LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP Wujiang (12.04)
ČP obtížnost Brno (20.04)
Petrohradské Padání (26.04)

Žebříček
Cesty:
33.Svoboda 10347
34.Novotná 10340
35.Nosek 10298
Bouldry:
33.Hapala 8853
34.Kalvas 8850
35.Košťál 8809
Hory:
28.Novotný 2660
29.JPPP 2485
30.Skalicky 2410

Výsledky
SP Čína (09.04)
AIX ÁDR BOULDER SESSION (09.03)
2. ČP v bouldrech Praha (02.03)

Deníčky
5543 lezců
1094205 cest
Nové přelezy:
Blackout 10-/10
Pravda A L 9
La Puta Ti 7c
Steeple Ch 9+/10-
Pyromania 7c+
Totum Malu 8+/9-
Corvus 9
Vreskot 9
Citová Inv XIa
Akční Rádi IXc

Stěny
BoulderClub Brno - Brno
Singing rock caffé - Vysoké Tatry
Stěna Kopřivnice - Kopřivnice

Prodejny
Rock Point Olomouc - Olomouc
HUDYsport - Jablonec nad Nisou
HUDYsport - Praha 9

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Příběh jedné cesty

smallPřed rokem jsem slíbil něco napsat, nadešel správný čas.

Minulou zimu jsem několik slunečních odpolední zasvětil nacvičování Jedenáctky v Hlubočepích. Dobří kamarádi je světili se mnou. Já lezl, oni jistili a klepali kosu.

Začátkem března jsem mohl vyrazit lízt krom pátečního odpoledne i na celou sobotu. Plán nemohl být jasnější – strávit vše v plotně. V pátek cesta najednou pustila tak nečekaně, že byla celá sobota volná. O tom jak ji naplnit jsem nechal rozhodnout Martina s tím, že mu budu na oplátku k dispozici při jakékoli obskurní činnosti, kterou na skalách dělá a ke které se ve všední den nechám přemluvit jen málokdy (vrtání, čištění, prváče, apod.). S jiskřením v očích měl jasno hned – pojedem na Braník udělat prváč! Trochu neochotně jsem souhlasil – ale co, slib je slib a kdybych byl zítra zase v plotně, Martin by měl zase jistil...


zdálky monstrózní a pěknéobří strašidelná rozlámaná plotna přikrytá volnou deskoudocela přívětivý rajbas, ale bouličky nejsou všudeje to asi jediná relativně pevná linie mezi deskamistačí jemně zabrat za háček a lišta odletí, jiné jištění není


V sobotu dopoledne parkujeme u skály a začínáme pokukovat po liniích. Stěna sama o sobě je poměrně mohutná, položená deska a na první pohled značně zvětralá. O zábavu asi nouze nebude. Její západní orientace navíc dává tušit, že se tu dnes moc neohřejeme. Marťan má za chvilku jasno, linie je vybrána, v mžiku je v sedáku a věší na sebe hromady věcí – některé z nich znám z knížek o středověku (kladivo), s jinými jsem se při lezení už setkal (nýty). Vrtačku nechává dole, když bude chtít vrtat, tak si ji vytáhne. Jaký bude průběh už trochu tuším, naposledy jsem ho jistil, když se pustil do jednoho z několika volných koutů, které jsou u trati a s nasazením vlastního zdraví tak vytvořil nejhnusnější cestu v Hlubočepích.


nástup cesty, sklon asi 55°výběr nejpevnějších stupůtady bude první nýt, hlavně ať si nesedá do háčkůsnad nebude ten první nýt zkoušet


Během následujícího Marťanova lezení jsem ztratil pojem o čase, takže nějaké ty 2-3 hodiny shrnu pouze heslovitě: zima, slunce naproti v údolí, 5 kilo šutrů, 5 metrů nad nýtem, 3 (nebo 30?) kila šutrů, kilo hlíny, stojí dobře?, vrtá, 10 kilo šutrů, půl kila hlíny, 5 kilo šutrů, pár kroků, jde mu to, 5. nýt rutina, kde jsou šutry?, zrušeno, volný... ze slanění ještě něco omete a nová cesta je tak připravena k volnému přelezu.


druhá expreska a dotáhnout nýthledání nejvhodnějšího místa pro třetí nýtnahoře to trochu ztěžkne, nejhorší bylo přelézt obří drnnumřel, na polici bude druhá maillona na slanění


I přes svoji počáteční skepsi se přiznám, že mě to mile překvapilo a není to vůbec špatný lezení. Lokry jsou pryč, na zbytek je třeba dát pozor. Sedm nýtů na 40 m je tak akorát, když celkem triviální lezení je vyváženo jeho vzdušností, zvlášť neví-li člověk kdy co ušlápne. Ani už nevím, jestli si to Martin přelezl taky na lehko, shodli jsme se na klase nějakých 4, název je „Scream of Stone“ a můžeme vyrazit domů. Od té doby jsem tam nebyl, ale vím, že na místě činu Martin neustále maká na dalších cestách a že mají i další přelezy.
Borec na konec (upozornění pro alergiky: obsahuje větší než malé množství sebechvály a patosu)

Nelezl jsem snad s žádným jiným lezcem, od kterého bych se svým přístupem k lezení lišil více. Já stručně řečeno „sportovní“ lezec, kterému se na sedáku zřídkakdy houpe něco jiného než expresky, snažící se odškrtávat jednu cestu v průvodcích na Srbsko a Hlubočepy za druhou a modlící se k liště nad futrama. Martin, kromě nějakého toho skalkaření – nejčastěji pod svojí hranicí, na kvantitu a v nových oblastech, sbírá průvodce a knížky o lezení, vede lezecký kroužek, je členem místního óvékáčka, věnuje se „našemu“ Lezci, přejišťuje, znovuobjevuje zapomenuté a tvoří nové... jednoduše a stručně lezením žije, i když úplně jiným způsobem než já. Navíc z toho jeho prožívání lezení mají často něco i ostatní. No, já se k tomu jednou snad taky dostanu. Takže co tím chci vlastně říci. Za prvé to nejdůležitější: samozřejmě tímto splatit dluh a vrátit Martinovi loňské veřejné poplácání po ramenou. A za druhé nějak dostat na papír občasné přemítání o tom jak je pěkné, že se toho jeden od druhého můžeme dost přiučit a že krom neustálého popichování a špičkování ani jednomu z nás nechybí respekt pro počínání toho druhého a společné působení na skále/skálu by se tak s nadsázkou dalo přirovnat k jakési harmonii vzniklé z působení protikladů. Snad z ní ještě něco pěkného vznikne.

PS: smajlíky si doplňujte sami dle libostiBejbs   [úpravy] 18:12 30.03.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 S tím Prváčem bych byl opatrný20:11:23 30.03.2012
Pokud si pamatuji, tak bránickou plotnu měli lézt někteří pražští lezci už v 80.letech. Abych něšířil pouhé drby - sám jsem lezl bránickou plotnu singl solo přibližně v jejím středu v dávných dobách. Dostal jsem se asi do 1/3 až 1/2 výšky, potom jsem solo zapytlil pro absolutní odloupnutí svrchní vrstvy plotny od podkladu, mnoho metrů na výš i na šíř. Nechtěl jsem riskovat tobogán na kamenném koberci. Potom jsem se pokoušel vylézt něco za sborem, to už si ani nepamatuji, jak to dopadlo. Mám dojem, že lámavost bude velkou překážkou, ale jinak z vlaku od naproti je stěna impozantní.

Jinak vím, Martane, o neprobádaném velehorském lezení se skalkařskými výšvihy v České kotlině.
Teaserodpovědět 
 Re: S tím Prváčem bych byl opatrný20:25:31 30.03.2012
Jj, každá informace se hodí;) Nechtěl jsem to vtipné vyprávění prznit popisem lezení v oblasti, to bude v následujícím článku. Jak už někteří psali, podobných dobrodružství (navíc ve stylu nikdy více) bylo několik, ale nikde se to nevedlo a i pár skob v těch šílených převisech pravděpodobně vypadlo (naštěstí) ven. http://www.lezec.cz/diskuse.php?key=79215&odk=79215 Nuže, nyní pár odjištěných cest a mají si kde hrát:)
 martanodpovědět 
 Re: S tím Prváčem bych byl opatrný20:42:56 30.03.2012
Tak každopádně ted se to dá lízt jinak než jak si popsal teasere. Dobrá práce Marťane ! Dík lidem ćo dělaj cesty máme co lízt.
 George-JPodpovědět 
  Re: S tím Prváčem bych byl opatrný20:59:45 30.03.2012
Omlouvám se, malinko jinak jsem to pochopil:) Samozřejmě když najdu písemný pramen, nebo známky lezení na skále jako nápisy a jištění, tak se pod nic podepisovat nehodlám:) Tohle ale těžko říct kdy se ten pás plotny vyloupl. Možná se teď někdo další ozve k jiným liniím, tím líp! Ještě někdy znovu prohledám to okolí.
Lidi za kostelíkem už nelzte:) Tam to akutně hrozí řícením a je tam zákaz vstupu, tohle je úplně jinde (nalevo).
Další dobrodružství? Proč ne, napiš mi někdy;)
 martanodpovědět 
   Re: S tím Prváčem bych byl opatrný23:45:45 30.03.2012
Za kostelíkem jsem to taky lezl kdysi sóliko někdy v 80tý letech. Tenkrát se to tam ještě neloupalo.Taky jsem okukoval ti lomovou stěnu, ale pro naprostou rozpadlost jsem tam nic nepodnikl.
Petr Jandíkodpovědět 

 tuhá zima13:51:36 02.04.2012
Taky jsem se nechal impozantností nachytat:), dle počtu šlupek bude zima tuhá...
jezodpovědět 

 jištění14:55:55 02.04.2012
taky jsem tam svýho času blbnul, dle aktuálního počasí, odvahy a hladiny alkoholu z přilehlých pivnic jsem prozkoumával stěny do přiměřené výšky. jako perspektivní se jevil jeden dlouhý směr vlevo od lomové stěny (a to je asi tahle cesta) a pak plotýnka vpravo končící někde v půlce výšky stěny. ale k věci, kvalitu skály jsem za sebe vyhodnotil jako nedostatečnou pro expanzní a lepená jistítka běžných vápencových rozměrů, a jako odpovídající mi přišlo použití pískovcových technologií, to jest dostatečně dlouhých dříků kruhů beznapěťově osazených do cimentu či lépe chemické malty - aby to bylo aspoň na tloušťku tří šupin skály. no čas hukáže.
Lukas B.odpovědět 
 Re: jištění15:20:05 02.04.2012
Jojo, existují skály horší a skály lepší:) Za sebe jsem kvalitu skály vyhodnocoval kladivem přímo na místě vrtání a užil adekvátně dlouhé jištění jak na levé potně, tak i dole, kde je materiál úplně opačný (pevný).
martanodpovědět 
 Re: jištění22:25:52 02.04.2012
a nezkoušeli jste dát hooooooodně dlouhý závitový tyče a z druhý strany kopce kontramatku ???
slabouchodpovědět 

 Dobrá práce20:37:33 02.04.2012
Chtěl bych autorovi (cest i článku) poděkovat - dobrá práce. Scream of Stone a vedlejší Pizza Al Spinaci jsou překvapivě pěkné cesty (i stěnka dole). Nikdy asi nebudou lákat masy, ale člověk si v nich krásně vyčistí hlavu a blízkého provozu si ani nevšimne...
Kuzmaodpovědět 
 Re: Dobrá práce10:23:51 17.04.2012
Také se přidávám k pochvale. Moc pěkná dvojice článků o Braníku!
Bébulodpovědět 

 Prváč21:03:28 02.04.2012
Ahoj, nemyslím si, že by to byl prváč. Osobně jsem to lezl-no lezl je to spíš pochod do kopce.Nutnost jištění zabrání odřenému břichu,jinak si nemyslím, že je vhodné za každou cenu všude rvát nýty. Některé skály prostě nejsou nejvhodnější k lezení. Chápu, že každý si chce udělat prváč, ale ne vždy to stojí za to.Navíc v tomto nestabilním terénu. Samozřejmě to je pouze můj názor a přeji ostatním at si užijí krásné lezení.    Honbě zdar!

mataodpovědět 
 Re: Prváč22:50:19 02.04.2012
Mrdu zdar!
odpovědět 
  Re: Prváč12:34:30 03.04.2012
Nazdar!!
odpovědět 
 Re: Prváč02:17:27 03.04.2012
Evidentně jsi nepochopil ani článek, ani význam těch cest:)
 martanodpovědět 
  Re: Prváč20:03:25 03.04.2012
Ja to taky nechapu.
Jirkaodpovědět 
  Re: Prváč13:55:57 05.04.2012
Přidávám se k otázce. Asi jsem to taky nepochopil.
X.odpovědět 
   Re: Prváč16:43:44 10.04.2012
To je oč tu běží:
www.lezec.cz/clanek.php?key=10157
 martanodpovědět 

 Tak mne kontaktuj Martane22:35:02 02.04.2012
a můžeme zajet obhlédnout neprobádané velehory České kotliny.
Teaserodpovědět 

 jisteni?09:17:51 03.04.2012
Jen by se chtel zeptat, jestli se tomu jisteni da verit. Resp. zda autor veri, ze jeho jisteni udrzi treba 8 metrovou tlamu? To se s rozestupy jisteni 5 m a lamavou skalou muze snadno stat.
urvodpovědět 
 Re: jisteni?17:49:13 03.04.2012
Autor cesty věří, že lezení je nebezpečný sport. Ve všech cestách si při lezení kontroluje jištění a věří hlavně ve své schopnosti. Věří, že všichni prvovýstupci umisťují své jištění jak nejlíp dovedou. Věří, že "vtipný" článek jistou skupinu lidí od některých cest odradí:) a věří že se najdou lezci, co zvednou bulvy a kosti od monitoru a třeba se jim bude lehký 40 m dlouhý rajbas líbit;) Kdo ví, co znamená lámavá skála a jaký je rozdíl jen o půl metru vedle? Kdo ví, jak duní skála v místě nýtů a háků v cestách obtížnosti třeba devátého stupně, do kterých se běžně lítá? Proč autor cesty vyzkoušel různé zdejší jištění i cesty nejdřív na sobě, pak na různě zdatných kamarádech a během roku tu byl víceméně pracovně více než dvacetkrát? Možná věří, že nějakým lezcům tenhle šutr udělá radost;) Výstraha! Autor cesty je z jiné planety:)
 martanodpovědět 

 varování pro lyžaře12:44:49 03.04.2012
Případné lyžaře s touhou po prvosjezdu bych rád varoval, že to bude vzhledem ke strmému sklonu plotny dosti lavinézní terén s rizikem základovek.
honzaodpovědět 

 Článek je asi "apríl" ?23:46:39 04.04.2012
Branické skály jsou přírodní památka ev. č. 28 které byly vyhlášeny 29. Dubna 1968 (Vyhláška NVP č.5/1968.Sb.). Pokud vím neexistuje žádná současná vyjímka pro horo činnost. V 70. letech se zde bylo uděláno pár cest. Dokonce existoval i náčrt cest. Po smrtelném úrazu bylo vše zavřeno.
Standaodpovědět 
 Re: Článek je asi "apríl" ?07:21:05 05.04.2012
Proč by to měl bejt apríl? Skála je to přeci impozantní a zdálky musí lákat každýho lezce.
Btw. co se zákazu tejče tak víš špatně. Lezení je tam už skoro dva roky povolený.
honzaodpovědět 
 Re: Článek není apríl07:29:53 05.04.2012
Za náčrtek budeme v OVK moc rádi, pokud ho někdo má, tak mi ho prosím pošlete. Poslední aktuální povolení si snadno dohledáš. Jsi si ale jistý, že vyhláška na tuto PP skutečně lezení zakazuje? ...nevadí Ti, že se po kopci potlouká kde kdo a odhazuje tam kde co? Zvláštní:))
 martanodpovědět 
 Re: Článek je asi "apríl" ?08:19:32 05.04.2012
Ještě pro úplnost doplním, že MAGISTRÁT si své současné povolení na skály v Praze vykládá tak, že lezení povolil pouze členům ČHS. viz skaly.horosvaz.cz/4_aktual_index.asp?id=348
 martanodpovědět 
  Re: Článek je asi "apríl" ?23:02:43 05.04.2012
Podle zřizovací vyhlášky i plánu péče lezení zakázaný není. Uvažuje se o novém vyhlášení, a je dost možný, že na lokalitu bude zákaz vstupu. Dokumenty jdou najít na
http://drusop.nature.cz/
pavelkodpovědět 
 Re: Článek je asi apríl?11:59:00 05.04.2012
Díky za info o povolení lezení. Nějak jsem to nepostřehl. Lezl jsem tam před těmi "n" lety, ale to tam bylo jen pár skob a vzpomínky jsou dost děsivé.
Standaodpovědět 

 jen expresky?06:52:23 05.04.2012
a tím slanňákem na konci jedenáctky jsi se provázal a nechal zpustit???
j.odpovědět 
 Re: jen expresky?06:56:03 05.04.2012
"spustit" samozřejmě, ty písmenka, ale přeskakují...
chybičkaodpovědět 
 ne, jen odsedka..09:57:20 05.04.2012
Cestu jsem na RP nelezl.. a ona i taková osma cvaknutá vzadu na sedáku dokáže leckdy z nohandu udělat hand. Spustit jsem se nechal z háku dodaného k původnímu hejbacímu slaňáku. Do něj jsem dal už dříve majlonu (abych se nemusel převazovat) – a nechal ji tam.

Jinak malé doplnění k „článku“ – ten byl zamýšlen spíše jako taková „kulturní vložka“ k Marťanovo popisu oblasti, který se teprve objeví. Ale jak jsem připravovaný článek viděl – už by toho bylo asi trochu moc :-) Nicméně, oba články (budou) slouží zároveň jako výzvy k podělení se o informace o lezecké historii stěny, ke kterým se jinak nedá dostat. O „nové cestě“ jsem psal proto, že na skále žádné známky po lezení nebyly – tolik se asi dříve neprášilo, skoby opršely... Takže pokud má někdo nějaké známky po lezení alespoň v hlavě, sem s nimi!
bejbsodpovědět 
  Re: ne, jen odsedka..12:43:26 05.04.2012
TO někdo: mít v hlavě nestačí:)
odpovědět 
   Cesta necesta?20:20:08 07.04.2012
No já jsem kdysi kolem roku 1997 hledal Hlubočepské plotny, nevědouc jako "venkovan" kde to je)jsem si nechal poradit Vencou K. rodilým to pražákem a ten mě s potutleným úsměvem nasměroval k výše uvedené polotně v Bráníku. Dodnes s jistotou nevím jestli to bylo myšleno vážně a nebo jenom jako fór!
Tak jsem tam jedno odpoledne po práci pobíhal, okukoval, zkoumal a nic jsem k jištění nenašel.
Ale když už jsem tam byl tak jsem si obul tehdy lezečky Scarpy a mazal na Sóliko hore. Komplikace cestou byly jenom asi tři.
1.První když jsem se dostal na dóóst dunivou desku, později jsem spatřil proč. Úplně chyběla další/spodnější vrstva!
2. Podvrcholový šípkový keř s ostny v počtu větším než malým. Byla to zajímavá zkušenost vymotávat se při sóliku z šípku,...
3. Poslední dostat z místního pejskaře kudy se lze dostat co nejrychleji dolů, zpátky k civilní obuvi a batůžku

Tímto si v žádném případě nedělám žádné právo na jakýkoli natož výše uvedený prvovýstup. E.
E.odpovědět 
    Re: Cesta necesta?16:46:01 10.04.2012
Díky za další příběh;)
 martanodpovědět 
     Re: Cesta necesta?13:17:08 12.04.2012
byl jsem to vcera jen tak bez lana vomrknout; scream of stone vypada jako paradni lajna a pokud je nahore stejna kvalita skaly jako dole tak mi to prislo i celkem pevny.
honzaodpovědět 
      Re: Cesta necesta?13:22:43 12.04.2012
Skoro bych rekl ze to bude jedna z nejvyznamnejsich cest svoji obtiznosti na prazskym vapne.
honzaodpovědět 
       Re: Cesta necesta?09:15:46 14.04.2012
A druhá bude Pizza Al Spinaci, která má ještě úžasnější expozici.
Vamarodpovědět 
        Re: Cesta necesta?13:28:08 16.04.2012
Přelez Řevu mě ve vysokým mínění o tý cestě jen utvrdil. A hlavně to tam žije. Byl jsem tam párkrát venčit syna a vždycky tam někdo lezl, Řev nebo plotnu za vodárnou. Jednou tam byly snad tři dvojky.
honzaodpovědět 
    Re: Cesta necesta?21:02:06 03.01.2013
tak si tak lehce hledám podklady k povídání s Karešákem a proklikala jsem se až sem:-)
haninaodpovědět 

 Foto dne:
Grotta di Calamancina
Mal Di Schiena, 7b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (174228)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mr Ed 5.10a Sunshíne Rock
Sucker Punch 5.11a Sunshíne Rock
Headless Horseman 5.11a Sunshíne Rock
Equus 5.10b Sunshíne Rock
Moody Blue 5.11b Grassi Lakes
Nově komentované:
Jaro V Prutu VI Labské Údolí - Pravý Břeh
Zapomenutá 6- Roviště
Došla Červená VI Ostrov
Vreskot 9 Havrania Skala - Necpaly
Když Za Ptáčka Lapají 8 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Rozštípená skála | rychlá a legitimní nabídka půjčky | Rozštípená skála | nalezené lezky | Re: Zapomenutá helma a lezečky | Zapomenutá helma a lezečky | Zapomenuté lezečky a přilba | Re: Tisá | Re: Tisá | Re: Tisá |

 Nové komentáře:
Re: A co na to Martan | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez | Re: Novinarina manipulace stupidita demagogie | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez |

 Kde to vře:
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu ČHS (59)
Deklarace společného postupu horolezeckých oddílů (47)
Vzdělávání – cesta k úspěchu (43)
Lezení na 2 významých stěnách v Srbsku u Berouna zřejmě skončí (40)
20. ročník Petrohradského padání (17)
Film Adama Ondry o Bon Voyage 9a po vlastním jištění (E12) (7)
Hollywood chystá film o prvovýstupu Warrena Hardinga na El Capa (6)
EPM v bouldrech Curno, Itálie (5)
Foto Máry Holečka ze Sura Peaku na titulce The Alpine Journal (4)
FLYYRIDE Sudtirol (3)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Průvodce na Drábské světničky | Lezečky La Sportiva Katana laces | Lezečky Scarpa Furia S vel. 34 | Unparallel Flagship 41 | Dynafit TLT 4 velikost 8 | mobilní lezecká stěna | LS Miura | dětské lezečky La Sportiva | Prodám skoro nové lezky Simond Rock |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 391 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 399 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 431 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 394 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.