LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS nebo smrt!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel průvodce Adršpach I.
Nová dětská kniha o světové top lezkyni Janje Garnbret
Pískaři jsou zpět!

Závody
MČR obtížnost (01.06)
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
47. 10085
48.Čech 10050
49.Zedek 10050
Bouldry:
47.Oliva 8478
48.Chochola 8450
49.Šauli 8409
Hory:
12.Duda 4956
13.Najman 4634
14.Petr 4592

Výsledky
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)
SP paralezení Salt Lake City (07.05)
SP Salt Lake City (03.05)

Deníčky
5577 lezců
1105495 cest
Nové přelezy:
Houbařova 9+
Alfonsova 9
Good Morni 7C
Good Morni 7C
Alfonsova 9
Krkavčí Se 8a
Svatý Otec 9+/10-
Hučení V J 10-
Briliant 7C
Hellas Wor 7c

Stěny
Lezecké centrum Jihlava - Jihlava
BalvanBoulder - Horažďovice
Dap Sport - Hradec Králové

Prodejny
HUDYsport - České Budějovice
HUDYsport - Hřensko
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jižní Afrikou za žirafami, lvy a lezením

Spojit naplnění dětského snu o cestování po Africe za žirafami a lvy s lezením? Nejlépe je prý začít Afrikou soft, a to Jihoafrickou republikou se skalním lezením světového významu. Nakonec se mi to podařilo těsně před začátkem covidové pandemie. Ukecávám dva kámoše, kupujeme letenky do Johannesburgu, balíme lana a v únoru 2020 vyrážíme na tři týdny na jih.

Podařilo se nám navštívit top jihoafrickou oblast se sportovním lezením světové třídy Waterval Boven, spatřit na safari zvířata z tzv. velké pětky, objevovat panenské pískovce u hranice s Lesothem, koupat se ve dvou oceánech, zalézt si v další top oblasti Oudtshoorn, navštívit Kapské Město, mys Dobré naděje, tamní kolonii tučňáků a popolézt pod Stolovou horou na pískovcových stěnách.

Po cestě zpět jsme se stavili v žulových kopcích Paarl Rocks, strávili pár lezeckých dní v další top oblasti Montagu a nakonec zpátky. A u Johannesburgu jsme ještě před odletem popolezli na tamních skalách King's Kloof.

Najezdili jsme přes 3000 km, nocovali v kempech a privátech přes Airbnb, měli možnost poznat něco z tamního způsobu života a kultury a přírody, a  celkově to každého z nás vyšlo na cca 30000 Kč.


Hrubý plán byl takový. Po příletu pronajatým autem vyrazit na východ cca 300 km do jihoafrické top lezecké oblasti ve Waterval Boven do tamního lezeckého kempu, zde pět dní lezení, s dvoudenním restday výletem ještě 200 km dál na východ na safari do parku Kruger. A pak směr jihozápad k moři, dále na západ do Kapského města, a zpět do Johannesburgu.


Waterval Boven


Waterval Boven (Emgwenya) má pověst nejlepšího afrického sportovního lezení. Leze se zde po tvrdém křemenci, skála mi připomínala tvrdý pískovec na Panťáku. Nabízí převážně kolmé a méně či více převislé lezení v exotickém prostředí, které je eldorádem paviánů. Atrakcí je lezení u padesátimetrového vodopádu, podle něhož místo první holandští osadníci pojmenovali.


Vodopád - Waterval Boven


Skály jsou v nadmořské výšce kolem 1600 m, tak zde lze slušně lézt i v jihoafrickém létě, tedy v době, kdy jsme se tam před evropskou zimou uchýlili my.

Asi nejvýznamnější sektory jsou pár km nad městečkem Waterval Boven u kempu Tranquilitas Adventure Farm, odkud je to k nejbližším skalám 5 minut pěšky. Zde jsme si postavili stan. Nocleh tu vyšel na 100 randů (cca 150 Kč) na osobu. Kemp nebyl oplocen, což jsme už později v JAR příliš nepotkávali, neb téměř všude kolem našeho dalšího bydlení byly nejen ploty, ale i elektrické ohradníky proti nezvaným hostům. A navíc krátce před naším příjezdem řešili v kempu nějakou noční loupež, a tak prý posilovali ochranná opatření. Nicméně, my se cítili bezpečně.


Skály u kempu Tranquilitas Adventure Farm, který je v pozadí vzadu vpravo na louceNáš stan a vlevo pod stříškou náš sedan toyota corola v kempu Tranquilitas Adventure FarmV kempu Tranquilitas Adventure Farm


Lezení je dobře popsáno v pdf průvodci, který byl zdarma ke stažení na stránkách www.climbing.co.za.

Dle něho jsme lezli v sektorech kolem kempu, kde si lze vybrat lezení ve stínu před sluncem i v převisech, kam neprší.


Jedna z prvních cest poblíž v kempu Tranquilitas Adventure FarmLezení v některých převisech zde šlo i za deště


Scénické lezení u vodopádu je na druhé straně městečka Emgwenya za slamy, kam se turistům nedoporučuje chodit, a tak jsme využili možnosti dopravy za 220 randů (cca 330 Kč) poskytované lezeckou útulnou s obchůdkem v centru města. Před ní jsme zaparkovali náš vůz a k vodopádu nás odvezl asistent z lezeckého shopu, a po lezení odpoledne zase pro nás přijel. Za hluku vodopádu jsme prolézali krásné dlouhé linie se závěrečným výhledem na padající vodu.


Cesta městečkem k vodopáduKrajina u vodopáduLezení u vodopádu - cesta Endless Summer 6c (22 jihoafrické stupnice odvozené od australské klasifikace)


V obchodě krom rozličného lezeckého vybavení mají také knižní průvodce i na další oblasti. Jeden o lezení na západě JAR - Western Cape Rock, který jsme si pořídili. (Mají ho nyní i v Česku na Lezec-shop.cz: WESTERN CAPE ROCK: JIŽNÍ AFRIKA)


Průvodce na západní skalní oblasti v JAR: Western Cape Rock
Po pár dnech lezení jsme si udělali rest a zajeli jsme do největšího jihoafrického národního parku Kruger, který je z Bovenu asi 200 km daleko. Kus klukovského snu o slonech, žirafách, nosorožcích a další africké zvěři splněn, dva dny s noclehem ve stanu v kempu uprostřed parku byly nezapomenutelné.


Restday jsme strávili dvoudenním výletem na safari za africkou zvěří do národního parku KrugerClarens - Lesotho


Dalším směrem byla cesta na jih přes Lesotho. Našli jsme si přes AirBnB nocleh za malebným jihoafrickým městem Clarens u hranice těsně před Lesothem na farmě Old Mill Drift ve vlastním stanu. Sice byl příjezd v závěru pro naší corollu takřka nesjízdný, ale nakonec to vyšlo a mohli jsme zde v panenské přírodě přenocovat a navíc objevovat lezecký potenciál na tamních pískovcových skalách. Vylezli jsme zde několik bouldrů, zjevně prvovýstupů. Když nás viděla lézt majitelka farmy, tak nabídla, že zde zdarma ubytuje toho, kdo zde stráví nějakou dobu a vytvoří zde lezecké cesty. Pískovec se nám zdál spíš měkký asi něco jako na Hrubici. Kdo by měl zájem, zde na ní najde kontakt: oldmilldrift.co.za.


Farma Old Mill Drift u ClarensTáboříme na farmě Old Mill Drift u ClarensPrůzkum lezeckého potenciálu pískovců na farmě Old Mill Drift u ClarensBouldry na farmě Old Mill Drift u ClarensPískovcové věže u farmy Old Mill Drift u ClarensNa farmě Old Mill Drift u ClarensPohled do Lesotha přes hraniční říčku

Odtud jsme pokračovali dále na jih přes malinké horské království LesothoIndickému oceánu a pak podél pobřeží na západ a odbočkou kousek na sever na vápencové skály u Oudsthoornu.


LesothoPrůjezd LesothemIndický oceánOudtshoorn


Jediná vápencová lezecká oblast v Jižní Africe. Leží nad městem Oudtshoorn, které je asi 60 km na sever od pobřežního města George. Atraktivní mi přišel především hlavní (Main) sektor s lezením po krápnících v mírnějším převisu. Nocovali jsme v nedalekém kempu De Hoek Mountain Resort, z něhož to bylo do skal 10 minut pěšky. Oblast je popsaná ve výše zmíněném průvodci Western Cape Rock.


Skály vápencové oblasti Oudtshoorn jsou kousek od kempuGoonie Goo-Goo 6c (22 klasifikace JAR), Oudtshoorn - hlavní sektorPaviáni, kousek pod skalami, Oudtshoorn


Kapské Město


Dál jedeme směr Kapské Město po romantické Route 62. Zastavíme se na Střelkovém mysu, nejjižnějším cípu Afriky, kde se rozděluje Indický a Atlantický oceán. Koupu se v obou.


Střelkový mys


A pokračujeme do Kapského Města, kde se ubytováváme na předměstí v malém domku přes AirBnB. Další den před lezením navštěvujeme park Boulders na břehu Atlantického oceánu s kolonií tučňáků a pak samotný Mys dobré naděje (Cape of Good Hope).Tučňáci v BouldersMys dobré naděje


A odpoledne trávíme lezením v přírodní rezervaci Silvermine Crags nad Kapským Městem, kde jsou okrajové skály z velmi tvrdého pískovce se scénickými výhledy na oceán. I tato oblast je popsaná ve výše zmíněném průvodci Western Cape Rock. (Podrobně o této naší návštěvě zde viz článek od Michala: Malý Skalák u velkého města - Cape Town, Jižní Afrika)


Silvermine Crags, Cape TownStolová hora, Cape Town


Výlet na ikonickou Stolovou horu, která se nám dost ztrácí v mracích, vzdáváme. Další den ji jen objedeme autem, stavíme se na pláži u Atlantiku a vyrážíme zpět na východ na Johannesburg. Prvním cílem po cestě je oblast s ohromnými žulovými monolitickým balvany Paarl.


Paarl Rocks


Oblast Paarl Rocks má pověst asi nejlepšího žulového lezení v Jižní Africe. Ohromné žulové monolitické balvany vytvářejí spektakulární krajinu jak z jiného světa. Takové obrovské bábovky, materiál velmi podobný jizerskohorské žule. Oblast leží asi 100 km severovýchodně od Kapského města. Je popsaná ve výše zmíněném průvodci Western Cape Rock. Lezem zde jednu zajímavou cestu Eurotech 6c (22 klasifikace JAR), která vede výraznou světlejší členitější a atraktivní linií v jinak hladké stěně, a já si zkusil první délku z rajbasové vícedélky Little Duck 5c (17 klasifikace JAR) po ukloněné stěně.


Paarl RocksPaarl RocksEurotech 6c (22 klasifikace JAR), Paarl RocksMontagu


Pokračujeme do další proslulé rozsáhlé oblasti Montagu s převážně tvrdým kvalitním pískovcem, kde má prvovýstup Mazawattee za 8c+ i Adam Ondra (viz článek z roku 2009: První 8c + (35) v Africe). Montagu se nachází 130 km dále na východ a je rovněž v průvodci Western Cape Rock. Zde strávíme pár dní v kempu na farmě De Bos a popolézáme v několika různých sektorech a sdílíme prostor s paviány. Je zde dost horko, proto se snažíme vybírat stěny ve stínu. Podoblast Bosch Kloof, kde jsme byli druhý den, je soukromým pozemkem, permit lze získat za mírný poplatek na montaguclimbing.com.


Vstup do kaňonu za hotelem Avalon Springs, kde je sektor Jurassic Park (Spring) s prvovýstupem Adama Ondry, MontaguSektor The Steeple-Front, MontaguRamset Crag, Bosch Kloof, MontaguBosch Kloof, MontaguPaviáni u skal v Montagu


Johannesburg


Vracíme se do Johannesburgu, kde jsme si našli ubytování v AirBnB na západním předměstí Krugersdorp. Zde se nám daří ještě jeden den lézt ve skalní oblasti King's Kloof. Zaplatili jsme  při příjezdu vstupné 30 randů (cca 45 Kč) na osobu, území patří jakémusi křesťanskému spolku. Malebné skalnaté údolí mi připomínalo pražskou Divokou Šárku, a to i charakterem skály. Průvodce jsme našli na stránkách: www.climbing.co.za/wiki/King%27s_Kloof


King's Kloof u JohannesburguKing's Kloof u JohannesburguKing's Kloof u Johannesburgu
Na závěr v den odletu se ještě dopoledne stavujeme v nedaleké malé přírodní rezervaci Rhino & Lion, kde jsme si z velké pětky afrických zvířat odškrtli konečně i toho klukovsky vysněného lva.


Rezervace Rhino & Lion, Krugersdorp u Johannesburgu


Fotky: Michal Džmuráň, Ivo Semrád, Standa Holec

Standa Holec   [úpravy] 11:30 01.02.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Ivosovo album11:58:57 01.02.2023
Článek by se měl jmenovat spis: Ivos v Africe! Hezké!!!
Lukodpovědět 

 Palec vzhůru12:54:58 01.02.2023
Krásný článek. Děkuji převelice.
Steveodpovědět 

 Like19:52:59 01.02.2023
.
Papoušodpovědět 

 Super17:40:45 04.02.2023
Super článek, díky za něj.
Garyodpovědět 

 Ivoš19:32:44 06.02.2023
Tyvole, na fotkách je Ivoš? Jak to ten člověk dělá, že sic stárne, tak vypadá furt mladší a silnější???

(Není to ironie, ale poklona)
k.odpovědět 

 Dikec a inspiraci12:42:50 11.02.2023
teda smekam panove, fakt super napad. Moc pekne pocteni a super fotoz, dikec
upmanodpovědět 

 Foto dne:

Olympijská kvalifikace Šanghaj
 Databáze cest:
Všechny cesty (175318)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tradycyjny Ringogwałt 5 Mirów
Jasná Lajna 7A+ Tisá - Modřín
Rýžové Pole 6+ Koukolova Hora
Vůně Dálek 4+ Buda
Viktor Čistič 8- Kamenné
Nově komentované:
13A 8 Lom Kobyla
Hej Joe 9/9+ Přílepská Skála
Analkolt 7B Dehetnická Skála
L'acrobatie 7a Restonica
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka

 Nově v diskusi:
Re: Lenka Vacvalová CV | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Lenka Vacvalová CV | Re: Prva Slovenka na Evereste bez kysliku | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? |

 Nové komentáře:
Re: Nuly - jste Po.rané Nuly | Re: Nuly - jste Po.rané Nuly | Pochybný úspěch | Re: Nuly - jste Po.rané Nuly | Výkon | Re: Nuly - jste Po.rané Nuly | Re: Nuly - jste Po.rané Nuly | zoufalost | Re: bodování | Re: A co si vzít úvěr borci? |

 Kde to vře:
ZaTransparentníSvaz - rekapitulace po VH ČHS (104)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (95)
Pád německého lezce (21)
Adam Ondra: Připraven na olympijskou kvalifikaci v Šanghaji (13)
Ve Víru na Žďársku chtějí zachránit tovární komín pro lezení (11)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace bouldry (8)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace obtížnost (8)
Historicky první Slovenka na vrcholu Everestu (5)
Nový lezecký seriál videí Představení oblasti (4)
Saští horolezci zazpívají v Dolním Žlebu (4)

 Nově v inzerci:
NEPROMOKAVÁ BUNDA RAB DOWNPOUR ECO vel.XL | Statická a dynamická lana | Dřez a lednice | Lezení | Ztracené Brýle Julbo Explorer | La Sportiva Trango Guide Evo | Campingaz Plynová kartuše | Parťačka na hory | CT Alpine Up | Dětskě lezačky 20cm |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 849 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 880 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 934 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 839 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.