LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jasně že mám dobrej štand holka! Jistím tě za pěknej strom (pssst) -eček :)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
SP Chamonix (12.07)
SP Briançon (17.07)
Olympiáda (05.08)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12381
3.Votoček 12268
Bouldry:
1.Konečný 11150
2.Stráník 11106
3.Volf 11103
Hory:
1.Groš 8189
2.Rojko 7261
3.Černý 6808

Výsledky
Akademické mistrovství ČR (27.06)
SP Innsbruck (26.06)
SP v paralezení Innsbruck (24.06)

Deníčky
5597 lezců
1115211 cest
Nové přelezy:
Fraktur 8A
Basis Hamu 8A
É Un Mondo 7c
Princesita 7c
Terra Inco 9-
Cupido 9+/10-
Long Mothe 10-
Posmrtný ž 9
Everdry 9+/10-
Demarkační 10+

Stěny
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dva zuby ve Vallisu

Aneb jak jsme nevylezli Dent Blanche a vylezli Dent d´Herrens

Dějství první -- Dent Blanche, 4357m

Na sklonku července přišel čas na náš každoroční návrat do ledovcových Alp letos pod pracovní hlavičkou Expedice Zubař 2005. Z naší haciendy na jihu čech zamířila tak jednoho letního rána škoda Fabie se dvěma muži na palubě na strastiplnou cestu na jih Švýcarska. Po patnácti hodinách překonávání nekonečných zácep, mlh a klikatých silniček konečně zastavujeme na úplném konci civilizace v údolí Val d´Herrens, na malém parkovišti za vesničkou Ferpécle. V pekelném lijáku stavíme stan a čekáme, co nám ráno zítřejší nachystá.


Dent Blanche z auta na cestě  Val d´Herrens


Na parkovišti se dá v pohodě spát, ale zabalit to pak, je fuška...

Naším prvním cílem je Dent Blanche - bílý zub 4356metrů nad moře se tyčící. Původně máme v plánu uskutečnit následný přechod do Val d´Aosta a nazpět, ale vzhledem k nepřízni počasí a našemu celkově pochybnému rozpoložení zůstane jen u plánu, ale o tom později. Po vydatné snídani a spakování potřebného vybavení opouštíme okolo desáté ráno údolí a strmými pěšinkami stoupáme pomalu k alpskému hotelu Bricola (2415m.n.m.), který se jak Drákulův hrad tyčí vysoko v alpských lukách.


Drákulův hrad Bricola, hodinka a půl od parkoviště


Dent Blanche v celé své kráse, ale ještě daleko...

K našemu dnešnímu cíli, základně pro výstup jižním hřebenem bílého zubu, kabině de la Dent Blanche (3507m), je to ještě něco přes 1000 výškových metrů. Jdeme hodně natěžko i se stanem a spacáky, takže se nám nestoupá vůbec dobře. Brzy přicházíme k ledovci zcela zasypanému sutí a přes pěkně vymodelované ploché plotny nás vede pěšinka značená mužíky jižním směrem ke skalnatému hřebínku Roc Noir. Ten nás pak směřuje až do oblak na ledovou planinu pod chatu.


Roc Noir, kupa kamení a Jenda v mlze

Samotná chaloupka je umístěna v půlce úvodního skalního výšvihu jižního hřebene hory, a protože stavět stan v hrozivé fujavici, která se mezitím na ledovci rozpoutala, se nám nechce, míříme za hodnou paní chatařkou a jejím nepálským nohsledem do chaty a obětujeme 27Franků za bezva nocleh, kdy nás nadmořská výška a zejména pak zamilovaná švýcarská dvojice nenechají dosyta se vyspat.

Ráno tak není rozhodně moudřejší večera, ale nepohrdáme snídaní s obrovským šálkem kafe a jíme tak dlouho, až vycházíme z chaty jako poslední okolo 5:00, což je opravdu pozdě. Nástup začíná hned za chatou, někdo zahajuje za záchodky, někdo za sudem. My volíme levou sudovou variantu a vůbec nejsme moudří z toho, kudyže je to nejjednodušší.


Těsně nad chajdou za prvních ranních paprsků, žádná legrace na rozchození...fotka rozmazaná, ale přesvědčivá

Nakonec se ale s úspěchem chvilinku po svítání vyškrabeme na kupu sněhu zvanou Wanfluelucke 3701m vysokou. Je krásné počasí téměř bez větru a máme odtud přehled o celém Schoenbielském údolí, vidíme Matterhorn celý v červeném, Dent d´Herrens a v pozadí celý masiv Monte Rosy.


Náš další cíl, Dent d´Herrens z Wanfluelucke


Pohled odtamtéž dolů do údolí k Schoenbiel Hutte, Gajd s klientem v osamění ledového plata


Poslední lehký úsek před nástupem do skalnatého hřebene

Cesta ale nečeká a my nastupujeme teď již opravdu do jižního hřebenu hodnoceného stupnicí AD s lezeckými místy až III+. Začátek není nikterak těžký, a tak lezeme každý sám změtí kamení, skála se ale s přibývající výškou stává čím dál více kompaktní -- a také těžší. Okolo 7:00 stojíme pod hrozivým hlídačem, věží Grand Gendarme.


Jenda na hřebeni pod GG, díky předvčerejšímu počasí, je tu dost sněhu

Přímo by to mělo být za IV, my ale stejně jako všichni ostatní obcházíme hlídače zleva sněhovým kuloárem. Ten zespoda vypadá v pohodě, takže se rozhodujeme lézt stále volně. Toto rozhodnutí proklínám v jeho horní zledovatělé polovině, kde se po pekelném traverzu poněkud vystresován štanduju u pěkně zasazeného nýtu. Jen tiše pak držím palce Jendovi, který se stejnými problémy jako já zběsile buší do kuloáru pochybné struktury. Vše nakonec dobře dopadne, navazujeme se a postupujeme dále nad Grand Gendarme, to už ve výšce 4000m.


pod kuloárem, GG je napravo mimo záběr -- odtud vše vypadá okej


Odtud už moc ne, ale mámštanda...


Lezení v pěkné skále nad GG

Jenomže se nám neleze úplně dobře a hlavně jsme pomalí. Asi tak někde u posledního hlídače odhadem sto výškových metrů po vrcholem pronesem naší spásnou větu:"Každý alpinista ví, kde jsou jeho hranice," a po vydatné sváče točíme zpátky. Ani nám to moc nevadí, spíš jsme rádi, že jsme se dokázali otočit i v situaci, kdy bychom na vrchol nakonec stejně asi vylezli. Ale vzhledem k tomu, že tady na tom kopci je lepší být pro návrat v pohodě, protože slanění následuje slanění a každou chybu následuje jasný pád, byla otočka správnou volbou. Zpátky slaňujeme co se dá, místy lze najít smyčku nebo ocelovou tyč, ale celkově kopec není nijak zvlášť odjištěný. Lekci nám dává gajd s klientem, který se slovy:"To víte klucí, já už tady párkrát byl," hbitě spouští stokilovýho němčoura dolů a pak za ním ručkuje v pracovních rukavicích po laně zcela nejištěn.


poslední délka slanění kuloáru, odtud už jen po svých až k autu


Na sestupu s Matterhornem

My si po předchozí kuloárové zkušenosti pro jistotu jistíme všechno a když nakonec překonáváme i zrádný bouldrový úsek nad chatou z hluboka si oddechneme.

Paní chatařka nám vaří pekelně velkej hrnek čaje a po krátkém odpočinku svištíme dolů do údolí, protože počasí se kazí hodně rychle -- na přechod není pomyšlení. Se setměním jsme zpátky u auta pekelně vyčerpaní, ale spokojení, že lekci od kopce jsme si vzali k srdci.


S Dent Blanche v očích, budeme se sem muset vrátit...

Nazítří jedeme lenošit k Ženevskému jezeru. Všem doporučuji středisko Villeneuve a hned první kemp napravo po vjezdu do města. Je tam bezva pani správcová, která se do nás zamilovala, protože jsme oba češi a oba Honzové -- Jan Palach je totiž jejím životním vzorem.

Dějství druhé -- Dent d´Herrens 4171m

Den odpočinku uběhne jako voda a Fabie už je opět zpět v Martigny, nestoupá však směr Chamonix jako loni, ale směr Itálie na Svatého Bernarda a pak dále do údolí Aosta. Na jeho úplném konci stojí ve výšce   2781m.n.m Rifugio Aosta, výchozí to bod na všechny východní výstupy na dent d´Herrens -- Žebrákův zub.


Dent d´Herrens při sestupu z Dent Blanche

Auto necháváme u zelené přehrady Lac di Place Moulin v komplexu vesniček Bionaz. A míříme opět vzhůru. Jsme teď již dobře aklimatizovaní, takže místo pěti hodin jdeme po pěkné pěšince o hoďku a půl méně. Na chajdě hodně zmatený chatař neví, kam nás má ubytovat, nakonec se ale přeci jen vmáčkneme na palandu. K večeři vařím ze svého, na posilněnou si dáváme žejdlík bezva vína a komunikaci s místními ošlehanými lezci. Po projití návštěvní knihy zjišťujeme, že žádný čech tu snad nikdy nespal...


zelená přehrada na začátku výstupu

Vstáváme už v půl třetí, cesta na žebráka by měla být delší než na Dent Blanche, přeci jen je to okolo 1500m převýšení. Vyrážíme jako první po neznatelně se vinoucí pěšince sutí. Ve 3000m začíná ledovec, navazujeme se levou severní částí proklatě rozeklaného ledovce stoupáme stále strměji až na ploché plato, které by nás mělo dovést až k sedlu Tiefmattenjoch. Tady nás docházejí dva protřelí italští alpinisté a posílají nás úplně jinam, než kam nakonec sami jdou.


Rifugio Aosta ve 3 ráno, Jenda motá lano


Glacier des Grandes Murailles

My stoupáme ledovým úbočím a když s rozedněním vidíme pod sebou se klikatící pěšinku je nám jasné, že jsem zase zabloudili. Vracíme se a okolo sedmé hodiny jsme pod sedlem, které je naštěstí odjištěné fixním lanem. Naštěstí, protože je to celé z poněkud nekompaktního humusu suti, která se s každým sebemenším pohybem dává do pohybu. Tiefmattenjoch je začátkem východního hřebene, tedy cresta ovest jak říkají talijáni. Ten je opět pekelně rozeklaný, ale pěkně odjistitelný a zábavně lezitelný -- ve výšce okolo 3500m nás vyhazuje hřebínek na ledovou sjezdovku, která tvoří celou severovýchodní stěnu Žebrákova zubu.


Gajd a klientka na západní hraně Dent d´Herrens

Celé se to zdá hodně nekonečné a mystifikací trpí zejména Jenda, který mě v jednu chvíli již vidí stát na vrcholu, netuší ale, že z onoho místa je to nahoru ještě 2 hodinky.


lehká sjezdovka nad skalnatým hřebenem, cesta vede dole po ledovci podel skal do sedla (je vidět pěšinka), pak po dlouhém hřebeni, který se zdá odtud krátký, na sjezdovku, na níž teď se Jenda sápe vzhůru a můj stín je mu svědkem

Na konci sjezdovky již potkáváme gajdy jak neomylně slaňují mixový terén, který my ještě musíme vylézt. To není vůbec nic jednoduchého, ale ten okamžik, kdy se člověk vyhoupne konečně na severovýchodní hřeben bych přál každému. Najednou máte Matterhorn tak blízko, že jde na něj snad i sáhnout. Dole se klikatí Tiefmatgletscher, naproti Dent Blanche v plné parádě.


právě jsem se vyhoupl na sverozápadní hřeben - paráda


posezení nad Wallisem


Jenda je blízko, do prava to má do Talojánska, do leva ke Švýcarum, rovně na vrchol

Pohled k našemu vrcholu ale nahání strach. Proklatě špičatý a rozeklaný hřeben dává na výběr pádu buď do Švýcarska nebo do Itálie. Se smíšenými pocity sledujeme gajda s klientkou sestupujícího a pak zůstáváme sami. Hřeben ale není rozhodně tak těžký jak vypadá a navíc je v pohodě odjistitelný, za deset minut jsme na jeho konci a posledních 50metrů sněhu nás již nemůže zastavit. Stojíme konečně na vrcholu, úplně sami, jen Matterhorn je tichým svědkem našeho vítězství. Je 10:40 a přesně před rokem jsme stáli na Domu, který se v dálce dotýká oblaků. Užíváme si tu alpskou samotu dosyta a vůbec se nám nechce dolů...


Nezbytné vrcholové foto a východní stěna Matterhornu

Jenže dolů se musí. První slaňák je hned na hřebeni a hned mi způsobí nemilé překvapení. Přestože si přepečlivě uvazuji cepín k sedáku, jsem při první délce svědkem odproštění se mého cepínu od reality a jeho krásné cinkavé cesty dolů do hlubin pode mnou. To mi nehraje vůbec do noty hlavně při pomyšlení na ledovatou sjezdovku, kterou musím sejít. Nakonec slaňujeme, co se dá, sjezdovku jdeme gajdovskym systémem na krátkym laně, nakonec je dokonce měkčí než ráno, neb sluníčko na ní krapet posvítilo.


Na sestupu, v pozadí skialpinistické sedlo Col de Valpelline

Když se už zdá, že vše dopadne dobře, děláme drastickou chybu na hřebeni před Tiefmattenjochem a scházíme z hřebene o kousek níž než hodno. Tady se kvalita skály přímo drasticky mění, nic nedrží v ruce a vše se pohybuje pod nohama. Jsou to okamžiky opravdu z nejhorších, které jsem doposud na horách zažil, ale nakonec se opět dostáváme na hřeben a pak už lehce na sedlo a dolů na ledovec. Tam ještě pro jistotu zlomím Jendovi teleskopickou hůlku, aby bylo neštěstí dokonáno. Na chatě jsme zpátky po čtvrté hodině, takže to bylo poněkud delší šlapání než jsme předpokládali. Balíme a mizíme do údolí. Cesta tříhodinová je nekonečná a když ve 22:00 přicházím zpět k autu a vypiju jedno pivko, usínám neschopen z automobilu vylézt...


odměna u moře, debižonový svátek

Pak už následuje jen koupačka u moře s několika litry vína vypitými, návštěva Arca a návrat domů...

Mňo každopádně berte tento článek jako nápad kam vyrazit. Opravdu je o co stát. Nekoná se zde žádné davové šílenství typu plné Karosy turistů na skále, protože nástupy jsou dlouhé a lanovky zde neexistují. Vždy šlo s námi pouze okolo pěti dvojic převážně gajdovských, takže kdo stojí o špetku alpského klidu, kterou si může urvat jen pro sebe, má možnost právě tady -- u zubaře. Je to prostě paráda!!!

Jak tam??

Naše cesta vedla přes Linz, Slacburk, Innsbruck, Vorarlbersgko a Lichtenštejnsko do Švýcarska -- přes Furkapass do Vispu, Sionu, kde se uhybá doleva a jede se stále nahoru údolím Val d´Herrens až do osady Ferpécle na parkoviště. Dali jsme to na dvě plný nádrže, platili jsme ale nějaký eura v Arlbergskym tunelu a dálniční dálku Rakouska, ve Švýcarsku jsme dálnice nepoužívali. Po cestě pekelná mlha a zácpy takže celkem 15hodin. Ze Švýcarska přes svatého Bernarda ne tunelem, takže jsme neplatili nic, Val dÁosta -- po silnici opět kam to až jde, velkokapacitní parkoviště u přehrady, ale blbě se tam spí...

Dent Blanche

Naše časy: parkoviště nad Ferpécle -- hotel Bricola (1:20) -- Cabane de la Dent Blanche (6h). Nikam jsme nespěchali a šli jsme na těžko, normál je asi 5,5hodiny. Z parkoviště lesem vzhůru, lukami k hotelu, který je vidět snad odevšad. Pak dále po pěšině a později po mužících a trojnožkách až na chatu -- zabloudit se nedá. V průvodci píšou, že chata má jen 15 míst, je jich tam ale minimálně dvojnásobek...noc tuším 27F, snídaně určitě 10F, voda převařená 4F, pifko taky, ale 100% si to nepamatuju...vařit se dá venku, stany snad na ledovci, ale dobře zakopat.

Výstup: začátek skalou hned od chaty, nejlíp se na někoho nalepit, bloudit hned od začátku není med. Na Wandfluelucke je super být za svítání -- pak doleva sněhovým svahem nalézt do "předhřebene" (bez problému, ale láme se) a později už férově do hory, stále po hřebeni kompaktní skalou až pod Grand Gendarme, tu obejít zleva kuloárem -- jsou tam tyče na odjištění a slanění -- doporučuju využít. Nad GG jsou ještě další 4 hlídači, k poslednímu jsme se již nedostali. Dolu je to stejná šlamatika jako nahoru!!! Dobrý je taky trefit poslední skalku nad chatou, finální boulder v unavenym stavu nic moc...

Dent d´Herrens

Od přehrady značeně na chatu, v údolí psáno 5hodin, my šli 3,5h, pěkná cesta pěšinkou podél potoka, zvedá se až na konci částečně odjištěno řetězy. Rifugio Aosta -- zmatený chatař a něco přes 20E na noc, jídlo večeře plus snídaně 30E, takže jsme vařili na střeše chalupy. Bezva litr vína za 10E jsme ale obětovali. Stan jsme tentokrát netáhli, ale dá se postavit nejspíš nejlépe asi na ledovci kamenitém asi 30minut pod chatou.

Výstup: budíček 2:15, ve tři vyrážíme. Nejdřive dolů po suti a pak stále výše po pěšince pod Tete de Valpelline až k ledovci. Tudy co nejvíce nalevo čím dál tím prudším svahem až na ledové plato. Dále pořád po ledovci až pod sedlo Tiefmattenjoch --z daleka je vidět špinavý sníh pod sedlem díky neustálému padání šedivé suti. Sedlo odjištěno fixními konopnými lany. Ze sedla (3565m) po západním hřebeni přes dvě věžičky odjištěné nýty na velikou sjezdovku. Tudy stále podél hrany až k mixovému trojůhelníku přes nějž se dostaneme na severozápadní hřeben a jím až na vrchol...

Naše časy:  chata -- ledové plato (1:40h)-Tiefmattenjoch (2h s blouděním, normál je tak hoďka) -- dosažení finálního hřebene (3:20h)- vrchol 40minut (normálně tak 15, furt jsme něco fotili)-zpět na chatu cca 5hodin -- o údolí další 3 hodinky...docela dlouhej vejlet.

Co s sebou???

Lano 50m se využije hlavně při slanění, jinak by stačilo asi poloviční na souběžný postup, sada hexentrů, 6 expresek, 6XHMS, spousta smyc dva šrouby do ledu (nepoužili jsme), prusíky, tibloc, kladka kdyby náhodou zvoněla trhlina. Moje mačky od Campu to nepřežily -- jsou totálně tupý, cepín to taky nepřežil a toho je mi líto.Jinak doporučuju někde nacvičit práci s lanem -- neustálé motání pekelně zdržuje...

Mapy:

Swisstopo -- Matterhorn -- 1:25000 -- cajk na oba kopce, chybí tam sice vždycky nástupní údolí, ale to vůbec nevadí..

Průvodce -- Švýcarské Alpy od Ivo Petra, něco je na www.loudatour.cz  ikdyž klasifikace Dent d´Herrens na III+ se mi nějak nezdá, něco se najde na www.summitpost.org , jinak na netu hlavně o žebrákovi nic moc...

Další:

Všechny fotky naleznete na www.ultimaklapteam.com v sekci fotarchiv, na www.havran.info je pak ke stažení websejf video (cca 4minuty)

Zdar a sílu do zimy

Honza Vlášek   [úpravy] 14:08 27.11.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 pěkný....15:49:10 27.11.2005
Ještě jsem to nečet, ale je to fakt dobrý!

Joža Píchal
předseda HO-Šukalovce na Tachovsku
Joža Píchalodpovědět 

 parada21:20:23 27.11.2005
Parááááááádní článek, uplně jsem si při pohledu na to vrcholové foto vzpomněl jak jsme v srpnu lezli na matterhorn zmuttgratem, ze ktereho je kopec krásně vidět a už plánovali výpravu, moc moc parádní, už se těším na hory. ajajajajaj ...

goooood work, pánové .. :-)
Honza Handrejchodpovědět 

 :-)21:49:51 27.11.2005
Super fotky---fakt paráda. Hnedka bych tam vyrazil.
--- kdyby to tak rychle šlo.... :-(
Jinak moc pěknej článek.  :-)
KorbAodpovědět 

 super tip !06:57:09 28.11.2005
Super tip na výlet do Švýcarska. Jenom na 3. fotce od konce se nejedná o V stěnu (jak je v popisku). Jestli se nepletu? Ale asi se nepletu :-)
Belialodpovědět 
 Re: super tip !10:39:50 28.11.2005
Já myslím že to je východní stěna .. hřeben co je vlevo je zmuttgrat a to je severovýchodní hřeben a severní stěna není vidět :-)))
HonzaHodpovědět 
  Re: super tip !15:19:16 28.11.2005
Neblázněte! Tohle přece není východní stěna !! Poznat to jde už jen z toho, když se pořádně podíváte kde je Monte Rosa .
Borsaodpovědět 
   Re: super tip !15:24:40 28.11.2005
Dodatek. Na levém obrysu Matterhornu jde z tohoto pohledu vidět Zmuttgrat a na pravém Furgg-Grat
Borsaodpovědět 
    Re: super tip !18:11:26 28.11.2005
No právě, a proto je to východní stěna ne?! :-)
HonzaHodpovědět 
     Re: super tip !22:35:35 28.11.2005
Ja teda vubec nepoznam steny Matterhornu od sebe ale v 10:40 by na vychodni stenu melo jeste malem svitit slunicko. Tahle stena je 2 hodiny pred polednem cela ve stinu...
Martinodpovědět 
      Re: super tip !23:46:58 28.11.2005
No nemyslím :o) Východní stěna je ohraničena z prava SV hřebenem - Hörnligratem a z leva Furgg-Gratem. Když na MTTH koukáš z Zermattu tak vidíš východní a severní stěnu .... To na té fotce je focený někde z jihozápadu. Teda pokud mě mysl a zrak nešálí :)
Borsaodpovědět 
       Re: super tip !00:01:08 29.11.2005
Ale nedalo mi to a schválně jsem doma vyhrabal pohlednici co sem kupoval letos v letě (takže pokud nebyla změna režimu ve švycarsku tak světovy strany platí pořád stejně :o) ) a je to tam tak ... Mrkni se sem: www.summitpost.org/show/mountain_link.pl/mountain_id/53
E-Side -východní strana a W-side - západní , ale to předpokládám víš
odpovědět 
        Re: super tip !09:15:59 29.11.2005
hele je to ta stěna co kouká na západ, nebo teda severezopád, takže je možná východní a možná taky ne:)
Honzaodpovědět 
         Re: super tip !11:17:09 29.11.2005
Ha error .. pravda je to západní .. Zmutt není severovíchodní ale severo západní, jsem přeložil v hlavě jen to severo a místo west jsem proste začal v jako východní :-)))))
HonzaHodpovědět 
          Re: super tip !21:31:14 20.01.2006
BTW.: i s tim doprava do Talojanska a doleva k Svycarum mate naopak(uz jenom podle stinu)
Drojdodpovědět 
  Takhle to vidím já.11:19:17 29.11.2005
Zmuttgrat je Severozápadní hřeben, Hörnligrat je severovýchodní, Liongrat je jihozápadní, Furggrat je jihovýchodní. Ta stěna je západní, že už ani víc západnější být nemůže :o)
Vlevo je Zmuttgrat, napravo vystupuje do popředí Liongrat, Furggrat není vidět, je vidět pouze jeho malá vrcholová část.
PS: Parádní článek
Azbestodpovědět 

 DH z Zermattu11:44:06 28.11.2005
Chtel bych jen varovat ty, kdo by chtel na Dent d\'Herrens lezt primo udolim z Zermatu, zaverecne seraky pod sedlem u zapadniho hrebene byly tenhle srpen neprekonatelne.
demeterodpovědět 
 Re: DH z Zermattu13:49:15 05.12.2005
Letos jsem to chtěl zkusit - asi jsem si ušetřil zklamání.
Alesodpovědět 

 ...07:46:50 29.11.2005
Dent Blanche. Gratuluji k zazitkum i rozumu. My se nahoru tahli jako smrad, ale neotocili a pri sestupu nam pochopitelne zhasla celovka samodomo. Takze ten konec k chate jsme slejzaji za bezmesicne noci po hmatu. asi tri hodiny. :-)
dagodpovědět 

 Žebráka jste si měli dát jako aklimatizaci14:08:46 30.11.2005
poněvádž je to nejsnadněji dostupná čtyřka v Alpách. Mimochodem loni byla chata Aosta bez správce a zcela prázdná (jen se spoustou dobrot...) Zato chata pod Dent Blanchem byla narvaná, tak že jsme stanovali na ledovci a ta chatařka nás pak nechtěla pustit dovnitř ani na čaj.Zato ten Nepálec byl fajn.
karelodpovědět 

 Jak jsme nevylezli Dent d´Herrens, ale Dent Blanche10:17:11 06.12.2005
Před 25-ti lety jsme s Poldou Páleníčkem jednou ráno vyrazili na Dent d´Herrens, ale kvůli podmínkám jsme nakonec vylezli supercestu Z stěnou Dent Blanche.                          Takže úplně naopak než vy ;-).
PeSodpovědět 

 O cem to vlastne je, tenhle report?23:12:47 16.08.2009
zííííív, nuda:)
Jirkaodpovědět 

 Foto dne:
finále
SP Chamonix rychlolezení
 Databáze cest:
Všechny cesty (176423)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Lunga Vita Al Presidente 7a+ Malga Ciapéla
Ultim Bal De N Fiòchde Né 7a Malga Ciapéla
É Un Mondo Difficile 7c Malga Ciapéla
Koutová V Tisá - Modřín
Ma Pensa 6b Rocca Di Perti
Nově komentované:
Záhada Hlavolamu Přímá Variant 8 Osvětimanské Skály
Přímá Severní Hrana? 6- Osvětimanské Skály
Headcrash 11- Frankenjura
Terra Incognita 9- Frankenjura
Vídrholec 6B Vyšší Brod

 Nově v diskusi:
Poděkování | Re: Studlgrat na GrosGlockner | Studlgrat na GrosGlockner | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Jump! | Re: Jump! | Lezeni VT | Re: Grossglockner - Mayerlova rampa |

 Nové komentáře:
Re: Rádoby repující retard | Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Mazání komentářů - palec nahoru | srabe | Re: bomby | Re: bomby | Re: bomby | bomby |

 Kde to vře:
Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách (39)
Film: Bouldrování a lezení na Děčínském Sněžníku (30)
Pepa Šindel přelezl Hades, další cestu obtížnosti 9a (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (9)
SP v lezení na obtížnost Innsbruck (5)
Čeští horolezci vylezli na doposud nezdolanou horu Muchu Chhish (4)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - semifinále (3)
Jakub Konečný si zapsal třetí boulder za 8C (1)
Nový film Lezci s Adamem Ondrou a Pepou Šindelem (1)
Dammastock 3.630 m, aneb mám svátek, mám kamaráda, mám plán (1)

 Nově v inzerci:
Pruvodce ostrov | La Sportiva Mandala | Membránová bunda Rab Downpour Eco | ICEBREAKER TechLite SSCreweTourClub1995 | Lezečky SALTIC DEVIL 37, 1/2 | Hledá se výškař | Statická a dynamická lana | Spolulezec Žďárské vrchy | MSR REACTOR 1,7 L | Skialp batoh pieps Plecotus |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1687 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1820 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1782 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1712 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.