera18:31:48 26.03.2012
Krása! ... a souhlasím, že podobné počiny českému horolezení jedině prospějí!
Jirkaodpovědět 
   Re: Nádhera20:39:28 27.03.2012
Se nedivim ze se ti do Skotska nechtelo.
Stepan Ptacekodpovědět 
    Re: Nádhera22:19:34 27.03.2012
Mas pravdu, ty bivaky s Mejlem staly za to. To bych za studenou Becky nevymenil.
Bacaodpovědět 

 Tuze šmakózní18:28:54 26.03.2012
Jsem ani nedutal, když jsem to čet a skoro se zase začal těšit na zimu :). Moc pěknej počin aj článek. Ať to leze!
 pólodpovědět 

 Krása22:06:36 26.03.2012
Skvěle napsáno, skvěle zdokumentováno, skvěle vylezeno. Veni, vidi, climbi.
 jirkasodpovědět 
 Re: Krása09:55:59 27.03.2012
Tak tak! Hlavně se nebát! :)
O.odpovědět 

 Gratulace11:07:35 27.03.2012
Bačo fakt dobrý. Poslední 2 sezony jsme se v Chamonicích tak trochu míjeli na stejných cestách, ale do týdle už nepůjdu. 
 richardmullerodpovědět 
 Re: Gratulace22:18:06 27.03.2012
Riso, chlapi jsou jak vino, cim starsi, tim lepsi !
Bacaodpovědět 

 Ufff...11:42:06 27.03.2012
neostáva iné, než sa k tým gratuláciám pridať!
Parádny alpinismus!!!
viloodpovědět 
 Re: Ufff...20:31:03 27.03.2012
Co jsou ty červené tečky v nákresech? V každém jich je jiný počet. Bivaky - na to jich je moc, štandy - na to zas málo. Díky a gratulace.
Jenaodpovědět 
  Re: Ufff...22:17:09 27.03.2012
Mrkni na http://www.alpesangels.com/ a hned ti ty cerveny tecky v nakresu budou jasny.
Bacaodpovědět 

 gratulace12:31:57 28.03.2012
Vynikajici a gratulace! jen nesmely dotaz - lezeno bylo na jednoduchem lane nebo na dvojceti. podle fotek i popisu na jednoduchem + tahaci. Jest tak?
josefodpovědět 
 Re: gratulace12:50:30 28.03.2012
Byl jsem navazan na obe, Mejla obe jistil a ja cvakal jen plny. Kdyby byl problem (presekly lano padem sutru, velky treni, brutalni traverz), tak bych zacal cvakat i tahaci a pak nejak poresil nastalou situaci.
Bacaodpovědět 

 dotaz13:43:13 31.03.2012
vůbec tomu nerozumím ale mohl by někdo prozradit, co se nechává ve stěně, nebo jak se to vlastně dělá, aby mohl člověk slanit?
tezky amaterodpovědět 
 Re: dotaz13:54:23 31.03.2012
Buď se slaňuje za nějaký bytelný oblý hrot (nebo strom), ze kterého lano nesklouzne, ale pak půjde stáhnout, nebo se tam nechá smyčka. Případně i nějaký ten vklíněnec, šroub, frend, skoba s karáblí. Podle toho co tam jde. ...teď bude na Drátníku metodický víkend ČHS.
 martanodpovědět 
 Re: dotaz19:26:35 31.03.2012
Ja vetsinou nechavam smycku pres hrot, pokud je bytelny, jinak doplnuju vklinencema a abalakama ceske vyroby (100Kc/kus). Pokud je to dlouhy slaneni, nebo trosku "zaroh", tak kvuli snizeni treni pri stahovani lana zanechavam starou karabli. Dulezita je rychlost, umeni najit stand, nepodcenit kvalitu jisteni a skaly, a zautomatizovani celeho procesu. Ucit se to praxi je nezbytne, ale zacit s tim v horach bych nedoporucil.
Bacaodpovědět 
  Re: dotaz10:00:27 02.04.2012
Pripajam gratulaciu a vyjadrujem moj velky obdiv!
MartinKodpovědět 

 Kabrňáci13:07:45 02.04.2012
Moc pěkný článek a super výkon. Gratuluju.
Blahoušodpovědět 
 Re: Kabrňáci21:21:31 05.04.2012
No ale má to malou chybičku krásy,je to poblíž lanovky,škoda.
odpovědět 
  Re: Kabrňáci14:18:31 11.04.2012
V Alpách máš všechno blízko auta, lanovky, chaty,....
Honzaodpovědět 

 Foto dne:
finále
SP Chamonix rychlolezení
 Databáze cest:
Všechny cesty (176423)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Lunga Vita Al Presidente 7a+ Malga Ciapéla
Ultim Bal De N Fiòchde Né 7a Malga Ciapéla
É Un Mondo Difficile 7c Malga Ciapéla
Koutová V Tisá - Modřín
Ma Pensa 6b Rocca Di Perti
Nově komentované:
Záhada Hlavolamu Přímá Variant 8 Osvětimanské Skály
Přímá Severní Hrana? 6- Osvětimanské Skály
Headcrash 11- Frankenjura
Terra Incognita 9- Frankenjura
Vídrholec 6B Vyšší Brod

 Nově v diskusi:
Poděkování | Re: Studlgrat na GrosGlockner | Studlgrat na GrosGlockner | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Jump! | Re: Jump! | Lezeni VT | Re: Grossglockner - Mayerlova rampa |

 Nové komentáře:
Re: Rádoby repující retard | Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Mazání komentářů - palec nahoru | srabe | Re: bomby | Re: bomby | Re: bomby | bomby |

 Kde to vře:
Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách (39)
Film: Bouldrování a lezení na Děčínském Sněžníku (30)
Pepa Šindel přelezl Hades, další cestu obtížnosti 9a (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (9)
SP v lezení na obtížnost Innsbruck (5)
Čeští horolezci vylezli na doposud nezdolanou horu Muchu Chhish (4)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - semifinále (3)
Jakub Konečný si zapsal třetí boulder za 8C (1)
Nový film Lezci s Adamem Ondrou a Pepou Šindelem (1)
Dammastock 3.630 m, aneb mám svátek, mám kamaráda, mám plán (1)

 Nově v inzerci:
Pruvodce ostrov | La Sportiva Mandala | Membránová bunda Rab Downpour Eco | ICEBREAKER TechLite SSCreweTourClub1995 | Lezečky SALTIC DEVIL 37, 1/2 | Hledá se výškař | Statická a dynamická lana | Spolulezec Žďárské vrchy | MSR REACTOR 1,7 L | Skialp batoh pieps Plecotus |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1687 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1819 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1782 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1712 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.