LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jasně že mám dobrej štand holka! Jistím tě za pěknej strom (pssst) -eček :)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
Olympiáda (05.08)
Cena horolezeckého festivalu (24.08)
SP Koper (06.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12347
3.Votoček 12318
Bouldry:
1.Konečný 11150
2.Stráník 11106
3.Volf 11031
Hory:
1.Groš 8067
2.Rojko 7058
3.Černý 6808

Výsledky
SP Briançon (17.07)
SP Chamonix (12.07)
Akademické mistrovství ČR (27.06)

Deníčky
5604 lezců
1117769 cest
Nové přelezy:
Vecchio Sa 7c
Sa Gattu 7b+
Siamo Fuor 7b+
Narghile 7b
Il Guardia 7c+
Killex 7c
People Mov 7b
É Un Mondo 7c
Trilly 7b
Insalata, 7c

Stěny
Zimní stadion Kopřivnice - Kopřivnice
Skatepark - Jablonec Nad Nisou
Vnitřní lezecká stěna - Juliska - Praha 6

Prodejny
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Za lezením do Egypta

Dalo by se předpokládat, že poušť nemůže potěšit srdce lezcovo. Ale není poušť jako poušť...

V jižní části Sinajského poloostrova se tyčí (doslova) pohoří rozlohou a výškou podobné Vysokým Tatrám; nejvyšší kopec, Gebel Katarina (Mount St. Katherine), je vysoký 2642m. Pátrali jsme v mapách, ale zdá se, že název si toto pohoří u kartografů zatím nezasloužilo.
Pozornost lezců si ale zasluhuje zplna. Jednak proto, že v době, kdy u nás je skoro určitě hnusně a ani jih Evropy není zárukou jistého počasí, je na tomto místě sucho a teplo. Na Sinaji se vám nemůže stát, že byste ráno vstali a zjistili, že prší; nebo hůř, že ráno je azůro, ale liják přijde, když jste ve stěně. Další výhoda spočívá v tom, že je to oblast dopravně vcelku dostupná. Cesta z ČR až do centra oblasti, beduínské vesnice Al-Milga, někdy označované také jako St. Katherine village, nezabere více než 24 hodin. Příjemná je i délka přístupů k  okolním skalám - nanejvýš tři až čtyři kilometry od vesnice. Navíc jde o exotický výlet do Orientu za vcelku přijatelnou cenu.


Al-Milga z vrcholu Gebel Fara

foto by © Libor & VašekEl Arbain bustan (bustan znamená zahrada)

foto by © Libor & Vašek


Možná vás zarazilo, že v muslimské zemi se vesnice může jmenovat Svatá Kateřina. Je to proto, že poblíž, v sousedním vádí, je klášter svaté Kateřiny. Založen byl byzantským císařem Justiniánem v polovině šestého století, tedy ještě před příchodem Arabů, a od té doby funguje bez přerušení. Je to vlastně nejstarší trvale fungující křesťanská klášterní komunita. Klášter byl na tomto odlehlém místě založen nikoli náhodou, ale proto, že podle církevní tradice leží na trase čtyřicetiletého putování Židů pouští a právě zde, na hoře Sinaj, předal Hospodin Mojžíšovi desky s desaterem přikázání. Pro křesťany všech denominací je to tedy svatá země v nejplnějším slova smyslu a tudíž se sem v hojném počtu sjíždějí. V dopoledních hodinách je klášter přístupný a rozhodně stojí za vidění (světové dědictví UNESCO).


Hora Sinaj

foto by © Libor & VašekKlášter sv. Kateřiny

foto by © Libor & Vašek


A co tedy to lezení? Předně, je to ráj pro vyznavače klasických, vícedélkových cest. Bez vlastního jištění a materiálu pro slanění se nelze obejít, i když tu a tam se objeví nějaká erární skoba či smyčka. Uplatní se různé druhy jistících prostředků, nám se nejvíce osvědčily friendy střední velikosti (dvojky – trojky). Je tu stále dost možností pro prvovýstupy, protože oblast je obrovská a zatím málo navštěvovaná. Rozhodně se nestane, že byste přišli k nástupu a zjistili, že jedno lezecké družstvo už nastoupilo do cesty, druhé se k tomu chystá a třetí mezitím slaňuje. Za dobu našeho pobytu jsme ve skalách nepotkali žádné jiné lezce. Opravdu.


Hodiny

foto by © Libor & Vašek


Lezení na Sinaji si zvlášť užijí ti, kteří mají rádi spáry a plotny na všechny způsoby. Hlavně místní rajbasy nabízejí velké zážitky: „poor protection but good friction“, jak výstižně praví popisy některých cest. Sinajské skály jsou poctivý granit, občas dosahující drsnosti jizerskohorského struhadla. Nejsme geologové, takže si netroufáme zabíhat do podrobností, ale ukázalo se, že místní žula je většinou pevný materiál. Sestupuje se většinou pěšky, ale občas je nutno kratší úseky slanit. A v moři balvanů pod stěnami by jistě nalezli spoustu žádoucích problémů i příznivci boulderingu.

Oblast lezecky objevil Emilio Comici v roce 1937. Ale známější se jižní Sinaj stala až v 70. letech, kdy sem začali jezdit především izraelští lezci, kteří to sem měli a mají „coby granátem dohodil“. Ti také provozují webové stránky věnované této lezecké oblasti, na kterých lze nalézt přehled a popis cest (ne všech!) a spoustu dalších informací. Poslední aktualizace je ale z roku 2004, takže překvapení nejsou vyloučena. Mimochodem, znatelnou stopu v historii zdejších prvovýstupů zanechala i čs. výprava na počátku 80. let (např. cesty „Pilíř českých Honzů“ V+ A2, „Cesta mezi komíny“ IV+, „Via Praga“ V+).


Kemp, „společenská místnost“

foto by © Libor & Vašek


Klasifikace cest (od III po VII+ A0), uvedená na www stránkách, byla pro nás občas trochu oříškem (Co si má například člověk pomyslet o cestě označené jako IV+, ale s ohodnocením jednotlivých délek 5.7 až 5.9?) Zkušenost pak ukázala, že je potřeba počítat s těžšími místy než je papírové hodnocení celé cesty.


Supermarket

foto by © Libor & VašekRestaurant

foto by © Libor & Vašek


Nakonec lžička dehtu v bečce medu. Stane-li se při lezení nějaká nehoda, pomocnou ruku naleznete jedině na konci vlastního ramene. V kempu se nikdo nestará, kam ráno odcházíte, a nejspíš si ani nevšimne, kdybyste se nevrátili. Žádná horská služba tu nefunguje. Místní nemocnice není zařízena na náročnější péči. Takže lézt rozumně, s rezervou a pokud možno v partičce.

Hatchala Meshuleshet, IV+ (IV-, IV-, III-, 6a+ A0 nebo IV+, IV+)
První 2 délky zajímavé: nohy na tření v plotně vpravo, ruce vlevo v sokolíko-spáro-backhandové opoře. Pak delikátní překrok plotnou do spárky a dále korytem nahoru. Klíčové místo (převislý komín 6a+ A0) lze obejít zleva či zprava plotnou, která podle našeho mínění rozhodně nedosahuje uváděné obtížnosti V. Pak až do konce lehčeji vhloubením (2 obtížnější místa). Pěší sestup hřebenem.


1. délka cesty Hatchala Meshuleshet; Pod převisem vpravo nahoře vede varianta Wounded Rock

foto by © Libor & Vašek


Wounded Rock, IV+, 5.8, varianta předchozí cesty (V-, IV, III)
První 3 délky stejné jako Hatchala Meshuleshet, pak sokolíkem na plotnu a dále úžasná spoďáko-plotnová délka exponovaného traverzu pod převisem. Nakonec přechod do lehčího terénu. Sestup stejně jako Hatchala Meshuleshet.


Štand na počátku traverzu v cestě Wounded Rock je na dosah

foto by © Libor & Vašek


Big Pyramid, IV (IV, IV, V-, III až IV)
Plotna, komín, stěna, koutek, občas proloženo choďákem. Vrchní část je menší loterie s „vyndavacími“ chyty a bloky. Sestup obnáší i 2 slanění (45 a 5 metrů).


V sutinách horní části cesty Big Pyramid

foto by © Libor & Vašek


Pharao’s Chimney, IV (IV-, III, IV, IV)
Navzdory názvu o komínové lezení příliš nejde. Nahoře pěkný kout. Sestup s 1 slaněním.


Kout v poslední délce Pharao’s Chimney

foto by © Libor & Vašek


North Corner of Gebel Fara, IV (IV, IV, V-, V-)
Hezký sokolíko-komínový nástup. Spárky v horní části nám přišly o něco těžší než pět mínus. Sestup jako Faraonův komín.


North Corner of Gebel Fara, nástup

foto by © Libor & Vašek


Fistuk Halabi, V- (IV, V-, IV)
Spáry kombinované s chůzí. Sestup balvaniskem. V průvodci je tato cesta vyznamenána třemi hvězdičkami, ale podle našeho názoru si je nezaslouží.


Fistuk Halabi, štand

foto by © Libor & Vašek


Diamond Depression, IV+ (5.7, 5.8, 5.7, 5.9, 5.5-5.7)
Pěkná cesta se všemi druhy lezení. Celkově možná lehčí než by odpovídalo uváděným údajům o délkách, ale klíčovou spáru se nám asi nějak podařilo minout. Sestup hřebenem.


Diamond Depression, u 2. štandu

foto by © Libor & Vašek3. délka Diamond Depression

foto by © Libor & VašekChodecký závěr cesty Diamond Depression, v údolí klášter sv. Kateřiny

foto by © Libor & VašekMonday Rush, VI, 5.9+ (III, IV, 5.9+, IV, V+)
Na závěr jsme na místě přeci jen zanechali obligátní „pytel“, a to v nástupu lákavé ruční spáry (výlez z jeskyňky). Takže úkol pro příště!

Praktické informace:Kdy:
Nejvhodnější dobou pro návštěvu jsou jaro či podzim, obzvláště období duben – květen a září – říjen, kdy teplota přes den obvykle nevystupuje nad 30°C a v noci neklesá pod l0°C.

Průvodce:

Průvodce:

Israel Alpine

Pozornost zaslouží i článek:
Jamesák - Horolezectví na Sinaji

Nějaký běžný turistický průvodce (např. Lonely Planet) se také hodí.

Kurs:
Teoreticky 1 EGP (egyptská libra) = cca 3 Kč.
Prakticky 1 USD = cca 5,4 EGP, 1 EUR = cca 8,4 EGP (stav duben/květen 2008).

Doprava:
Noční let s ČSA do Káhiry, cca 9.600,- Kč. (Studenti mají asi více a lepších možností, možná by se dalo zkusit nějaký charter např. do Dahabu či Sharm el Sheikhu.) Z letiště taxíkem či busem (na letišti jsme zastávku městského autobusu nenašli, i když dle Lonely Planet existuje) do centra. Z meziměstského autobusového nádraží Turgoman jezdí každodenně v 11:00 bus společnosti East Delta přímo do Sv. Kateřiny (40 EGP/os.), večer je na místě. (Opačným směrem vyráží v 6:00.)

Ubytování:
Al-Milga Bedouin Camp - kontaktní osoba šejk Músa, výhodná poloha přímo ve vsi. Dále Fox Desert Camp a Moonland Camp, které jsou ale trochu stranou dění. Obvykle dvoulůžkové zděné pokojíky, společná sprcha s teplou vodou a občas splachující WC, běžná cena 80 EGP za pokoj, ale vyplatí se smlouvat, zvláště při delším pobytu.

Služby:
Ve vesnici (jedná se spíš o menší městečko) je dostatek obchodů se základními potravinami, pekárna, restaurace, lékárna, benzínka, banka, pošta a internet. Kromě internetu je v Al-Milga i mobilní signál.

Program pro nelezecké dny:
Např. prohlídka kláštera sv. Kateřiny, vycházka na horu Sinaj (Gebel Musa, 2285m) či horu sv. Kateřiny, 2642m, atd.

Ceny:
Egyptské vízum za 15 USD lze zařídit na letišti.
Základní potraviny se dají nakoupit do cca 20 EGP na den.
Internet v Al-Milga je za 5 EGP/hod.
Vstup do kláštera je zdarma. Za vstup do galerie ikon, rukopisů a bohoslužebného náčiní je žádáno 25 EGP.
Taxi po Káhiře 5 až 50 EGP, podle vzdálenosti, přirozeně. Smlouvat, smlouvat a smlouvat. Také není na škodu naučit se arabské číslice.


Z mapy na Lezci res)Libor a Vašek   [úpravy] 23:51 03.07.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 pekne01:30:02 04.07.2008
Pekny clanek, take jsem se o teto oblasti docetl a malem se tam v dubnu vypravil. Pry tam jsou pekne spary:-)
Alesakodpovědět 
 Re: pekne07:54:20 04.07.2008
jojo pekny cteni....sem si rikal, ze to je neco pro litajici Alesaka. Jinac gratulace k treninkovce, celkem zabava kdyz je clovek na zemi a musi za nej umrit nekdo jinej:) Pa.
Supodpovědět 
 Re: pekne11:42:47 07.07.2008
Ano, spár je tam nepřeberně. Až nám (ne zrovna spárařským přeborníkům) z toho bylo občas horko. :-)
Vašekodpovědět 

 Lezení na Sinaji10:41:29 04.07.2008
Fakt krásnej článek. Asi skvělá destinace pro zimu, když u nás je sychravo.
Dočetl jsem se, že je tam poblíž i skvělé boulderování s potenciálem pro budoucnost. Zajímalo by mě, zda je tam bezpečno chodit, slyšel jsem, že by tam mohly být miny z války.
 jirkasodpovědět 
 Re: Lezení na Sinaji12:15:12 07.07.2008
Ohledně té zimy nevím, vícero zdrojů tvrdí, že sníh a mráz tu v zimě nsjou ničím neobvyklým. (Ostatně i my jsme v dubnu/květnu po večerech flísku "unesli".) Dalším faktorem je obvyklý vrchol turistické sezóny v Egyptě (prosinec až únor) a jeho vliv na ceny, resp. smlouvací "mantinely".
Na netu jsme objevili různé nabídky zprostředkování sportovního (včetně boulderingu) i tradičního lezení na Sinaji. Spíše to ale na mě působilo dojmem adrenalinového doplňku turistům pobývajícím v přímořských letoviscích než jako zdroj informací pro soběstačné lezce. Balvanů různých velikostí a profilů na je na místě až až.
O minách se Lonely Planet nezmiňuje, narozdíl od jiných částí Egypta (např. oblastí u západní a jižní hranice). Velmi laicky bych si tipnul, že na zaminování Svaté Kateřiny by neměl být žádný strategický zájem. (Jedná se o konec slepé odbočky ze silnice protínající jižní Sinaj od západu k východu.) Ale vyloučit samozřejmě nelze nic.
Vašekodpovědět 

 Pekne ...11:06:05 04.07.2008
Pekny a lakajici clanek. Kdyz jsme byli na hore Sinaj, ani jsme si nevsimli, ze by kolem bylo tolik lezeckych terenu. Ale mozna to bylo tim, ze jsme nahoru sli v noci a cestou dolu meli oci jenom pro klaster Sv. Kateriny. :)

Co se tyce obdobi, mozna neni od veci ani zimni vylet: my jsme tam byli na Vanoce a pres den bylo na slunicku dost teploucko (tak 25C) a ani v noci zadna zvlastni kosa a za 14 dni ani mracek.

Hore zdar,

    Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
 Re: Pekne ...12:24:15 07.07.2008
Problém je, že z dálky vypadá profil zdejších skal velmi pohodově. Ale zdání klame. To si třeba člověk řekne: "Vezmu támhletoho sokolíka a bude to brnkačka." Když se však k onomu "sokolíku" dojde, zjistí se, že se v něm lanové družstvo v pohodě "ztratí". :-)
Vašekodpovědět 

 Fotky11:35:48 04.07.2008
Bohuzel nevidim fotky...Kde jsou, kdy budou?
Modpovědět 
 Re: Fotky11:41:09 04.07.2008
Ahoj Fotky by měly být normálně vidět. Nevím co by se mohlo pozměnit, abys je viděl.
 jirkasodpovědět 
  Re: Fotky11:51:47 04.07.2008
ja taky nevidim fotky, u jinych clanku normalne behaj.
tomasodpovědět 
   Re: Fotky11:53:31 04.07.2008
Jj, stejný problem...
bejbsodpovědět 
    Re: Fotky12:11:06 04.07.2008
taky fotky nevidím...
M.odpovědět 
  Re: Fotky12:18:32 04.07.2008
Vzhledem k tomu, že je nás asi fakt dost, tak chyba nebude na našich "příjimačích".
jíraodpovědět 
   Re: Fotky12:30:59 04.07.2008
Me to normalne facha.....
Huronodpovědět 
 Re: Fotky12:07:57 04.07.2008
ja take ne..za to urcite muze muslim
mkodpovědět 
  Re: Fotky12:44:29 04.07.2008
ja fotky vidim a libi se mi.
o..odpovědět 
  Re: Fotky12:49:03 04.07.2008
Problem bude skutecne na vysilaci :-)

Konkretne validator.w3.org na tuhle stranku rika:

Line 118, Column 7: unclosed start-tag requires SHORTTAG YES.

<CENTER<img src=fotos/clanky08/c080701a.jpg border=0></CENTER<br />
honza dedekodpovědět 
   Re: Fotky13:00:47 04.07.2008
tak tak.
Kazdopadne Firefox se s tim nejak popere a zobrazi je.
odpovědět 
   Re: Fotky09:28:23 07.07.2008
Díky za upozornění, opraveno.
 Liborodpovědět 
 Re: Fotky12:41:29 04.07.2008
Rád bych vám všem je aspoň trochu popsal, jsou fakt pěkný.
Steveodpovědět 
  Re: Fotky06:13:47 07.07.2008
:-)
odpovědět 
 Re: Fotky13:28:33 04.07.2008
Zatim takhle
http://www.lezec.cz/ fotos/clanky08/c080701a.jpg
http://www.lezec.cz/ fotos/clanky08/c080701b.jpg
http://www.lezec.cz/ fotos/clanky08/c080701c.jpg
...
..
odpovědět 

 Nevidíte foto?12:43:17 04.07.2008
Hmm tak je zkusím, nějak reloadovat. Ach, jo, takovou práci si s tím dal autor i já. Ať už ten internet jde k šípku.
 jirkasodpovědět 
 Re: Nevidíte foto?14:06:13 04.07.2008
Internet za to nemůže. Je třeba správně napsat center tag.
Liborodpovědět 
  Re: Nevidíte foto?21:20:19 06.07.2008
Hej ja nevidim fotky!
Fotografodpovědět 
   Re: Nevidíte foto?21:23:45 06.07.2008
Hej! Ja uz vidim fotky! stacilo to pustit pres ten Firefox! A to mam novou verzi Exploreru...
Fotografodpovědět 
 Re: Nevidíte foto?09:53:26 07.07.2008
diky za opravu, uz to chodi..
tomasodpovědět 

 Čundr Egypt 0813:58:17 10.07.2008
K lákavému článku mám ještě pár doplňků: Určitě je škoda vynechat Rudé moře, i na šnorchlování se sem vyplatí zajet. Třeba do Dahabu, je zde dobré autobusové spojení s vnitrozemím. Také je zde pivo! Po lezení (potápění) chutná... Od nás se sem dá zaletět taky za 4000 Kč, ale s Němcema. Je tedy pravda, že jsem tady na skalách ani v klášteře nebyl, ale v červenci a od lezce přetransformovaného ve freedivera se to snad dá pochopit. Horám a moři zdar!
Žábaodpovědět 

 Foto dne:

Východní cesta, Obelisk
 Databáze cest:
Všechny cesty (176733)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Střepy štěstí 7 Proboštovský Dvorec
Mléčné Sklo 5+ Proboštovský Dvorec
Český Křišťál 7 Proboštovský Dvorec
Pidimuž Kutá 5+ Proboštovský Dvorec
Cesta SV.Jana Křtitele 5- Proboštovský Dvorec
Nově komentované:
Euro 96 IXc Tisá - Bürschlické Stěny
Jen Pro Bílé VIIIc Adršpach
Zatmění Xc Adršpach
Gerade R6 5- Frankenjura
Jen Pro Bílé VIIIc Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: Závod v Teplicich | Re: Závod v Teplicich | Re: Poděkování | Re: Závod v Teplicich | Re: Závod v Teplicich | Re: Závod v Teplicich | Štenice | Závod v Teplicich | Re: Koukolova hora | Re: Koukolova hora |

 Nové komentáře:
z JAMESu | kde má holiny? | Re: Ministerstvo dobrého vkusu naštěstí neexistuje | Re: FunTomáš | TT | Trango | Re: FunTomáš | Re: FunTomáš | Re: Gratulace | Slaňování z prasečích ocásků |

 Kde to vře:
Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách (48)
Film: Bouldrování a lezení na Děčínském Sněžníku (34)
Adam Ondra v českém olympijském oblečení pro Paříž 2024 (19)
Magic Wood tě potřebuje (14)
Pepa Šindel přelezl Hades, další cestu obtížnosti 9a (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (9)
SP v lezení Briançon, Francie (8)
Zdeněk Hák a Radek Groh s Lucií Výbornou o Muchu Chhish (7475 m) (6)
SP v lezení na obtížnost Innsbruck (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky OCÚN Pearl LU vel. 42 | Lezení srpen | pracovní jistítko Singing Rock SIR | Rab Downpour Eco - Membránová bunda | Black Diamond Alpine Start Hoody, vel. L | Ahoj | Prodám friendy Kouba Manta, velikost 4, 4, 5, 5 | NOVÉ kalhoty Tilak Lofoten, velikost XL | Gabrielka 2x expreska | Singing rock Buddy set |

 Anketa:
Líbí se vám naše kolekce oblečení pro letní OH v Paříži?
 Ano 
 34 
 Ne 
 41 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.